Godło Polski
BIP

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2019/2020

Samorząd się żegna... wakacyjnie :)

26 czerwca, w dniu zakończenia roku szkolnego 2019/2020, Prezydium Samorządu Uczniowskiego ZSE podziękowało w imieniu wszystkich uczniów Ekonomika Dyrekcji naszej szkoły za trud kształcenia i wychowania kolejnych pokoleń, składając symbolicznie na jej ręce bukiety i upominki.
To był wyjątkowy rok...ale wszyscy daliśmy radę!!!
SU składa również ogromne podziękowania całej Radzie Pedagogicznej i pracownikom obsługi naszej szkoły - ten rok był dla Was podwójnie trudny, postawił nam na drodze wroga, którego się nie spodziewaliśmy. Od nas wszystkich wymagał szybkiego dostosowania sie do nowych, jakże trudnych warunków pracy zdalnej. ALE POKONALIŚMY TEGO "SMOKA" JAKO PIERWSI W KALISZU!!! Nasze spotkania w Teams zadziałały od pierwszych dni kwarantanny narodowej.
Prezydium SU stanęło jak zwykle na wysokości zadania. Pani Dyrektor Agnieszka Korotczuk serdecznie podziękowała SU za pamięć, aktywność naszej młodzieży i zaangażowanie w życie szkoły oraz wszelkie pomysły realizowane wcześniej oraz te aktualne, choćby zdalnie w czasie pandemii.
To było wyczekiwane i wzruszające spotkanie - gdyż wszyscy czekamy za powrotem w mury naszej szkoły... oby we wrześniu tak się stało.

Droga Dyrekcjo i Grono Pedagogiczne ZSE w Kaliszu!

Choć dzieli wielka nas różnica
Waszych doświadczonych - naszych młodych lat,
Jednak zatarła się granica,
Którą pokoleniom stawia świat.
Widzimy nieraz, że znużenie
Na czole Waszym kładzie cienie,
A jednak zawsze macie siły,
Byśmy się dobrze uczyli,
By nie był to stracony czas!

Dziękujemy- Wasi uczniowie!

zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas pierwszych

28 czerwca 2020 roku miało miejsce uroczyste rozdanie świadectw z wyróżnieniem dla uczniów klas pierwszych...wakacje dla nich już się zaczęły!
Serdecznie gratulujemy wysokich wyników!!!

praktyki zawodowe - czas start!

TRZYMAMY KCIUKI ZA NASZE KLASY 2 I 3 TECHNIKUM !!!
DZIŚ PIERWSZY DZIEŃ PRAKTYK ZAWODOWYCH - ŻYCZYMY SAMYCH OCEN CELUJĄCYCH W WASZYCH DZIENNICZKACH!

konkursowo, religijnie, z dobrym sercem...

Dobiega końca rok szkolny 2019/2020. Rok ten rozpoczął się spokojnie i nic nie zapowiadało, że przyniesie tak nie oczekiwane zmiany. Jednak pandemia koronawirusa, która rozpoczęła się w marcu zmieniła nie tylko nasze życie i osobiste plany, ale także funkcjonowanie i pracę naszej społeczności szkolnej. Zamknięto drzwi szkoły, a my sami zasiedliśmy przed komputerami w naszych domach, aby kontynuować naukę przez zdalne nauczanie. Nie podaliśmy się w walce o zdobywanie nowej wiedzy i nowych umiejętności, jak bowiem mówi św. Augustyn Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.

Z wielką radością pragnę więc przedstawić Wam laureatów konkursów, które mimo tak trudnego czasu udało nam się przeprowadzić dzięki Pani Dyrektor Agnieszce Korotczuk mobilizującej nas do realizacji słów naszego wielkiego rodaka Św. Jana Pawła II, który na Jasnej Górze w 1983r. mówił do młodych Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali, a którego rokiem, rok 2020 ogłosił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Oto nasi laureaci, którzy w poszczególnych konkursach odnieśli zwycięstwa i którym raz jeszcze gratulujemy:

IV Ogólnopolski Konkurs Prawa Kanonicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych organizowanego przez Studecko-Doktoranckie Koło Naukowe Prawa Kanonicznego Regula Iuris na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie,
w którym wzięło udział 111 uczniów naszej szkoły. 16 naszych uczniów przeszło do ścisłego etapu finałowego do którego dostało się 150 najlepszych uczestników z całej Polski.
Wszyscy oni uzyskali tytuł finalisty:

Gabriela Para

Daniel Krzak

Aleksandra Kaleta

Klaudia Brol

Arek Przybylski

Sylwia Staniewska

Bartłomiej Gołota

Klaudia Czerwińska

Julia Nowak

Amelia Ignaszak

Zuzanna Szymkowiak

Klaudia Chwiłkowska

Zuzanna Stasiak

Łukasz Bończyk

Sandra Spalona

Wiktoria Klat

 

XVI Ogólnopolski Konkurs Papieski on-line Życie i działalność Św. Jana Pawła II,
w którym wzięło udział 45 uczniów naszej szkoły. W etapie szkolnym laureatami zostali:

 

I miejsce Dawid Walkowiak

II miejsce Weronika Piwowarska

III miejsce Julia Nowak

 

Rozstrzygnięto także następujące konkursy w których laureatami zostali:

Szkolno-Parafialny Konkurs Poetycki Służyć i wychowywać do miłości

I miejsce Julita Dębowska

II miejsce Mariola Łempicka

III miejsce Anna Lewandowska

Zwycięskie prace zostały zgłoszone do udziału w konkursie II Festiwalu Świętych i Błogosławionych ECCE HOMO – bł. Edmund Bojanowski  wynik rozstrzygnięcia tego konkursu poznamy na końcu sierpnia br., o czym Wasz niezwłocznie powiadomimy.

 

Szkolny Konkurs Wiedzy Biblijnej

I miejsce Anita Sobczak

II miejsce Karolina Pawlak

III miejsce Jakub Bednarek

 

Konkurs Papieski z okazji 100-lecia urodzin oraz 23 rocznicy wizyty w Kaliszu św. Jana Pawła II

I miejsce Joanna Garbarczy

                Patrycja Leśniewicz

                Anna Jeziorna

II miejsce Weronika Śmiatacz

                 Martyna Juszczak

                 Miłosz Filipczak

III miejsce Weronika Nowacka

 

                                                                                  Sprawozdawca: ks. Łukasz Ograbek

 

 

II informacja

Z okazji Światowego Dnia Dziecka, który przypada 1 czerwca uczniowie naszej szkoły przygotowują niespodziankę dla najmłodszych. Tak było również i tego roku. Koronawirus, który objął całą naszą Ojczyznę nie powstrzymał jednak naszych uczniów, by nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują. Z myślą o nich przy współpracy z Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu zorganizowano akcję Ekonomik dzieciom. Podczas tej akcji zebrano ubranka dla dzieci w wieku od 0 do 6 lat oraz środki do pielęgnacji niemowląt, które zostały przekazane dla Domu Samotnej Matki w Odolanowie.

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji z tego wydarzenia.

https://drive.google.com/file/d/1YF6-vljcnM4AV0qYfTZOSN1OvkKZhAm1/view?fbclid=IwAR3mDImM4kKIngwRgfsosQHMVhsEddf8mELFCaTt-xbPPjmYm1pnnyh_STo

 

                                                                                  Sprawozdawca: ks. Łukasz Ograbek

Sukces na ostatniej prostej

W drugim półroczu odbył się XXIV Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureaci konkursu wygrywają indeksy na uczelnię. Patronatem tę edycję Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim objął  Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Miał on się składać z dwóch etapów, niestety przez pandemię został odwołany drugi etap, a indeksy zostaną rozdane na podstawie wyników z pierwszej tury.

Z dumą ogłaszamy, że Kinga Ratajczyk z kl. IV b  została laureatką konkursu. Ma więc prawo wyboru indeksu na Uniwersytet Jagielloński.  30 czerwca   odbędzie się rozdanie indeksów drogą online.

Gratulujemy!!

co wiem o mojej miejscowości

Cmentarz choleryczny w Brudzewie (gmina Blizanów)

Znajdował się on na aktualnym cmentarzu katolickim, a na jego pamiątkę został posadzony dąb w miejscu mogiły człowieka, który  jako ostatni zmarł na cholerę. 

Niedaleko tego cmentarza znajduje się kościół w miejscowości Lipe, do którego chorzy na cholerę szli prosić Pana Boga o uzdrowienie i ustanie zarazy.
Modlili się przed otaczanym czcią obrazem Przemienienia Pańskiego.

Krótko o tej chorobie:

Cholera to choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej bakterią. 
W Europie najgroźniejsza była epidemia cholery z lat 1831-1838.
Do Polski dotarła za sprawą wojsk rosyjskich podczas powstania listopadowego. Zmarł na nią między innymi Wielki Książę Konstanty. 

O tym jak wyglądał przebieg choroby możemy się przekonać między innymi dzięki Józefowi Gołuchowskiemu. Ten prekursor polskiego romantyzmu i posiadacz majątku Garbacz w powiecie Opatowskim relacjonował, jak w sąsiedniej wiosce:

(…) wybuchła niespodzianie cholera. Zaraz z początku umarło na nią dwóch ludzi, którzy dopiero trzeciego dnia znać dali i ratunku zażądali. (…) Wkrótce potem w przeciągu kilku godzin zachorowało na tę chorobę dziewięć osób, a w dalszym ciągu liczba chorych podniosła się aż do 38 w nielicznej wcale wiosce.
Choroba zaczynała się to od biegunki i wymiotów, to od gwałtownego rznięcia w brzuchu, w skutku którego chorzy bez przytomności na ziemię padali i z bólu aż ziemie gryźli.


Na świecie miało miejsce siedem pandemii cholery. Na terenie północnej Polski po raz ostatni epidemia panowała w latach 1892-1894. 

                                                                                                                      Zuzanna Stasiak

Biblioteczne wyróżnienie cz.2

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu ogłosiła konkurs promujący czytelnictwo „Moja półka z wymarzonymi książkami”. Partnerem Konkursu był Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Celem Konkursu było skierowanie uwagi odbiorców literatury na nowości wydawnicze oraz materiały edukacyjne oraz alternatywna forma twórczego spędzania czasu podczas pandemii.

Praca konkursowa polegała na przedstawieniu graficznego projektu półki z wymarzonymi książkami, których uczestnik jeszcze nie posiada lub które zagubił i za nimi tęskni. „Wymarzony księgozbiór” na półce mógł być uzupełniony o ulubione przedmioty kojarzące się z edukacją, czytelnictwem (np. podpórki do książek, ramka ze zdjęciem osoby bliskiej).

W konkursie tym wyróżniono pracę uczennicy klasy IIIa Marioli Łempickiej.

Gratulujemy!!!

uśmiechnij się

W maju i czerwcu trwał konkurs na scenkę kabaretową w języku angielskim lub niemieckim. Konkurs kabaretowy SMILE dla uczniów ZSE! Jak można było wziąć udział w konkursie? należało przygotować scenkę z przebraniem o charakterze humorystycznym (monolog, dialog, piosenkę lub skecz) i wysłać do 12.06. 2020 na adres teamsy do p. Agaty Pierzchalskiej.

Wyniki konkursu:

Weronika Leś 1b - 1 miejsce,

Marcel Mocny 1b - 2 miejsce,

Małgorzata Stępień i Małgorzata Machowska 1e - 3 miejsce.

gratulujemy!

Historia mojej miejscowości

Gmina Brzeziny

Pierwsze wzmianki historyczne o siedzibie gminy – Brzezinach sięgają 1685 roku. Wtedy to na dobrach leśnych arcybiskupów gnieźnieńskich prymas Mikołaj Prażmowski zakłada kuźnię. Okoliczne osady powstały na tzw. pustkowiach. Warto wiedzieć, że wszystkie wsie z terenu dzisiejszej gminy Brzeziny dzieliły się od XV wieku według własności na: królewskie (Pieczyska i Ostrów Kaliski), szlacheckie (Przystajnia) i duchowne (Czempisz i Dzięcioły).

Po utworzeniu przez Napoleona Księstwa Warszawskiego upaństwowione dobra kościelne dostały się generałowi Józefowi Zajączkowi. Za jego rządów ok. 1810 roku powstaje droga z Brzezin do Głuszyny, tzw. “trakt wieluński” i droga Brzeziny – Godziesze, przy której generał Zajączek zakłada nową wieś pod nazwą Aleksandria.

Po upadku Napoleona, Kalisz wraz z powiatem znalazł się pod panowaniem Rosji, a następnie włączony został do Królestwa Polskiego. Od tego czasu rzeka Prosna staje się odcinkiem granicy między zaborem pruskim i rosyjskim. Wzdłuż granicznej rzeki wybudowano strażnice zwane kordonami.

Pod koniec XIX wieku w Brzezinach osiedliła się niemiecka rodzina Schlösserów i wybudowała tutaj pałac. 19 listopada 1944 roku majątek zaatakowała grupa 17 żołnierzy AK dowodzona przez Edwarda Feja. Po wyzwoleniu pałac Schlösserów stanął w ogniu. Z dawnej posiadłości do dziś zachował się czworak (dziś na jego miejscu znajduje się Restauracja) oraz pochodząca z 2 połowy XIX wieku – obora.

Choć gmina Brzeziny nigdy nie znalazła się w centrum wydarzeń wojennych, ma ona również swoich bohaterów. W parku brzezińskim znajduje się odsłonięty w 1964 roku pomnik ku czci 16 mieszkańców zamordowanych w czasie II wojny światowej.

1 września 1989 roku w 50 rocznicę wybuchu II wojny światowej poświęcono, wmurowaną na budynku Urzędu Gminy Brzeziny, tablicę upamiętniającą żołnierzy, którzy polegli w wojnie obronnej 1939 roku.

Uwagę należy również zwrócić na budynek pochodzący z 1920 roku – strażnicę OSP Brzeziny.

 /Malinowska Karina kl. 3b/

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl