Kaliskie Archiwum Filmowe

W ostatnich dniach listopada zakończył się projekt edukacyjny pt. Kaliskie Archiwum Filmowe, który Archiwum Państwowe w Kaliszu przygotowało dla uczniów. Został on zrealizowany przez Stowarzyszenie Kalisz Literacki we współpracy z archiwum. Celem projektu było ocalenie od zapomnienia wspomnień ludzi, związanych z regionem kaliskim, którzy żyli w trudnych realiach II wojny światowej. Refleksje te utrwalone na nośnikach audiowizualnych mają służyć użytkownikom kaliskiego archiwum.

31 października 2013 roku grupa uczniów z wszystkich klas czwartych,

7 listopada grupa uczniów z klas trzecich,

14 listopada grupa uczniów z klas drugich,

21 listopada grupa uczniów z klas pierwszych

wzięły udział w prelekcjach i prezentacjach filmowych wywiadów - pięknych, pełnych wzruszeń i dramaturgii wspomnień. Młodzież miała możliwość uczestniczenia w tych niecodziennych zajęciach na temat obyczajowości w trudnych realiach okupacyjnych. Była to doskonała alternatywna lekcja historii pomocna w realizacji ścieżek edukacyjnych, zwłaszcza tych związanych z regionalistyką.Uczniowie oglądali filmowe wywiady ze świadkami wydarzeń okupacyjnych, mieli możliwość zapoznania się z archiwaliami z czasów wojny. W efekcie pogłębili wiedzę z historii i literatury tamtych dni.

Szkolnym koordynatorem projektu była pani Izabella Galuba-Bryja.

Paweł