Godło Polski
BIP

Aktualności rok 2023/2024

Wycieczka do Wroclawia

04 grudnia 2023r. uczniowie klas Id, Ie i IIIb poczuli klimat świąt na Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu. Przewodnik oprowadził nas po Ostrowie Tumskim i starym mieście. Doświadczyliśmy także "magii" w Muzeum Iluzji.

Opiekunowie wycieczki: panie Wioletta Dydo, Eliza Łenczuk, Małgorzata Szymańska i pan Paweł Szczot.

uczestnictwo kl.I c w wykładach

Dnia 30.11.2023r. w naszej szkole odbył się Wirtualny Festiwal Umiejętności Zawodowych z ekspertami i praktykami  pod hasłem: "Centra dystrybucji w Eurocash".

Spotkanie to odbyło się w ramach projektu na rzecz promocji zawodów: sprzedawca i magazynier - logistyk w szkołach branżowych oraz technik handlowiec i technik logistyk w technikach. Akademia Umiejętności Eurocash od ponad 12 lat prowadzi największy w Polsce, kompleksowy program edukacyjno - szkoleniowy wspierający polskie niezależne sklepy detaliczne zrzeszone w sieciach franczyzowych i partnerskich Grupy Eurocash. Uczniowie klasy 1c mieli przyjemność uczestniczyć na żywo w tych wykładach, w ramach kolejnych bloków dyskusyjnych. Celem wykładów było promowanie kształcenia zawodowego , doskonalenie kompetencji uczniów i pokazanie im możliwości rozwoju ewentualnej kariery w zawodach technika handlowca, sprzedawcy i technika logistyka oraz magazyniera - logistyka.  Pozyskali oni praktyczną wiedzę o rynku pracy, o sposobie planowania swojej ścieżki zawodowej o stanowiskach pracy w sprzedaży lub logistyce. Zdobyli również szeroką wiedzę dotyczącą specyfiki zawodu magazyniera, dzięki czemu mogli poszerzyć już posiadaną wiedzę w zakresie realizacji przedmiotów zawodowych.

MARATON PISANIA LISTÓW 2023 AMNESTY INTERNATIONAL.

Maraton odbywa się co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który obchodzimy 10 grudnia. W BIBLIOTECE ZSE zaczęliśmy 27 listopada i pisaliśmy do 1 grudnia.

Jest to największa globalna akcja w obronie praw człowieka.

Podczas Maratonu Pisania Listów pisaliśmy listy na rzecz osób, których prawa człowieka zostały złamane: niesłusznie skazanych, torturowanych, więzionych tylko dlatego, że działały w słusznej sprawie. Wysyłamy listy do decydentów, którzy mogą zmienić bieg wydarzeń oraz wyrazy wsparcia dla więźniów sumienia i ich bliskich. W tym roku pisaliśmy do Ambasady Białorusi w sprawie polsko-białoruskiego dziennikarza i działacza mniejszości polskiej z Grodna - Andrzeja Poczobuta, który za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Poprzez Maraton Pisania Listów wzbogacaliśmy program nauczania z różnych przedmiotów, np. j. polskiego, wosu. To także okazja do edukacji nt. praw człowieka, która wzmacnia pojedyncze osoby i całe społeczności w zakresie promowania, ochrony i korzystania z praw człowieka w życiu codziennym.

koordynator - Izabella Galuba-Bryja.

COPERNICUS CUP

4 grudnia 2023 roku na hali sportowej Uniwersytetu Kaliskiego odbyły się Międzyszkolne Rozgrywki Piłki Nożnej Drużyn mieszanych „COPERNICUS CUP”, których organizatorem było III LO w Kaliszu. W turnieju brało udział osiem drużyn, które rywalizowały w dwóch grupach. Zwycięzcy grup grali następnie o pierwsze miejsce, a drużyn które zajęły drugie miejsca w grupach rozegrały mecz o miejsce trzecie. W skład każdej drużyny na boisku wchodziły dwie dziewczyny i dwóch chłopców oraz bramkarz – chłopiec. Pierwszym naszym rywalem była drużyna Kościuszkowców z II LO. Niestety pierwszy mecz w turnieju zakończył się naszą porażką, ale jak się okazało drużyna II LO ostatecznie wygrała całe zawody. Tak więc na początek dostaliśmy najgroźniejszego przeciwnika, któremu nie sprostaliśmy i przegraliśmy 1:4. Drugi mecz z drugą drużyną gospodarzy III LO to już zupełnie inne oblicze naszej ekipy, która grała swobodnie i z determinacją. Wygraliśmy 3:0 po bramkach Miłosza Bałoniaka, Dawida Szwejkowskiego i Oskara Stasika. Trzeci mecz grupowy z zespołem V LO po bardzo zaciętym i wyrównanym spotkaniu ostatecznie przegraliśmy 0:1. Okazało się, że po rozegraniu wszystkich meczów w naszej grupie to my zajęliśmy drugie miejsce i pozostał nam do rozegrania mecz o trzecie miejsce w rozgrywkach, który zagraliśmy z reprezentacją I LO. Podobnie jak w poprzednim spotkaniu stanęli naprzeciw siebie godni siebie rywale, którzy toczyli zacięty pojedynek. Ostatecznie szalę zwycięstwa przechylili na swoją korzyść zawodnicy i zawodniczki „Asnyka” i wygrali 2:1. Bramkę dla naszej reprezentacji zdobył Dawid Przybył. Tym samym zajęliśmy bardzo dobre czwarte miejsce w rozgrywkach. Dziękujemy wszystkim naszym zawodniczkom i zawodnikom za zaangażowanie, ambicję i godne reprezentowanie naszej szkoły. W turnieju zagrali: Weronika Kaszyńska, Martyna Bielecka, Majka Szubert, Weronika Matuszak, Miłosz Bałoniak, Dawid Przybył, Dawid Szwejkowski, Oskar Stasik, Kamil Ogórkiewicz. Rezerwowymi byli Konrad Dziarski i Dawid Krenc. Opiekunem ekipy był Cezary Rudowicz. W finale rozgrywek reprezentacja II LO pokonała po rzutach karnych drużynę gospodarzy III LO 2:1.

150 lat historii szkoły spisane

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
i Stowarzyszenie Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu
mają zaszczyt zaprosić
na promocję monografii
pt. „DZIEJE SZKOLNICTWA HANDLOWEGO I EKONOMICZNEGO W KALISZU. 1873-2023”
pod red. Ewy Andrysiak
12 grudnia 2023 r., godz.13.00
Akcelerator Kultury przy ul. Nowy Świat 2 w Kaliszu

SUKCES NASZYCH REPREZENTANTÓW NA ERGOMETRZE WIOŚLARSKIM

Mistrzostwa Kalisza na Ergometrze Wioślarskim. W piątek, 17 listopada odbyły się Mistrzostwa Kalisza na Ergometrze Wioślarskim. Reprezentacja naszej szkoły, dziewczęta rocznik 2007/2008, zajęły drużynowo I miejsce, dziewczęta rocznik 2009, drużynowo II miejsce. Natomiast indywidualnie II miejsce zajęła Michalina Majchrzak, rocznik 2007/2008 oraz Julia Piekarska, rocznik 2009. I miejsce indywidualnie wśród chłopców zajął Marcel Białożył, rocznik 2009. Opiekunem drużyny była pani Marta Sobańska. Naszym sportowcom ogromnie gratulujemy.

OLIMPIADA ZNAJOMOŚCI AFRYKI

W poniedziałek 4 grudnia 30 uczniów naszej szkoły przystąpi do etapu szkolnego Olimpiady Znajomości Afryki, która, która wprowadza uczniów w świat wiedzy o kontynencie afrykańskim.

Główny cel olimpiady to kształtowanie postawy zrozumienia i tolerancji wobec odmiennych kultur, obyczajów i przekonań mieszczących się w kanonie wartości cywilizacyjnych oraz rozwijanie postaw tolerancji i eliminowania postaw ksenofobicznych.

Olimpiada jest trójstopniowa:

  • eliminacje pierwszego stopnia (szkolne) – w których wymagany jest od uczestników zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności wystarczające do uzyskania oceny bardzo dobrej na zakończenie nauki z przedmiotów takich jak: geografia, historia, religia, wiedza o kulturze, filozofia
  • eliminacje drugiego stopnia (okręgowe) – w których wymagany jest od uczestników zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności niezbędne do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki z następujących przedmiotów: geografia, historia, religia, wiedza o kulturze, filozofia
  • eliminacje centralne (ogólnopolskie) – w których wymagany jest od uczestników zakres i poziom wiedzy oraz umiejętności wskazane w programie Olimpiady Znajomości Afryki.

 

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ŻYCZĘ POWODZENIA!!!

 

Koordynator olimpiady: Mariola Medzińska

MISTRZOSTWA KALISZA W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW

22 listopada 2023 r. na hali sportowej Technikum Św. Józefa  odbyły się Mistrzostwa Kalisza w Piłce Ręcznej Chłopców.  Do zawodów zgłosiło się 11 zespołów, które drogą losowania  zostały podzielone na trzy grupy. Nasza drużyna stanęła do rywalizacji z ZSGH, VLO oraz I LO. W pierwszym meczu ulegliśmy VLO  2:5, a  w drugim pokonaliśmy ZSGH 5:3. Trzeci mecz z I LO ( ubiegłorocznym srebrnym medalistą) po zaciętej walce przegraliśmy 3:4. Ostatecznie nasi piłkarze ręczni zajęli 3 miejsce w grupie. Mistrzostwa wygrał zespół VII LO SMS. Na drugim miejscu uplasowali się gospodarze imprezy -  Technikum Św. Józefa, a trzecią lokatę zajęli zawodnicy I LO. Reprezentację ZSE stanowili : Wiktor Grzegorzek, Oskar Stasiak, Dawid Płucienniczak, Szymon Gruszka, Szymon Gruszka, Kamil Ogórkiewicz, Kacper Kurczewski, Brajan Szewczyk, Marcel Efenberg , Dawid Krenc oraz Dawid Szwejkowski. Drużynę  przygotował pan Wojciech Kwieciński, a opiekunem była pani Izabela Paluszczak.

świętujemy Dni Honorowego krwiodawstwa PCK

W ostatnich dniach świętowano w Kaliszu Dni Honorowego krwiodawstwa PCK oraz 65-lecie Ruchu Honorowego Krwiodawstwa.

Także nasza szkoła włączyła się w obchody. Podczas uroczystej gali w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu wręczono nagrody i wyróżnienia. W XX edycji Ogólnopolskiego Turnieju "Młoda krew ratuje życie" w kategorii wskaźnik aktywności zajęliśmy pierwsze miejsce w etapie okręgowym obejmującym województwo wielkopolskie. Natomiast w kategorii ilości oddanej krwi trzecie miejsce.

Nagrody odebrał Wojciech Kwieciński, kierownik szkolenia praktycznego.

W tym miejscu składamy podziękowania dla wszystkich krwiodawców naszej szkoły, którzy bezinteresownie dzielą się tym najcenniejszym lekiem. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie tytaniczna praca i ogromne zaangażowanie pana Romana Walendowskiego, który od wielu lat propaguje ideę honorowego krwiodawstwa wśród uczniów i pracowników szkoły.

Udział naszych uczniów w XVI KONKURSIE TŁUMACZENIOWYM

Uczniowie ZSE po raz kolejny wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Zakład Filologii Angielskiej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu, który odbył się 27 listopada 2023 r.

Wśród 144 uczniów z 16 szkół  znalazło się 11 osób z naszej szkoły z klas 1- 5: Maciej Binkowski, Antoni Dobrowolski, Daria Drewniak, Dawid Dymarczyk, Agata Fijałkowska, Iwona Jankowska, Kacper Jerzyk, Krzysztof Knop, Hanna Kobyłka,  Igor Leszka, Maria Pszczoła.

Uczestnicy konkursu podjęli się przetłumaczenia tekstu pisanego prozą w języku angielskim na język ojczysty. Uczniowie starali się wiernie przekazać  treść, ale również zachować poprawność językową polskiego tekstu.  Ponadto, oczekując na wyniki konkursu uczniowie uczestniczyli w warsztatach tłumaczeniowych, warsztatach językowych i kulturowo –literackich:

- prezentacji tłumaczeniowej prowadzonej przez dr Krzysztofa Majera z Uniwersytetu Łódzkiego, tłumacza literatury anglojęzycznej pt. „ Tłumacz wychodzi z cienia. Kilka słów o przekładzie literackim”,

- prezentacji kulturowej przygotowanej przez prof. UAM dr hab. Artura Skweresa pt.” Dostrzegł to, czego nie widzieli inni, dobrze się przy tym bawiąc,”

- warsztatach językowych w języku polskim prowadzonych przez dr Agnieszkę Wawrzyniak z UAM „ W jaki sposób budujemy wyrazy w języku? Szlakiem procesów słowotwórczych językach polskim i angielskim.”

Mimo iż nie udało się nam znaleźć w gronie laureatów, to dzień spędzony w Zakładzie Filologii Angielskiej dostarczył uczniom nowych wrażeń i doświadczeń motywujących do dalszej nauki języka angielskiego.

Opiekunkami konkursu w ZSE były panie Małgorzata Szymańska i Wioletta Dydo.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl