Zespół Szkół Ekonomicznych jest to jedyna publiczna kaliska szkoła ekonomiczna.

Ma bogate tradycje i wielu wybitnych absolwentów, którzy wydatnie przyczynili się do rozwoju i propagowania ekonomii wśród społeczeństwa. Szkoła przeszła przez różne zawirowania dziejowe (dwie wojny, zabór rosyjski). To wszystko mocno wykształciło nieszablonowy charakter tej 150-letniej szkoły.

Jeżeli ktoś lubi matematykę, zaciekawiony jest ekonomią, prawem, rachunkowością czy statystyką to powinien wybrać naszą szkołę, a dobrze przygotowana i doświadczona kadra nauczycielska zapewni Mu szybkie przyswojenie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów oraz doskonałe wręcz przygotowanie do przyszłej pracy.

Podczas kształcenia samemu można sobie wybrać profil, który zadecyduje o tym, jaką pracę będzie można później podjąć. Możesz wybierać pomiędzy: marketingiem, ekonomią, finansami i rachunkowością oraz wieloma innymi.

Technikum pozwala na bezpośrednie podjęcie pracy, gdyż po zdaniu egzaminu zawodowego (zdaje się go po maturze) uzyskuje się tytuł technika ekonomisty o danej specjalności. W dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na zawód ekonomisty wciąż wzrasta, a wynika to ze zmian dokonujących się w naszej gospodarce i wejściem w struktury Unii Europejskiej.

Dziś ekonomista musi korzystać ze współczesnych form komunikowania się (fax, Internet, komputer), musi podejmować trafne decyzje, zarządzać sprawnie firmą, inwestować na rynku kapitałowym. Wszystkiego tego można nauczyć się bezproblemowo wybierając Zespół Szkół Ekonomicznych.

Sztandar

Obecny sztandar został poświęcony w 1998 roku na 10-tym zjeździe absolwentów, który odbył się w 125 rocznicę istnienia szkoły. Aby poznać znaczenie symbolu widniejącego na sztandarze naszej szkoły należy sięgnąć do mitologii greckiej, a dokładniej do boga nazywanego Hermesem. Jest to patron podróżujących, złodziei, kupców i handlu. Odniesienia są oczywiste, ale nie każdy zna historię tego znaku.

kaduceusz

Mit głosi, że jako niemowlę, Hermes, ukradł swemu bratu - Apollowi - stado krów i aby załagodzić jego gniew podarował mu lirę z jelit cielęcych i skorupy żółwia. Hermes w zamian za to otrzymał, jako symbol władzy laskę herolda, zwaną kaduceuszem, która miała także łagodzić spory kłótnie. Do dziś jest również uważna właśnie za symbol pokoju i handlu.

Kaduceusz to symbol Hermesa, a jest to nic innego jak już wspomniana laska herolda opleciona dwoma wężami. Często jest również zwieńczona skrzydełkami, stanowiącymi kolejny atrybut boga kupców. Właśnie ten najpopularniejszy wizerunek widnieje na naszym sztandarze. Jest to symboliczne przedstawienie pierwszego patrona handlu.

administrator

Misja i wizja

Tworzymy szkołę najlepszą z najlepszych, w której każdy uczeń to inny niepowtarzalny człowiek, wychowany w duchu tolerancji i w spójnym systemie uniwersalnych wartości, przygotowany do życia w XXI wieku.