Godło Polski
BIP

Narodowy Projekt Wspierania Czytelnictwa

Kluczowym celem priorytetu jest wspieranie w formie partnerstwa bibliotek publicznych i bibliotek szkolnych dostępu do nowości wydawniczych uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz kształtowania postaw/nawyków korzystania z wiedzy i informacji pozyskanych z szeroko rozumianej literatury.
Trwa realizacja Programu, w ramach którego BIBLIOTEKA SZKOLNA pozyskała pieniądze (aż 15 tys. zł) na zakup nowości książkowych zgodnie z potrzebami, zainteresowaniami uczniów i nauczycieli.  Z pozyskanych funduszy zakupiono rozmaite i ciekawe nowości książkowe, uwzględniając również lektury szkolne, tak aby uczniowie mieli jak najbliżej po książkę. Biblioteka wzbogaciła się o romanse, książki obyczajowe, kryminały, książki sensacyjne, fantastykę, książki psychologiczne – same hity. Księgozbiór powiększył się o ok. 500 egzemplarzy.
W ramach realizowanego Programu biblioteka szkolna rozpoczęła działania mające na celu rozbudzenie wśród młodzieży aktywności czytelniczej. Przystępując do tego projektu zależało nam, aby uczniom przekazać miłość do książek. Rozbudzić czytanie możemy przez kontakt z książką atrakcyjną, taką która sprawi radość.
Planujemy realizację wielu projektów edukacyjnych:
•    „Moje spotkania z literaturą” to projekt edukacyjny skierowany do młodych czytelników, który pokazuje bibliotekę, jako miejsce otwarte, gdzie można zdobyć nowe doświadczenia, umiejętności i wiedzę. Realizując to przedsięwzięcie zapraszamy młodzież do wspólnej przygody, po której samą z przyjemnością sięgnie po książki. W czasie dużej przerwy uczniowie dzielą się swoimi literackimi zainteresowaniami, także fascynacjami paraliterackimi (gry, filmy fabularne).
•    „Poczytaj mi”. Uczennice należące do Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowują zajęcia czytelnicze dla pięciolatków z przedszkola „Pluszaki” w Kaliszu. Przedszkolaki mają okazję wysłuchać bajek, baśni, wierszy.
•    Organizacja konkursu fotograficznego „Przyłapani na czytaniu”. W grudniu 2015 roku zostanie zorganizowany konkurs promujący czytelnictwo. Tematem ocenianych fotografii powinno być czytanie, a dokładniej osoba „przyłapana" na czytaniu.
•    organizacja konkursu „Czyj to wiersz?”  Konkurs trwa przez cały rok szkolny, zostanie podzielony na 9 etapów (miesięcy). Co miesiąc na tablicy pojawi się tekst wiersza pochodzącego z tomiku poetyckiego znajdującego się w szkolnej bibliotece. Należy odszukać autora utworu.
•    Ekonomik Book Challenge – to akcja wykorzystująca portal społeczności owy facebook do popularyzacji czytelnictwa. W wesołej konwencji recenzujemy książki i nominujemy do czytania innych.
•    z inicjatywy uczniów pod egidą Samorządu Uczniowskiego rozpoczęto cykl wieczorów poetyckich pod hasłem Kraina łagodności. W ramach działań wspierających czytelnictwo planowane jest kontynuowanie i rozszerzenie tej akcji.
•    Od wielu lat szkoła współpracuje z Archiwum Państwowym w Kaliszu. W ramach podjętej współpracy zaplanowano udział uczniów w lekcjach archiwalnych. Na zajęciach uczniowie dowiedzą się, czym zajmuje się genealogia, poznają starodruki, zapoznają się z metodami konserwacji książek i dokumentów.  
•    Uczestnictwo w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która w latach ubiegłych organizowana była w tysiącach miejsc na terenie całej Polski, a także poza granicami kraju. Akcja ta otwiera cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury.
•    Zaplanowano wyjścia uczniów do Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu na zajęcia biblioteczne. Udział uczniów w zajęciach ma ich zapoznać ze zbiorami bibliotek, sposobami katalogowania zbiorów oraz co najważniejsze wspierać rozwój czytelnictwa poprzez motywowanie, inspirowanie i zachęcanie do „sięgnięcia po książkę”.
Program realizuje bibliotekarz oraz wszyscy nauczyciele szkoły.

Tomasz
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl