Godło Polski
BIP

Aktualności rok 2024/2025

„Lekcja w kinie”

W pierwszym dniu nowego tygodnia, 21 października, klasy 2e i 3c wraz z Paniami Bogumiłą Bielak oraz Patrycją Rutczak, wzięły udział w warsztatach oraz pokazie filmu w ogólnopolskim projekcie „Lekcja w kinie”.

Warsztaty poświęcone były roli muzyki w filmie i wyrażaniu emocji poprzez nią. Po ciekawej lekcji, widzowie przenieśli się w świat filmu „Siła muzyki”, w którym poruszonych było bardzo dużo ważnych kwestii z życia nastolatków - tematyka wiary w siebie, siły przyjaźni, skomplikowanych uczuć, buntu przeciwko autorytetom, poszukiwaniu własnych. Ogromną wartością filmu była muzyka Bruce’a Springsteen’a, będąca niemalże osobnym bohaterem. Młodzież była bardzo zadowolona z nietypowej lekcji oraz spaceru w parku, tym bardziej, że pogoda była piękna - prawdziwa polska złota jesień.

/B. Bielak/

"Październik miesiącem walki z rakiem piersi"

21 października 2024 roku uczestniczki drugiej edycji projektu "Moje włosy dają siłę" ramach profilaktyki prozdrowotnej wzięły udział w spotkaniu organizowanym przez Kaliski Klub "Amazonki". Spotkanie odbyło się, gdyż "Październik miesiącem walki z rakiem piersi".

Spotkanie było poświęcone profilaktyce raka piersi. Amazonki zapoznały z metodami badania piersi – samokontroli, która jest bardzo ważna w diagnozowaniu zmian w organizmie. Dziewczęta otrzymały ulotki informacyjne oraz ćwiczyły przeprowadzanie badania i wykrywania guzów na fantomie. 

koordynator projektu - Izabella Galuba-Bryja.

konferencja naukowa: „Ukraińcy w Kaliszu..."

18 października br. na Uniwersytecie Kaliskim odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Ukraińcy w Kaliszu. Losy społeczności ukraińskiej w latach 20. i 30. XX wieku w mieście nad Prosną”, organizowana przez Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych UK i Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.
Uczestników konferencji powitał prof. Krzysztof Walczak, podkreślając wielokulturowość przedwojennego Kalisza, w którym w 1920 r. pojawili się internowani Ukraińcy. 
W trakcie dwóch sesji naukowych wygłoszono referaty dotyczące losów ponad 5 tys. żołnierzy Armii Czynnej Ukraińskiej Republiki Ludowej internowanych w latach 1920-1924 w Kaliszu. Konferencja zakończyła się wyjazdem na cmentarz ukraiński w Kaliszu-Szczypiornie, gdzie delegacja Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej złożyła kwiaty. 
Grupa uczniów z klas trzecich i czwartych pod opieką pani Izabelli Galuby-Bryi miała okazję wysłuchać referatów i wzbogacić swoją wiedzę na temat historii Kalisza.
fot. Ewa Obała

Ogłaszamy XVII SZKOLNY KONKURS MITOLOGICZNY

Zakres materiału – MITOLOGIA GRECKA

W konkursie mogą brać udział miłośnicy kultury antycznej ze wszystkich klas.

To doskonała forma powtórki przedmaturalnej!

TERMIN :

część pisemna (testowa) – 14 listopada br.,  godz. 14.55

ZAPISY:

w bibliotece, ew. u  nauczycieli polonistów.

Epilog Festiwalu Literackiego im. Teodora Tripplina

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka zaprasza na Epilog Festiwalowy, który zakończy wszystkie działania wokół Festiwalu Literackiego im. Teodora Tripplina. Gościem wydarzenia będzie Filip Springer.

 Po warsztatach komiksowych, po konkursie na ilustrację, po warsztatach z twórczego pisania oraz po trzech dniach Festiwalu Literackiego im. Teodora Tripplina, nadszedł czas na epilog, którego gościem będzie Filip Springer reportażysta i fotoreporter nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a także do Nagrody Literackiej Gdynia.

 Filip Springer debiutował w 2011 roku książką pod tytułem „Miedzianka. Historia Znikania”. Od tego czasu opublikował 11 książek w tym najnowszą „Szara godzina. Czas na nową architekturę” oraz „Nie wiem”. Oprócz książek Springer jest autorem felietonów publikowanych na łamach miesięcznika „Znak” oraz reportaży i fotoreportaży w magazynie „Pismo”, współpracuje z Instytutem Reportażu.

 Na spotkanie autorskie z Filipem Springerem zapraszamy w poniedziałek 21 października na godzinę 18.00 do Biblioteki Głównej, przy ul. Legionów 66. Rozmowę poprowadzi Izabela Fietkiewicz-Paszek.

 Festiwal Literacki im. Teodora Tripplina jest projektem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu powstałym w ramach programu „Promocja czytelnictwa 2024” dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Miasta Kalisz w ramach mecenatu nad kulturą.

projekt iMEMORY

Z wielką dumą informujemy, że grupa naszych uczniów zakwalifikowała się do projektu iMEMORY. To międzynarodowy projekt edukacyjny, powstał z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, zrzesza młodych ludzi z Niemiec, Polski, Serbii, Chorwacji i Ukrainy.

Poprzez innowacyjne formaty nauczania, wymiany młodzieży i kreatywne rezultaty, iMemory zajmuje się bieżącymi problemami, takimi jak antysemityzm, uprzedzenia i pamięć kulturowa, jednocześnie wspierając bardziej inkluzywną i zróżnicowaną Europę.

Projekt jest wspólnym wysiłkiem z udziałem kluczowych partnerów, takich jak Centropa (Niemcy), Galicia Jewish Museum (Polska), Center for Education Policy (Serbia), HERMES (Chorwacja) i Gedankendach (Ukraina). 

co nas czeka? 

  • Konferencja inauguracyjna w Berlinie (6-8 grudnia 2024 r.) Wydarzenie wprowadzające, podczas którego uczestnicy ze wszystkich pięciu krajów spotkają się i rozpoczną podróż w głąb żydowskiej historii i pamięci.
  • Warsztaty i wymiany - Odbędzie się seria warsztatów online i stacjonarnych, w tym spotkanie dwustronne w Belgradzie i spotkanie trójstronne w Warszawie latem 2025 r.
  •  Od stycznia do września 2025 r. odbędą się również trzy warsztaty lokalne w każdym kraju uczestniczącym.
  • Konferencja zamykająca w Krakowie (listopad 2025) Ostatnie spotkanie, podczas którego uczestnicy zaprezentują swoje projekty i podzielą się swoimi doświadczeniami.

Podbijamy Europę!
Koordynator – Izabella Galuba-Bryja, wielkie wsparcie językowe  - Małgorzata Szymańska.

 

Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II

Najlepsi uczniowie kaliskich szkół odebrali Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się 16 października w hali j Olimpia przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu. Nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce wręczali Wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek, przedstawiciele kapituły stypendialnej oraz kaliscy radni. Wydarzenie poprowadziła Ewelina Dudek, Naczelnik Wydziału Edukacji. Udział w wydarzeniu wzięli uczniowie szkół, dyrektorzy i wicedyrektorzy.

W tym roku, za ubiegły rok szkolny stypendium otrzymało 375 uczniów.  W szkołach ponadpodstawowych stypendium za dobre wyniki w nauce otrzymało 255 uczniów. Wymagana średnia ocen wynosiła 5.0 a kwota wsparcia to 1900 zł.

W uroczystości wzięli udział także laureaci z naszej szkoły. Wśród nagrodzonych byli: Miłosz Raszewski Monika Antczak Michał Pszczoła Amelia Krysiak Natalia Wąsik Alicja Idziak Maja Szczepaniak Martyna Kupaj Maria Pszczoła Tetiana Novak Ewa Nogaj Wiktoria Nosal Joanna Janiak Karolina Wawrzyniak Marcel Białożył Joanna Lis,

Stypendia przyznawane są od 2005 roku przez kapitułę, która kieruje się wynikami w nauce, postawą patriotyczna, dzielnością na rzecz szkoły i społeczeństwa, osiągnięciami oraz sytuacją materialną.

Naszym uczniom towarzyszył kierownik szkolenia praktycznego Wojciech Kwieciński.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Zdjęcia za calisia.pl

 

strzelamy bez pudła

Sala gimnastyczna zamieniła się w ostatnich dniach w strzelnicę laserową. Dzięki współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym wszystkie klasy 1-4 biorą udział w programie upowszechniającym strzelanie. Pod okiem instruktora uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa, obsługą i zabezpieczeniem broni, postawami i celowaniem. Strzelectwo kształtuje też samodyscyplinę i opanowanie. We wcześniejszych edycjach udział brały obecne klasy 5.

Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

14 października świętowaliśmy :)
W imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz pracowników administracji dziękujemy za dzisiejszy poczęstunek w pokoju nauczycielskim klasom pierwszym i ich wychowawcom pani Urszuli Józefiak oraz panu Wojciechowi Porzuckowi.

fotorelacja:

Konkurs NBP na pracę pisemną

Grupa uczniów z klasy III e pod opieką pani Arlety Praiss wzięła udział w XXII edycji Konkursu na pracę pisemną o tematyce ekonomicznej. Organizatorem Konkursu jest Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie. Zadaniem uczniów było napisanie pracy na temat: Niezależność banku centralnego na przestrzeni 100 lat polskiej bankowości. Celem konkursu jest pogłębianie zainteresowań młodzieży ekonomią, sprawdzenie umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy ekonomicznej oraz zachęcenie do wdrażania w nauczaniu ekonomii elementów praktycznych, kształtujących umiejętność funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej.

/Arleta Praiss/

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl