Godło Polski
BIP

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2016/ 2017

Narodowe Czytanie 2017

Sala recepcyjna Ratusza, Główny Rynek 20

Data wydarzenia: 2 września 2017, od godz. 12.00

Stanisław Wyspiański - „Wesele”

Mamy zaszczyt zawiadomić, że w sobotę 2 września br. odbędzie się szósta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku po raz kolejny Polacy sami dokonali wyboru dzieła. Podczas internetowego głosowania - spośród czterech propozycji - wybrano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W Kaliszu organizacji tego przedsięwzięcia ponownie podjęła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka, która przygotuje fragmenty do czytania z podziałem na role oraz zadba o wyjątkową scenerię. Narodowe Czytanie rozpocznie się w Sali Recepcyjnej Ratusza o godz. 12.00.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016 / 2017

Dnia 23 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych, podobnie jak we wszystkich innych szkołach w całej Polsce, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017. Po pracowitych dziesięciu miesiącach nadszedł wreszcie czas na zasłużony odpoczynek. 

Uroczystość zakończenia przygotował Samorząd Uczniowski. Rozpoczęto od podziękowań dla nauczycieli i Dyrekcji; podsumowano rok szkolny, prezentując poziom edukacji, przypomniane zostały też konkursy i akcje charytatywne, w których brała udział młodzież Ekonomika. Był to rok obfitujący w sukcesy w konkursach, turniejach, zawodach, akcjach z najrozmaitszych dziedzin. Pani Dyrektor, Magdalena Mocna, składała podziękowania całej społeczności szkolnej. Następnie wraz z wychowawcami wręczała nagrody i dyplomy tym, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wykazali się najlepszą frekwencją. Warto podkreślić, że prawie 50 uczniów uzyskało świadectwo z czerwonym paskiem, czyli średnią ocen wyższą niż 4,75.

Nagrody dla najlepszych uczniów ufundowali: Pani Marzena Wodzińska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służb Więziennych w Kaliszu, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu, Komendant Straży Granicznej Placówki w Kaliszu, Dyrektor Regionalnej Izby Gospodarczej, Rada Osiedla CZASZKI oraz Rada Rodziców ZSE.

W progach szkoły gościliśmy przedstawicieli instytucji, z którymi nasza szkoła bardzo aktywnie współpracowała, byli to:

Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służb Więziennych w Kaliszu ppłk Ryszard Czapracki,

Komendant Placówki Straży Granicznej w Kaliszu Nadodrzańskiego Oddziału Straży mjr Robert Kaczmarek,

Zastępca Komendanta Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu podinsp. Witold Goździelewski,

Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Szlender,

Prorektor ds. Finansów i Organizacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu doc. dr Jan Frąszczak,

Dyrektor Regionalnej Izby Gospodarczej w Kaliszu p. Andrzej Spychalski,

Przewodniczący Rady Osiedla Czaszki p. Mirosław Nagórny,

Zastępca przewodniczącego Rady Rodziców p. Renata Roszczyk,

Honorowy prezes Koła Absolwentów p. Gustaw Elbl.

Podsumowano wiele konkursów – olimpiadę języka angielskiego, innowację z edukacji do bezpieczeństwa „Bezpieczni w XXI wieku”, konkurs na temat Stefana Szolc-Rogozińskiego.

Uhonorowano także uczniów z najwyższą frekwencją -"Złotą dziesiątkę chodziarzy". Cieszy fakt, że coraz więcej uczniów pretenduje do miana osoby z wysoką frekwencją, a wielu uczniów miało stuprocentową obecność na zajęciach.

Przewodnicząca SU  w imieniu uczniów pożegnała nauczycieli odchodzących w tym roku z naszej placówki - panią Anne Leśniewicz.

podziękowania

Dobiega końca rok szkolny, to czas podsumowań, ale i planów do dalszej pracy.

Na ręce Pani Dyrektor Magdaleny Mocnej spływają podziękowania za różnorodne akcje, konkursy, projekty, w których brali udział uczniowie Ekonomika.

Szkolne Koło Wolontariatu otrzymało podziękowanie z Fundacji "Serce Dla Serca" za pomoc i bezinteresowne zaangażowanie w organizację Koncertu Charytatywnego dla chorej na raka Karoliny Sałaty.

Pani Dyrektor otrzymała podziękowanie z Archiwum Państwowego za wsparcie i udzielanie pomocy uczniom biorącym udział w konkursie "Ad fontes!". Pani Iza Galuba-Bryja dostała podziękowanie za przygotowanie uczniów do konkursu.

Kolejne słowa uznania przekazał Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu za współpracę, pomoc w organizacji praktyk uczniowskich oraz pomoc praktykantów w realizacji bieżących zadań Urzędu. Ciepłe słowa należą się praktykantom za ich zaangażowanie w obowiązki.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kaliszu przekazał podziękowanie Dyrekcji i pani Iwonie Jabłońskiej za przygotowanie uczniów do powiatowego etapu XIII Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej.

Udział w projekcie Bartymeusz

W maju i czerwcu 2017 roku Szkolne Koło Wolontariatu ZSE zorganizowało zbiórkę nowych i używanych okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych (w dobrym stanie). Oprawki okularowe wykorzystane zostaną w tegorocznej akcji badania wzroku i fundowania okularów potrzebującym w mołdawskiej wiosce Gotesti i nadamy im drugie życie. Organizatorem było CentrumLepszegoWidzenia.pl, partnerem była Fundacja Bread of Life.

W ramach akcji zebrano kilkaset par okularów; w akcję włączył się NOWY OPTYK Dariusza Matrelińskiego.

 

Egzamin z samoobrony i technik interwencyjnych dla uczniów klas III

Osoba, która zdała egzamin otrzymała certyfikat ukończenia kursu samoobrony III stopnia W czasie egzaminu prowadzący sprawdzał techniki, które były nauczane w ciągu trzech lat, a były to: sposoby radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia między innymi: duszenie, obrona przed duszeniem, chwyty za ubrania, kopnięcia, uchwyt za ręce itp. oraz techniki interwencyjne w postaci: sposobu zakładania kajdanek na ręce trzymane z przodu, z tyłu jako środek prewencyjny oraz stosowanie chwytów obezwładniających i transportowych.

Wszyscy egzaminowani zdali. Egzaminował mjr mgr Piotr Jarczewski - Starszy Wykładowca Zakładu Technik Interwencyjnych, instruktor strzelectwa, sztuk walki jiu-jitsu, keisatsu-jitsu i combat.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016 / 2017

23 czerwca 2017 roku

 godz.9:30   - podsumowanie roku szkolnego 2016 / 2017 na uroczystej akademii:

- wręczenie świadectw z wyróżnieniem,

- nagrodzenie „Najlepszych Chodziarzy”,

na sali gimnastycznej obecne są 10 osobowe delegacje wyznaczone przez wychowawców

(obowiązuje strój galowy, klasy mundurowe w mundurach!!!)

  • godz. 10:45          - spotkanie z wychowawcami:

Klasa:                         Wychowawca:                       Sala:

I a                               - mgr Agata Litwicka - sala 23

I b                               - mgr Ewa Szymczak  - sala 33

I c                               - mgr Wioletta Dydo  - sala 32

I d                               - mgr Arleta Woźniak  - sala 20

I e                               - mgr Wojciech Kwieciński  - sala 15

II a                              - mgr Agnieszka Korotczuk - sala 26

II b                             - mgr Jakub Cholajda  - sala 25

II c                              - mgr Agata Pierzchalska - sala 21

II d                             - mgr Lidia Fabisiak - sala 36

II e                              - mgr Dominika Pawlikowska  - sala 17

III a                            - mgr Roman Walendowski - sala 16

III b                            - mgr Cezary Rudowicz  - sala 35

III c                            - mgr Izabela Paluszczak  - sala 24

III d                            - mgr Tomasz Walendowski  - sala 30

III e                            - mgr Monika Majchrzak  - sala 37

 

BRĄZ NASZYCH PIŁKARZY

Ostatnim sportowym akcentem tego roku szkolnego w naszej szkole, były piłkarskie zmagania w ramach Kaliskiego Dnia Sportu Szkolnego. Uroczyste otwarcie zawodów odbyło się w obiekcie sportowym przy kaliskiej Arenie. Zgromadziły się licznie praktycznie wszystkie szkoły z terenu miasta Kalisza. Rywalizacji towarzyszyła wciągnięta na maszt Flaga Olimpijska oraz zapalony Znicz, który z tradycji olimpijskiej symbolizuje  czystość, prawdę, światło i wiedzę.
Rozgrywki w grupie rozpoczęliśmy pojedynkiem z V LO. Niezawodny okazał się Krzysztof Olejnik, który dzięki dobrej postawie kolegów, zdobył  trzy gole i zwyciężyliśmy 3-0. Kolejnym rywalem była ekipa II LO. Z faworyzowanymi przeciwnikami, po dobrym taktycznie meczu, wygraliśmy 2-1. Dwa trafienia znowu dołożył Olejnik. W meczu półfinałowym trafiliśmy na ZSS Kalisz. Gdy wydawało się, że o rozstrzygnięciach decydować będą rzuty karne, na 30 sekund prze ostatnim gwizdkiem, straciliśmy gola na 0-1. Niestety, nie upilnowaliśmy rywala przy rzucie rożnym. W spotkaniu o 3 miejsce ponownie spotkaliśmy się z II LO. Wynik był taki sam jak w pierwszej potyczce 2.1, ale gole strzelali Alan Mielcarek i Krzysztof Pilarski. Tym samym zajęliśmy 3 miejsce, a nasi zawodnicy zostali uhonorowani brązowymi medalami.
Skład drużyny: Adam Stefaniak oraz Krystian Pawelec, Krzysztof Olejnik, Radosław Olejnik, Kamil Stach, Dawid Kupczyk, Wacław Smolczyński, Wojciech Kałuzny, Krzysztof Pilarski i Alan Mielcarek (kapitan). Opiekunem był Wojciech Kwieciński.

wycieczka w Stacji uzdatniania wody Lis

W dniu 19 czerwca 2017 roku grupa uczniów z klas: I a, I d oraz II a, II b z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu pod opieką mgr Romana Walendowskiego i mgr Marioli Medzińskiej odwiedziła Stację uzdatniania wody Lis, która mieści się na ul. Nad Prosną 28-34.

Po przywitaniu zwiedzający zapoznali się planem wycieczki po zakładzie. Następnie przebrali się w stroje ochronne by móc poznać funkcjonowanie stacji na obszarze której znajdują się czwartorzędowe infiltracyjne ujęcia wody podziemnej.

Uczniowie odwiedzili całodobowe stanowiska monitorowania jakości i ilości wody, która zaopatruje mieszkańców miasta Kalisza. Kolejnym etapem było zwiedzanie stacji filtrowania wody oraz biomonitoringu wykorzystującego małże do kontroli jakości. Następnym pomieszczeniem było miejsce zbiornikowania wody pitnej oraz pomieszczenie wykorzystujące lampy UV celem pozbawienia wody pitnej skażenia mikrobiologicznego.

Zwiedzający udali się także do laboratorium, które dokonuje poboru i badań próbek fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody kontrolując jej jakość na stacjach uzdatniania a także dostarczanej do sieci i w punktach kontrolnych wyznaczonych na sieci jak również dokonuje kontroli jakości odprowadzanych ścieków do urządzeń kanalizacyjnych i do wód powierzchniowych na zgodność z obowiązującymi przepisami.

Ostatnim etapem wycieczki było odwiedzenie centrum edukacyjnego, w którym poznano miejsca ujęć wody w Kaliszu, jej rodzaj  oraz zasięg zaopatrywania w wodę z danego ujęcia. Na końcu uczniowie poznali historię i eksponaty związane z dostarczaniem wody pitnej na terenie miasta od XVI w.

Sukces w konkursie "ad fontes!"

Dnia 14 czerwca 2017 roku w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu wiedzy o kaliszu i regionie kaliskim "Ad fontes!".

Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowało 7 drużyn, z czego 5 odniosło wielki sukces: 

Agata Adaszak i Zuzanna Rutkowska z kl. III e zdobyły Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza,

Karolina Jaszczak, Klaudia Ochlik i Edyta Nowak zdobyły nagrodę Starosty Kaliskiego,

Aleksandra Gadzinowska, Dorota Kowalska i Ewelina Wojtynka zdobyły Nagrodę Główną Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu,

Bogumiła Góra, Weronika Haraś i Kinga Ratajczyk zdobyły Nagrodę Główną Archiwum Państwowego w Kaliszu,

Sandra Jeżyk, Agnieszka Krawczyk i Agata Szyszkiewicz zostały wyróżnione.

Gratulujemy!

ostatni "czyj to wiersz?"

Rozstrzygnięto ostatni -IX etap konkursu "Czyj to wiersz?''. Zwyciężczynią jest uczennica klasy I d - Karolina Jagielska

Nagroda - bon do EMPiKU - została wręczona :)

gratulujemy!

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl