Godło Polski
BIP

Aktualności rok 2024/2025

Konkurs mitologiczny - wyniki

Dnia 24 listopada 2024 roku odbył się XVII Szkolny Konkurs Mitologiczny. 

Mistrzowski stołek został obroniony - Joanna Służewska z klasy III d po raz kolejny udowodniła, że arkana greckich mitów ma w jednym palcu. II miejsce  zajął Michał Pleśnierowicz z kl. II bTrzecie miejsce przypadło Julii Kuśmierczak z kl. III d

Gratulujemy!!!

W konkursie międzyszkolnym Ekonomik będzie reprezentowac drużyna uczniów z klas pierwszych: Jagoda Grzegorek i Zofia Życińska z kl. I a i Karolina Olejnik z kl. I b. Trzymamy kciuki!

Organizator - Izabella Galuba-Bryja.

akcja AMNESTY INTERNATIONAL

od 27 listoada do 5 grudnia mamy ważną akcję - MARATON PISANIA LISTÓW. Możemy uratować czyjeś życie, albo mieć na nie realny wpływ.

Na korytarzach są już gazetki informacyjne, warto się z nimi zapoznać.
Akcja polega na wspólnym pisaniu listów - treść mamy gotową, trzeba przynieść kopertę i znaczek pocztowy na list (krajowy).

CAŁA AKCJA W BIBLIOTECE!

W tym roku piszemy w obronie Manahel al-Otaibi - to odważna obrończyni praw kobiet w Arabii Saudyjskiej, została skazana na 11 lat więzienia przez sąd ds. „terroryzmu” – jedynie za wsparcie praw kobiet i wyrażenie swoich poglądów w mediach społecznościowych.

Jej nieugięta postawa w walce o wolność słowa i prawa kobiet stała się symbolem odwagi i inspiracją dla wielu. Surowy wyrok, jaki otrzymała, jest przejawem represji wobec osób, które dążą do zmiany i sprawiedliwości. Manahel potrzebuje naszego wsparcia i solidarności, by jej głos i głosy innych kobiet walczących o równość były słyszalne. Manahel jest jedną z bohaterek tegorocznego Maratonu Pisania Listów. Na przestrzeni lat w ramach tej akcji uratowaliśmy wspólnie życie wielu osób.

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea świętowania Dnia Życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kiedy to w 1973 roku, z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków, ustanowiono World Hello Day. Była to próba zwrócenia uwagi na wojnę między Izraelem a Egiptem oraz przekonania polityków do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Obecnie święto ma bardziej charakter społeczny i każdego roku obchodzone jest w ponad 180 państwach na całym świecie. Celem tego dnia jest mówienie „hello” („cześć”) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie, ale również wzbudzenie w ludziach pozytywnych emocji i uwrażliwienie na wzajemną życzliwość.

Warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

 

DOŁĄCZ DO ŻYCZLIWYCH - UBIERZ SIĘ NA ŻÓŁTO.

W tym dniu podaruj komuś miłe słowa, które znajdziesz na drzwiach do sal lekcyjnych.  

 

Sposoby na życzliwość:

  1.   Uśmiech
  2.   Miły gest
  3.   Empatia
  4.   Czas dla bliskich
  5.   Bezinteresowna pomoc
  6.   Bycie kulturalnym
  7.   Używanie słów: „Dziękuję”, „Proszę”, „Przepraszam”

   Im bardziej jesteśmy życzliwi, tym bardziej jesteśmy szczęśliwi ! 

 

Organizatorkami wydarzenia są Panie Beata Antczak i Arleta Praiss.

w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu

W dniu 15.11.2024 roku klasa 3d (technik rachunkowości) pod opieką pani Joanny Jurkiewicz oraz pani Joanny Gałkowskiej-Witasiak odwiedziła siedzibę Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Młodzież miała okazję spotkać się z władzami Stowarzyszenia. W swoich progach przywitali nas Pan Grzegorz Bosy prezes, Pan prof. Marek Cieślak wiceprezes, Pan Leszek Lewandowicz sekretarz oraz Pan Marek Noworyta dyrektor oddziału. Było to bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie, podczas którego uczniowie wysłuchali wykładu profesora Marka Cieślaka. Ponadto z historią oraz zasadami funkcjonowania Stowarzyszenia zapoznał nas dyrektor Marek Noworyta. Dziękujemy za gościnę i tak ciekawe spotkanie. Mamy nadzieję, że nasza edukacyjna współpraca będzie się rozwijać, a młodzież naszej szkoły wykorzysta zdobytą wiedzę w kolejnych etapach zawodowego życia.

wykład „Zadłużenie Polaków i moralność finansowa”

W piątek 15 listopada uczniowie klas 2b, 2d, 3c i 3e wzięli udział w wykładzie „Zadłużenie Polaków i moralność finansowa” oraz warsztatach „Owady jadalne - fakty czy mity?”.
Oprócz sporej porcji wiedzy ekonomicznej młodzież mogła posmakować jadalne owady w formie już przetworzonej i nie tylko                          
			</div>
			<div class=

Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie

15 listopada uczniowie Zespolu Szkół Ekonomicznych klas 5a, 5b, 4b,3d,2d,2a,1b wraz z opiekunkami zwiedzali Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie.

Wycieczkę przygotowali członkowie Klubu turystyki kwalifikowanej Ekonomik Obieżyswiat. Transport zapewnił Pan Tomasz Guźniczak właściciel Biura podróży Wędrownik.

Muzeum w Oławie to zatrzymany czas ukryty w samochodach z ubiegłego wieku i czasu PRL. Mogliśmy przenieść się w okres w którym pranie robiło się we Frani, gazety kupowało się w kiosku Ruch-u, składało kolejkę która jeździła po torach, auta parkowały w salonie i mieszkały razem z domownikami, jeździło się na wrotkach a nie rolkach, słuchało się radia albo adapteru lub szpulowego magnetofonu i wiele innych atrakcji, które są tak bliskie naszym dziadkom. Mogliśmy poczuć klimat tamtych lat. I oczywiście auta. Same perełki ubiegłego wieku. Od małych do dużych, transportowych czy sportowych. Zwiedzaliśmy, poznawaliśmy bawiliśmy się świetnie. Tego klimatu nie oddają żadne słowa, to trzeba poczuć samemu, zobaczyć, a nawet wypróbować....

Mistrzostwa Kalisza na Ergometrze Wioślarskim

W piątek, 15 listopada, odbyły się Mistrzostwa Kalisza na Ergometrze Wioślarskim.
Naszą szkołę reprezentowały 3 drużyny - dziewczęta, rocznik 2008/2009, w składzie Weronika Matuszak, Zuzanna Siewieja, Amelia Stępień; dziewczęta, rocznik 2007/2006 - Michalina Majchrzak, Katarzyna Kałużna, Zuzanna Drzewiecka oraz chłopcy, rocznik 2008/2009 - Marcel Białożył, Szymon Pilas, Michał Pleśnierowicz, Dawid Galewski.
Młodsza drużyna dziewcząt zdobyła drużynowo III miejsce, natomiast starsza I miejsce                           
			</div>
			<div class=

seminarium naukowe

W dniu 15 listopada 2024 roku Klasa 4E wraz ze swym wychowawcą brała udział w seminarium naukowym dotyczącym nowoczesnych rozwiązań klimatyzacyjnych i OZE, a także zagadnień związanych z gospodarowaniem odpadami. Wykładowcy po kolei poruszali tematy zagadnień wspierając się prezentacjami. Szczególnie ciekawe wydały się przyszłościowe trendy związane z odnawialnymi źródłami energii i gospodarka odpadami.

EKONOMIK W PROJEKCIE PROEKOLOGICZNYM

Miło nam poinformować, iż nasza szkoła przystąpiła do projektu Life After Coal PL czyli "Życie po węglu".

         W obliczu współczesnych wyzwań klimatycznych edukacja proekologiczna staje się kluczowym elementem kształcenia.     Udział w projekcie obejmuje między innymi szkolenie z zakresu edukacji ekologicznej dedykowane nauczycielom oraz warsztaty dla uczniów.

         Głównym koordynatorem Projektu, który ma służyć przede wszystkim wdrażaniu, przygotowanej przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej – Wielkopolska Wschodnia 2040 jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Projekt ten jest także spójny z koncepcją procesu sprawiedliwej transformacji Wschodniej Wielkopolski w kontekście walki z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi.

         Ważnym aspektem będzie zatem postawienie na neutralne dla klimatu nośniki energetyczne oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych, a także poprawę efektywności energetycznej. Natomiast nadrzędnym celem jest osiągnięcie do 2040 r. neutralności klimatycznej Wielkopolski Wschodniej oraz m. in. Miasta Kalisza i Ostrowa Wlkp.

Szkolny koordynator projektu: Mariola Medzińska

konferencja naukowa

14 listopada 2024r. na Uniwersytecie Kaliskim rozpoczęła się trzydniowa konferencja naukowa "Znaczenie polskich środowisk politycznych XIX wieku dla formowania kadr odrodzonej Polski. Historia i biografie."

Grupa uczniów klas trzecich pod opieką pani Izabelli Galuby-Bryi wysłuchali historycznej debaty o odrodzeniu II Rzeczpospolitej.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl