Godło Polski
BIP

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2021/2022

Konkurs "Polacy w świecie..."

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu "Polacy w świecie znani z działalności publicznej, misyjnej, naukowej, artystycznej i sportowej". Tegoroczna edycja dotyczy działalności Polaków w Rumunii.

Jak w poprzednich edycjach, adresatami konkursu są dzieci i młodzież z wielkopolskich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, organizatorem konkursu jest Departament Edukacji i Nauki, a koordynatorem Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu.

Termin składania prac konkursowych upływa 15 lutego 2022 r.

Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi podczas XXVI Targów Edukacyjnych, które odbędą się w dniach 11-13 marca 2022 r.

coś dla miłośników historii

Serdecznie zapraszamy na bloga prowadzonego przez panią mgr Dominikę Pawlikowską. Jest to strona dla miłośników lokalnej historii i dziedzictwa kulturowego. Pani Pawlikowska pozyskuje wspomnienia, zdjęcia, materiały archiwalne, dokumentuje lokalną historię i dzieli się nią społecznie. Pani Pawlikowska zaprasza szczególnie osoby z podkaliskich miejscowości do zapoznania się z artykułem historiawsepii.blogspot.com/2017/12/listy-proskrypcyjne-dla-okregu-kalisza.html.

Osoby, które dysponują rodzinnymi wspomnieniami na temat wymienionych w artykule osób proszone są o kontakt. Szczególnie prosimy o zwrócenie uwagi osoby z Blizanowa, Jankowa, Lipego, Piotrowa, Piskor, Piątku, ponieważ pani Pawlikowska zbiera materiały do kolejnej publikacji. 

Włączamy nowe narracje o świecie - zapraszamy na webinar!

Każdy i każda z nas codziennie tworzy opowieści o świecie, komentując rzeczywistość. Jednak kiedy opisujemy miejsca, w których byliśmy tylko chwilę (np. na wakacjach) lub które znamy tylko z książek lub filmów jesteśmy bardzo podatni/e na powielanie stereotypów.

 Jak topowi/e polscy/kie youtuberzy/ki mówią o krajach tzw. Globalnego Południa? Po co tam jeżdżą? Jaka wizja tych krajów wyłania się z ich nagrań oglądanych przez miliony widzów/ek? 

 W nowym raporcie “Gdy OBCY czuje się jak u siebie” przeanalizowaliśmy blisko 150 filmów z 10 popularnych kanałów na YouTubie które, dzięki swoim zasięgom, mają olbrzymi wpływ na wyobrażenia Polek i Polaków o rzeczywistości pozaeuropejskiej.

 PAH Właśnie opublikował raport „Gdy OBCY czuje się jak u siebie – obraz krajów Globalnego Południa w wybranych polskich filmach podróżniczo-turystycznych na YouTubie”.

Jakie narracje dominują obecnie na internetowych kanałach podróżniczych? Jakie wyobrażenie o świecie kreują? Sprawdziliśmy to wspólnie z dr hab. Pawłem Nowakiem prof. UMCS, który szczegółowo przeanalizował dla nas treści proponowane przez 10 polskich youtuberów/ek opowiadających o pozaeuropejskiej rzeczywistości. Dominują w nich głęboko zakorzenione schematy i zjawiska - w ten sposób to pośrednio opowieść o tym jak Polki i Polacy widzą kraje Afryki, Azji i Ameryk.

Z treścią pełnego raportu możesz zapoznać się pod linkiem: www.bit.ly/raport-calosc

Natomiast jego skrót dostępny jest tutaj: www.bit.ly/raport-skrot

W kolejnym odcinku podkastu - Tolerancja to za mało - rozmawiamy z autorem w/w badania – dr hab. Pawłem Nowakiem.

 Jest to dla nas punkt wyjścia do dyskusji nad tym jaki jest dominujący w Polsce obraz krajów afrykańskich, azjatyckich i amerykańskich oraz co zrobić, by wyjść poza powszechne schematy.

 Posłuchaj: www.spoti.fi/3FbyEyF

WEŹ UDZIAŁ W WEBINARZE - 19.01.2022, godz. 19:00

W najbliższą środę organizujemy także spotkanie online z autorem badania. Rozpocznie się ono od krótkiej prezentacji głównych wniosków z analizy, m.in. jak przedstawiane są poszczególne kontynenty, jakich toposów kulturowych i schematów używają autorzy/rki oraz co możemy zrobić, aby zminimalizować stereotypowe opowieści o świecie. 

Po prezentacji wniosków zaprosimy osoby uczestniczące w wydarzeniu do wspólnej dyskusji. 

 Spotkanie odbędzie się 19.01.2022 o godz. 19:00 i będzie tłumaczone na PJM.

Rejestracja:

https://pah.clickmeeting.com/czego-dowiemy-sie-o-swiecie-ogladajac-youtube-/register 

escape room

W grudniu w Ekonomiku w ramach projektu Szkoła Humanitarna przez kilka dni "gościliśmy" escape room dotyczący tematu wyzwań współczesnego świata, Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz nierówności Globalnego Południa i Globalnej Północy.

Ta kreatywna, ciekawa i bardzo lubiana przez młodzież metoda pracy wykorzystana została w klasach 1b i 4d. 3a, klasa biorąca udział w każdym etapie Projektu, niestety była wtedy na kwarantannie.

Nauczycielki, Bogumiła Bielak oraz Beata Bukwa, mają nadzieję, że wiosną ponownie popracujemy tą metodą również w innych klasach. Escape room wniósł ogrom wiedzy, umiejętności oraz świetną zabawę, rozwijającą kreatywność uczniów i uczennic. Nie od dziś wiadomo, że pozytywne emocje są kluczem do efektywnej nauki i rozwoju!

Galeria Utalentowanych Ekonomistów

Kolejna odsłona naszej Galerii. Okazuje się, że Ekonomiści mają wiele talentów.

Prezentujemy dzieła Kingi Zdunowskiej z kl. 3a. Kinga zajmuję się decoupagem.

Książka, z której możemy być dumni

Nauczycielka języka niemieckiego i wiedzy o kulturze Pani Dominika Pawlikowska w ubiegłym roku napisała i wydała książkę pt. „Historia w sepii. Opatówek. Wiewiórkowscy".

Autorka na temat swojej publikacji powiedziała: „W książce opisałam losy mojej rodziny na tle wojennych losów miasteczka. Opowiedziałam, kto znalazł się na liście proskrypcyjnej "wrogów Rzeszy" i jakie były dalsze losy aresztowanych. Pradziadkowie Szalińscy prowadzili w swojej kamienicy przy ulicy Łódzkiej 2 restaurację. Co się z nimi stało i co działo się w tej kamienicy? W czasie okupacji wielu opatowian zostało wysiedlonych, nastąpiła wymiana mieszkańców. Przedstawiłam plany Niemców dla Opatówka, jakie obiekty zamierzali wznieść i jaki przemysł rozwinąć. Co miało się stać z Opatowianami”.

Publikacja odbiła się szerokim echem w prasie: https://zyciekalisza.pl/artykul/historia-w-sepii/1083396

Wszelkie informacje nt. książki zawarte są tu:

https://www.facebook.com/Historia-w-sepii-Opat%C3%B3wek-2248934972093377/

 

Książka opatrzona autografem znalazła się w zbiorach biblioteki szkolnej. Zachęcamy do czytania nie tylko miłośników lokalnej historii.

Uwaga! Konkurs!

Kaliska Rada Kobiet

zaprasza uczniów do udziału w konkursie

Gdzie się podziały superbohaterki?

Głównym celem jest wzmocnienie potencjału intelektualnego i twórczego dorastających dziewcząt, które jak pokazują badania krajowe i międzynarodowe doświadczają na tym etapie życia gwałtownego spadku akceptacji i poczucia pewności siebie, wycofują się z aktywności w obszarach nauk ścisłych, nowych technologii i sportu oraz ról związanych z byciem liderką grupy.

Przebieg konkursu:

Korzystając z tekstów źródłowych i literackich, znajdź życiorys kobiety, która w jakiś sposób przemawia do Ciebie, inspiruje, zasługuje na utrwalenie w pamięci (np. taką, o których nie uczymy się w szkole, które nie były doceniane, a których życie czy podejmowane przez nie wybory stanowią inspirację).

Następnie zaprezentuj jej życiorys i dokonania, a także wyjaśnij, co łączy Cię z wybraną postacią. Sposób prezentacji jest dowolny; może to być plakat, tekst literacki, krótki film czy prezentacja multimedialna.

W swojej prezentacji wykorzystaj część pt.„Co mówisz?” wybierz albo zdanie wypowiedziane przez bohaterkę, aforyzm, albo sformułuj główną myśl, która będzie przesłaniem dla innych dziewcząt.

Gdy wybrzmią przesłania naszych przodkiń, zrozumiemy, że i my robimy coś ważnego!

Wciel się w rolę superbohaterki i zrób sobie zdjęcie. Przygotuj kostium, rekwizyty, znajdź cechy charakterystyczne. Poszukaj jakiejś wspólnej prawdy łączącej Cię z bohaterką.

Szczegóły - skontaktuj sie z pania Izabellą Galubą-Bryją.

Galeria Utalentowanych Ekonomistów

Przed Wami pierwsza odsłona naszej Galerii.

Prezentujemy cudne prace Andźeliki Barczyszyn z kl. 4a.
To zaledwie próbka jej talentu. Liryczne portrety kobiece, delikatne, subtelne. Po prostu piękne!

Galeria Utalentowanych Ekonomistów

Wraz z nowym rokiem ruszamy z nowym projektem - Galeria Utalentowanych Ekonomistów.

Na pewno masz jakiś talent. Zaprezentuj go nam.

Może rysujesz/malujesz? - wyślij foto/skan swoich prac.

Może bliska jest Ci poezja - wyślij wiersz.

Może tańczysz, śpiewasz, grasz na instrumencie - nagraj filmik.

Może pływasz, biegasz, ćwiczysz karate - strzel foto siebie w akcji, może jakiś medal, dyplom?

a może Twoja pasja jest tak odjechana, że nawet najśmielszym filozofom się nie śniło? Opowiedz nam o tym, pochwal się, podziel się! Czas wyjść z cienia.

Za każda prezentacje będą punkty z zachowania!!! 
Wysyłamy przez mobi do: IZABELLA GALUBA-BRYJA :)

PRZYŁAPANI NA CZYTANIU - wyniki

Biblioteka szkolna ogłasiła konkurs fotograficzny. Tematem ocenianych fotografii miało być czytanie, a dokładniej osoba „przyłapana" na czytaniu.

Jest to szkolna wersja programu „Get Caught Reading" – kampanii prowadzonej w wielu krajach Unii Europejskiej. Projekt wspierają znane osobistości ze świata kultury, filmu i mediów. Zasadą przyświecającą pomysłodawcom jest zwrócenie uwagi na zabawną i zaskakującą stronę czytania.

Jest to siódma edycja konkursu. Nadesłane zdjęcia były ciekawe i w sposób interesujący promowały czytelnictwo.

Ogłaszamy, że I miejsce zajęła Nikola Fic z kl. IVd.

II miejsce zajęła Oliwia Kaszuba z klasy III b

Gratulujemy!!

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl