PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2012/2013                                                                             PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2012/2013

      19 listopada 2012 roku w szkole gościł p. Adam Handke – Prokurator Prokuratury Rejonowej w Kaliszu. Uczniowie klas drugich technikum mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawej pogadanki na temat „Prawne aspekty odpowiedzialności młodocianych sprawców przestępstw z wyszczególnieniem zwłaszcza przestępczości internetowej oraz przestępczości przeciwko mieniu” . Prokurator wyjaśnił, jak ustrzec się przed oszustami internetowymi na portalach aukcyjnych i społecznościowych, poinformował o odpowiedzialności z tytułu pobierania i upowszechniania materiałów i treści chronionych prawami autorskimi i cudzej własności intelektualnej. Wskazał, w jaki sposób aktualizuje się Kodeks Karny dostosowując go do przestępstw z zastosowaniem nowych technologii. Pod koniec spotkania uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące przestępczości i klasyfikacji zachowań kryminogennych.



      16 listopada 2012 roku w naszej szkole, odbyła się konferencja dydaktyczna „Edukacja zawodowa przyszłością młodego człowieka”. Jej głównym celem było zmotywowanie młodzieży do opracowania indywidualnych planów rozwoju kariery, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia szkolnictwa zawodowego dla ich przyszłości.
W konferencji uczestniczyli uczniowie szkoły ekonomicznej oraz gimnazjaliści z placówek zlokalizowanych w powiecie kaliskim, władze samorządowe, nauczyciele, pedagodzy oraz przedstawiciele innych instytucji miejskich. Ochotnicze Hufce Pracy reprezentowały: Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kaliszu Pani Renata Bieniek oraz Doradca Zawodowy CEiPM w Kaliszu Pani Ewa Kalińska, która wygłosiła prelekcję pod tytułem „Piramida kariery zawodowej”.
Uroczystość uświetniły: występy chóru szkolnego Ekonomicanto i zaproszonych gości oraz multimedialne prezentacje osiągnięć szkoły.



      11 listopada 2012 roku szkolny Poczet Sztandarowy uświetnił miejskie obchody Święta Niepodległości. W tym czasie kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów ZSE wzięła udział w IX Marszu Wolności organizowanym przez PTTK w Kaliszu, pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.



      09 listopada 2012 roku grupa uczniów z ZSE wzięła udział w Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej w Ostrowie Wielkopolskim.



      08 listopada 2012 roku na sali ZSP2 odbyły się Mistrzostawa Miasta Kalisza w Drużynowym Tenisie Stołowym. Żeński skład Ekonomika (Justyna Kędzia, Maria Nowicka, Kinga Bęcka, Martyna Bryła) zajął drugie miejsce. Chłopcy nie uzyskali awansu do półfinału i zajęli ostatecznie miejsca VII-VIII, chłopcy grali w składzie: Szymon Jurga, Hubert Rasiński, Adrian Kowalczyk.



      07 listopada 2012 roku odbył się szkolny etap Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.



      05 listopada 2012 roku klasa 2z brała udział w warsztatach „Przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Autoprezentacja” organizowanych przez Mobilne Centrum Informacji Zawodowej.



      05 listopada 2012 roku uczniowie kl. III ZF byli w Zakładzie Karnym w Kaliszu na spotkaniu w ramach profilaktyki zachowań agresywnych „Co to znaczy być dorosłym?” . Uczniowie zwiedzili kaliskie więzienie, mieli okazję zaobserwować warunki życia osadzonych, a nawet porozmawiać z jednym z nich.



      05 listopada 2012 roku uczniowie przystąpili do konkursu „Moja szkolna tapeta” organizowanego pod patronem MEN w ramach akcji „Nauka przez działanie”.



      05 listopada 2012 roku odbyły się Mistrzostwa Miasta Kalisza w Piłce Ręcznej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych. W grupie B walczyły szkoły: I LO, V LO, ZSE, ZSP2. W ostatecznej klasyfikacji Zespół Szkół Ekonomicznych zajął drugą pozycję i tylko niewielka różnica punktów sprawiła, że nie dostaliśmy się do finału Miasta. Drużyna w składzie: Cierniak Krystian, Kudaś Mateusz, Rasiński Hubert, Leśniewski Bartłomiej, Marczak Damian, Tomczyński Dawid, Mazurek Konrad, Waszak Adam, Duszyński Sebastian, Zieliński Adrian, Jurga Szymon, została przygotowana przez prof. Cezarego Rudowicza.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.




      25 października 2012 roku uczniowie mogli obejrzeć komediowy spektakl "Szalone nożyczki" w kaliskim teatrze. W przedstawieniu udział wzięli uczniowie klas Ia, Ib, Ic, IIa, IId, IIIZk, IVZb. Wyjście do teatru zorganizowała pani Beata Sobczak.



      24 października 2012 roku uczniowie klasy IV ON w ramach profilaktyki prozdrowotnej wzięli udział w spotkaniu organizowanym przez Kaliski Klub "Amazonki". Konferencja odbywa się corocznie ("Październik miesiącem walki z rakiem piersi") i w tym roku nosiła tytuł "Jak uszczypnie będzie znak", uświetnił ją spektakl teatralny.



      22 października 2012 roku uczniowie klasy IV ON udali się do Zakładu Karnego w Kaliszu na spotkanie w ramach profilaktyki zachowań agresywnych. Temat zajęć "Co znaczy być dorosłym?". Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowych zajęciach wychowawczych - a także rozmawiali z jednym z osadzonych. Ta poruszająca wizyta miała za zadanie uświadomienie uczniom konsekwencji bycia dorosłym, ocenę sprawiedliwych wyroków z punktu widzenia ofiary i przestępcy.



      19 października 2012 roku uczniowie wzięli udział w konferencji organizowanej przez Kaliski Inkubator Przedsiębiorczoścint. Prawo - organizacyjne aspekty zakładania działalności gospodarczej.



      17 października 2012 roku uczniowie z klas trzecich wyjechali do Poznania na zajęcia w ramach realizacji projektu UE Szkoła Kluczowych Kompetencji. Odbyły się tam bardzo ciekawe warsztaty kół naukowych.



      16 października 2012 roku uczniowie klasy IV PU wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Mobilne Centrum Informacji Zawodowej na temat Przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Autoprezentacja.



      16 października 2012 roku z okazji XII Dni Papieskich w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbył się III Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły.
Celem konkursu była popularyzacja tekstów (wierszy, encyklik i fragmentów prozy) Jana Pawła II. Uczniowie mogli prezentować utwory papieża w dowolnej formie np. recytacja, melorecytacja, śpiew, etc.
            - Monika Szulczyńska z kl. III On zajęła pierwsze miejsce,
            - Beata Kudaś z kl. III Pu zajęła drugie miejsce,
            - Klaudia Dzikowska z kl. IV Zk zajęła trzecie miejsce.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Konkurs zorganizowała Izabella Galuba-Bryja.



      12 października 2012 roku świętowaliśmy z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wszyscy uczniowie szkoły uczcili Dzień Nauczyciela odświętnym strojem i życzeniami składanymi profesorom. Uczniowie klasy III ZF z wychowawcą - panem Romanem Walendowskim przygotowali uroczystą akademię (prezentowali belferskie typy oraz telewizyjną relację ze szkolnych skandali, na zakończenie sprawdzili wiedzę nauczycieli i uczniów o szkole. Nie zabrakło akcentów humorystycznych).
Na zakończenie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do Kina Centrum na film "Bitwa pod Wiedniem".



      10 października 2012 roku w ramach akcji "Rok szkolny 2012/13 - rokiem bezpiecznej szkoły" nastąpiła próbna ewakuacja. Uczniowie i nauczyciele niezwykle sprawnie opuścili budynek szkoły i udali się w bezpieczne miejsce - na szkolne boisko



      04 października 2012 roku realizacja ścieżki regionalnej - wycieczka "Śladami Patrona gen. M. Smorawińskiego". W spacerze uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich.



      04 października 2012 roku Akcja krwiodawstwa pod hasłem "Razem ratujemy życie". Uczniowie i pracownicy szkoły honorowo oddawali krew, by podzielić się cząstką siebie. Akcja została poprzedzona pogadanką Wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Krwiodawstwa PCC pana Janusza Sibińskiego "Idea, zasady i warunki krwiodawstwa" (spotkanie odbyło się 2 października i uczestniczyli w nim uczniowie klas trzecich). Szkolne koło PCK prowadzi prof. Roman Walendowski.



      04 października 2012 roku uczniowie ZSE brali udział w Mistrzostwach Kalisza w Sztafetowych Biegach Przełajowych Szkół Ponadgimnazjalnych. Drużyna dziewcząt (Ciesielska Monika, Błaszczyk Paulina, Jóźwiak Joanna, Spież Magdalena, Foterek Anna, Kupaj Emilia, Karbowska Anna, Młodorzyniak Jolanta, Majtas Margerita, Zielińska Anita) zajęła IV miejsce. Drużyna chłopców (Kutarba Krzysztof, Kudaś Mateusz, Jezierski Krystian, Łękowski Patryk, Jagielski Dawid, Leśniewski Bartłomiej, Mazurek Konrad, Marczak Damian, Rasiński Hubert, Tomczyński Dawid) zajęła V miejsce.



      03 października 2012 roku klasy Ia i Ib zwiedzały Oczyszczalnię Odpadów Komunalnych "Orli Staw" w Cekowie. Opiekunkami były B. Sobczak, I. Jabłońska i A. Strzałka



      02 października 2012 rok uczniowie wzięli udział w Wielkopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej. Tatiana Fiedorowicz z kl. II d i Hubert Rasiński z kl. III On rywalizowali w konkurencjach lekkoatletycznych.



      02 października 2012 roku w Ostrowie Wielkopolskim odbył się Finał Rejonu Kaliskiego w Lekkoatletyce Szkół Ponadgimnazjalnych. W zawodach tych startowało dwoje uczniów naszej szkoły. Hubert Rasiński w skoku w dal, który z wynikiem 5,69 zajął 7 miejsce oraz Tatiana Fiedorowicz w biegu na 100 m przez płotki, która zajęła 8 miejsce z wynikiem 20,73.



      02 października 2012 roku odbyło się spotkanie z p. Dorotą Lis ze Stowarzyszenia "KARAN" - pogadanka na temat "Wspieranie wolontariatu działającego w zakresie edukacji prozdrowotnej, promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej". Projekt ten wspierany jest przez Wojewodę Wielkopolskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich.



      29 września 2012 roku członkowie Szkolnego Koła Caritas włączyli się w obchody XII Dni Papieskich, uczestniczyli w Dniach Skupienia w „Domu Życia” i w uroczystej Mszy św. W intencji rodzin.
Członkowie koła z Zespołu Szkół Ekonomicznych wysłuchali pogadanki ks. Ryszarda Krakowskiego na temat wolontariatu i problemów związanych z pomocą potrzebującym. Ksiądz Krakowski prowadzi ośrodek dla bezdomnych kobiet oraz jadłodajnię dla potrzebujących. Po modlitwie odbyło się zwiedzanie "Domu Życia" oraz spotkanie z członkami i opiekunami innych kół Caritas wymiana doświadczeń, zaprezentowanie dotychczasowych osiągnięć, dzielenie się pomysłami.
Spotkanie to (już nie tak oficjalne) miało miejsce na świeżym powietrzu, przy grillu i słodkich przekąskach, a pogoda była bardzo sprzyjająca biesiadowaniu. Uczniami opiekowali się Izabella Galuba-Bryja i ks. Karol Jaruzel.
Z okazji XII Dni Papieskich ZSE planuje następujące działania:
            - udział członków Szkolnego Koła Caritas w mszy świętej w intencji rodzin w Domu Życia Caritas,
            - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II,
            - konkurs recytatorski poezji Jana Pawła II,
            - konkurs na prezentację multimedialną o życiu i twórczości Jana Pawła II,
            - odczytanie fragmentu Encykliki przez radiowęzeł,
            - informacje dla rodziców nt. "Jan Paweł II - papież rodziny,
Za organizację Dni Papieskich odpowiedzialna jest prof. Izabella Galuba-Bryja i ks. Paweł Gomółka.



      28 i 29 października 2012 roku uczniowie Ekonomika kolejny raz wzięli udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności pod hasłem „ Podziel się posiłkiem”, której celem jest walka niedożywieniem dzieci w Polsce. Tym razem akcja odbyła się w , w sklepie PSS Społem w Galerii Tęcza.



      28 września 2012 roku opiekunowie Szkolnego Koła Caritas Izabella Galuba-Bryja i ks. Paweł Gomółka oddali zebrane puszki do punktu skupu surowców wtórnych. Zebrano ponad 45 kilogramów aluminiowych puszek, za które uzyskano 160zł.
Członkowie koła przeprowadzili zbiórkę aluminiowych puszek. Akcja miała na celu uwrażliwienie na sprawy ochrony środowiska, a dochód ze sprzedaży został przeznaczony na działalność statutową Caritasu - pomoc najuboższym.



18 i 26 września 2012 roku uczniowie i uczennice naszej szkoły uczestniczyli w Mistrzostwach Kalisza Szkół Ponadgimnazjalnych w Lekkoatletyce. Startowało w nich 11 dziewcząt i 7 chłopców. Najlepsze wyniki uzyskali Hubert Rasiński w skoku w dal (awans do finału rejonu), Tatiana Fiedorowicz w biegu na 60 m przez płotki (awans do finału rejonu) oraz Magdalena Spież w biegu na 400 m i Bartłomiej Leśniewski w biegu na 200 m.



            25 września 2012r.uczniowie ZSE w Kaliszu zwiedzili Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Szczypiornie. Spotkanie zakończyło się występem aktorek teatru więziennego, które odbywają karę w Zakładzie Karnym w Lublińcu. Sześć pań, pod kierunkiem wychowawców, przygotowało spektakl teatralny pt. "Ja nic nie zrobiłam" . Przedstawienie było dla młodzieży wielkim doświadczeniem i przyniosło wiele emocji. Wzruszeni i pełni refleksji uczniowie podziękowali aktorkom za występ wielkimi brawami. Pomysłodawcą i organizatorem spotkania była nauczycielka języka polskiego Pani Beata Sobczak.



      14 września 2012 roku nasza szkoła reprezentowana przez klasę II c pod opieką p. Danieli Suligi i p. Jakuba Cholajdy uczestniczyła w akcji "Sprzątanie świata - Polska 2012"
Młodzież zajęła się oczyszczaniem lasu winiarskiego, naszych płuc i miejsca rekreacji oraz wypoczynku rodzin kaliskich.



      08 września 2012 roku zainicjowane przez Prezydenta RP "Narodowe Czytanie Pana Tadeusza" odbyło się w sześćdziesięciu miastach i miejscowościach. Epopeję czytano w Polsce i poza granicami.
Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie – rozległo się sobotni ranek na kaliskim rynku. Przez ponad jedenaście godzin czytano "Pana Tadeusza". Słuchaczy nie zabrakło: kaliszanie, goście spoza miasta a także młodzież naszej szkoły (Karolina Sworowska IIc, Patrycja Zając IIc, Magdalena Sobczak IIc, Tomasz Olejnik IIc, Adam Kurzawa IIc, Krzysztof Jemilianowicz IIa, Krzysztof Kotarba IIa, Kamila Stefanek IId, Aleksandra Wiśniewska IId, Tatiana Fiedorowicz IId, Krystian Jezierski IIb) wypełnili salę recepcyjną - w ciągu kilkunastu godzin ponad 2000 osób! Były chwile zachwytu, wzruszeń, ale i rozbawienia.
Celem przedsięwzięcia było propagowanie czytelnictwa, przypomnienie klasyki polskiej literatury oraz historii, a wybór dzieła nieprzypadkowy. W tym roku mija bowiem dwieście lat od ostatniego zajazdu na Litwie, czyli roku 1812, w którym Adam Mickiewicz zakończył akcję swojej epopei. W Kaliszu dwanaście ksiąg odczytało dwanaścioro aktorów Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Wśród widzów nie zabrakło osób w strojach z epoki. Pomysłowością wykazali się uczniowie szkół kaliskich , w tym uczniowie z Ekonomika , a także młodzież ze szkoły w Nowych Skalmierzycach.<>br Ci, którzy zadali sobie trud przygotowania stroju, otrzymali pamiątkowe – opatrzone okolicznościową pieczęcią - wydanie Pana Tadeusza.



      03 września 2012 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Z uśmiechem przywitała uczniów nowa dyrektor szkoły p. Magdalena Mocna oraz nasi wychowawcy. Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i stali się prawowitymi członkami naszej społeczności.
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.




      01 września 2012 roku73. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem kwiatów przy Tablicy Pamięci. Minutą ciszy uczczono pamięć o poległych podczas II wojny światowej oraz o tych uczestnikach walk, którzy odeszli, w minionych miesiącach. Organizatorami obchodów byli: Prezydent Miasta Kalisza, Przewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza oraz Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.




PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2011/2012                                                                             PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2011/2012

      29 czerwca 2012 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych tak jak w szkołach całej Polski odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2011/2012. Pani Dyrektor wręczyła najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Uhonorowano również zwycięzców przedmiotowych konkursów i uczniów, którzy wyróżnili się pracą na rzecz szkoły. Najważniejszym i najbardziej wzruszającym wydarzeniem tego dnia było pożegnanie Pani Dyrektor Ewy Dąbrowskiej, która kończy pracę w Zespole Szkół Ekonomicznych i przechodzi na emeryturę. Panią Dyrektor pożegnali przedstawiciele władz miasta Kalisza, Koło Absolwentów, Rada Rodziców i przedstawiciele zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji. Społeczność uczniowska pod egidą Samorządu Uczniowskiego przygotowała dla Pani Dąbrowskiej program artystyczny, wystąpił szkolny chór, recytatorzy, muzycy, a szkolni kabareciarze przedstawili w zaskakujący sposób dokonania Pani Dyrektor. Szczególnie wzruszające były podziękowania złożone na ręce pani Ewy Dąbrowskiej przez obecną i byłych przewodniczących Samorządu Uczniowskiego. Wyjątkową uroczystość zakończyła słodka niespodzianka.



      Olimpiada Wiedzy o Wynalazczości to skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej interdyscyplinarny konkurs, którego celem jest zainteresowanie uczniów problematyką wynalazczą. W eliminacjach ogólnopolskich uczestniczyło 27 drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne oraz stowarzyszenia naukowo – techniczne zrzeszone w Polskim Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów. Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentował Łukasz Gadomski, uczeń klasy III Zb, który w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości zajął wysokie IV miejsce. Pomoc i opiekę nad Łukaszem z ramienia szkoły sprawowała pani Lidia Fabisiak.



      14 czerwca 2012 roku w czasie spotkania z Prezydentem miasta dotychczasowe osiągnięcia w promowaniu idei krwiodawstwa oraz wyniki turnieju przestawił Janusz Sibiński, przewodniczący Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Kaliszu. Nagrodę w imieniu społeczności uczniowskiej odebrała pani Dyrektor Ewa Dąbrowska.
Młodzież naszej szkoły kolejny raz wzięła udział w akcji Młoda krew ratuje życie na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, nad przebiegiem akcji czuwał opiekun Szkolnego Koła PCK pan Roman Walendowski. (11.10.2011 oraz 29.03.2012). Szkoła dzięki tym akcjom zajęła I miejsce w IX Turnieju Szkół w Honorowym Krwiodawstwie Młoda krew ratuje życie.



      14 czerwca 2012 roku uczennica klasy II c Joanna Jezierska wzięła udział w konkursie „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego” organizowanym przez Archiwum Państwowe w Kaliszu.



      04 czerwca 2012 roku uczennice klasy Id wraz z wychowawczynią zwiedzały Kaliski Gród Piastów na Zawodziu. Po rezerwacie archeologicznym oprowadzał grupę Robert Sigmundson Katchmarow z Towarzystwa Żywej Archeologii w Kaliszu.
Przedstawiciele towarzystwa byli ubrani w średniowieczne stroje, dzielili się wiedzą i ciekawostkami o czasach pierwszych Piastów. Przygotowali także dla grupy warsztaty z garncarstwa oraz biesiadę przy ognisku. Wyjście zorganizowała Izabella Galuba-Bryja.



      04 i 11 czerwca 2012 roku kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowych zajęciach wychowawczych - zwiedzili Zakład Karny w Kaliszu oraz rozmawiali z jednym z osadzonych. Ta poruszająca wizyta miała za zadanie uświadomienie uczniom konsekwencji bycia dorosłym, ocenę sprawiedliwych wyroków z punktu widzenia ofiary i przestępcy.



      01 czerwca 2012 roku uczniowie ZSE w Kaliszu oraz chór szkolny Economicanto wystąpili gościnnie z pokazem szkolnych talentów podczas obchodów Dnia Dziecka i Sportu w gmachu Zespołu Szkół nr 7 w Kaliszu. Na zaproszenie Gimnazjum nr 10, uczniowie ZSE wzięli udział w muzyczno-słownym widowisku, prezentując swoje talenty i uświetniając zorganizowaną w tym dniu imprezę na terenie zaprzyjaźnionego gimnazjum.Uczniowie ZSE jednocześnie zachęcali do rozpoczęcia dalszej nauki w naszej szkole tegorocznych absolwentów gimnazjum.
W występach udział wzięli: Mateusz Kieliszewski - saksofon, Piotr Jaśkiewicz – gitara i śpiew, Wiktor Urbański - taniec, Karolina Juszczak - śpiew oraz członkowie szkolnego chóru.



      31 maja 2012 roku chłopcy z Ekonomika zajęli III miejsce w Finale Regionu Kaliskiego w Plażowej Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych.



      20 maja 2012 roku uczniowie kaliskiego „Ekonomika” przenieśli się w czasy pierwszych Piastów. Nauczyciele i młodzież naszej szkoły, a w szczególności członkowie Koła Teatralnego pod kierunkiem mgr I. Galuby-Bryji z entuzjazmem odnieśli się do propozycji wzięcia udziału w imprezie „Kalisz Piastowski”, której organizatorem imprezy było Biuro Promocji i Współpracy Zagranicznej Miasta Kalisza oraz Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.
Impreza inspirowana historią grodu nad Prosną od czasów przodków Mieszka I do końca panowania Kazimierza Wielkiego była częścią przedsięwzięcia promującego “Szlak Piastowski” i “Kaliski Gród Piastów”.
Impreza miała duże znacznie dla promocji miasta oraz walor edukacyjny. Młodzi aktorzy z „Ekonomika” na Zawodziu przedstawili dwie scenki: Pierwszą scenką było spotkanie Kazimierza I Odnowiciela z Izasławem ks. kijowskim – książęta omawiają warunki przymierza w celu pokonania Macława – samozwańczego księcia Mazowsza. Drugą scenką było inscenizowanie Przyjazdu Św. Otona z Bambergu do Kalisza – orszak „ apostoła Pomorza”, który w 1124 r. przejeżdżał przez Kalisz w drodze do Gniezna i dalej na Pomorze. Najbardziej ucieszyło nas, ze w imprezie licznie wzięli udział kaliszanie oraz turyści, dopisała pogoda.
zobacz artykuł na calisia.pl



      16 maja 2012 roku uczniów klas pierwszych technikum wzięli udział w odczycie Dietera Schenka; profesora honorowego Uniwersytetu Łódzkiego nt.:„Zbrodnie niemieckie przeciwko Narodowi Polskiemu” zorganizowanym przez Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Kaliszu w Sali Recepcyjnej Ratusza.



      08 maja 2012 roku - udział pocztu sztandarowego w miejskich uroczystościach z okazji 67 rocznicy zakończenia II wojny światowej.



      03 maja 2012 roku - udział pocztu sztandarowego w miejskich uroczystościach z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.



      27 kwietnia 2012 roku odbyło się uroczystość z okazji zakończenia edukacji klas IV naszej szkoły. Najlepsi absolwenci otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe za pracę na rzecz szkoły i środowiska. Akademię pożegnalną przygotowała klasa III Zb z wychowawcą Beatą Sobczak oraz klasa III Zf z panem Jerzym Nowakiem.



      26 kwietnia 2012 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas III Pu oraz III Zk pod opieką p. Moniki Walendowskiej i p. Izabeli Paluszczak przypominając fakty historyczne ponownie nam uświadomili nam dlaczego wywieszamy flagi w dniu 3 maja, jak ważne było dla Polski uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Uroczystość uświetnił występ chóru szkolnego Ekonomicanto.



      24 kwietnia 2012 roku zajęliśmy II miejsca w Lidze Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłkę Siatkową o Puchar Dyrektorów Szkół.



      24 kwietnia 2012 roku p. Elżbieta Dębska - lekarz diabetolog, edukator przeprowadziła zajęcia edukacyjne z młodzieżą klas drugich Technikum Nr 2 i ZSZ Nr 2 nt.: "Nastolatek z cukrzycą typu 1 w grupie rówieśniczej".
Uczniowie oraz pracownicy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu składają serdeczne gratulacje pani Elżbiecie Dębskiej za otrzymanie W 2012 ROKU zaszczytnego odznaczenia i wyróżnienia O R D E R U     U Ś M I E C H U.



      17 kwietnia 2012 roku poczet sztandarowy wziął udział w miejskich uroczystościach z okazji 72 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.



      04 kwietnia 2012 roku obchodzono w Zespole Szkół Ekonomicznych Dzień Patrona – rocznicę nadania Technikum nr 2 imienia gen. Smorawińskiego. Szkolne uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy Dębie Pamięci na skwerze przy ul. Legionów oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą gen. Smorawińskiemu, umieszczoną na frontowej ścianie budynku szkoły. Kolejnym punktem obchodów była uroczysta akademia, podczas której młodzież pod kierunkiem pani Ewy Dyśko przybliżyła postać Mieczysława Smorawińskiego, ukazując jego życie i służbę na tle wydarzeń, które doprowadziły do wymordowania polskich obywateli przez NKWD wiosną 1940 roku.
Na zakończenie przypomniano tragedię smoleńską, w której zginęła między innymi wnuczka generała pani Ewa Bąkowska. Dzień przed swą tragiczną śmiercią była jednym z gości honorowych uroczystości nadania Technikum nr 2 imienia generała Smorawińskiego.



      31 marca 2012 roku w Ekonomiku zorganizowano Drzwi Otwarte. Prezentowano ofertę edukacyjną szkoły – kierunki kształcenia w Technikum nr 2 i Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 2. Nauczyciele i uczniowie przedstawili nowe specjalności w klasach technikum. Zaprezentowano sukcesy młodych ekonomistów w konkursach przedmiotowych.
Goście mogli obejrzeć szkolne pracownie i zapoznać się z działalnością kół zainteresowań. Wysłuchali koncertu chóru szkolnego Economicanto i artystycznie utalentowanych uczniów, którzy przedstawiali swe aktorskie i muzyczne umiejętności. Szkołę odwiedziło 210 gimnazjalistów, których do nauki w Ekonomiku zachęcał Samorząd Uczniowski.



      W marcu 2012 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych miała miejsce kolejna akcja charytatywna „Nakręteczka dla Franeczka”, której celem była pomoc i wsparcie dla chorego dziecka. W akcję prowadzoną przez Samorząd Uczniowski włączyła się cała społeczność szkolna, która zawsze chętnie bierze udział w takich przedsięwzięciach.



      30 marca 2012 roku Prezydent Miasta pan Janusz Pęcherz uroczyście wręczył Stypendia im. Jana Pawła II dla najlepszych uczniów Kalisza. Znaleźli się wśród nich uczniowie naszej szkoły: Roksana Werecka (kl. Ib), Paulina Klimowicz (kl. Ic), Wiktor Urbański (kl. IIb), Joanna Jezierska (kl. IIc), Izabella Dominiak (kl. III Zb), Marcin Chwiłkowski (kl. III Zb), Natalia Dziwińska (kl. III On), Milena Kujawa (kl. IV Zf), Anna Zawołowicz (kl. IV On), Elżbieta Gibus (kl. IV Zk).



      30 marca 2012 roku uczniowie klas III technikum brali udział w konkursie geograficznym dla szkół ponadgimnazjalnych Południowej Wielkopolski „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Naszą szkołę reprezentowały - Anita Stępniak i Karolina Bartczak z klasy III Zk.



      23 – 25 marca 2012 roku młodzież kolejny raz wzięła udział w Świątecznej Zbiórce Żywności na rzecz najuboższych mieszkańców Kalisza, zorganizowano punkty zbiórki na terenie dwóch kaliskich supermarketów: Polo Market przy ul. Pułaskiego oraz Netto przy ul. Legionów. Produkty zebrane przez uczniów przed Świętami Wielkanocnymi przekazano w postaci paczek rodzinom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji.



      24 marca 2012 roku na kaliskiej Arenie odbyły się V Targi Edukacyjne. Zespół Szkół Ekonomicznych również prezentował swoją ofertę edukacyjną. Stoisko Ekonomika przypominało giełdę, a uczniowie prezentowali się w strojach maklerów giełdowych. Uczniowie gimnazjum i ich rodzice odwiedzający stoisko mogli zapoznać się z kierunkami kształcenia w ZSE oraz osiągnięciami naszych uczniów w konkursach i ich aktywnością społeczną i artystyczną. Przygotowane na targi materiały reklamowe, prezentacja mulimedialna oraz wystawa zdjęć zachęcały gimnazjalistów do wyboru ZSE jako placówki dalszego kształcenia oraz zdobywania wiedzy w dziedzinie ekonomii i handlu.



      21 marca 2012 roku odbył się Szkolny Przegląd Talentów. W Zespole Szkół Ekonomicznych od wielu lat wiosna zaczyna się wesoło i artystycznie. Jest to wydarzenie niezwykłe i daje młodzieży możliwość zaprezentowania artystycznych zamiłowań i umiejętności. Uczniowie w niezwykle radosnej atmosferze i wiosennej scenografii przedstawiali różnorodne talenty. Prym wiedli wokaliści i tancerze, rozbawiali publiczność artyści kabaretowi, zachwyt wzbudziły koncerty saksofonisty i flecisty oraz prezentacja artystycznej biżuterii, a aktorskie wykonanie piosenek o pszczółce Mai wywołało gromki aplauz publiczności. Organizacją Przeglądu Talentów zajął się Samorząd Uczniowski.



      21 marca 2012 roku w siedzibie Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się eliminacje okręgowe XXXVIII Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. Celem olimpiady było zainteresowanie młodzieży problematyką wynalazczości, prawem własności przemysłowej oraz poznanie ważniejszych wynalazków i ich twórców. W eliminacjach wzięli również udział uczniowie Zespołu Szkól Ekonomicznych w Kaliszu – Krystian Jezierski z klasy I b, Marcin Chwiłkowski oraz Łukasz Gadomski z klasy III Zb. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Lidia Fabisiak. Uczniowie zdobyli drużynowo II miejsce, a Łukasz Gadomski zajął I miejsce indywidualnie i będzie reprezentował ZSE w eliminacjach centralnych Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości.



      16 – 17 marca 2012 roku w sklepach w całej Polsce odbyła się świąteczna zbiórka żywności pod patronatem Caritas Polska. W Kaliszu zbiórka odbywała się w sklepach Biedronka i Dino. Członkowie Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Ekonomicznych włączyli się w tę akcję, zbierając żywność w sklepie Biedronka przy ulicy Konopnickiej. W wielkanocnej zbiórce żywności uczestniczyli uczniowie klas Id, II a, II b, II z, III Pu. Z ramienia szkoły akcję zorganizowała pani Izabella Galuba – Bryja.



      12 marca 2012 roku odbył się etap powiatowy XII Wielkopolskiego Konkursu „Nasza Europa” . Brały w nim udział uczennice naszej szkoły – Paulina Bartosz i Agnieszka Krupińska z klasy II c, Joanna Sowińska z klasy IV Zb oraz Anna Zawołowicz z klasy IV On. Tematyka konkursu obejmowała następujące zagadnienia: Polska i Europa, integracja europejska, Polska w Unii Europejskiej, Samorząd Terytorialny w krajach członkowskich UE. Opiekę nad uczestniczkami konkursu sprawowała pani Anna Strzałka.



      Fundacja Bread of life w Kaliszu była organizatorem akcji pomocy samotnym matkom z dziećmi. Celem akcji charytatywnej pod hasłem „Podaj dalej” było zebranie ubrań i zabawek, które mogą przydać się potrzebującym. W dniach 5 – 16 marca 2012 roku w zbiórce wzięli udział również uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Na terenie szkoły akcję przeprowadził Samorząd Uczniowski, a wynik zbiórki to 60 kg rzeczy! Fundacja przekazała uczniom podziękowania i nagrodę rzeczową ufundowaną przez sponsora.



      02 marca 2012 Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku zorganizowała Konkurs Recytatorski, którego celem jest popularyzacja twórczości poetów Ziemi Kaliskiej wśród młodego pokolenia, a uczestnicy prezentują utwory o tematyce regionalnej. Zmagania konkursowe IX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Stefana Gillera odbyły się w siedzibie biblioteki w Opatówku. Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowali: Roksana Werecka kl. I b, Joanna Olszanowska kl. III Pu oraz Bartosz Poniatowski kl. III Pu. Uczniów przygotowała do udziału w konkursie polonistka Agata Litwicka.
W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajął Bartosz Poniatowski, który prezentował wiersz Wandy Karczewskiej My się jeszcze spotkamy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca został uhonorowany nagrodą książkową.
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.




      01 marca 2012 roku odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Przedsiębiorczości w Poznaniu. ZSE w Kaliszu reprezentował uczeń klasy II a Paweł Starzec, a jego opiekunem była pani Lidia Fabisiak. Uczestnicy olimpiady rozwiązywali test, a następnie wysłuchali wykładu na temat „Wybranych aspektów wprowadzania innowacji organizacyjnych w przedsiębiorstwach”. Ponieważ Paweł Starzec zakwalifikował się do eliminacji okręgowych otrzymał kartę wstępu uprawniającą do udziału w egzaminie na Certyfikat Wiedzy Ekonomicznej Young MBA oraz nagrodę specjalną w postaci możliwości udziału w kursie e-learingowym „Pierwszy krok w biznesie”.



      28 lutego 2012 roku w kaliskiej siedzibie UAM odbyło się I Kaliskie Dyktando. W ortograficznych zmaganiach wzięło udział 88 osób z całej Polski, w tym także uczennice naszej szkoły – Natalia Banach, Monika Pęczek, Anna Posiłek i Elżbieta Stobienia. Dyktando okazało się dość trudne i nawet zwycięzca - mieszkaniec Śląska, popełnił kilka błędów.



     W dniach od 21 lutego do 21 marca 2012 roku już po raz piąty, z okazji Dnia Języka Ojczystego, odbył się w Ekonomiku Szkolny Konkurs Ortograficzny. Konkurs zorganizowany przez nauczycielki języka polskiego: p. Agatę Litwicką i p. Beatę Sobczak rozgrywany był w trzech etapach. Do pierwszego etapu przystąpiło 26 uczniów, a w finale znalazło się już tylko sześcioro. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością zasad ortograficznych i interpunkcyjnych.
Ostatecznie tytuł Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2011/2012 zdobyła uczennica klasy III Zf Monika Pęczek. Drugie miejsce zajął Piotr Oleszczyk również z klasy III Zf, a trzecie miejsce przypadło Żanecie Kuś z klasy III On. Mistrzyni ortografii otrzymała nagrodę książkową ufundowaną przez Samorząd Uczniowski.



      09 lutego 2012 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbyły się wybory do Prezydium Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu brali udział uczniowie klas I, II, III technikum oraz klasy I szkoły zawodowej. Swój głos oddało 278 uczniów. Uczniowie mogli zagłosować na jednego spośród 16 kandydatów, którzy już dwa tygodnie wcześniej prowadzili kampanię wyborczą. Wyniki ogłoszono dnia 10 lutego 2012 roku. Z szesnastu kandydatów wybrano pięcioro uczniów z największą liczbą głosów. Oto nowe Prezydium SU:
Magdalena Kubczak, Kamila Stefanek, Monika Szulczyńska, Wiktor Urbański, Roksana Werecka.
Nad przebiegiem wyborów czuwali obecni przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Karolina Kubiś, Wojciech Karpisiewicz, Kinga Ochęcka, Paulina Ziemba oraz opiekunki SU A. Litwicka i M. Sztandera.



      24 stycznia 2012 roku młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych odwiedziła mieszkańców Dziennego Domu Opieki Społecznej w Kaliszu. Kolejny raz uczniowie zaprezentowali seniorom swoje artystyczne umiejętności. Jak przystało na tę porę roku tematem spotkania były bożonarodzeniowe tradycje. Młodzież przypomniała zwyczaje kolędników, zaprezentowano świąteczne utwory poetyckie, a szkolny chór Economicanto zaśpiewał tradycyjne polskie kolędy. DDOS serdecznie podziękował uczniom i nauczycielom za szerzenie międzypokoleniowej współpracy. Występ młodzieży przygotowały – pani Magdalena Sztandera, pani Agata Litwicka i opiekunka chóru pani Maria Macińska.



      17 i 24 stycznia 2012 roku odbyły się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu lekcje europejskie. Zajęcia prowadziła pani Izabela Szymczak z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Kaliszu. Tematem spotkania była działalność instytucji i organów Unii Europejskiej oraz Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007 – 2013. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas Ia i Ic, a nad całością czuwała pani Anna Strzałka.



      23 stycznia 2012 roku uczniowie klas IV technikum i klasy II szkoły zawodowej sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności biorąc udział w próbnym egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ekonomista i sprzedawca.



      18 stycznia 2012 roku w szkole zostały przeprowadzone trzy prezentacje dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli, w czasie których zapoznano uczestników z podstawowymi zasadami nauki języków obcych według tego systemu. Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu znalazł się wśród 12 półfinalistów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez "Głos Nauczycielski" i firmę SITA pod hasłem Lekcja z SITA. Drugi etap konkursu to między innymi prezentacja systemu do nauki języków obcych. Nad przebiegiem konkursu i prezentacji czuwa pani W. Dydo.



      13 i 20 stycznia 2012 roku młodzież klas III i IV Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu brała udział w spotkaniu z prokuratorem panem Adamem Handke. W ramach działalności profilaktycznej, mającej na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw przez osoby młode, pracownicy Prokuratury Rejonowej w Kaliszu spotykają się z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych. Tematem spotkania były zagrożenia i konsekwencje prawne, z jakimi może spotkać się młodzież w szkole i życiu prywatnym.



      13 stycznia 2012 roku odbył się w Poznaniu okręgowy etap XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Brali w niej udział uczniowie naszej szkoły - Karolina Kujawa, Ewelina Kaczkowska i Wiktor Urbański. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Monika Walendowska.



      Maturzyści pilnie przygotowują się do majowych egzaminów. Jednak zgodnie z tradycją jest też czas na wyjątkowo uroczystą zabawę. 13 stycznia 2012 roku uczniowie klas maturalnych, Dyrekcja szkoły, wychowawcy, nauczyciele i rodzice brali udział w balu studniówkowym. Były uroczyste podziękowania, tradycyjny polonez i oczywiście tańce do białego rana.



      W styczniu uczniowie klas III technikum brali udział w zajęciach edukacyjnych na temat profilaktyki uzależnień - alkoholizmu. Zajęcia zostały przeprowadzone przez panią Sylwię Melkę - edukatora Centrum Edukacji i Profilaktyki we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Mieszkaniowych w Kaliszu.



      W miesiącu styczniu 2012 roku p. Anna Szafran oraz p. Jacek Stokłosa - pracownicy Mobilnego Centrum Informacji OHP w Kaliszu przeprowadzili z uczniami klas trzecich cykl zajęć warsztatowych "Siła pozytywnego i twórczego myślenia na co dzień w szkole i w domu". Celem zajęć było wskazanie młodym ludziom innowacyjnego podejścia do postawionego problemu, kształcenie umiejętności znajdowania nowych pomysłów na rozwiązanie problemu, pokonywanie barier w uczeniu się, pokonywanie stresu, znajdowanie w negatywnej sytuacji pozytywnych elementów



      22 grudnia 2011 roku był to ostatni dzień w szkole w roku kalendarzowym 2011. Ten uroczysty dzień w Ekonomiku zaczął się akademią przygotowaną przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. Agaty Litwickiej oraz p. Magdaleny Sztandery oraz szkolnego chóru Economicanto. Przepiękna świąteczna sceneria, choinka, siano, wigilijny stół obecność kolędników, aniołów, wędrowców wprowadziła wszystkich zebranych w świąteczny nastrój a dodatkowe wzruszenia wywołały wyśpiewane przez chórzystów najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Muzyczne utwory przeplatane były wierszami o tematyce bożonarodzeniowej recytowanymi przez uczniów naszej szkoły. Przewodnicząca SU w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła świąteczne życzenia Dyrekcji szkoły, wszystkim nauczycielom, pracownikom oraz uczniom. Ksiądz Waldemar odczytał fragment Ewangelii i zwrócił uwagę na religijne i rodzinne znaczenie zbliżających się świąt. Po zakończeniu spotkania młodzież wraz z wychowawcami i pozostałymi nauczycielami świętowała przy wigilijnych stołach.



      16 grudnia 2011 roku na zaproszenie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" uczniowie klasy III Zf pod opieką p. Jerzego Nowaka nauczyciela historii wzięli udział w odczycie "Proces wytoczony Polsce. Leopold Okulicki, Jan S. Jankowski i inni przywódcy Polski Podziemnej przed sądem moskiewskim" wygłoszonym przez dr Sławomira Kalbarczyka, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej Warszawie.



      06 grudnia 2011 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie karaoke piosenek w języku angielskim zorganizowanym przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Kaliszu. Cel konkursu to oczywiście popularyzowanie piosenek w języku angielskim oraz rozwijanie umiejętności językowych oraz wokalnych. Propozycja wzięcia udziału w konkursie spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród młodzieży naszej szkoły, niestety organizatorzy przewidzieli możliwość zaprezentowania tylko trzech utworów muzycznych. Po eliminacjach szkolnych trzema szczęśliwcami zostali:
Mateusz Kieliszewski z klasy II b, Piotr Jaśkiewicz z klasy II c oraz Arleta Przybył z klasy IV Zk.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom umiejętności wokalnych, tak więc jury, wybierając zwycięzców, nie miało łatwego zadania. W oczekiwaniu na ich werdykt, rozśpiewani uczniowie spontanicznie zorganizowali własne „jam session”, któremu w dużej mierze przewodził Piotr Jaśkiewicz ze swoją gitarą zdobywając aplauz pozostałych uczestników konkursu. Mimo, że nasi uczniowie nie zdobyli zwycięskiego miejsca to z pewnością dobrze się bawili a to wydarzenie długo pozostanie w ich pamięci.
Podziękowania dla nauczycieli języka angielskiego: p. Klaudii Klamce, p. Magdalenie Sztanderze, p. Wiolettcie Dydo.



     
EUROPEJSKI ROK WOLONTARIATU 2011

Już tradycyjnie uczniowie naszej szkoły odpowiedzieli na apel Wydziału Spraw Społecznychi Mieszkaniowych w Kaliszu i bardzo liczną grupą wzięli udział w „Świątecznej Zbiórce Żywności” w dniach od 02 do 04 grudnia 2011 roku. Dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony uczniów zbiórka miała miejsce na terenie dwóch kaliskich marketów Netto i Polo Market.
Koordynatorkami akcji były opiekunki Samorządu Uczniowskiego p. Agata Litwicka i p. Magdalena Sztandera.
Cieszymy się, że uczniom naszej szkoły nie jest obojętny los osób potrzebujących, a produkty przez nich zebrane jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zostaną przekazane w postaci paczek rodzinom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji



      Zakończyła się kolejna edycja Akcji Góra Grosza 2011. W tegorocznej edycji wzięło udział 14 klas, którym udało się zebrać kwotę rzędu 1113,79 zł. Jest to największa ilość pieniążków w postaci monet groszowych jaką zebrano w szkole od początku trwania akcji.
Cieszymy się bardzo, że możemy dołożyć nasze grosiki do ogólnopolskiej GÓRY GROSZA i pomóc dzieciom wychowujących się poza własną rodziną. Koordynatorem akcji w szkole był Samorząd Uczniowski który współpracował z p. Natalią Dąbrowską



      Na przełomie listopada i grudnia uczniowie klas III technikum wzięli udział w zajęciach dotyczących raka szyjki macicy i zakażenia wirusem HPV oraz konieczności wykonywania badań cytologicznych. Zajęcia poprowadził lekarz - p. Jadwiga Bieńkowska- Celer. Zajęcia zorganizowano we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Mieszkaniowych w Kaliszu



      EUROPEJSKI ROK WOLONTARIATU 2011
„Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”
pod tym hasłem odbyła się jesienna edycja zbiórki rzeczy dla Kaliskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Na apel Samorządu Uczniowskiego oraz wolontariuszek pracujących w schronisku Justyny Bińczyk z klasy 1d i Anety Nowak z klasy 2b w dniach od 16 do 28 listopada br młodzi ekonomiści przynosili do szkoły rzeczy, które czworonogom mogą być przydatne szczególnie zimą. W rezultacie udało się zebrać 369 przedmiotów, w tym:
            - koce - 75 szt.
            - kurtki - 14 szt.
            - poduszki - 26 szt.
            - kołdry - 8 szt.
            - nosidełko dla szczeniąt - 1 szt.
            - pluszaki - 9 szt.
            - ręczniki - 46 szt
            - poszewki - 38 szt.
            - ciuchy - 137 szt.
            - prześcieradła - 15 szt.
W akcję zaangażowała się Dyrekcja Szkoły, wielu nauczycieli, absolwenci szkoły – szczególnie starsze roczniki oraz 65 uczniów różnych klas, którzy otworzyli szeroko swoje serca na potrzeby odrzuconych



      25 listopada 2011 roku prezentowaliśmy zawód technika ekonomisty na Dniach Kariery Zawodowej. Gimnazjaliści – to do nich kierowane były informacje, mogli obejrzeć prezentację multimedialną na temat zawodu „technik ekonomista”, zapoznać się z niektórymi dokumentami biurowymi, obejrzeć rozmowę kwalifikacyjną podczas przyjęcia do pracy. Mieli również możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji do zawodu rozwiązując wiele ćwiczeń i zadań, a także zredagować własne CV oraz list motywacyjny. Młodzież naszej szkoły przygotowała teczki zawodoznawcze z zawodami, w których można pracować po ukończeniu technikum np.: prawnik, bankowiec, doradca ubezpieczeniowy, księgowy
Dla naszych uczniów to był również dobry sprawdzian umiejętności i wiadomości. Wszyscy wykazali się znakomitym przygotowaniem i co bardzo ważne zaangażowaniem. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i wzbudziło uznanie wśród zwiedzających.
     
ZAPRASZAMY NA EDUKAL ORAZ DRZWI OTWARTE 2012

Nad całością organizacji i przygotowań czuwała p. Mariola Medzińska – kierownik szkolenia praktycznego oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych p. Natalia Dąbrowska i p. Lidia Fabisiak.



      28 listopada 2011 roku podczas uroczystości w Akademii Muzycznej im Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w uczeń klasy III Technikum Nr 2 Łukasz Gadomski z rąk pani Elżbiety Walkowiak - wielkopolskiego kuratora oświaty oraz pana Przemysława Paci - wicewojewody wielkopolskiego odebrał dyplom potwierdzający otrzymanie stypendium Prezesa Rady Ministrów za swoje wysokie wyniki w nauce, sumienność i pracowitość. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.



      18 listopada 2011 roku koło teatralne naszej szkoły inscenizowało II cz. "Dziadów" Adama Mickiewicza. Uczniowie z koła teatralnego pod opieką p. Izabelli Galuby- Bryi pochylili się nad tekstem romantycznego dramatu i w nim szukali prawd dotyczących życiai śmierci. Dzięki przepięknej scenografii szkolna sala gimnastyczna zamieniła się w przycmentarną kaplicę z czasów średniowiecza. Nastrój tajemniczości i grozy potęgowały zaciemnione okna, bukiety suszonych kwiatów, zapalone znicze oraz płonące ziało, gromnice i pochodnie. W główną rolę, rolę Guślarza przywołującego dusze zmarłych wcielił się występujący gościnnie Karol Marcinkowski z III LO.
Role duchów odegrali:
            Patrycja Gadomska i Małgorzata Jerzak z kl. Id,
            Mateusz Kieliszewski z kl. IIb, Monika Szulczyńska z kl. IIa, Tatiana Fiedorowicz z kl. Id,
            Inga Salamon i Jonatan Taterski z kl. IIb.W chórze wystąpili: Anita Białożył, Aneta Nowak, Dagmara Radziemska, Magdalena Walkowiak,
            Daria Wojtczak, Szymon Jurga, Kamil Budrowski, Wiktor Urbański - uczniowie kl. II b.
            Justyna Bińczyk, Aleksandra Wiśniewska - uczennice kl. Id.
            Hanna Kwolek, Jakub Stańczyk - uczniowie kl. IIa.
Przedstawienie wystawiono dwukrotnie - dla młodzieży szkolnej oraz dla rodziców uczniów.



      W listopadzie uczniowie klas II i III technikum wzięli udział w zajęciach poprowadzonych przez starszego inspektora Macieja Leśniewskiego koordynatora działań profilaktycznych z ramienia Straży Miejskiej Kalisza. Celem zajęć było zaprezentowanie uczniom aktualnych zagrożeń jakie mogą ich spotkać, problemów jakie mogą się pojawić w związku z nieodpowiedzialnymi zachowaniami oraz możliwych konsekwencji prawnych tego typu działań. Uczniowie klas II mieli zaprezentowane zagadnienia związane z DOPALACZAMI natomiast prelekcja dla uczniów klas III dotyczyła zagrożeń związanych z NARKOMANIĄ oraz ALKOHOLIZMEM.



      W listopadzie uczniowie klas IV technikum oraz klasy II ZSZ wzięli udział w dwu godzinnych zajęciach warsztatowych „Oko w oko z pracodawcą – przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej”. Zajęcia w każdej klasie przeprowadzali p. Anna Szafran i p. Jacek Stokłosa pracownicy Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Kaliszu.



      W miesiącu listopadzie 2011 roku p. Aneta Lis - Kotowska terapeutka uzależnień, kierownik kaliskiej placówki Stowarzyszenia Karan przeciwdziałającego i zapobiegającego rozprzestrzenianiu się patologii społecznych przeprowadziła w każdej klasie pierwszej technikum i zasadniczej szkoły zawodowej dwugodzinne zajęcia warsztatowe "Profilaktyka uzależnień - narkomania".



      11 listopada 2011 roku grupa 40 uczniów wzięła udział w X Marszu Wolności. Celem rajdu było m.in. uczczenie Święta Niepodległości, budzenie świadomości narodowej, promowanie edukacji regionalnej i ekologicznej, promowanie postaw obywatelskich, poznawanie piękna miasta Kalisza oraz doskonalenie nauczania w ramach ścieżek międzyprzedmiotowych. W pięknej pogodzie listopadowej drużyna z Ekonomika pokonała trasę od dworca PKP do Rynku Głównego maszerując z biało-czerwonymi flagami. Po dotarciu na metę uczniowie wraz z opiekunami p. Jerzym Nowakiem i p. Wiolettą Dydo oraz p. Agnieszką Korotczuk uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych przez Urząd Miejski w Kaliszu, gdzie przed Ratuszem Miejskim miało miejsce okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta.



      10 listopada 2011 roku uczniowie i pracownicy szkoły włączyli się w obchody 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przygotowana z okazji Święta Niepodległości zaskoczyła wszystkich formą – łączącą historię z teraźniejszością. Poważną tematykę uczniowie przedstawili na tle muzyki hip-hop. Teksty napisane przez p. Romana Walendowskiego przeprowadziły nas przez całą drogę do wolności, przypomniały najważniejsze postaci i fakty historyczne. Dekoracje, talenty aktorskie i muzyczne były dodatkowym atutem przedstawienia. Akademię uświetnił występ chóru szkolnego Economicanto, który wykonał „Rotę” oraz „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Występ dostarczył oglądającym wielu wzruszeń



      09 listopada 2011 roku odbył się szkolny etap XXV Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Nad przebiegiem etapu czuwała opiekunka Koła Młodego Księgowego p. Monika Walendowska. W zawodach I stopnia wzięło udział 19 uczestników - uczniowie technikum. Do zawodów okręgowych zakwalifikowało się 5 osób. Życzymy powodzenia.



      09 i 16 listopada 2011 roku uczniowie klas III Zb oraz IV On pod opieką p. Beaty Sobczak zwiedzili Zakład Karny w Kaliszu oraz rozmawiali z jednym z osadzonych. Wycieczka miała za zadanie uświadomienie uczniom konsekwencji bycia dorosłym, ocenę sprawiedliwych wyroków z punktu widzenia ofiary i przestępcy.



      08 listopada 2011 roku uczennice z klasy IV ZK wzięły udział w seminarium naukowym „Dziedziczny Rak Piersi” zorganizowanym przez Kaliski Klub „Amazonki” pod patronatem honorowym dra Janusza Pęcherza Prezydenta Miasta Kalisza.



      03 listopada 2011 roku na zaproszenie Wydziału Edukacji w Kaliszu p. Ewa Dąbrowska Dyrektor szkoły oraz uczniowie klas I b uczestniczyli w koncercie Maryjnym MISTIC GLORIFICA POLSCY GREGORIANIE w sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej.



      28 października 2011 roku odbył się szkolny etap XX Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK – nad organizacją czuwała p. Anna Borkowska. W drugim etapie szkołę reprezentować będzie uczennica klasy IV ZK Elżbieta Gibus. Życzymy powodzenia.



      24 października 2011 roku uczennica klasy III ZK Paulina Krzekotowska zajęła III miejsce w konkursie wiedzy „Twórczość Czesława Miłosza w historię, kulturę, tradycje Polski i Europy wpisana” zorganizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Opiekę nad przygotowaniem uczennicy sprawowała p. Bogumiła Bielak, nauczycielka języka polskiego.



      21 października 2011 roku pod opieką p Izabelli Galuby-Bryi uczniowie kl 2 ZSZ wzięli udział w zajęciach warsztatowych dotyczących zjawiska przemocy w rodzinie w Centrum Interwencji Kryzysowej w Kaliszu.



      21 października 2011 roku uczniowie kl I a i I b wzięli udział w badaniu diagnostycznym projektu badawczego „Laboratorium Myślenia – diagnoza nauczania przedmiotów przyrodniczych w Polsce” przeprowadzonej przez Instytut Badań Edukacyjnych.



EUROPEJSKI ROK WOLONTARIATU 2011

      20-21 października 2011 roku uczniowie klas II technikum Hubert Rasiński, Monika Szulczyńska, Agata Marciniak, Paweł Starzec, Paulina Salamon, Wiktor Urbański wzięli udział w dwudniowych zajęciach warsztatowych w ramach młodzieżowego projektu edukacyjnego na rzecz rozwoju wolontariatu „Wielkopolska Szkoła Wolontariatu” zorganizowanych przez Wielkopolską Radę Koordynacyjną Związek Organizacji Pozarządowych.



      14 października 2011 roku - Dzień Edukacji Narodowej. Pod kierunkiem p. Izabelli Rogińskiej uczniowie klasy II b przygotowali program słowno - muzyczny przybliżający historię tego święta oraz najważniejsze postacie z nim związane. Nie zabrakło również akcentów humorystycznych polegających na wyśpiewaniu nauczycielom poszczególnych przedmiotów uczniowskich bolączek. Na koniec nauczyciele – przedstawiciele zespołów przedmiotowych wzięli udział w zabawie – quizie, gdzie musieli odgadnąć prezentowany utwór podając tytuł i wykonawcę. Rywalizacja była ostra, „strach” w oczach uczestników jeszcze większy. Drżenie rąk i głosów powodowały surowe oceny jurorów. Wszystko jednak zakończyło się bardzo słodko.



      W ramach szkolnych obchodów DNI PAPIESKICH odbyły się konkursy:
      Konkurs na prezentację multimedialną o Życiu i Twórczości Jana Pawła II
            I miejsce – Joanna Jezierska II c
            II miejsce – Anita Białożył II b
            III miejsce – Daniel Pawlak II c
      Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II

            I miejsce – Bartosz Poniatowski III Pu
            II miejsce – Piotr Oleszczyk III Zf
            III miejsce – Piotr Jaśkiewicz II c
Konkursy miały na celu popularyzację dorobku i życiorysu Jana Pawła II



      W tym roku Archiwum Państwowe w Kaliszu obchodzi jubileusz 60-lecia działalności na ziemi kaliskiej. Główne obchody będą miały miejsce w listopadzie br. Jednak już od września pracownicy archiwum chcieli przybliżyć młodzieży szkolnej historię oraz profil swojej działalności. Oczywiście z wielką chęcią skorzystaliśmy z ich propozycji. Na początku października uczniowie wszystkich klas pierwszych wraz z wychowawcami zwiedzili wystawę „Źródła ikonograficzne w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu”, magazyny archiwum, pracownie konserwatorskie oraz wzięli udział w konkursie „Wszystko gra wokół „sześćdziesiątki” Archiwum Państwowego w Kaliszu”. A oto laureaci konkursu, którzy z rąk p. dr Grażyny Schlender otrzymali piękne nagrody książkowe:
I a Mateusz Chudzik – I miejsce
      Sylwia Grzelak, Robert Łuczak, Anna Owsiak, Dawid Turzyński,
I b Roksana Warecka – I miejsce
      Krystian Jezierski, Igor Piotrowski, Adam Waszak,
I c Anna Szymańska – I miejsce
      Samanta Pędras, Weronika Ignasiak, Patrycja Podgórska, Katarzyna Pasik, Natalia Nowicka,Paulina Klimowicz,
I d Aleksandra Wiśniewska – I miejsce
     Tatiana Fiedorowicz, Paulina Błaszczyk, Małgorzata Jerzak, Aleksandra Pabich.



      11 października 2011 roku z okazji XI Dni Papieskich w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbył się III Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Karola Wojtyły.
Celem konkursu była popularyzacja tekstów (wierszy, encyklik i fragmentów prozy) Jana Pawła II. Uczniowie mogli prezentować utwory papieża w dowolnej formie – recytacja, melorecytacja, śpiew, etc.
W konkursie wzięło udział 9 uczniów:
            Monika Szulczyńska z IIa,
            Piotr Jaśkiewicz z IIc,
            Krzysztof Kleśta z IIc,
            Justyna Sierek z IIc,
            Patrycja Grzybowska z IId,
            Ewelina Kozanecka z IIIZf,
            Klaudia Molka z IIIZf,
            Piotr Oleszczyk z IIIZf,
            Bartosz Poniatowski z IIIPu.
Prezentacje uczniów były oceniane przez polonistki Izabellę Galuję-Bryję i Beatę Sobczak oraz księdza Waldemara Graczyka. Pierwsze miejsce zajął Bartosz Poniatowski, drugie miejsce zajął Piotr Oleszczyk, a trzecie miejsce zajął Piotr Jaśkiewicz. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe, a także kubki, notesy, przybory biurowe i smycze do kluczy. Konkurs i nagrody dla uczniów zorganizowała Izabella Galuba-Bryja.



      Zakończyliśmy wrześniowy etap WIELKIEJ AKCJI DLA FRANKA „Nakręteczka dla Franeczka” organizowanej przez Pub Beka. W ciągu dwóch tygodni zebraliśmy 3 wory nakrętek plastikowych. To oczywiście nie koniec, będziemy zbierać dalej.



      27 września 2011 roku udział pocztu sztandarowego w uroczystości patriotycznej w Dniu Państwa Podziemnnego. Organizatorem uroczystości był Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Prezydencie Kalisza.



      27 września 2011 roku została już po raz kolejny w szkole zorganizowana akcja poboru krwi. Chęć oddania krwi zadeklarowało 66 pełnoletnich uczniów. Zakwalifikowanych zostało 48 dawców, którzy łącznie oddali 21.350 ml krwi. Akcja organizowana jest w ramach już IX edycji Turnieju "Młoda Krew Ratuje Życie". Nad przebiegiem turnieju czuwa Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyżaw Kaliszu oraz Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa PCK w Kaliszu, której przewodniczącym jest p. Janusz Sibiński. W szkole nad przebiegiem akcji czuwał p. Roman Walendowski.



      23 września 2011 roku uczniowie klas III technikum spotkali się z p. Januszem Sibińskim - przewodniczącym Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Kaliszu, który w ciekawy sposób odpowiedział młodym ludziom na pytania Kto może oddawać krew?, Gdzie można oddawać krew?, Jakie warunki należy spełnić, aby można było oddać krew? i to co najważniejsze Dlaczego trzeba oddawać krew?



      Dnia 20 września 2011 roku uczniowie naszej szkoły z rąk Prezydenta Miasta Kalisza p. Janusza Pęcherza otrzymali stypendium Jana Pawła II. Wśród najlepszych znaleźli się:
            Joanna Jezierska kl II c
            Wojciech Karpisiewicz kl. IV Zf
            Wiktor Urbański kl. II b
            Milena Kujawa kl. IV Zf
            Natalia Dziwińska kl. III On
            Elżbieta Gibus kl. IV Zk
            Marcin Chwiłkowski kl. III Zb
            Anna Zawołowicz kl. IV On



      Dnia 20 września 2011 roku pod opieką p. Zofii Burchackiej nauczyciela historii członkowie koła historycznego wzięli udział w konferencji popularnonaukowej „KAMIENIE MILOWE – WYBRANE PROBLEMY” , która została zorganizowana przez Miasto Kalisz, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Kaliszu oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Koło w Kaliszu.



      17 września 2011 roku udział pocztu sztandarowego w obchodach 72 rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę w Ogrójcu Klasztoru OO Jezuitów. Organizatorem uroczystości był Zarząd Oddziału i koła Związku Sybiraków w Kaliszu.



      Już tradycyjnie we wrześniu zarówno w naszej szkole, jak i na świecie oraz w całej Polsce, odbyła się kolejna edycja akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA pod patronatem fundacji „Nasza Ziemia”. W tym roku jej hasłem przewodnim było „Sprzątanie Świata-Polska 2011- Lasy to życie - chrońmy je",a celem budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne.
      Co roku podczas wrześniowej akcji w całej Polsce odbywają się różne działania promujące postawy proekologiczne: zbieranie i segregowanie odpadów, sadzenie drzew i krzewów, oszczędzanie wody, energii itp.
Już tradycyjnie przedstawiciele naszej społeczności szkolnej – uczniowie klasy II b aktywnie włączyli się w działania na rzecz środowiska przyrodniczego sprzątając LAS WINIARSKI pod opieką p. Izabelli Rogińskiej oraz p. Ewy Dyśko.



      10 września 2011 roku delegacja naszej szkoły składająca się z pięciu uczniów i opiekuna nauczyciela historii i wos-u p. Jerzego Nowaka wzięła udział w wyjeździe inaugurującym 19-te Ogólnopolskie Europejskie Dni Dziedzictwa w Lednicy i Gnieźnie. Jest to jeden z największych projektów edukacyjnych promujących wartości Starego Kontynentu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są „Kamienie Milowe”, którymi w zamierzeniach organizatorów są miejsca, wydarzenia, zabytki, które odcisnęły piętno na dziejach narodów i państw Europy. Na tę piękną wycieczkę w świat historii zaprosił nas p. Tadeusz Krokos prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu. Mieliśmy możliwość pogłębić swoją wiedzę na temat dziejów polskiej państwowości odwiedzając dwa ośrodki wczesnopiastowskie – Ostrów Lednicki i Gniezno. Zobaczyliśmy między innymi stałą wystawę archeologiczną „Ostrów Lednicki pod niebem średniowiecza”, oglądaliśmy widowisko plenerowe „Wizyta Ottona III w Ostrowie Lednickim” oraz pokaz walk wojów słowiańskich. Niezapomniane wrażenia.



      01 września 2011 roku udział pocztu sztandarowego w miejskiej uroczystości związanej z 72 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Organizatorem uroczystości był Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Prezydencie Kalisza.





PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2010/2011                                                                             PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2010/2011

      22 czerwca 2011 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011. Przewodnicząca SU Karolina Kubiś serdecznie powitała Dyrekcję szkoły, Grono Pedagogiczne, zaproszonych gości, koleżanki i kolegów oraz podziękowała za wysiłek i trud włożony w tegoroczną pracę. Przedstawiono też osiągnięcia naszej szkoły w rożnych dziedzinach np. zajęcie III miejsca w Kaliszu i powiecie w akcji Młoda krew ratuje życie lub akcja zbiórki pieniędzy na chorego Tomka Kacykowskiego. Następnie pani Dyrektor wraz z innymi nauczycielami wręczyła dyplomy i nagrody dla wyróżniających się uczniów. Kolejnym punktem uroczystości było pożegnanie pana woźnego, który przechodzi na zasłużoną emeryturę.
      Samorząd Uczniowski na zakończenie przygotował muzyczną niespodziankę, w której wystąpiły absolwentki naszej szkoły Elżbieta Sradomska i Magdalena Juszczak, a męskim ramieniem wspierał je uczeń pierwszej klasy Piotr Jaśkiewicz. Po zakończeniu uroczystości uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do wyznaczonych klas, aby podsumować całoroczną pracę i odebrać świadectwa.



      29 kwietnia 2011 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się akademia z okazji zakończenia edukacji klas IV naszej szkoły. Najlepsi uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor Ewy Dąbrowskiej nagrody i świadectwa z wyróżnieniem. Uhonorowani zostali również uczniowie zaangażowani w pracę społeczną na rzecz szkoły i środowiska. Akademię pożegnalną przygotowała klasa II c z wychowawcą Moniką Walendowską przy współudziale uczniów z klasy III Pu. Choć trudno było nieraz podołać szkolnym obowiązkom, obiecali, że i tak będą towarzyszyć im miłe wspomnienia tych lat. Mamy nadzieję, że maturzyści wspominając młodzieńcze lata, nie zapomną o naszej szkole.



      29 kwietnia 2011 w naszej szkole corocznym zwyczajem odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta 3-go Maja. Uroczystość tę przygotowała klasa III Zf z wychowawcą panią Arletą Praiss oraz klasa III On z wychowawcą panią Emilią Kubiak. Była to dla uczniów ciekawa lekcja historii, którą zapamiętamy na długo. Uroczystość uświetnił występ chóru naszej szkoły ECONOMICANTO pod kierunkiem pani Marii Macińskiej.



      19 kwietnia 2011 roku Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panem Romanem Walendowskim, uczestniczyli w Dniu Ziemi w Gołuchowie. Była to już dziesiąta edycja Dnia Ziemi w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Uczestniczyli w niej dzieci i młodzież ze szkół Południowej Wielkopolski oraz zaproszeni goście. Podsumowane zostały projekty ekologiczne oraz różnego rodzaju konkursy. W jednym z nich nagrodzony został uczeń naszej szkoły Mateusz Cieślak z klasy III Zf.



      14 kwietnia 2011 roku w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna, której celem było zebranie środków na rehabilitację pochorobową Tomasza Kaczkowskiego – ucznia Gimnazjum nr 4 w Kaliszu. Dzięki dobremu sercu naszych uczniów oraz nauczycieli udało nam się zebrać 461,89 zł. Mamy ogromną nadzieję, że kwota ta pomoże w rehabilitacji Tomka. Nad całą akcją czuwał Samorząd Uczniowski.



      08-09 kwietnia 2011 roku młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych, podobnie jak w latach poprzednich, wzięła udział w zbiórce żywności na rzecz najuboższych mieszkańców Kalisza. Akcja nosi nazwę Świąteczna Zbiórka Żywności. Koordynatorami akcji na terenie naszej szkoły były opiekunki Samorządu Uczniowskiego: Agata Litwicka i Magdalena Sztandera. Dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony młodzieży udało się zorganizować punkty zbiórki na terenie dwóch kaliskich supermarketów: Polo Market przy ul. Pułaskiego oraz Netto przy ul. Legionów.
      Cieszymy się, że uczniom naszej szkoły nie jest obojętny los osób potrzebujących, a produkty przez nich zebrane jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi zostaną przekazane w postaci paczek rodzinom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji.



      08 kwietnia 2011 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbyła się niezwykle ważna dla społeczności szkolnej uroczystość pierwszej rocznicy nadania imienia szkole. Pierwszym etapem święta było spotkanie klas wraz z wychowawcami i rozmowa o patronie szkoły gen. Mieczysławie Smorawińskim. Następnie klasy prowadzone przez sztandar udały się na skwer przy ulicy Legionów, aby umieścić kwiaty oraz znicze upamiętniające ten dzień. Przedostatnim etapem uroczystości było wystąpienie pana Fusieckiego – siostrzeńca Generała oraz program artystyczny, w którym wystąpili uczniowie:
            Dominika Idzikowska,
            Mateusz Wiśniewski
            Magdaleny Juszczak
            Jakub Cebulski,
            Wojciech Karpisiewicz,
            Patryk Rakus,
            Mateusz Salomon,
            Dariusz Stodolny
            Justyna Kornacka,
            Anna Zawołowicz,
            Mateusz Salomon
            Piotr Jaśkiewicz
            Bartosz Poniatowski
            Agnieszka Maślak
            Elżbiety Sradomskiej
            Łukasz Zieliński
      Dzień Patrona zakończyła uroczysta msza święta, na której wspomniana została śp. Ewa Bąkowska, wnuczka naszego patrona, która dzień przed tragiczną śmiercią była gościem naszej szkoły. Nad przebiegiem i organizacją uroczystości czuwał Samorząd Uczniowski.



      02 kwietnia 2011 roku w naszej szkole odbyła się akcja Drzwi Otwarte, w ramach której wszyscy zainteresowani uczniowie z klas trzecich gimnazjum mogli odwiedzić naszą szkołę. Nasi uczniowie z wielką przyjemnością oprowadzali młodszych kolegów i koleżanki po szkole i opowiadali o naszych zwyczajach. Gimnazjaliści mieli okazję wypełnić test, który sprawdzał ich zainteresowania i umiejętności oraz mogli porozmawiać z dyżurującymi nauczycielami. Nad całością czuwał Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami panią Agatą Litwicką oraz panią Magdaleną Sztanderą.



      29 marca 2011 roku uczniowie naszej szkoły przygotowani przez opiekunki SU panią Agatę Litwicką i panią Magdalenę Sztanderę pokazali swe talenty w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Był to występ dla starszych mieszkańców Kalisza, którzy byli bardzo zainteresowani i wzruszeni koncertem. Udział w nim wzięli:
            Elżbieta Sradomska IV ZB
            Marta Gilak III Zf
            Dominik Kuciak III Pu
            Piotr Jaśkiewicz I c
            Magdalena Juszczak IV On
            Piotr Michalak IV Zf
            Natalia Kraszkiewicz III Pu
            Anna Piesyk II b
            Weronika Przedpolska II b
            Anna Kaczmarek III Pu
            Łukasz Gadomski II a
            Karolina Kubiś II a
      Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą mogli wykazać się swoimi umiejętnościami jeszcze wiele razy.



      26 marca 2011 roku Zespół Szkół Ekonomicznych wziął udział w IV Kaliskich Targach Edukacyjnych, które odbyły się na Hali Winiary Arena. Podczas targów, wszystkie kaliskie szkoły ponadgimnazjalne i policealne miały możliwość zaprezentowania swojej oferty edukacyjnej. Za przygotowanie prezentacji naszej szkoły na targach odpowiedzialni byli opiekunowie i Prezydium Samorządu Uczniowskiego oraz zespół ds. Promocji Szkoły.
      Każda szkoła, w tym również nasza, przygotowała stoisko, przy którym można było zasięgnąć informacji dotyczących szkoły, jej tradycji, historii i obecnych kierunków kształcenia. Można było porozmawiać z nauczycielami oraz uczniami i obejrzeć prezentację wyświetlaną na ekranie poświęconą szkolnym uroczystościom i wycieczkom. Podczas trwania targów uczniowie z naszej szkoły przebrani w stroje maklerskie przechadzali się między innymi stanowiskami, rozdawali ulotki oraz zachęcali do odwiedzenia naszej szkoły.



      20 marca 2011 roku Zarząd Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zorganizował akcję pomocy dla uczniów Polskiej Szkoły w Daugavpils na Łotwie. Daugavpils to miasto liczące ok. 110 tys. mieszkańców, z czego ponad 20 tys. to Polacy. Ośrodkiem życia polskiego i miejscem krzewienia polskiej kultury jest w tym łotewskim mieście Szkoła Polska. Dla uczniów tejże szkoły zorganizowano zbiórkę pomocy naukowych do nauki przedmiotów: języka polskiego, historii i geografii. Do tej akcji przyłączyła się również młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Uczniowie zebrali kilkaset książek (podręczniki, albumy, przewodniki, foldery turystyczne, lektury szkolne, beletrystykę i książki popularno-naukowe) oraz widokówek i ilustracji przestawiających kulturę i piękno Polski. Koordynatorem tej akcji z ramienia Zespołu Szkół Ekonomicznych była polonistka Izabella Galuba - Bryja.



      15 marca 2011 roku uczniowie naszej szkoły z rąk Prezydenta Miasta Kalisza p. Janusza Pęcherza otrzymali stypendium Jana Pawła II. Wśród najlepszych znaleźli się:
            Joanna Jezierska I c
            Natalia Dziwińska II b
            Milena Kujawa III Zf
            Wojciech Karpisiewicz III Zf
            Wiktor Urbański I b
            Magdalena Barska IV Ra
            Marcin Chwiłkowski II a
            Joanna Bobrowska IV Pu
            Anna Zawołowicz III On
            Agnieszka Maślak IV Pu
            Kamil Klimek III Zb
            Elżbieta Gibus III Zk




      05 marca 2011 roku uczniowie klas II i III technikum pod opieką p. prof. Natalii Dąbrowskiej oraz p. prof. Mai Popędy w ramach Drzwi Otwartych w I Urzędzie Skarbowym w Kaliszu już tradycyjnie wzięli udział w specjalnie przygotowanym wykładzie poprowadzonym przez p. Annę Śmigielską - komisarza skarbowego działu egzekucji oraz p. Annę Pilarczyk - komisarza skarbowego działu kontroli. Wykład przybliżał młodzieży zasady funkcjonowania oraz wewnętrzną organizację placówki. Tematyka wykładu została wzbogacona o informacje dotyczące systemu podatkowego w Polsce, form składania zeznań podatkowych.



      03 marca 2011 odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Przedsiębiorczości w Poznaniu na Uniwersytecie Ekonomicznym. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IV technikum Justyna Biernat. Justyna otrzymała kartę wstępu na Certyfikat Wiedzy Ekonomicznej Young MBA – egzamin odbędzie się w czerwcu br. w Warszawie oraz możliwości udziału w kursie e-learningowym „Pierwszy krok w biznesie”. Opiekę nad naszą koleżanką roztoczyła p. prof. Lidia Fabisiak. Gratulujemy!



      16 lutego 2011 roku w naszej szkole odbyła się akcja krwiodawstwa pod hasłem Młoda krew ratuje życie. Zorganizowano ją dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Akcja poprzedzona była pogadanką dla uczniów klas III i IV na temat potrzeby i możliwości oddawania krwi, która zawsze ratuje ludzkie życie. Akcja krwiodawstwa odbywała się w sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie uczniowie i nauczyciele pod opieką lekarza oddawali krew.
      Przedsięwzięcie to jest ściśle związane z udziałem szkoły w Ogólnopolskim Konkursie Młoda krew ratuje życie, nad którym patronat objęły: Polski Czerwony Krzyż, Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kaliszu. W akcji krwiodawstwa wzięło udział 65 osób. Łącznie udało nam się oddać 30320ml cennego leku. Nad przebiegiem akcji czuwał opiekun Szkolnego Koła PCK pan Roman Walendowski.
      W Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu wiosną rozkwitają talenty. Już czwarty raz pierwszy dzień wiosny witamy Przeglądem Talentów. Uczniowie zechcieli zaprezentować społeczności szkolnej i zaproszonym gościom swoje umiejętności. Wśród artystów przeważały talenty wokalne, ale znaleźli się też muzycy, tancerze, miłośnicy poezji, plastycy i kabareciarze. Uroczystość przygotował Samorząd Uczniowski i nauczyciele – A. Litwicka, B. Sobczak, M. Sztandera. Techniczną oprawą zajął się Piotr Michalak z klasy IV. Uczestnicy przeglądu otrzymali z rąk Pani Dyrektor Ewy Dąbrowskiej pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.
      Artystyczne talenty zaprezentowali:
            1. Elżbieta Sradomska (śpiew) IV Zb
            2. Marta Gilak (recytacja) III Zf
            3. Patryk Rakus, Adam Sołtysiak (kabaret) III Zf
            4. Paula Orczyk (śpiew)
            5. Dominik Kuciak (gra na flecie) III
            6. Ewelina Kozanecka (taniec) IId
            7. Łukasz Wójcik (śpiew) IIa
            8. Patryk Świderski i Bartosz Poniatowski (kabaret) IIc
            9. Piotr Jaśkiewicz (śpiew) Ic
            10. Anna Piesyk (wyrób artystycznej biżuterii) IIb
            11. Wiktor Urbański (taniec) Ib
            12. Magdalena Juszczak (śpiew) IV On



      W lutym i marcu br uczniowie klas III technikum oraz klasy II ZSZ wzięli udział w dwu godzinnych zajęciach warsztatowych "Siła pozytywnego i twórczego myślenia na co dzień w szkole i w domu". Celem zajęć było wskazanie młodym ludziom innowacyjnego podejścia do postawionego problemu, kształcenie umiejętności znajdowania nowych pomysłów na rozwiązanie problemu, pokonywanie barier w uczeniu się, pokonywanie stresu, znajdowanie w negatywnej sytuacji pozytywnych elementów.”. Zajęcia w każdej klasie przeprowadzali p. Anna Szafran i p. Jacek Stokłosa pracownicy Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Kaliszu.



      Od 31 stycznia do 13 lutego 2011 roku w naszym regionie trwały ferie zimowe. Drzwi do Ekonomika dla uczniów były otwarte. Odbywały się liczne zajęcia prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły. Uczniowie korzystali z zajęć fakultatywnych z przedmiotów maturalnych oraz zawodowych. Pracowali redaktorzy gazetki szkolnej "€konomi$", chórzyści szkolnego chóru "Economicanto", członkowie koła ekonomicznego "Młody Księgowy". Intensywnie pracowały dziewczynki z grupy taneczno-aerobikowej ANUSIAKI.



      14 stycznia 2011 roku szkolny chór "Economicanto" odwiedził mieszkańców Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu przy ulicy Cegielnianej. Zaśpiewane kolędy, złożone życzenia z okazji Nowego Roku 2011 wprawiły pensjonariuszy w bardzo miły, radosny nastrój. Dostaliśmy zaproszenie na kolejny występ. Na pewno będziemy.



      22 grudnia 2010 roku był to ostatni dzień w szkole w roku kalendarzowym 2010. Ten uroczysty dzień w Ekonomiku zaczął się akademią, podczas której nasz szkolny chór pod kierunkiem pani M. Macińskiej wzruszał śpiewając najpiękniejsze polski kolędy i pastorałki. Muzyczne utwory przeplatane były wierszami o tematyce bożonarodzeniowej recytowanymi przez uczniów naszej szkoły – D. Idzikowską, A. Maślak i B. Poniatowskiego. Przewodnicząca SU w imieniu całej społeczności szkolnej złożyła świąteczne życzenia Dyrekcji szkoły, wszystkim nauczycielom, pracownikom oraz uczniom. Ksiądz Waldemar odczytał fragment Ewangelii i zwrócił uwagę na religijne i rodzinne znaczenie zbliżających się świąt. Po zakończeniu spotkania młodzież wraz z wychowawcami i pozostałymi nauczycielami świętowała przy wigilijnych stołach.



      W grudniu uczniowie klas IV technikum oraz klasy II ZSZ wzięli udział w dwu godzinnych zajęciach warsztatowych „Oko w oko z pracodawcą – przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej”. Zajęcia w każdej klasie przeprowadzali p. Anna Szafran i p. Jacek Stokłosa pracownicy Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Kaliszu.



      07 grudnia 2011 w V Liceum Ogólnokształcącym odbył się III Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny. Konkurs adresowany był do uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych mitologią grecką i rzymską. My tam oczywiści też tam byliśmy. Naszą szkołę reprezentowała silna grupa uczniów klas pierwszych po opieką p. Izabelli Galuby – Bryi nauczycielki j. polskiego. II miejsce w konkursie zajęła nasza uczennica Joanna Jezierska – uczennica klasy I c. Serdecznie gratulujemy.



      W dniach od 03 do 05 grudnia 2010 roku młodzież naszej szkoły, podobnie jak w latach poprzednich, wzięła udział w zbiórce żywności na rzecz najuboższych mieszkańców Kalisza. Organizatorem akcji, zwanej pod nazwą Świąteczna Zbiórka Żywności, był Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta w Kaliszu. Na apel opiekunek Samorządu Uczniowskiego p. Agaty Litwickiej i p. Magdaleny Sztandery niesienia pomocy ludziom cierpiącym z powodu niedożywienia i niedostatku odpowiedziała grupa 40 uczniów. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu ze strony młodzieży udało się zorganizować punkty zbiórki na terenie dwóch kaliskich marketów: Polo Market oraz Netto. Nasi wolontariusze apelowali przy pomocy ulotek do klientów o zakup i przekazanie na rzecz osób potrzebujących artykuły spożywcze. Cieszymy się bardzo, że uczniom naszej szkoły nie jest obojętny los osób potrzebujących i że produkty przez nich zebrane jeszcze przed świętami zostaną przekazane w postaci paczek rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji.



      W dniach od 22 listopada do 03 grudnia 2010 roku po raz kolejny na terenie szkoły została przeprowadzona akcja Góra Grosza. Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka. W tegorocznej akcji wzięło udział 14 klas, czego rezultatem było zebranie 23 682 monet, które łącznie dały kwotę 835,12 zł. Wszystkim osobom, które włączyły się w zbiórkę SERDECZNIE DZIĘKUJEMY. Zebrane pieniążki zostały przekazane do organizatora akcji Towarzystwa NASZ DOM w Warszawie. Koordynatorem akcji w szkole od wielu lat jest p. Natalia Dąbrowska



      19 listopada 2010 roku udział młodzieży pod opieka p. Zofii Burchackiej w konferencji naukowej "Kalisz na przestrzeni wieków" w ramach obchodów Jubileuszu 18,5 wieku Kalisza pod przewodnictwem prof. dr hab. Henryka Samsonowicza.



      19 listopada 2010 roku udział pocztu sztandarowego pod opieką p. Romana Walendowskiego w uroczystościach Dnia Patrona Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Kaliszu.



      17 listopada 2010 rokupoczet sztandarowy pod opieką p. Romana Walendowskiego oraz członkowie koła historycznego pod opieką p. Zofii Burchackiej uczestniczyli w uroczystości patriotycznej odsłonięcia medalionu z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na obelisku poświęconym Legionistom Polskim przed IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego.
     W uroczystości wziął udział gość honorowy wnuk Marszałka Józefa Piłsudskiego p. Krzysztof Józef Jaraczewski.



      W miesiącu listopadzie 2010 roku p. Aneta Lis - Kotowska terapeutka uzależnień, kierownik kaliskiej placówki Stowarzyszenia Karan przeciwdziałającego i zapobiegającego rozprzestrzenianiu się patologii społecznych przeprowadziła w każdej klasie pierwszej technikum i zasadniczej szkoły zawodowej dwugodzinne zajęcia warsztatowe "Profilaktyka uzależnień - narkomania" .
      P. Sylwia Melka - terapeuta uzależnień, pracownik Centrum Edukacji i Profilaktyki w Kaliszu przeprowadziła cykl szkoleń młodzieży klas trzecich Technikum Nr 2 i klasy drugiej ZSZ Nr2 nt.: "Profilaktyka uzależnień - alkoholizm".
      Celem szkoleń było zapoznanie młodzieży z fazami i objawami uzależnienia, uzależnieniem fizycznym i psychicznym, psychologicznymi mechanizmami uzależnienia, wpływem uzależnienia na rodzinę. Prelegentki wskazały młodzieży również, gdzie mogą uzyskać pomoc osoby uzależnione.



      11 listopada 2010 roku uczniowie i pracownicy szkoła włączyli się w miejskie obchody 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

      11 listopada 2010 roku grupa 30 uczniów wzięła udział w IX Marszu Wolności, celem rajdu było m.in. uczczenie Święta Niepodległości, budzenie świadomości narodowej, promowanie edukacji regionalnej i ekologicznej, promowanie postaw obywatelskich, poznawanie piękna miasta Kalisza oraz doskonalenie nauczania w ramach ścieżek międzyprzedmiotowych. W deszczowej pogodzie drużyna z Ekonomika pokonała trasę od dworca PKP do Rynku Głównego maszerując z biało-czerwonymi flagami. Po dotarciu na metę uczniowie wraz z opiekunami p. Jerzym Nowakiem i p. Mają Popędą uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych przez Urząd Miejski w Kaliszu, gdzie przed Ratuszem Miejskim miało miejsce okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta.
      Uroczystość zakończono mszą świętą w Kaliskiej Katedrze celebrowaną przez biskupa Stanisława Napierałę. Mszę poprzedził program artystyczno-patriotyczny pod tytułem ,,Ta, co zmartwychwstała'' Uczniowie przygotowani przez nauczycieli - p. Urszulę Józefiak, p. Teresę Biernacką i p. Agatę Litwicką prezentowali utwory poetyckie i muzyczne ilustrujące drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Narratorzy przedstawiali zarys historyczny dotyczący zaborów i odzyskania niepodległości. Utwory muzyczne wykonywane przez chór szkolny Economicanto pod kierunkiem pani M. Macińskiej nawiązywały do polskich tradycji legionowych. Program wypełniły też scenki teatralne, w których uczniowie wcielili się w postaci Polski, Wolności i zaborców. Występ uczniów Ekonomika nagrodzono gorącymi brawami i podziękowaniami ze strony władz miejskich i kościelnych.
W uroczystościach uczestniczył nasz poczet sztandarowy wraz z opiekunem p. Romanem Walendowskim.

Przed ołtarzem katedry Krzyż symbolizujący poległych w walce o niepodległość ojczyzny Ewa z klasy 3ZK - Polska skuta w kajdany Chór szkolny Ekonomicanto
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      10 listopada 2010 roku drużyna szkolna w składzie: Wojciech Karpisiewicz i Daria Bartoszczyk wzięła udział w konkursie historycznym "Polskie Drogi do Niepodległości" zorganizowanym przez Kaliski Oddział PTTK oraz Ewelina Kozanecka w konkursie na projekt znaczka okolicznościowego na kolejne obchody.

      10 listopada 2010 roku uczniowie klas II a i II d z okazji 92 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali uroczysty program artystyczny, którego tłem muzycznym były utwory Fryderyka Chopina. Recytowano wiersze Adama Asnyka i Cypriana Kamila Norwida. Akademia była opowieścią o losach Polski od I rozbioru aż do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Uroczystość uświetnił również występ szkolnego chóru Economicanto pod batutą pani Marii Macińskiej, który wykonał Rotę oraz Pieśń Legionów.. Całości towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca najważniejsze wydarzenia i postacie tego okresu. Uroczystość dostarczyła wielu wzruszeń i pozwoliła przypomnieć najważniejsze etapy "Polskiej Drogi do Niepodległości". Nad całością czuwali: p. Beata Sobczak i p. Jerzy Nowak.



      09 listopada 2010 roku dziewięcioro uczniów klas III technikum brało udział w II Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej pod opieką p. Anny Strzałki. Organizatorem konkursu było Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wlkp. i funkcjonującym przy Eurocentrum - Punkcie Informacyjnym EUROPE DIRECT - Południowa Wielkopolska. Celem konkursu było m.in. inspirowanie uczniów do zainteresowania się problematyką europejską, przybliżenie wiedzy o krajach UE, uświadomienie młodzieży ich roli w zjednoczonej Europie, wzmocnienie poczucia tożsamości europejskiej. Myślimy, że cele zostały osiągnięte.



      Od dzisiaj tj. dnia 08 listopada 2010 roku w szkole działa Szkolne Koło Caritas Diecezji Kaliskiej a jego opiekunami są p Izabella Galuba - Bryja oraz ks. Waldemar Graczyk.



      08 listopada 2010 roku członkowie koła historycznego pod opieką p. Zofii Burchackiej uczestniczyli w sympozjum "Józef Piłsudski" zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu.



      08 listopada 2010 roku odbyła się w szkole Lekcja Europejska przeprowadzona przez p. Martę Wolasz - konsultantkę Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Kaliszu. Sponsorem lekcji był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Tematyka lekcji oczywiście związana była z Unią Europejską i Funduszami Europejskimi w tym Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2007 - 2013. W lekcji brali udział uczniowie klas III On i III Zb, którzy dowiedzieli się m.in. czym są fundusze europejskie, jakie są źródła ich pozyskiwania oraz jak wypełnić prosty wniosek o dofinansowanie. Organizatorem spotkania z ramienia szkoły była p. Anna Strzałka.



      03 listopada 2010 roku uczniowie klas czwartych technikum przystąpili do próbnej matury z matematyki. Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki !!!



      29 października 2010 roku przed Kaliskim Ratuszem odbył się wiec związany z obchodami "Dni różowej wstążki" pod hasłem "Trwaj w Nadziei" . Organizatorem wiecu był Zarząd Kaliskiego Klubu "Amazonki" który w ramach Międzynarodowego Miesiąca Walki z Rakiem zorganizował manifestację zdrowia zapraszając na nią młodych ludzi, między innymi naszych uczniów. Organizatorem wyjścia był p. Roman Walendowski.



      29 października 2010 roku w szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza. Wybory poprzedziła kampania wyborcza ośmiu kandydatów. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza w skład której weszli radni Młodzieżowej Rady Miasta oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 420 uczniów, co stanowi 80 % społeczności uczniowskiej.
Wyniki wyborów przedstawiały się następująco:
Oleszczyk Piotr160 głosów,co stanowi 38%
Karpisiewicz Wojciech83 głosy,co stanowi 20%
Tomczyk Aleksandra60 głosów,co stanowi 14%
Kuciak Dominik56 głosów,co stanowi 13%
Niedźwiedzka Angelika24 głosy,co stanowi 6%
Banach Natalia22 głosy,co stanowi 5%
Kupaj Edyta15 głosów,co stanowi 4%
Po skrupulatnym przeliczeniu głosów przewodniczący komisji wyborczej ogłosił, że w nowej kadencji rady w jej szeregach będą zasiadać:
Piotr Oleszczykuczeń klasy II d
Wojciech Karpisiewicz    uczeń klasy III ZF

Nad prawidłowym przebiegiem kampanii wyborczej oraz wyborów czuwał nauczyciel WOS - u p. Jerzy Nowak.



      W październiku gościliśmy p. Radosława Piora trenera regionalnego Centrum Szkoleniowego Intelektuanie.pl. Pan Radosław przeprowadził pokazowe lekcje nauki szybkiego czytania i zachęcał uczniów klas II b, III Zf, II Zk oraz III Pu do wykonywania prostych ćwiczeń, które przyspieszają proces czytania.



      22 października 2010 roku uczniowie klasy III Zk oraz III On pod opieką p. Natalii Dąbrowskiej i ks. Jakuba Staneckiego uczestniczyli w Dniu Otwartym w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kaliszu Dzień Otwarty został zorganizowany w związku z obchodami Dni Zdrowia Publicznego. Pracownicy kaliskiego Sanepidu przygotowali dla zainteresowanych punkty informacyjne, konsultacyjne i medyczne oraz udostępnili do zwiedzania laboratoria. Uczniowie mogli poznać szczegóły na temat monitoringu i jakości wody do picia na terenie powiatu kaliskiego, zobaczyć co ważne w laboratorium z prawdziwego zdarzenia, zapoznać się z metodami badawczymi wykonywanymi w akredytowanych laboratoriach Sekcji Badań Wody i Gleby oraz Sekcji Badań Żywności, tu najwięcej emocji wzbudziły informacje na temat ludzkich pasożytów. Nie zabrakło również rzeczowej wiedzy na tematy dotyczące zdrowia, prelekcji o szkodliwości palenia tytoniu, stosowania dopalaczy czy też o zagrożeniu HIV. Nie ma to jak lekcja chemii i biologii w terenie.



      20 października 2010 roku przybyła do nas z wizytą grupa młodzieży z klasy VI Szkoły Podstawowej Nr 17 w Kaliszu wraz z nauczycielką p. Małgorzatą Kasprzak. Celem odwiedzin była chęć obejrzenia wystawy poświęconej naszemu Patronowi gen. Mieczysławowi Smorawińskiemu. Młodzież z naszego Koła Historycznego pod okiem p. Zofii Burchackiej nauczycielki historii z radością i dużym zaangażowaniem opowiedziała miłym gościom o uroczystościach nadania Imienia Szkole a także o eksponatach zgromadzonych na wystawie.



      19 października 2010 roku członkowie koła historycznego pod opieką p. Zofii Burchackiej uczestniczyli w konferencji popularnonaukowej "Kalisz 18 i pół - wybrane problemy z dziejów miasta".



      18 października 2010 roku została już po raz kolejny w szkole zorganizowana akcja poboru krwi. Chęć oddania krwi zadeklarowało 57 pełnoletnich uczniów. Zakwalifikowanych zostało 45 dawców, który łącznie oddali 19 830 ml krwi. Akcja organizowana jest w ramach już VIII edycji Turnieju "Młoda Krew Ratuje Życie". Nad przebiegiem turnieju czuwa Zarząd Rejonowego Polskiego Krzyża w Kaliszu oraz Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa PCK w Kaliszu., której przewodniczącym jest p. Janusz Sibiński. W szkole nad przebiegiem akcji czuwał p. Roman Walendowski.



      W ramach szkolnych obchodów DNI PAPIESKICH odbyły się konkursy:
Konkurs na prezentację multimedialną o Życiu i Twórczości Jana Pawła II
           I miejsce ex aeguo Joanna Jezierska kl I c oraz Patrycja Grzybowska kl. I d
           II miejsce - Alicja Wiatrowska kl. IV Zf
           III miejsce - Anita Białożyk kl. I b
Szkolny Konkurs recytatorski Poezji Jana Pawła II
           I miejsce - Piotr Jaśkiewicz kl. I c
           II miejsce ex aeguo Monika Szulczyńska kl. I a oraz Agnieszka Maślak kl. IV Pu
           III miejsce ex aeguo Monika Kaźmierczak kl. IV Zf oraz Kamil Trzeciak kl. IV Zf



      14 października 2010 roku w 227 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej w murach naszej szkoły odbyła się uroczystość upamiętniająca ten historyczny moment. Spotkanie nauczycieli i uczniów rozpoczęła część oficjalna, podczas której Samorząd Uczniowski złożył serdeczne życzenia pracownikom szkoły a pani dyrektor Ewa Dąbrowska wręczyła nagrody.
Następnie uczniowie klas II b i II e pod opieką wychowawców p. Anny Borkowskiej i p. Izabelli Paluszczak przygotowali uroczystą galę "Belfry 2010". Podczas pełnej humoru uroczystości wręczono nauczycielom statuetki w następujących kategoriach:
          - Najmodniejszy z najmodniejszych
          - Zgrywus wśród zgrywusów
          - Uśmiechnięty wśród uśmiechniętych
          - Sprawiedliwy wśród sprawiedliwych
          - Najwytrwalszy wśród wytrwałych
          - W drodze na szczyt
Nie zabrakło rytmicznej muzyki i tańców. Radosna, sympatyczna atmosfera udzieliła się wszystkim zebranym.



      12 października 2010 roku uczniowie klas III technikum i klasy 2 zasadniczej szkoły zawodowej spotkali się z p. Januszem Sibińskim - przewodniczącym Rejonowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK w Kaliszu, który w ciekawy sposób odpowiedział młodym ludziom na pytania Kto może oddawać krew?, Gdzie można oddawać krew?, Jakie warunki należy spełnić, aby można było oddać krew? i to co najważniejsze Dlaczego trzeba oddawać krew?



      12 października 2010 roku uczniowie klas I i II naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami "Caritas" Diecezji Kaliskiej. Organizacja ta jest kościelną placówką zajmującą się na szeroką skalę działalnością charytatywną. Spotkanie zorganizowane przez katechetów uczących w szkole miało na celu ukazanie potrzeby pomocy osobom ubogim, starszym i samotnym w duchu miłości głoszonej przez Chrystusa. Wolontariuszki z "Caritas" Magda i Monika - absolwentki Ekonomika zaprezentowały w jaki sposób "Caritas" pomaga potrzebującym. Prezentacje multimedialne pomogły uczniom zrozumieć na czym polega to dzieło i jak trudna jest często sytuacja ich rówieśników.
Jedną z wielu zaprezentowanych propozycji pomocy są Szkolne Koła Caritas, które uwrażliwiają młodych ludzi na potrzeby innych osób często wyrzuconych poza margines społeczeństwa. Spotkanie miało zachęcić uczniów do utworzenia pod opieką katechetów SKC, które mogłoby w przyszłości włączyć się w wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Część uczniów wyraziła już swoją gotowość do zaangażowania się w działalność takiego koła. Miejmy nadzieję, że SKC powstanie w naszej szkole.



      05 października 2010 roku członkowie koła historycznego pod opieką p. Zofii Burchackiej uczestniczyli w sympozjum popularnonaukowym pt.: "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940 - 1945). Organizatorem sympozjum było Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu i IV LO.



      W dniach 20 i 21 września 2010 roku uczniowie klasy II d pod opieką p. Jerzego Nowaka wzięli udział w dwóch wycieczkach historycznych w ramach edukacji regionalnej "Śladami pionierów kaliskiego przemysłu" i "Kaliskiej industriady". Zostały one zorganizowane w ramach "Europejskich dni dziedzictwa kulturowego".
Celem wycieczek było poznanie obiektów, które w XIX i XX wieku tworzyły różne gałęzie kształtującego się w Kaliszu ośrodka Królestwa Polskiego.
Na pierwszej wycieczce młodzież zwiedziła obiekty przemysłowe Kalisza oraz Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Poznała również historię kolei wąskotorowej w powiecie kaliskim. Prelegentami byli przedstawiciele PTTK oraz PTH w Kaliszu.
Druga wycieczka była zorganizowana w formie gry ulicznej, gdzie ciekawych informacji o najważniejszych miejscach związanych z historia przemysłu miasta udzielali uczniowie III LO. Cała impreza została podsumowana w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.



      17 września 2010 Akcja "Sprzątanie świata - Polska 2010". Wzorem lat ubiegłych włączyliśmy się w akcję "Sprzątanie świata", która w tym roku przebiegała pod hasłem: "Chrońmy bioróżnorodność - segregujmy odpady". Uczniowie kl I d pod opieką pani Ewy Dyśko i pani Izabelli Rogińskiej sprzątali las winiarski. Uczniowie zostali zaopatrzeni przez Wydział Środowiska Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu w worki na śmieci i odpady.
Worki oznaczone zostały różnymi kolorami:
                  - Kolor biały - szkło bezbarwne,
                  - Kolor żółty - plastik, metale,
                  - Kolor niebieski - papier,
                  - Kolor zielony - szkło,
                  - Kolor czarny - odpady mieszane.
W czasie sprzątania śmieci uczniowie dokonywali selekcji odpadów. Młodzież zebrała 30 worków śmieci. Worki zostały zabezpieczone i pozostawione w umówionym miejscu.



      14 września 2010 roku prezydent J. Pęcherz rozdał po raz dziesiąty stypendia miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Wśród wielu uczniów wyróżniających się m.in. bardzo dobrymi wynikami w nauce było 12 osób z naszej szkoły:
1.Magdalena BarskaIV Ra
2. Joanna Bobrowska IV PU
3. Marcin Chwiłkowski II a
4. Elżbieta Gibus III ZK
5. Wojciech Karpisiewicz III ZF
6. Kamil Klimek III ZB
7. Milena Kujawa III ZF
8. Agnieszka Maślak IV PU
9. Agata Płotek III ZB
10. Arleta Przybylak III ZK
11. Adrian Przybylak II e
12. Anna Zawołowicz III ON

Stypendia JP2
zobacz duże zdjecie


      14 września 2010 roku członkowie koła historycznego działającego w naszej szkole uczestniczyli w sympozjum popularnonaukowym "90 rocznica bitwy warszawskiej". Organizatorem sympozjum było Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu i IV LO. Jednym z prelegentów była p. Zofia Burchacka - nauczycielka historii, opiekun szkolnego koła historycznego, która wygłosiła odczyt "rok 1920 w Dzienniku Izaaka Babla"



      W dniach 10 i 17 września z inicjatywy p. Beaty Sobczak uczniowie klas II d, III On, III Zb i II a w ramach edukacji regionalnej zwiedzili Rezerwat Archeologiczny "Zawodzie". Zapoznali się z reliktami grodu wczesnośredniowiecznego oraz efektami prac rekonstrukcyjnych.



      17 września 2010 roku poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystości patriotycznej z okazji 71 Rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Organizatorem uroczystości był Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kaliszu.



      06 września 2010 roku uczniowie klasy II b pod opieką p. Anny Borkowskiej wzięli udział w Konferencji "Trzecia Młodość - Inicjatywa, Integracja, Wyzwania" , która stanowiła kontynuację rozpoczętych w ubiegłym roku warsztatów "Przysposobienie do Starości".
Konferencję zorganizowano w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Komisję Europejską w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Spotkanie rozpoczęła p. Renata Kobierska dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu - inicjatorka konferencji. Uczniowie wysłuchali prelekcji:
   - p. Krystyny Wyrwickiej dyrektora Departamenu Pomocy i Integracji Społecznej z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie nt. "Praw i przywilejów osób starszych w systemie pomocy społecznej - stan obecny i perspektywy",
   - p. Magdaleny Twardowskiej z Instytutu Służb Społecznych w Warszawie nt. "Usług dla osób starszych w świetle badań Służb Społecznych",
   - p. Lidii Fołtarz z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Kaliszu nt. "Dojrzałość człowieka jako ostatecznej wartości oraz budowania pełnego wizerunku człowieczeństwa - refleksja pedagoga na temat jesieni życia".



      01 września 2010 roku uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Z uśmiechem przywitała uczniów dyrektor szkoły p. Ewa Dąbrowska oraz nasi wychowawcy. Uroczystość uświetniły występy szkolnego chóru Ekonomicanto. Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i stali się prawowitymi członkami naszej społeczności.
O godz. 12.00 przedstawiciel szkoły wraz z pocztem sztandarowym wzięli udział w miejskich uroczystościach upamiętniających 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem kwiatów przy Tablicy Pamięci. Minutą ciszy uczczono pamięć o poległych podczas II wojny światowej oraz o tych uczestnikach walk, którzy odeszli, w minionych miesiącach. Organizatorami obchodów byli: Prezydent Miasta Kalisza, Przewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza oraz Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.



PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2009/2010                                                                             PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2009/2010

      17 czerwca 2010 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyły się wybory do nowego prezydium Samorządu Uczniowskiego, poprzedzone dwutygodniową kampanią wyborczą. W wyborach oddanych zostało 291 głosów na 453 uczniów w szkole. 4 głosy były nieważne.
W nowym Prezydium SU znaleźli się:
      1. Patryk Rakus kl. II D - 75 głosów
      2. Paulina Ziemba kl. II E - 59 głosów
      3. Karolina Kubiś kl. I A - 29 głosów
      4. Wojciech Karpisiewicz kl. II D - 22 głosów
      5. Kinga Ochęcka kl. II A - 21 głosów



      12 czerwca 2010 roku w ramach obchodów jubileuszu miasta Kalisza odbył się III Światowy Zlot Wychowanków Kaliskich Szkół Średnich. Absolwenci odwiedzili również Zespół Szkół Ekonomicznych. Goście zwiedzali budynek szkoły, spotkali się również na uroczystym śniadaniu. Uczniowie Ekonomika zaprezentowali też swoje artystyczne umiejętności, absolwenci wysłuchali występu chóru szkolnego Economicanto i tekstów recytowanych przez ucznia klasy I Bartosza Poniatowskiego. Zakończeniem spotkania był wspólny przemarsz absolwentów i uczniów szkoły ulicami miasta na plac pod Ratuszem, gdzie spotkali się wszyscy uczestnicy Zlotu.

 Zwiedzanie Ekonomika  Śniadanie w Ekonomiku Pani Dyrektor ZSE  Zbiórka przed szkołą  Koncert w auli UAM
 Koncert w auli UAM  Obiad na Zawodziu  Obiad na Zawodziu  W Skarszewie na Zawodziu
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      10 czerwca 2010 roku młodzież naszej szkoły licznie włączyła się w zbiórkę środków finansowych na pomoc powodzianom, ogłoszoną przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Dnia 10 czerwca 2010 roku od godziny 9:00 do 15:00 wolontariusze z ZSE kwestowali na ulicach Kalisza oraz na terenie kaliskich supermarketów.



      29 maja 2010 roku uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych od wielu lat biorą udział w konkursie organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu O Laur Najlepszego Recytatora Roku Szkolnego. W roku szkolnym 2009/2010 ZSE reprezentowali w tym konkursie Marta Gilak i Bartosz Poniatowski.
W listopadzie 2009 roku Marta Gilak z klasy II d, przygotowana przez nauczycielkę Beatę Sobczak, wzięła udział w pierwszym etapie konkursu i jako zwycięzca zakwalifikowała się do finału. W kwietniu 2010 roku w kolejnym etapie konkursu wziął udział Bartosz Poniatowski z klasy I c, przygotowany przez nauczycielkę Agatę Litwicką i również zakwalifikował się do finału.
29 maja 2010 roku odbył się finał konkursu, w którym wzięli udział zwycięzcy poszczególnych etapów. Jury doceniło występ Bartosza Poniatowskiego, który otrzymał wyróżnienie. Bartosz prezentował w finale wiersz Jana Rybowicza Narkotyki, narkomani, narkomanie oraz fragment opowiadania Sławomira Mrożka Słoń.



      26 kwietnia 2010 roku Samorząd Uczniowski przygotował apel poświęcony ofiarom tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem.
Uczniowie w kwietniu brali też udział w Krakowie w smutnej uroczystości pogrzebu pani Ewy Bąkowskiej - wnuczki generała Smorawińskiego, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.



      26 kwietnia 2010 roku. Uczniowie klas czwartych Technikum Nr 2 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego pokłonili się Jasnogórskiej Pani z prośbą o opiekę w czasie egzaminów maturalnych i zawodowych.

      Udział pocztu sztandarowego, delegacji uczniów, nauczycieli i władz miasta Kalisza w uroczystości pogrzebowej p. Ewy Bąkowskiej - wnuczki gen. Mieczysława Smorawińskiego patrona naszej szkoły Technikum nr 2, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem dnia 10.04.2010. Uroczystość miała miejsce na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

      Udział uczniów klasy II c wraz z księdzem Piotrem Górskim w odczycie pt.: "Ofiary Zbrodni Katyńskiej w grobach w Miednoje - w 70 - rocznicę Zbrodni Katyńskiej" wygłoszonym przez p. Ryszarda Stasiaka - pracownika Oddziału w Łodzi Instytutu Pamięci Narodowej w siedzibie Urzędu Miejskiego.



      24 kwietnia 2010 roku udział pocztu sztandarowego w uroczystościach w Klasztorze OO Jezuitów upamiętniających 70 - rocznicę Zbrodni Katyńskiej.



      23.04.2010 roku udział pocztu sztandarowego w uroczystości sadzenia Dębów Pamięci. na skwerze Eligiusza Kor-Walczaka



      22 kwietnia 2010 roku Dzień Ziemi w Gołuchowie. Dzisiaj nasza koleżanka Agnieszka Piontczak uczennica klasy III technikum odebrała nagrodę za udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Kalisza. Gratulujemy!

      Zinicjatywy p. Beaty Sobczak - nauczycielki j. polskiego 95 uczniów klas I, II i III technikum zwiedziło Muzeum im Adama Mickiewicza oraz park pałacowy w Śmiełowie. Młodzież wzięła również udział w lekcji muzealnej pt.: "Wątki wielkopolskie w poemacie Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz""



      21 kwietnia 2010 roku udział młodzieży w sesji popularno - naukowej "Zbrodnia Katyńska - polskie spojrzenie po 70 - latach" w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2.



      Od 20 do 23 kwietnia br. młodzież klas II technikum i ZSZ uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych poprowadzonych przez p. Sylwię Melka - pracownika Centrum Edukacji i Profilaktyki przy współpracy z WSSiM w Kaliszu dotyczących "Profilaktyki zachowań agresywnych".



      19 kwietnia 2010 roku udział pocztu sztandarowego we mszy żałobnej w Bazylice św. Józefa w Kaliszu w intencji ofiar tragicznego wypadku polskiego samolotu prezydenckiego TU-154 w Smoleńsku organizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta Kalisza.
      Udział pocztu sztandarowego w ostatnim pożegnaniu p. Gabrieli Zych - prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Kaliszu, która zginęła pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.



      16 kwietnia 2010 roku udział młodzieży w uroczystości złożenia wiązanek kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicami przy Dębach Pamięci na Skwerze Sibiraków.



      13 kwietnia 2010 roku udział pocztu sztandarowego w Nadzwyczajnej Sesji Żałobnej Rady Miejskiej Kalisza oraz mszy św. w Bazylice św. Józefa w Kaliszu.



      0d 12-16 kwietnia 2010 roku młodzież zapoznała się ze szkolną wystawą poświęconą patronowi Technikum Nr 2 gen. Mieczysławowi Smorawińskiemu, który 70 -lat temu w lesie katyńskim został zamordowany strzałem w tył głowy.
W tych dniach Dyrekcja szkoły, Grono Pedagogiczne oraz młodzież złożyła również wpis kondolencyjny w księdze wystawionej dla mieszkańców Kalisza w Ratuszu. Odwiedziliśmy również miejsca związane z pamięcią narodową, gdzie zostały zapalone znicze.



      12 kwietnia 2010 roku dzisiaj zajęcia w szkole rozpoczęły się z wielkim smutkiem, żalem, bardzo uroczyście. Dyrektor szkoły p. Ewa Dąbrowska poprosiła uczniów i wszystkich pracowników szkoły o uczczenie osób, które zginęły w sobotę 10 kwietnia pod Smoleńskiem w katastrofie lotniczej minutą ciszy.



      11 kwietnia 2010 roku udział pocztu sztandarowego w uroczystości z okazji święta Miłosierdzia Bożego w kościele Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.



      10 kwietnia 2010 roku. Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki oraz delegacji towarzyszącej Mu w drodze do Katynia , gdzie wszyscy mieli uczcić pamięć zamordowanych przed 70-ciu laty oficerów Wojska Polskiego.
Wyrażamy wielki smutek, tym bardziej, że wśród ofiar tej tragedii znalazła się również wnuczka generała Mieczysława Smorawińskiego - pani Ewa Bąkowska Gościliśmy Ją w naszej szkole w dniach 8 i 9 kwietnia 2010 roku z okazji nadania Technikum Nr 2 imienia generała M. Smorawińskiego, zamordowanego w Katyniu.
Głęboko wierzymy, że ofiara życia, którą ponieśli Polacy udający się do Katynia, przyczyni się do zjednoczenia narodu na więcej niż siedem dni żałoby narodowej.
Tym, którzy zginęli, oddajemy cześć i zapewniamy o naszej pamięci.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Społeczność Uczniowska
Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.



      09 kwietnia 2010 roku Uroczystość nadania Technikum Nr 2 imienia generała Mieczysława Smorawińskiego.
Przebieg uroczystości:
         - Msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu celebrowana przez biskupa pomocniczego dr Teofila Wilskiego.
         - Sadzenie Dębu Pamięci poświęconego Patronowi Szkoły - w akcie sadzenia uczestniczyła p. Anna Szyper siostrzenica generała.
         - Apel poległych na skwerze Inwalidów Wojennych.
         - Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Patrona Szkoły na ścianie frontowej budynku szkoły - w odsłonięciu tablicy uczestniczyła p. Ewa Bąkowska wnuczka generała.
         - Część oficjalna uroczystości - odczytanie uchwały Rady Miejskiej przez przewodniczącą Rady Miejskiej p. Adelę Przybył nadającą szkole imię generała.
         - Program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły. Cała uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem wojskowym przy udziale Kompanii Reprezentacyjnej Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

    obejrzyj zdjęcia z uroczystości nadania Technikum Nr 2 imienia generała Mieczysława Smorawińskiego .




      08 kwietnia 2010 roku Sesja popularno-naukowa zorganizowana we współpracy naszej szkoły z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Kaliszu pn.: "Generał Mieczysław Makary Smorawiński - w 70- rocznicę Zbrodni Katyńskiej"
Tematy wystąpień:
                  - "70 rocznica zbrodni katyńskiej" dr Marek Kozłowski wiceprezes Oddziału PTH
                  - "Generał Mieczysław Makary Smorawiński Syn Ziemi Kaliskiej" mgr Stanisław Szczęsny Fusiecki, siostrzeniec gen. Smorawińskiego
                  - "Sylwetki kaliszan zamordowanych w Katyniu" mgr Wojciech Dyśko, nauczyciel historii II LO
                  - "Nasza droga do Patrona w świetle Programu Edukacyjnego - Katyń, ocalić od zapomnienia" mgr Zofia Burchacka, nauczyciel historii w Zespole Szkół Ekonomicznych

      Uczniowie klasy I b i I c pod opieką p. Anny Borkowskiej i p. Moniki Walendowskiej uczestniczyli w zajęciach "Edukacja do starości" przeprowadzonych przez pracowników Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu w ich siedzibie. Zajęcia pozwoliły zapoznać młodych ludzi z problemami ludzi osób "złotego wieku". Miały również pokazać uczniom, że w naszym otoczeniu funkcjonują osoby starsze z ciekawymi życiorysami, z których wiedzy i doświadczeń życiowych należy czerpać wiedzę.

     Uczniowie klasy I a i I d pod opieką p. Romana Walendowskiego i p. Jerzego Nowaka uczestniczyli w zajęciach warsztatowych przeprowadzonych przez pracowników Archiwum Państwowego w Kaliszu w ich siedzibie. Zajęcia umożliwiły uczniom zapoznanie się z zasadami funkcjonowania archiwum, poznanie zgromadzonych materiałów archiwalnych oraz zasad udostępniania materiałów archiwalnych.

      Uczniowie klasy I e pod opieka p. Izabeli Paluszczak i p. Izabelli Rogińskiej odbyli wycieczkę do Gołuchowa gdzie zwiedzili zamek oraz Ośrodek Kultury Leśnej.

      Uczniowie klasy II a poda opieką p. Iwony Jabłońskiej uczestniczyli w zajęciach warsztatowych przeprowadzonych przez p. Annę Szafran - pracownika Mobilnego Centrum Informacji OHP w Kaliszu. Zajęcia poszerzyły wiedzę uczniów na temat komunikacji społecznej, zasad dobrego zachowania, sposobach ubierania się na uroczystościach, spotkaniach, konferencjach. Mieli możliwości zaprezentować swoje umiejętności w scenkach rodzajowych.

      Uczniowie klasy II b i II e pod opieką p. Ewy Matusiak, p. Danieli Suligi oraz ks. Waldemara Graczyka uczestniczyli w lekcji bibliotecznej przeprowadzonej przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu w ich siedzibie. Zajęcia pozwoliły młodzieży zapoznać się z bogatym księgozbiorem, zasadami korzystania z czytelni i wypożyczalni. Poznali zasady komputerowego wyszukiwania zbiorów.

      Uczniowie klasy II c pod opieką p. Rity Sroki i p. Ariany Bezenfelt zwiedzili Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie.

     Uczniowie klasy II d pod opieką p. Arlety Praiss zwiedzili Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Uczestniczyli również w lekcji muzealnej pt.: "Sztuka dobrego zachowania się w salonie towarzyskim".

     Uczniowie klas trzecich pod opieką p. Natalii Dąbrowskiej, p. Lidii Fabisiak, p. Agaty Pierzchalskiej, p. Urszuli Józefiak, p. Dominiki Pawlikowskiej odbyli szkolenie na temat zasad funkcjonowania i wewnętrznej organizacji I Urzędu Skarbowego w Kaliszu. Podczas szkolenia uczniowie zostali zapoznani z poszczególnymi działami urzędu, z procedurami przeprowadzania kontroli oraz egzekucji, uzyskali informacje na temat składania zeznań podatkowych.



      Od 29 do 31 marca 2010 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach głoszonych w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przez ks. Łukasza Skorackiego, redaktora Katolickiego Radia "Rodzina" Diecezji Kaliskiej. Pierwszego dnia rekolekcji ks. Łukasz wygłosił konferencję poświęconą relacjom rodzinnym, zwłaszcza relacji dzieci z ojcem. Drugi dzień rekolekcji upłyną pod znakiem Bożego Miłosierdzia. Po konferencji dotyczącej właściwego przeżywania sakramentu pokuty i pojednania, uczniowie mieli okazję do spowiedzi świętej adoracji Chrystusa z Najświętszym Sakramencie. Cieszy fakt, że wielu skorzystało z tych propozycji. W ostatnim dniu uczestniczyliśmy we Mszy świętej, podczas, której rekolekcjonista podsumował nasze rekolekcyjne zmagania. Uczniowie nagrodzili ks. Redaktora gromkimi oklaskami, choć najlepszą nagrodą dla niego i katechetów naszej szkoły była niezwykła atmosfera tych trzech dni.

ks. Waldemar Graczyk



      W dniu 22 marca 2010 roku p. Elżbieta Dębska - lekarz diabetolog, edukator przeprowadziła zajęcia edukacyjne z młodzieżą klas drugich Technikum Nr 2 i ZSZ Nr 2 nt.: "Nastolatek z cukrzycą typu 1 w grupie rówieśniczej".



      Od 22 do 25 marca roku uczniowie klas czwartych Technikum Nr 2 przystąpili do próbnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ekonomista. Ciekawe jakie wyniki?



      19 - 21 marca 2010 roku młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych, podobnie jak w latach poprzednich, wzięła udział w zbiórce żywności i innych darów na rzecz najuboższych mieszkańców Kalisza. Organizatorem akcji, znanej pod nazwą Świąteczna Zbiórka Żywności, był Wydział Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Przeprowadzenie zbiórki polegało na zorganizowaniu od piątku do niedzieli punktów zbiórki w obiektach handlowych, które wyraziły na to zgodę. W piątek i w sobotę zbiórka miała miejsce w godzinach od 10:00 do 18:00, a w niedzielę od 10:00 do 14:00.
Koordynatorami akcji na terenie naszej szkoły były opiekunki Samorządu Uczniowskiego: Klaudia Klamka i Agata Litwicka. Na ich apel niesienia pomocy ludziom cierpiącym z powodu niedożywienia i niedostatku odpowiedziała liczna rzesza uczniów. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu ze strony młodzieży udało się zorganizować punkty zbiórki na terenie dwóch kaliskich supermarketów: „Polo Market” przy ul. Pułaskiego (od piątku do niedzieli) oraz „Polo Market” przy ul. Konopnickiej (w piątek). Wyposażeni w potwierdzone identyfikatory uczniowie-wolontariusze apelowali przy pomocy ulotek do klientów o zakup i przekazanie na rzecz osób potrzebujących choćby jednego trwałego artykułu spożywczego.
Cieszymy się, że uczniom naszej szkoły nie jest obojętny los osób potrzebujących i że produkty przez nich zebrane jeszcze przed świętami zostaną przekazane w postaci paczek przede wszystkim rodzinom wielodzietnym, ubogim, znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji, poszkodowanym w wyniku pożaru, osobom samotnie wychowującym dzieci, a także dzieciom z Domu Dziecka.



      17 marca 2010 roku w siedzibie Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się eliminacje okręgowe XXXVI Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. W eliminacjach wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazialnych, w tym uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Celem Olimpiady było zainteresowanie młodzieży problematyką wynalazczą, a szczególnie w zakresie:
                  - prawa własności przemysłowej
                  - umiejętności dokonywania i zgłaszania projektów wynalazczych
                  - technik twórczego myślenia
                  - poznania ważniejszych wynalazków oraz ich twórców
Olimpiadę przeprowadzono w dwóch etapach:
                  - etap I składał się z 30 pytań testowych i 3 problemowych
                  - etap II składał się z 2 zagadnień prawnych i 1 pytania z historii wynalazku
Drużyna reprezentacja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu z składzie
                  - Justyna Biernat - kl. III Zb
                  - Mateusz Salomon kl. III Zb
                  - Krzysztof Filipowski kl. III Zb
zajęła III miejscie. Podsumowanie Olimpiady oraz uroczyste rozdanie pucharów , nagród i dyplomów odbędzie się w maju.



      17 marca 2010r. Klub Historyczny im. Gen. Stefana ,,Grota” Roweckiego w Kaliszu zorganizował we wtorek 16 marca 2010 roku prelekcje na temat: „Polityka władz komunistycznych wobec Kościoła Rzymskokatolickiego w czasie uwięzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1953-1956” . Gościem spotkania był prof. Jan Żaryn, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz pracownik Instytutu Pamięci Narodowej , z którym współpracuje Kaliski klub historyczny . Uczniowie naszej szkoły ( klasa Ie ) pod opieką katechety ks. Waldemara Graczyka uczestniczyli w tym niezwykle ciekawym wykładzie. Temat prelekcji dotyczył trudnego dla Kościoła katolickiego w Polsce okresu, w którym polscy biskupi bez swojego zwierzchnika ks. Prymasa Wyszyńskiego musieli stawić czoła prześladowania ze strony władz komunistycznych. Uczniowie przyznali , że nie znali tej strony dziejów naszej Ojczyzny i Kościoła. Dlatego wykład był dobrą okazją by pogłębić swoją wiedze z zakresu historii Polski , ale także dziejów Kościoła w Polsce.



      W miesiącu marcu br. p. Bogumiła Mariańska - terapeuta uzależnień, pracownik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miasta w Kaliszu przeprowadziła cykl szkoleń młodzieży klas trzecich Technikum Nr 2 i klasy drugiej ZSZ Nr2 nt.: "Profilaktyka uzależnień - alkoholizm" . Celem szkolenia było zapoznanie młodzieży z fazami i objawami uzależnienia, uzależnieniem fizycznym i psychicznym, psychologicznymi mechanizmami uzależnienia, wpływem uzależnienia na rodzinę. Prelegentka wskazała młodzieży również, gdzie mogą uzyskać pomoc osoby uzależnione.



      W miesiącu marcu br. p. Anna Szafran - pracownik Mobilnego Centrum Informacji OHP w Kaliszu przeprowadziła z uczniami klas trzecich cykl zajęć warsztatowych "Siła pozytywnego i twórczego myślenia na co dzień w szkole i w domu". Celem zajęć było wskazanie młodym ludziom innowacyjnego podejścia do postawionego problemu, kształcenie umiejętności znajdowania nowych pomysłów na rozwiązanie problemu, pokonywanie barier w uczeniu się, pokonywanie stresu, znajdowanie w negatywnej sytuacji pozytywnych elementów.



      16 marca 2010 roku. odbyła się kolejna edycja przeglądu talentów pod hasłem: WIOSNĄ ROZKWITAJĄ TALENTY. Za zorganizowanie i przeprowadzenie tegorocznej uroczystości odpowiedzialne były panie Wioletta Dydo, Agata Litwicka i Beata Sobczak. W listopadzie rozpoczął się nabór chętnych do udziału w uroczystości a w lutym pierwsze przesłuchanie kandydatów i podanie listy uczestników. Ostatecznie do przeglądu talentów zakwalifikowało się 18 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich.
      Lista uczestników:
                  - Arleta Przybylak z klasy II e- "Być kobietą" (Alicja Majewska) Marta Gilak z klasy IId - wiersz A. Asnyka "Bławatek"
                  - Łukasz Pietrzak z klasy III Zb - "Kołysanka dla nieznajomej" (Perfect)
                  - Ewelina Kozanecka z klasy I d - taniec
                  - Paula Orczyk z klasy II d- '' Ja nie lubię nikogo" ( Łzy)
                  - Karolina Kujawa rysunek klasy II c - rysunek
                  - Natalia Kraszkiewicz z klasy II c - szydełkowanie
                  - Piotr Jaśkiewicz z klasy Ic " Wehikuł czasu" ( Dżem)
                  - Daria Wierzbicka z klasy II e "Moje skrzydła" (Maja Krat)
                  - Beata Kubacka III Zf, Dominik Kuciak II b - "Hole in the head" (Sugar Babes)
                  - Magdalena Juszczakz klasy III On - "When I need you" ( Rod Stewart)
                  - Bartosz Poniatowski z klasy I c -tekst Sławomira Mrożka "Kawa czy herbata?"
                  - Katarzyna Tyczyńska z klasy IIe " Zawsze gdzieś czeka ktoś" ( Anna Jantar)
                  - Patryk Ignasiak i Piotr Michalak z klasy III Zf- film
      Uczniowie prezentowali swoje talenty wokalne, taneczne, instrumentalne i plastyczne. Nie zabrakło również miłośników poezji oraz, co jest nowością, reżyserów. Kilkoro z uczniów śpiewa lub gra we własnych zespołach. Podczas przeglądu talentów odbyła się prapremiera ich 6-minutowego filmu reklamującego Zespół Szkół Ekonomicznych, który można zobaczyć na stronie internetowej szkoły. Patryk i Piotr są zarówno autorami scenariusza jak i jego reżyserami.       Przegląd nie miał formy konkursu. Celem nie była rywalizacja, ale dobra zabawa i możliwość zaprezentowania się przed szerszą widownią. Każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz słodki upominek ufundowany przez Samorząd Uczniowski.



      12 marca 2010r. W Polsce od dwudziestu lat organizowana jest Olimpiada Teologii Katolickiej dla szkół ponadgimnazjalnych, co roku organizacja spoczywa na innej diecezji. w roku szkolnym 2009/2010 jubileuszowa XX Olimpiada Teologii Katolickiej została zorganizowana przez Archidiecezję Katowicką, cieszącą się posiadaniem pięknego Sanktuarium Maryi Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Ze względuna to sanktuarium i hasło pracy rocznej w Kościele w Polsce "Bądźmy świadkami miłości” . olimpiada przebiega pod hasłem "Bądźmy świadkami miłości i sprawiedliwości społecznej”. Tematem wiodącym w tym roku była więc nauka społeczna Kościoła obejmująca nauczanie papieży od Leona XIII do Benedykta XVI.
      W etapie szkolnym olimpiady wzięło udział 27 uczniów ZSE. Test przygotowany przez wykładowców Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego był niezwykle trudny. Uczniowie musieli wykazać się wręczdrobiazgową znajomością wypowiedzi Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Cieszy tym bardziej fakt że trzy uczennice naszej szkoły: Agata Ignaszak z IV ZB, Paulina Kasprzak i Elżbieta Stobienia (obie z II a) zakwalifikowały się do etapu diecezjalnego olimpiady, który odbył się w Ostrowie Wielkopolskim 11 marca br. Test po raz kolejny okazał się niezwykle trudny. Nasze uczennice za poświęcony przygotowaniu do olimpiady czas otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Nasze reprezentantki wspierali katecheci posługujący w ZSE: ks. Piotr Górskii ks. Waldemar Graczyk.



      11.03.2010 roku udział grupy aerobikowej ANUSIAKI w Mistrzostwach Kalisza w Aerobiku Grupowym pod opieką trenera p. Anny Borkowskiej.



      08 marca 2010 roku młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu wystąpiła w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Winiarskiej. Szkołę reprezentowali: Chór ,,Economicanto” pod dyrekcją pani Marii Maciajskiej oraz zespołu aerobiku kierowany przez panią Annę Borkowską Do wszystkich pań młodzież skierowała życzenia zdrowia , radości i wszelkiej pomyślności w codziennym życiu oraz z drobnymi upominkami . Spotkanie zainicjowane przez panią. Mariolę Medzińską upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Występ chórku wprawił wszystkich w dobry nastrój największe emocje wzbudził występ grupy tanecznej ,,Anusiaki”.



      06 marca 2010 r. młodzież z klasy IIa i IId Technikum Nr 2 odwiedziła pod opieką pani Agnieszki Korotczuk Pierwszy Urząd Skarbowy w Kaliszu przy ul. Wrocławskiej. Głównym powodem wizyty w urzędzie w sobotnie przedpołudnie była akcja ogólnopolska „Drzwi Otwarte” w urzędach skarbowych organizowana przez Ministerstwo Finansów. Jednakże uczniowie naszej szkoły, która jest jedyną placówką o charakterze ekonomicznym w naszym mieście, dodatkowo zostali zaproszeni do zapoznania się ze specyfiką pracy w urzędzie oraz zwiedzenia miejsc, których na co dzień zobaczyć się nie da. Wzięliśmy udział w prezentacji, przedstawionej przez panią magister Izabelę Skadłubowicz - Naczelni Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu. Dzięki projekcji poznaliśmy charakterystykę pracy urzędu skarbowego. Okazuje się, że na jednego pracownika zatrudnionego w urzędzie przypada ponad 11000 podatników z terenu miasta Kalisza. Dodatkowo mieliśmy okazję poznać strukturę organizacyjną urzędu oraz specyfikę pracy urzędników poszczególnych działów. Największą ciekawość wzbudził dział kontroli i egzekucji. W dalszej części naszej wizyty ruszyliśmy zwiedzać budynek urzędu. Zobaczyliśmy salę operacyjną, gdzie było dość tłoczno z racji obecności wielu podatników chcących wypełnić swoje zeznania podatkowe. Następnie obejrzeliśmy dział rachunkowości, gabinety naczelnika i zastępców oraz salę narad. Niektórzy z uczniów mieli nawet okazję usiąść w fotelu pani naczelnik, która poinformowała nas, że wielu pracowników urzędu to absolwenci naszej szkoły nie wyłączając samej pani naczelnik, stąd wśród naszych uczniów widzi przyszłą kadrę urzędu. Na koniec odwiedziliśmy archiwum, gdzie przechowuje się rozliczenia podatkowe i dopiero tutaj mogliśmy się przekonać o ogromnej ilości dokumentów związanych z rozliczeniami podatkowymi, gdyż szafy sięgające sufitu były wypełnione po brzegi.
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      03 marca 2010 roku uczniowie naszej szkoły z rąk Prezydenta Miasta Kalisza p. Janusza Pęcherza otrzymali stypendium Jana Pawła II. Wśród najlepszych znaleźli się:
                  - Kamil Kurek - kl. IV Zb
                  - Joanna Bobrowska - kl. III Pu
                  - Agnieszka Maślak - kl. III Pu
                  - Kamil Klimek - kl. II a
                  - Marcin Chwiłkowski - kl. I a



      W lutym w Zespole Szkół Ekonomicznych odbył się konkurs wiedzy: „Zbrodnia katyńska, życie i droga żołnierska Generała Mieczysława Smorawińskiego”. Konkurs miał formę pisemną, przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap konkursu odbył się 10.02.2010 r. Przystąpiło do niego 25 uczniów z klas pierwszych, drugich i trzecich. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 19 osób. Należy tu podkreślić, że spośród tych uczniów na szczególne wyróżnienie już na pierwszym etapie zasługiwali: Justyna Biernat, Daria Bartoszczyk, Daria Wierzbicka, i Jakub Manikowski. Drugi etap odbył się 24.02.2010 r. Przystąpiło do niego 16 uczniów.
                  - Ostateczne wyniki konkursu:
                  - I miejsce: Justyna Biernat, klasa III Zb
                  - II miejsce: Daria Bartoszczyk, klasa II d
                  - III miejsce: Daria Wierzbicka, klasa II e
                  - IV miejsce: Jakub Manikowski, klasa I a
                  - V miejsce: Szymon Kaźmierczak, klasa II c
    Dla pierwszych pięciu osób Kaliskie Towarzystwo Historyczne ufundowało nagrody książkowe. Za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu odpowiedzialna była pani Wioletta Dydo



      W szczególnie ciężkim dla zwierząt miesiącu lutym w szkole odbyła się zbiórka żywności dla Kaliskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Udało się zebrać 208,64 kg żywności:
                  - suchą karmę dla psów
                  - puszki dla psów i kotów
                  - makarony
                  - kasze, ryż
                  - miski
                  - kocościerki
     Zaangażowanie młodzieży było ogromne. Nad przebiegiem akcji czuwał samorząd uczniowski: Paula Jędrzejewska, Anna Musiał, Sylwia Pietrzak oraz opiekunowie Samorządu Uczniowskiego panie Klaudia Klamka i Agata Litwicka. Wychowawcy w klasach przeprowadzili pogadanki na temat potrzeby dzielenia się tym co mamy, niesienie pomocy słabszym, porzuconym – w tym zwierzętom.



      22.02.2010 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły oddali krew w ramach akcji "Młoda krew ratuje życie". Pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu zarejestrowali 64 chętnych, spośród których do oddania krwi zakwalifikowano po badaniach lekarskich 55 osób. Łącznie oddaliśmy 24,75 litrów krwi .

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      23 stycznia 2010 roku poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu uczestniczył w miejskich uroczystościach z okazji 65 rocznicy wyzwolenia Kalisza spod okupacji niemieckiej. Opiekę sprawował pan Jerzy Nowak.



      19 stycznia 2010 roku poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu uczestniczył we mszy świętej w Kościele Garnizonowym z okazji 65 rocznicy rozstrzelania w lesie w Skarszewie 56 żołnierzy Armii Krajowej. Opiekę sprawował pan Roman Walendowski



      Od 18 stycznia do 31 stycznia 2010 roku w naszym regionie trwały ferie zimowe. Drzwi do Ekonomika dla uczniów były otwarte. Odbywały się liczne zajęcia prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły. Uczniowie korzystali z zajęć fakultatywnych z przedmiotów maturalnych oraz zawodowych. Pracowali redaktorzy gazetki szkolnej "€konomi$", chórzyści szkolnego chóru "Economicanto", członkowie koła ekonomicznego "Młody Księgowy". Odbyły się I Mistrzostwa Counter Strike - sieciowej gry taktycznej, młodzież uczestniczyła w zajeciach sportowych. Intensywnie pracowały dziewczynki z grupy taneczno-aerobikowej ANULKI.



      14 stycznia 2010 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz szkolny chór "Economicanto" odwiedzili mieszkańców Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu przy ulicy Cegielnianej. Zaśpiewane kolędy, złożone życzenia z okazji Nowego Roku 2010 oraz wręczone drobne upominki wprawiły pensjonariuszy w bardzo miły, radosny nastrój. Dostaliśmy zaproszenie na kolejny występ. Na pewno będziemy.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      6 stycznia 2010 roku o godzinie 11:00 w Auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Al. Niepodległości 10 odbyły się zawody II stopnia (okręgowe) XXIII edycji Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. W zawodach II stopnia wzięli udział następujący uczniowie:
              - Kinga Ochęcka, kl. II a
              - Ewelina Kaczkowska, kl. II c
              - Karolina Kujawa, kl. II c
      5 listopada 2009 odbył się szkolny etap XXIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.Nad przebiegiem etapu czuwała opiekunka Koła Młodego Księgowego, Monika Walendowska. W zawodach I stopnia wzięło udział 27 uczestników w przeważającej części byli to uczniowie klas drugich technikum. Do zawodów okręgowych zakwalifikowało się 5 osób.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      Nowy, 2010 r. przywitał nas nie lada zimą, która "pociągnęła" aż do zimowych ferii. Aż dziw, że w ogóle chodziliśmy te dwa tygodnie do szkółki. Chyba tylko po to aby poprawić oceny z "dwójki" na piątkę lub odwrotnie. Ale trzeba przyznać, że w budynku było parę stopni… cieplej niż na zewnątrz. No i tam nie było śniegu po pas - można było wysuszyć to i owo. Na zewnątrz też właściwie niemal nie było po paru dniach śniegu - a to dzięki tytanicznej pracy Pana Gienia i jego pomagierów - ochotników (fot. 2). Ogólnie więc w szkole było przyjemnie - aż dziw, że niektórzy i tak chodzili na wagary ;-)

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć powiększenie.



      10 grudnia 2009 roku - I miejsce dla Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.
Z rąk Prezesa Stowarzyszenia "Samorządny Kalisz" - organizatora konkursu na najlepiej funkcjonujący Samorząd Uczniowski w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2008/2009 - prezydium Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły w składzie:
                  1. Paula Jędrzejewska III Ra
                  2. Anna Musiał III Pu
                  3. Sylwia Pietrzak III Pu
otrzymało nagrodę pieniężną w kwocie 5000zł. Słowa podziękowania zostały również skierowane do opiekunów Samorządu Uczniowskiego pani Agaty Litwickiej i pani Klaudii Klamki. Doceniono nas za propagowanie idei samorządności wśród uczniów, Dyrekcji i nauczycielom podziękowano za aktywizację młodzieży, przestrzeganie praw ucznia oraz organizację zajęć pozalekcyjnych.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      22 grudnia 2009 roku - ostatni dzień w szkole w roku kalendarzowym 2009. Ten uroczysty dzień w Ekonomiku zaczął się akademią, podczas której nasz szkolny chór wzruszał śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy. Później młodzież wraz z wchowawcami i pozostałymi nauczycielami świętowala przy wigilinych stołach suto zastawionych potrawami. Nie zabrakło również Mikołaja z prezentami.

    obejrzyj zdjęcia z akademii bożonarodzeniowej i Wigilii klasowych.



      10 grudnia 2009 roku w odbyły się zawody szkolne XIII edycji Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. W olimpiadzie wzięło udział 26 uczniów klas drugich.
Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała nauczycielka Monika Walendowska. Do zawodów okręgowych zakwalifikowani zostali uczniowie: Elżbieta Stobienia i Dawid Kubiak z klasy II a.



      Od 07 do 12 grudnia 2009 roku przeprowadziliśmy akcję charytatywną na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kaliszu. Z inicjatywy uczniów kl III On i wychowawczyni pani Natalii Dąbrowskiej jak również pod opieką Samorządu Uczniowskiego ZSE w Kaliszu w szkole została przeprowadzona zbiórka prezentów dla wychowanków ww. Domu. Cel przyświecał jeden: umilić dzieciakom nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Oczywiście udało się nam. Zebraliśmy wiele podarków w postaci zabawek, słodyczy, maskotek, artykułów szkolnych.
      14.12.2009 roku delegacja 11 osobowa wraz z wychowawcą odwiedziła dzieciaki wręczając prezenty i życząc Wesołych Świąt.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      Od 04 do 06 grudnia 2009 roku młodzież szkoły, już tradycyjnie, wzięła udział w zbiórce żywności na rzecz najuboższych mieszkańców. Organizatorem akcji był Assim Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Nad akcją w szkole czuwał Samorząd Uczniowski i jego opiekunowie pani Agata Litwicka i pani Klaudia Klamka. Do udziału w akcji zgłosiło się 41 uczniów. Zbiórkę przeprowadzono na terenie dwóch marketów: POLOMARKET i NETTO. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc osobom potrzebującym.



      01 grudnia 2009 roku młodzież naszej szkoły po raz kolejny włączyła się kampanię organizowaną przez PCK Zarząd Rejonowy w Kaliszu pod hasłem "Test na HIV. Test na odpowiedzialność"
Uczniowie klas Ib i Ic pod opieką pani Anny Borkowskiej i pani Moniki Walendowskiej wzięły udział w ulicznym happeningu. Młodzież z przypiętymi czerwonymi wstążeczkami i wykonanymi transparentami przemaszerowała wokół ratusza manifestując swoja solidarność z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS.
Spotkanie zakończyło się ustawieniem w kształt wstążki zapalonych zniczy.

      zobacz galerię z happeningu.



      27 listopada 2009 roku podczas uroczystości w Poznaniu w dniu uczeń klasy III Technikum nr 2 Kamil Trzeciak z rąk pani Elżbiety Walkowiak - wielkopolskiego kuratora oświaty oraz Przemysława Paci - wicewojewody wielkopolskiego odebrał dyplom potwierdzający otrzymanie stypendium Prezesa Rady Ministrów za swoje wysokie wyniki w nauce, sumienność i pracowitość. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.



      13 listopada 2009 roku odbyła się aukcja ....

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      W listopadzie 2009 roku uczniowie klas drugich i trzecich Technikum Nr 2 pod opieką nauczycieli odwiedzili Archiwum Państwowe w Kaliszu w celu zwiedzenia wystawy pt: "Niech się święci… Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej" przygotowany przez łódzki oddział IPN. Z kaliskich szkół to my stanowiliśmy najliczniejsza grupę zwiedzającą wystawę.



      11 listopada 2009 roku Szkoła włączyła się w miejskie obchody 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W przededniu obchodów drużyna szkolna brała udział w konkursie historycznym "Polskie Drogi do Niepodległości" zorganizowanym przez Kaliski Oddział PTTK oraz konkursie na projekt znaczka okolicznościowego na kolejne obchody.
W dniu 11 listopada 20 uczniów wzięło udział w VIII Marszu Wolności, celem rajdu było m.in. uczczenie Święta Niepodległości, budzenie świadomości narodowej, promowanie edukacji regionalnej i ekologicznej, promowanie postaw obywatelskich, poznawanie piękna miasta Kalisza oraz doskonalenie nauczania w ramach ścieżek międzyprzedmiotowych. W deszczowej pogodzie drużyna z Ekonomika pokonała trasę od dworca PKP do Rynku Głównego maszerując z biało-czerwonymi flagami. Po dotarciu na metę uczniowie wraz opiekunami uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych przez Urząd Miejski w Kaliszu, gdzie przed Ratuszem Miejskim miało miejsce okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta.
Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów i zniczy pod tablicą na ścianie ratusza oraz mszą w Kaliskiej Katedrze. W uroczystościach uczestniczył nasz poczet sztandarowy wraz z opiekunem Romanem Walendowskim.          (opracował: Jerzy Nowak)

    1) obejrzyj zdjęcia z uroczystej akademii  z dnia 10-11-2009,
    2) obejrzyj zdjęcia z VIII Marszu Wolności z dnia 11-11-2009.



      10 listopada 2009 roku w przeddzień Święta narodowego odbyła się w szkole akademia okolicznościowa upamiętniająca 91 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. To także ważny dzień dla całej szkolnej społeczności. Uroczystość podkreślono wystawieniem pocztu sztandarowego oraz odśpiewaniem hymnu państwowego.
W skromnej aczkolwiek wymownej scenerii brzozowych krzyży młodzież zaprezentowała przepiękny program poetycko - muzyczny przeplatany patriotycznymi pieśniami w wykonaniu szkolnego chóru EKONOMIKANTO. Wykonawcom - uczniom klas II e i III Zf i ich opiekunom pani Teresie Biernackiej i pani Urszuli Józefiak należy pogratulować zaskakującego pomysłu na obrazowy i przekonujący przekaz z dziejów naszego narodu - 123 lat niewoli. Widzowie tego spektaklu w skupieniu, milczeniu i ze łzami w oczach przeżywali walkę o polskość i naszą tożsamość narodową.

      zobacz galerię z uroczystości.



      28 października 2009 przedstawiciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w składzie: Monika Walendowska (opiekun) oraz wybrani uczniowie: Karolina Kujawa (IIc), Aleksandra Tomczyk (IIc) i Kinga Ochęcka (IIa) wzięli udział w szkoleniu dziennikarskim mającym na celu przygotowanie do napisania artykułu na temat wykorzystania środków unijnych. Projekt "Młodzi dziennikarze na 5 -kę" zorganizowany został z okazji piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Zespół napisał artykuł pt. "Unia Europejska oknem na lepszą przyszłość"

zaświadczenie Kingi Ochęckiej z klasy 2a zaświadczenie Aleksandry Tomczyk Ochęckiej z klasy 2c zaświadczenie Karoliny Kujawy z klasy 2c zaświadczenie dla opiekuna uczniów Moniki Walendowskiej
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      26 października 2009 roku w szkole zostały przeprowadzone wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza. Wybory poprzedzała kampania wyborcza ośmiu kandydatów. Komisja składająca się z radnych Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza oraz członków Samorządu Uczniowskiego ZSE w Kaliszu po przeliczeniu głosów ogłosiła, że w nowej kadencji rady 2009-2011 w jej szeregach zasiadać będą:
                  - uczeń klasy III zf Kamil Trzeciak,
                  - uczennica klasy II d Marta Gilak.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwał nauczyciel WOS-u pan Jerzy Nowak. 8 grudnia 2009 roku w Sali Recepcyjnej Ratusza nowi członkowie rady otrzymali legitymacje członkowskie. z rąk Prezydenta Miasta Kalisza pana Janusza Pęcherza oraz Naczelnika Wydziału Edukacji w Kaliszu pana Mariusza Witczaka.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      14 października 2009 Dzień Edukacji Narodowej. Pod kierunkiem pani Agnieszki Korotczuk i pani Ewy Matusiak młodzież przygotowała humorystyczny program pt.: "Telewizja TVN w kaliskim Ekonomiku" Piosenki, anegdoty, skecze przedstawiające sceny z życia szkoły wprowadziły widzów w bardzo dobry humor. Atrakcję dla nauczycieli i pracowników szkoły stanowiły scenki przedstawiające ich przy pracy, pokazujące ich indywidualne cechy.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie pracownikom szkoły kwiatów oraz dedykowanie piosenek, które charakteryzowały ich zachowanie, powiedzenia, upodobania.
Uroczystość pozwoliła odkryć kolejne młode talenty w ekonomiku. Nie zabrakło oczywiście rysu historycznego Dnia Edukacji Narodowej, podziękowań oraz życzeń wielu sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej.
obejrzyj zdjęcia z uroczystości.



      13 października 2009 Dzień Edukacji Narodowej u Prezydenta Miasta Kalisza. W tym dniu, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej z rąk Prezydenta Miasta Kalisza pana dr Janusza Pęcherza za trud włożony w pracę dydaktyczno - wychowawczą nagrodę otrzymały:
- Pani Ewa Dąbrowska - Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
- Pani Anna Borkowska - nauczyciel wychowania fizycznego, opiekun SKPCK i zespołu aerobikowego ANULKI.




      15 października 2009 roku w kaliskim ratuszu odbyła się uroczystość podsumowania minionego i rozpoczęcia kolejnego roku kulturalnego w mieście. Była to też okazja do wręczenia najbardziej zasłużonym na niwie upowszechniania kultury w Kaliszu nagród Prezydenta. Miło nam donieść, że wśród wyróżnionych znalazł się nasz Pan Profesor Piotr Sobolewski. Ten wielce kulturalny nauczyciel swoją nagrodę otrzymał za swoją działalność w PTTK i projekty popularyzujące i chroniące dziedzictwo kulturowe Kalisza. "Ratusz" docenił zwłaszcza zainicjowany i realizowany przez Profesora cykl spacerów krajoznawczych p.n. Kaliszobranie. Coś nam się zdaje, że mało kto z Was w nich uczestniczył... Żałujcie. A sam nagrodzony nie wiedział, z czego bardziej się cieszyć: z samej nagrody, z wspólnego zdjęcia z innymi laureatami (m.in. z dyrektorem teatru, aktorami, muzykami i Bóg wie z kim jeszcze) czy z możliwości obejrzenia i wysłuchania na żywo naszego topowego bandu Sundays Singers ("Mam talent" i te sprawy), który swoim wokalem rzeczoną uroczystość uświetnić raczył.

Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza dla dr Piotra Sobolewskiego Prezydent Miasta Kalisza Janusz Pęcherz wręcza nagrodę dr Piotrowi Sobolewskiemu
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      ania
Medal pamiątkowy Ruchu Honorowego Krwiodawstwa PCK dla Anny Borkowskiej




      23 września 2009 młodzież Ekonomika uczestniczyła w prelekcji na temat krwiodawstawa i krwiolecznictwa. Prelekcja poprowadził .... z Polskiego Czerwonego Krzyża w Kaliszu

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      28 września 2009 "Młoda krew ratuje życie" - Akcja krwiodawstwa w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.
28 września w Sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się akcja poboru krwi wśród uczniów a także nauczycieli. Przedsięwzięcie to jest ściśle związane z udziałem szkoły w Ogólnopolskim Konkursie "Młoda krew ratuje życie", nad którym patronat objęły Polski Czerwony Krzyż, Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Kaliszu.
Chęć oddania krwi zgłosiło 52 uczniów, jednak lekarską zgodę otrzymały 42 osoby. Łącznie udało nam się oddać 18 litrów cennego leku. Nad całością czuwała opiekunka SKPCK Anna Borkowska.



      18 września 2009 Akcja "Sprzątanie świata - Polska 2009". Wzorem lat ubiegłych włączyliśmy się w akcję "Sprzątanie świata", która w tym roku przebiegała pod hasłem: "Pomagajmy Ziemi - codziennie". Uczennice kl IIe pod opieką pani Ewy Dyśko i pani Moniki Walendowskiej sprzątały las winiarski. Uczniowie zostali zaopatrzeni przez Wydział Środowiska Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Kaliszu w worki na śmieci i odpady.
Worki oznaczone zostały różnymi kolorami:
      - Kolor biały - szkło bezbarwne,
      - Kolor żółty - plastik metale,
      - Kolor niebieski - papier,
      - Kolor zielony - szkło,
      - Kolor czarny - odpady mieszane.
W czasie sprzątania śmieci uczniowie dokonywali selekcji odpadów. Młodzież zebrała 26 worków śmieci. Worki zostały zabezpieczone i pozostawione w umówionym miejscu.
obejrzyj zdjęcia z akcji.



      1 września 2009 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010. Kolejny rok szkolny zainaugurowała pani dyrektor Ewa Dąbrowska. Uroczystość uświetnił poczet sztandarowy, przed którym pierwszoklasiści złożyli ślubowanie.
      W tym dniu przedstawiciele naszej szkoły wraz pocztem sztandarowym wzięli złożyli kwiaty przed Tablicą Pamięci na ścianie ratusza. "Uczestnicy i świadkowie Września 1939, władze miasta, parlamentarzyści, liczne poczty sztandarowe i delegacje wielu instytucji i organizacji społecznych spotkali się na Głównym Rynku, by uczcić 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Dźwięki orkiestry - "Gród nad Prosną" pod dyrekcją Marka Kubery - oraz udział grup rekonstrukcyjnych skupiły przy ratuszu liczne grono kaliszan.
Uroczyste obchody rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem kwiatów przy Tablicy Pamięci. Minutą ciszy uczczono pamięć o poległych podczas II wojny światowej oraz o tych uczestnikach walk, którzy odeszli, w minionych miesiącach." cytat i zdjęcia Iwona Cieślak.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.

zobacz artykuł na stronie Miasta Kalisza http://www.kalisz.eu


PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2008/2009                                                                             PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2008/2009

      19 czerwca zakończono rok szkolny 2008/2009. W uroczystości brali udział: Dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, honorowy prezes Koła Absolwentów oraz przedstawiciele wszystkich klas. Najlepsi uczniowie otrzymali z rąk pani Dyrektor Ewy Dąbrowskiej dyplomy i świadectwa z wyróżnieniem. Podziękowania i gratulacje otrzymali również ci, którzy wykazali się zaangażowaniem w pracy społecznej oraz uczestnicy międzyszkolnych konkursów.
Pożegnano nauczycieli, którzy kończą pracę w Zespole Szkól Ekonomicznych - panią Iwonę Jabłońską, księdza Przemysława Hęciaka i księdza Dariusza Brylaka.
Nauczycielka i opiekunka szkolnego oddziału PCK pani Anna Borkowska została wyróżniona za zaangażowanie w promocję honorowego krwiodawstwa. Otrzymała medal pamiątkowy Twoja Krew Ratuje Życie przekazany przez Wielkopolski Zarząd PCK.
Uroczystość zakończył program artystyczny przygotowany przez klasę IIe pod kierunkiem wychowawcy - pani Agaty Pierzchalskiej.



      Tradycyjnie społeczność szkolna w ostatnim dniu kwietnia uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program tej uroczystości przygotowała klas III Ra pod kierunkiem pani I. Rogińskiej. Młodzież zaprezentowała dążenia Polaków do niepodległości. Przedstawiono historyczne wydarzenia od momentu uchwalenia Konstytucji do roku 1989. Podkreślono znaczenie dokumentu z 3 Maja 1791 roku i patriotyczną postawę Polaków w czasie narodowych powstań. Urozmaicono prezentację patriotycznymi pieśniami - śpiewano Legiony, Rotę, Mury oraz przedstawiono slajdy z najbardziej znanymi Polakami i znaczącymi dla polskiej historii miejscami. Na zakończenie Weronika Kopeć zaprezentowała ważną w ostatnich latach pieśń - Żeby Polska była Polską.
obejrzyj zdjęcia z uroczystości.



      30 kwietnia 2009r. delegacja złożona z nauczycieli ( Pani Teresy Biernackiej i Pani Zofii Burchackiej) i uczniów naszej Szkoły uczestniczyła w tzw. "Święcie Patrona" w Szkole Podstawowej Nr 4 w Turku noszącego imię generała Mieczysława Smorawińskiego. Świętowano 16-tą rocznicę nadania imienia Szkole Podstawowej Nr 4 w Turku. Uroczystość uświetnili przedstawiciele Rodziny generała Mieczysława Smorawińskiego w osobach: siostrzenicy Pani Anny Szyper z córką i wnukami. Obecni byli także: burmistrz Miasta, byli nauczyciele i rodzice uczniów.
obejrzyj zdjęcia z uroczystości.



      29 kwietnia 2009 w Zespole Szkól Ekonomicznych w Kaliszu została przeprowadzona 11 edycja konkursu matematycznego TEST MATEMATYKA PLUS. Inicjatorem Konkursu Matematycznego TEST OXFORD PLUS jest Oxford Educational International - Londyn.
Do konkursu przystąpiło 40 uczniów z klasy I i II technikum. Celem konkursu było pobudzenie i uaktywnienie uczniów w zakresie zdobywania wiedzy matematycznej i podnoszenie matematycznych umiejętności.
Zespół Szkół Ekonomicznych otrzymał od organizatora konkursu Za aktywny udział w konkursie Test MATEMATYKA Plus nagrodę - 20 tomów Wielkiej Encyklopedii Świata OXFORD, a uczestnicy, którzy zdobyli najwięcej punktów w konkursie otrzymali dyplomy i drobne upominki.



      W dniach 22 - 23 kwietnia 2009 roku odbyła się I Wycieczka z Gęsim Piórem, która, mamy nadzieję, będzie nowym początkiem literacko - krajoznawczych wędrówek młodzieży z Ekonomika. Uczniowie klas Ia, IIb, IIIZb pod opieką pani Magdaleny Mocnej, pani Agaty Litwickiej i pana Piotra Sobolewskiego wyjechali do miejsc związanych z Janem Kochanowskim.
Celem turystycznej wyprawy stał się Czarnolas - dworek i muzeum renesansowego poety oraz Zwoleń - kościół, w którym został pochowany. Młodzież zwiedziła również Kazimierz nad Wisłą, z ruinami średniowiecznego zamku i malowniczym renesansowym Rynkiem. Na młodych turystach wielkie wrażenie wywarły największe w Polsce ruiny zamku Krzyżtopór. Humory i pogoda dopisały, więc do zobaczenia na szlaku …..
obejrzyj zdjęcia z wycieczki.



      20 kwietnia 2009 roku odbył się w szkole I Przegląd Piosenki Obcojęzycznej przygotowany przez panią Wiolettę Dydo. Motywem przewodnim był temat miłości. Wykonano zarówno nowe jak i stare piosenki, które kiedyś podbijały serca słuchaczy. Przed szkolną publicznością zaprezentowali się:
           - Karolina Wieczorek - klasa I b
           - Anna Werblińska - klasa III Ra
           - Beata Kubacka - klasa II d
           - Dominik Wieczorek - klasa I b
           - Magdalena Juszczak - klasa II b
           - Michał Szyc - klasa III Ra
           - Arleta Przybylak - klasa Ie
           - Ewa Nowakowska, Justyna Matyjasz, Malwina Kasprzak, Agnieszka Majchrzak,
             Patrycja Ginalska, Weronika Grabowska - klasa II e
Występy młodych artystów poprzedziły prezentacje wykonawców, a zgromadzona publiczność mogła przekonać się o wyjątkowych talentach swoich kolegów.



      04.04.2009 oraz 18.04.2009r. odbyła się akcja promocyjna szkoły pod hasłem: "Drzwi otwarte". W akcji "Drzwi otwarte" wziął udział Samorząd Uczniowski oraz reprezentanci wszystkich klas naszej szkoły.
Uczniowie oprowadzali gości po szkole i udzielali informacji na temat kierunków nauczania w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. Nauczyciele przygotowali w salach prezentacje dotyczące działalności szkoły, kół zainteresowań oraz specyfiki nauczanych przedmiotów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i mamy nadzieję, że odwiedzający mogli odczuć dobrą atmosferę szkoły.



      W dniu 30 marca 2009 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbył się Polsko - Ukraiński Konkurs Fizyczny. Do konkursu przystąpiło 37 uczniów klas technikum. Zadania miały formę testową. Pozwalały na podnoszenie poziomu umiejętności stosowania wiedzy fizycznej oraz rozwijanie zainteresowań fizycznych uczniów.



      28 marca 2009r. wraz z innymi szkołami oraz organizacjami kulturalno- oświatowymi zaprezentowaliśmy swoją ofertę na II Kaliskich Targach Edukacyjnych. Targi odbyły się w hali Winiary Arena. Organizatorem imprezy był Urząd Miejski w Kaliszu oraz Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Impreza ta skierowana jest do mieszkańców Kalisza a przede wszystkim do uczniów i rodziców uczniów szkół gimnazjalnych. Podczas Targów zarówno uczniowie, jak i rodzice mieli doskonałą okazję, aby poznać oraz porównać oferty edukacyjne i wychowawcze wielu placówek, a w tym Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Szkołę reprezentowali uczniowie oraz nauczyciele. Mówili o rekrutacji, kierunkach kształcenia oraz prezentowali atuty "Ekonomika". Informacje o propozycjach edukacyjnych docierały do zainteresowanych także za pośrednictwem ulotek, informatorów, prezentacji multimedialnych. Odwiedzający targi interesowali się przede wszystkim kryteriami przyjęcia do szkoły i kierunkami kształcenia. Szkoła zaprezentowała się także na scenie, uczeń Jakub Błaszczyk przedstawiły współczesne oblicze szkoły, wystąpił chór oraz zespół aerobiku Anusiaki.



      20 marca na Arenie Winiary odbył się piknik sportowy kaliskich szkół ponadgimnazjalnych. W konkursie tym zajęliśmy II miejsce pod względem wyników sportowych oraz I miejsce za frekwencję i znakomite kibicowanie..
obejrzyj zdjęcia.



      W marcu męska część społeczności szkolnej uczciła Międzynarodowy Dzień Kobiet. Program artystyczny pod tytułem Polecieć mi ku Tobie… przygotowali przedstawiciele kilku klas naszej szkoły pod kierunkiem pana Piotra Sobolewskiego W zabawny ale jednocześnie refleksyjny sposób zaprezentowano wyjątkową rolę kobiet.
W scenie nawiązującej do biblijnego stworzenia świata, młodzi aktorzy ukazali siłę kobiecej perswazji, a wykonywane utwory muzyczne przekonały widzów, że miłość niejedno ma imię. Aplauz widowni wywołał też brawurowy układ taneczny wykonywany do rockowego standardu Petera Gunna prezentowany przez chłopców z klas III Pu i I d. Natomiast w tanecznym popisie Carmen zaprezentowała się Marika Woźniak z klasy I b. Nie zabrakło też kwiatów i życzeń dla piękniejszej części szkolnej społeczności.



      Od 16 do 27 lutego 2009 roku trwały w naszym województwie ferie zimowe. W Ekonomiku podczas dni wolnych od nauki odbywały się liczne zajęcia dodatkowe prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z fakultatywnych zajęć z przedmiotów maturalnych oraz zawodowych. Członkowie Koła Ekonomicznego oraz redakcja szkolnej gazetki EKONOMI$ również zorganizowali swoje spotkania.



      W lutym 2009 roku rozpoczęła się w szkole II edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego. Odbywał się on w ramach obchodzonego w Polsce 20 lutego Dnia Języka Ojczystego. Do udziału zgłosiło się 18 uczniów z klas I - III technikum. Konkurs odbywał się w trzech etapach, a uczniowie musieli wykazać się znajomością zasad interpunkcji i ortografii oraz umiejętnością poprawnej korekty podanego tekstu. Tegorocznym Mistrzem Ortografii została Elżbieta Stobienia z klasy I a. Nagrodę wręczyła uczennicy pani Dyrektor Ewa Dąbrowska oraz nauczycielki organizujące konkurs - Agata Litwicka i Beata Sobczak.



      13 lutego 2009 roku odbyły się w szkolne eliminacje do Konkursu Recytatorskiego o Laur Najlepszego Recytatora roku szkolnego 2008/2009. Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Kaliszu.
Szkolny etap przeprowadziły nauczycielki - B. Sobczak i A. Litwicka. Spośród chętnych do udziału w konkursie wyłonione zostały najlepsze szkolne recytatorki - Marta Gilak z klasy Id oraz Aleksandra Tomczyk z klasy Ic. Uczennice reprezentowały szkołę 7 marca 2009 roku w kolejnym etapie w MDK. Zakwalifikowały się do finału konkursu, który odbył się w maju.



      Od 9 do 13 lutego 2009 roku odbywały się zajęcia warsztatowe dla wszystkich klas drugich dotyczące agresji, przemocy wśród rówieśniów oraz przemocy w rodzinie. Zajęcia przeprowadziła Pani Sylwia Dziedziczak reprezentująca Stowarzyszenie Antynarkotykowe "Karan".



      W lutym odbywały się spotkania uczniów z przedstawicielami Straży Miejskiej. Strażnicy przeprowadzili pogadanki w klasach na temat czynów zabronionych, najczęstszych wykroczeń wśród nieletnich oraz zaprezentowali film pt. Masz jedno życie.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      Dnia 6 lutego 2009 r. odbyły się eliminacje powiatowe V Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej. Udział w nich wzięło 20 uczestników, w tym 7 uczniów naszej szkoły: Justyna Biernat - II a, Krzysztof Filipowski - II a, Agnieszka Piontczak - II d, Kamil Trzeciak - II d, Magdalena Matuszkiewicz - III Zb, Mateusz Cieślak - III Zb, Mariusz Koralewski - III Pu.
W eliminacjach powiatowych sukces odnieśli - uczeń klasy III Pu Mariusz Koralewski - zajął 4 miejsce, natomiast 2 miejsce uzyskała Agnieszka Piontczak z klasy II d i ona zakwalifikowała się do konkursu wojewódzkiego.
Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi - nagrody. Etap wojewódzki odbędzie się dnia 16 marca 2009 r. w Poznaniu.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.



      5 lutego 2009 roku uczniowie Ekonomika odpowiedzieli na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu w związku z deficytem krwi. Akcja odbyła się w przystosowanej odpowiednio sali gimnastycznej. Zgłosiło się 57 osób chętnych do oddania krwi, w tym kilkoro nauczycieli. Zakwalifikowały się 42 osoby, a warto podkreślić fakt, że 38 osób zrobiło to po raz pierwszy. Łącznie w tym dniu oddano 19 litrów krwi.

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.




      27 stycznia 2009 roku odbyło się spotkanie uczniów klas maturalnych z kapitanem Wojska Polskiego - Jerzym Sobczakiem. Kapitan wygłosił prelekcję na temat zmian strukturalnych w polskiej armii oraz przedstawił maturzystom wyższe szkoły wojskowe.
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.




      W styczniu zorganizowaliśmy akcję Młodzi dokarmiają czworonogi. Mroźna pora nie sprzyja zwierzętom i potrzebna im nasza pomoc. W kaliskim schronisku dla zwierząt z pewnością przydadzą się puszki z mięsem, worki z karmą, makarony i kasze. Zimę pozwolą też przetrwać zebrane przez młodzież koce, miski, smycze i inne potrzebne zwierzakom przedmioty. Nasi uczniowie chętnie włączyli się w akcję - zebraliśmy łącznie 206 kilogramów żywności i sprzętu.
Zbiórce towarzyszyła wystawa fotografii, na których prezentowali się uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w towarzystwie swoich psów i kotów.
kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć pełny format.




      W dniach 9.01.2009 - 13.01.2009 odbyły się w szkole próbne matury z języka polskiego, języków obcych oraz testy kompetencyjne z matematyki.



      W dniu 19.12.2008 roku zdebiutował w naszej szkole chór uświetniając swoim występem uroczystość wigilijną. Pani Anna Laska – dyrygentka, absolwentka UAM w Poznaniu zaangaźowała po przesłuchaniach do ciężkiej pracy grupę 35 osób – uczniów kl I, II i III technikum. W pierwszym występie chórzystom towarzyszył kwartet smyczkowy UAM w składzie skrzypce: Katarzyna Łapot, Magdalena Błaszczyk, Kinga Noelle, wiolonczela: Grzegorz Kasprzak. W programie koncertu wigilijnego wykonano następujace utwory:
       1) Narodził się nam Zbawiciel – chór
       2) Pójdźmy wszyscy do stajenki – kwartet
       3) Dzisiaj w Betlejem – chór
       4) Jezus malusieńki – kwartet
       5) Nie było miejsca dla Ciebie – w roli solistki Anna Werbińska – kl III Ra
       6) Przybieżeli do Betlejem – chór
       7) Lulajże Jezuniu – kwartet
       8) Tryumfy - chór



      W dniu 19.12.2008r w czasie uroczystości wigilijnej wolontariusze – uczniowie naszej szkoły z rąk sekretarza Zarządu Stowarzyszenia Akcji Miłosierdzia im. Ojca Stefana Dzierźka przy klasztorze Ojców Jezuitów w Kaliszu pani Jolanty Tyszkowskiej ortrzymali podziękowanie za udział w przeprowadzeniu zbiórki pieniężnej w dniu 23 listopada 2008 i 30 listopada 2008 w klasztorze Ojców Jezuitów w Kaliszu. W zbiórce uczestniczyło 19 wolontariuszy, a zebrane środki pieniężne zostały przekazane w postaci talonów rodzinom najbardziej potrzebującym. 



      Uroczystość wigilijną dnia 19.12.2008 przygotowali uczniowie kl IIa pod kierunkiem księdza Dariusza Brylaka. Przedstawienie bożonarodzeniowe koncentrowało się wokół faktu narodzin Jezusa Chrystusa. Mieliśmy okazję odkrywać istotę życia – począwszy od rozwoju pod sercem matki. Widowisko ukazywało autentyczne historie rodzin, którym rodzi się dziecko. Tych rodzin, którym – podobnie jak Rodzinie z Nazaretu – nie było łatwo, a szczególnie, kiedy rodzi się dziecko chore. Przedstawienie skłoniło nas do zastanowienia się: „Co jest w życiu ważne?“



      13 grudnia 2008 roku członkowie Klubu Europejskiego zaprosili Dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz kolegów i koleżanki do odbycia wycieczki pod hasłem: „Podróże po Europie – dialog międzykulturowy“. Podróż odbyła się bajkowym pociągiem przygotowanym przez uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich następujących państw: Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Włochy, Cypr, Polska, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Francja i Hiszpania. Cel imprezy – propagowanie postawy aktywnej tolerancji, traktującej odmienność jako wartość, a nie powód do wykluczenia – został osiągnięty.



      W dniach od 05 do 07 grudnia 2008 roku młodzież szkoły, podobnie jak w latach poprzednich, wzięła udział w zbiórce żywności i innych darów na rzecz najuboższych mieszkańców. Organizatorem świątecznej zbiórki żywności był WSSiM Urzędu Miejskiego w Kaliszu. Koordynatorami akcji na terenie szkoły były opiekunki Samorządu Uczniowskiego: pani Klaudia Klamka i pani Magdalena Sztandera. Na ich apel niesienia pomocy ludziom z powodu niedożywienia i niedostatku odpowiedziało aż 60 uczniów. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu ze strony młodzieży udało się zorganizować punkty zbiórki na terenie trzech kaliskich supermarketów: „Polo Market”, „Netto”, oraz „Tesco”. Cieszymy się, że los osób potrzebujących nie jest obojętny naszym uczniom.<



      26.11.2008 r. w szkole odbyło się spotkanie młodzieży klas III i IV Technikum nr 2 z panem Januszem Sibińskim, zastępcą naczelnika WSS i M Urzędu Miasta w Kaliszu, wieloletnim krwiodawcą i propagatorem akcji poboru krwi w naszym mieście. Spotkanie dotyczyło idei Honorowego Krwiodawstwa i jednocześnie związane było z akcją „Młoda krew ratuje życie” w której młodzież naszej szkoły od wielu lat bierze udział. Młodzież wysłuchała prelekcji na temat krwi, jej znaczenia oraz zapotrzebowania na nią każdego dnia.



      W dniach od 24.11 do 05.12 po raz kolejny w naszej szkole została zorganizowana akcja „Góra grosza”. Cel akcji to zebranie funduszy, które zostaną przeznaczone między innymi na pomoc dla istniejących, a także nowych rodzinnych domów dziecka (więcej o tej formie opieki tutaj i tutaj). Najważniejsze przesłanie akcji to uświadomienie młodzieży, że najdrobniejsze nawet monety mogą w dużej ilości stworzyć ogromne fundusze, dzięki którym zostanie udzielona pomoc dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom” z siedzibą w Warszawie. Koordynatorem akcji w szkole była pani Natalia Dąbrowska, która wspólnie z uczniami klasy IV Zb - Agatą Chojnacką, Agatą Zabadeusz i Jakubem Błaszczykiem czuwała nad przestrzeganiem regulaminu zbiórki. W tym roku udało się nam zebrać kwotę 551,69 zł.
  • I miejsce kl IId – kwota 122,61 zł,
  • II miejsce kl IVZB – kwota 118,20 zł,
  • III miejsce kl Ie – 85,19zł.


      Dnia 8 grudnia 2008 r. jury konkursu na najlepiej funkcjonujący Samorząd Uczniowski w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2007/2008 organizowanego przez Stowarzyszenie „Samorządny Kalisz” przyznało wyróżnienie dla Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.



      1 grudnia 2008 r. Światowy Dzień AIDS młodzież naszej szkoły włączyła się w kampanię organizowaną przez PCK Zarząd Rejonowy w Kaliszu pod hasłem „Wróć bez HIV”. Uczniowie klasy Iz i IIz pod opieką Pani Anny Borkowskiej – opiekuna szkolnego Koła PCK i Pani Danieli Suligi wzięły udział w happeningu ulicznym. Młodzież z przypiętymi czerwonymi wstążeczkami i transparentami przemaszerowała wokół ratusza i zamanifestowała swoją solidarność z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. Również szkolni liderzy zdrowia: Paulina Waszak, Aleksandra Dobryniewska, Karol Skarżyński otrzymali za swoją pracę podziękowania z rąk Prezydenta Miasta Kalisza – Pana Janusza Pęcherza.



      25 listopada 2008 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbyła się siódma edycja Szkolnego Konkursu Leksykalno - Gramatycznego z Języka Niemieckiego dla klas drugich. Test składał się z trzech części, które przygotowały nauczycielki języka niemieckiego:
          część gramatyczna - Dominika Pawlikowska
          czytanie ze zrozumieniem, rozumienie ze słuchu - Agata Pierzchalska
          sytuacje komunikacyjne, sprawność pisania - Wioletta Dydo.
Do konkursu przystąpiło 26 uczniów. Najlepsi okazali się:
          I miejsce ex aequo - Simona Fic kl. IId, Monika Kaźmierczak kl. IId, Monika Klińska kl. IIa
          II miejsce - Joanna Bobrowska kl. IIc
          III miejsce ex aequo - Agnieszka Piontczak kl. IId, Kamil Trzeciak kl. IId.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.



      Dnia 24 listopada 2008 r. uczniowie klas drugich wysłuchali wykładu Pani Ewy Kawalec pełniącej funkcję Miejskiego Rzecznika Konsumentów. Celem spotkania było propagowanie wiedzy konsumenckiej wśród młodzieży.



      W dniach od 24.11.2008 do 8.12.2008 młodzież klas pierwszych technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczestniczyła w zajęciach warsztatowych dotyczących profilaktyki narkomanii. Zajęcia poprowadziła pani Sylwia Dziedziczak – pracownik Stowarzyszenia Katolicki Ruch Antynarkotyczny „KARAN” w Kaliszu.



      W dniach 17 i 18 listopada 2008 r. młodzież klas kończących Technikum Nr 2 i Zasadniczą Szkołę Zawodową Nr 2 uczestniczyła w spotkaniu informacyjnym dotyczącym obecnej sytuacji na rynku pracy w Kaliszu i powiecie kaliskim, usług świadczonych przez Urząd Pracy dla osób bezrobotnych oraz zawodów przyszłościowych. Spotkanie odbyło się w szkole i zostało poprowadzone przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu.



      Dnia 14 listopada 2008 r. zespół nauczycieli matematyki przeprowadził spotkanie z Rodzicami uczniów klas pierwszych dotyczące obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. Pani Ewa Dyśko - przedstawiła standardy wymagań egzaminacyjnych z matematyki; podkreśliła rolę Rodziców w pozytywnym motywowaniu uczniów do nauki. Pani Izabella Rogińska – przedstawiła powody, dla których warto zdawać egzamin z matematyki i omówiła, jaki wpływ może mieć edukacja matematyczna na rozwój kariery zawodowej młodego człowieka. Pani Urszula Józefiak omówiła treści zawarte w informatorze z matematyki dot. egzaminu maturalnego od 2010 roku oraz przedstawiła formułę egzaminu matematycznego.



      Dnia 5 listopada 2008 r. odbyły się zawody szkolne XXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej, w których wzięło udział 25 uczniów klas IV Technikum Nr 2. Do zawodów okręgowych XXII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej zakwalifikowały się:
           1. Joanna Wojtczak
           2. Martyna Kostrzewa
           3. Agata Ignaszak
           4. Paulina Posiłek
           5. Cezar Nogacz



      Dnia 20 października 2008 r. odbyły się w szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza. Wybory poprzedziła dwutygodniowa kampania przedwyborcza, podczas której kandydaci próbowali przekonać wyborców do swoich poglądów. Nad całością czuwał nauczyciel WOS-u – Pan Jerzy Nowak. Zwycięzcą wyborów został Szymon Kęszka – uczeń klasy III Zb Technikum Nr.2.



      W dniu 30.10.2008r. Kurator Oświaty w Kaliszu wręczył po raz pierwszy nowe odznaczenie dla zasłużonego pedagoga i byłego dyrektora naszej szkoły Pana Stanisława Dobrowolskiego. Pan Dyrektor za 45 lat pracy w szkolnictwie – (w tym samym miejscu pracy tj. ZSE w Kaliszu) otrzymał Złoty Medal za długoletnią służbę.





      3 października 2008 r. przeprowadzono eliminacje szkolne wśród uczniów ZSE chętnych do udziału w konkursie recytatorskim Pan Cogito w Kaliszu. Konkurs związany był z obchodami Roku Herberta. 13 października 2008 r. w Międzyszkolnym Turnieju Recytatorskim zorganizowanym w ramach projektu Pan Cogito w Kaliszu Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowały uczennice: Marta Gilak - klasa Id, Oliwia Maciaszczyk - klasa Ic, Joanna Bobrowska -klasa IIc, Agnieszka Maślak - klasa II c, Magdalena Barska - klasa II e, Malwina Kasprzak - klasa II e.
Głównym organizatorem imprezy była Miejska Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu a także Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Uczennice otrzymały podziękowania i dyplomy od organizatorów konkursu.



      w 225 rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej miała miejsce w szkole uroczystość upamiętniająca ten historyczny moment. W tym dniu uhonorowano wyróżniających się nauczycieli. Nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Kalisza otrzymał także nauczyciel Ekonomika Pan Tomasz Walendowski.
Wielu nauczycieli i pracowników administracyjnych i obsługi otrzymało także nagrody wręczone przez dyrektora szkoły. Akademię uświetniła część artystyczna przygotowana przez Pana Romana Walendowskiego.



      07.10.2008r. w ramach obchodów 30 rocznicy wyboru Kardynała Karola Wojtyły na stolicę Piotrową w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu miały miejsca następujące wydarzenia:
  • I szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II – jego życiu i pontyfikacie. W konkursie wzięły udział 23 osoby – przedstawiciele wszystkich klas technikum i zasadniczej szkoły zawodowej. I miejsce zajęła uczennica kl. Ic Aleksandra Tomczyk, która w nagrodę bez wszelkich opłat pojechała na wycieczkę „Szlakiem Jana Pawła II”. Organizatorami byli ks. P. Górski, ks. D. Brylak, ks. P. Hęciak.
  • 12.10.2008r - udział młodzieży w Marszu Szlakiem Papieskim pod hasłem „Młodzież wierna Janowi Pawłowi II” zorganizowanym przez ks. P. Górskiego, ks. D. Brylaka, ks. P. Hęciaka.
  • W dniach 13-15.10.2008r. odbyła się wycieczka szkolna „Szlakiem Jana Pawła”. W wycieczce wzięło udział 60 uczniów Ekonomika. W programie znalazły się miejsca takie ważne jak: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim, Kraków, Jasna Góra. Organizatorami wyjazdu byli: ks. P. Hęciak , ks. P. Górski, Z. Burchacka, T. Biernacka.
  • 16.10.2008r. - słuchowisko poetycko- muzyczne dotyczące nauk Jana Pawła II – przygotowane przez Samorząd Uczniowski.
  • 20.10.2008r. - szkolny konkurs recytatorski poezji Karola Wojtyły. W konkursie najlepsze miejsca zajęły:
               I miejsce – Marta Gilak
               II miejsce- Agnieszka Maślak
               III miejsce- Karolina Michalska
    Organizatorami konkursu były: p. B. Bielak, p. B. Sobczak, p. A. Kleczewska, p. A. Litwicka.
  • Gazetki okolicznościowe, wyjście młodzieży pod pomnik Papieża.




      09.09.2008 - 11.09.2008 szkolenie uczniów klas drugich Technikum Nr 2 i ZSZ nr 2 dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez ratowników medycznych p. Bartosza Biekana, p. Szymona Czajkę.



      08.09.2008r. Kółko Historyczne wraz z opiekunem p. Zofią Burchacką uczestniczyło w otwarciu wystawy pod nazwą: „ Na nieludzkiej ziemi- Charków, Miednoje, Katyń ”. Wydarzenie to miało miejsce w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. Obecność autora wystawy, p. Aleksandra Załęskiego, umożliwiła obecnym poznanie okoliczności towarzyszących powstaniu wstrząsających zdjęć. Wystawa trwała do 3 października 2008r. Obejrzało ją większość uczniów naszej szkoły wraz z wychowawcami. Szczególne nasze zainteresowanie wzbudziły zdjęcia z ekshumacji zwłok gen. Mieczysława Makarego Smorawińskiego, byłego ucznia Szkoły Handlowej w Kaliszu. Wystawę zorganizowało Polskie Towarzystwo Historyczne- Oddział w Kaliszu, Stowarzyszenie „ Rodzina Katyńska ” w Kaliszu oraz Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk działające przy III LO w Kaliszu.


PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2007/2008                                                                             PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2007/2008

1 września 2008 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2008/2009. Kolejny rok szkolny zainaugurowała pani dyrektor Ewa Dąbrowska, wicedyrektor Magdalena Mocna oraz kierownik szkolenia praktycznego Mariola Medzińska. Uroczystość uświetnił poczet sztandarowy, przed którym pierwszoklasiści złożyli ślubowanie.
obejrzyj zdjęcia.



      29 lipca 2008 roku p. Piotr Sobolewski odznaczony został złotą odznaką PTTK za długoletnią działalność turystyczną propagującą wypoczynek czynny na świeżym powietrzu oraz organizację wycieczek w szczególnie urocze miejsca naszego kraju.





      W roku szkolnym 2007/2008 obchodziliśmy 135-lecie powstania szkolnictwa handlowego w Kaliszu. Z tej okazji w dniach 6-8 czerwca 2008 r. odbył się XI Zjazd wychowanków i absolwentów szkół handlowych, administracyjnych, finansowych i ekonomicznych.
    W trakcie 3 dni zjazdowych odbyły się:
  • spotkania z profesorami w szkole,
  • Spotkanie Pokoleń w teatrze,
  • biesiada pod namiotem w Gołuchowie,
  • wystawy - "5 lat z życia Koła" oraz "Osiągnięcia szkolnictwa handlowego i ekonomicznego",
  • wspólna msza święta,
  • obiad w "Starej Stajni" w Zawidowicach k/Pleszewa.
         Młodzież z naszej szkoły przygotowała i zaprezentowała program artystyczny "Ta nasza młodość…" z okazji XI Zjazdu Absolwentów. Autorami i reżyserami przedstawienia byli A. Litwicka, B. Sobczak, P. Sobolewski.
    zobacz galerię ze zjazdu
    .



          02.06.2008r. nauczycielka Rita Sroka przygotowała w szkole prelekcje, pokaz i degustację zdrowej żywności pt. „Jak zdrowo się odżywiać”. Pokaz uświetnił występ ludowej kapeli z Brzezin.



          14.05.2008r. z inicjatywy prof. Zofii Burchackiej młodzież szkolna uczestniczyła w spektaklu z rabinem Icchakiem Ropopatem oraz w konferencji pt. „Odkrywanie tajemnic z historii Żydów kaliskich”.



          31.04.2008r. Prof. Ewa Dyśko przygotowała uroczystą Akademię z okazji święta uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.



          22.04.2008r. przy zaproszonych gościach z Wydziału Edukacji i Kuratorium Oświaty, Koła Absolwentów i rodzicach odbyła się w szkole prezentacja młodych talentów pt. „Na wiosnę rozkwitają talenty”.



          07.04.2008r. Prof. Rita Sroka i Agata Litwicka zorganizowały wycieczkę do muzeum Powstania Warszawskiego Sejmu, Senatu i zakładu produkcyjnego „Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris”.



          05.04.2008r. Szkoła zaprezentowała się na I Targach Edukacyjnych EDUKAL, kierując oferty kształcenia do absolwentów gimnazjów.



          09.02.2008r. Młodzież szkolna pod kierunkiem Izabelli Galuby- Bryi zdobyła III miejsce w konkursie „Ferie z historią” organizowaną przez Stowarzyszenie Schola Cantorum.



          31.01.2008r. Koło Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych zorganizowało Spotkanie Pokoleń uświetniające 55-lecie ruchu absolwenckiego naszej szkoły.



          W styczniu 2008r. finalistami XXI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej na szczeblu okręgowym zostali prowadzeni przez prof. Przemysława Trachimowicza uczniowie: Andrzej Będziński i Damian Kłysz. Ponadto finalistą II etapu Konkursu Wiedzy o bankach został Damian Spirz.



          10.12.07r. W Sali Recepcyjnej UM Kalisza miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w konkursie na multimedialną prezentację w Kaliszu z okazji 750-lecia lokacji miasta Kalisza. I miejsce w tej rywalizacji przypadło uczniom Technikum nr 2- Dariuszowi Grzympie, opiekunem konkursu był prof. Paweł Patysiak. II miejsce wywalczyła także uczennica Technikum nr 2 Olga Dobiecka pod kierunkiem prof. Izabelli Galuby- Bryi



          04.12.07r. Młodzież Ekonomika pod opieką prof. Zofii Burchackiej uczestniczyła w III Sejmiku Historycznym pt. „Historyczne przełomy w dziejach Kalisza”.



          29.11.07r. odbyła się w szkole prelekcja i praktyczny pokaz udzielania pierwszej pomocy przeprowadzony przez Sekcję Ratownictwa Medycznego OSP Kalisz- Sulisławice. Pokaz zorganizowała wice dyrektor Magdalena Mocna.



          W dniach od 01.10 do 31.12.07r. szkoła z inicjatywy prof. Anny Borkowskiej brała udział w piątej edycji turnieju szkół ponadgimnazjalnych pt. „Młoda krew ratuje życie” . 90 pełnoletnich uczniów szkoły oddało krew.



          W ramach działań profilaktycznych wicedyrektor pani M. Mocna zorganizowała 23.11.2007 roku w naszej szkole spotkanie z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych p. J. Bieńkowską - Celer. Tematem spotkania była profilaktyka pierwotna i wtórna zakażeń HPV i wczesne wykrywanie raka szyjki macicy. W wykładzie uczestniczyli uczniowie z klas IV technikum i III liceum profilowanego.
    obejrzyj zdjęcia.



          Marsz Wolności to jedna z form uczczenia Święta Niepodległości. W naszym mieście odbył się szósty raz dn. 11 listopada 2007. W marszu wzięli udział uczniowie z 28 szkół. Dla młodzieży z Ekonomika udział w tym spotkaniu stał się już tradycją. Od wielu lat stanowimy też najliczniejszą grupę - w tym roku 140 - osobową.
    Uczniowie w trakcie marszu ulicami Kalisza nieśli ciekawe transparenty i flagi narodowe, śpiewali też legionowe piosenki. Kolejny raz grupa młodzieży z naszej szkoły zajeła 1. miejsce pod względem liczebności i otrzymała Puchar Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
    obejrzyj zdjęcia.



          20 października 2007 roku odbył się IV Kaliski Marsz Życia i Nadziei. Celem tegorocznego marszu było zwrócenie uwagi władz województwa, powiatu i miasta na pilną potrzebę utworzenia w Kaliszu Odziału Onkologicznego dla chorych na raka mieszkańców naszego miasta. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również w tym roku nie pozostali obojętni. Młodzież pod opieką pani Agaty Pierzchalskiej i pani Klaudii Klamki licznie wzięła udział w marszu. Swoją obecność podkreślili własnoręcznie wykonanymi transparentami. Hasła, które pojawiły się na plakatach były doskonałym odzwierciedleniem tegorocznej akcji profilaktycznej - "500 POLEK ROCZNIE UMIERA NA RAKA PIERSI, ILE KALISZANEK?", "ZADBAJ O SIEBIE, ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO"
    obejrzyj zdjęcia.



          "Cudze chwalicie, swojego nie znacie" biorąc do serca tę maksymę uczniowie klasy IIa wybrali się 4.10.2007 roku na wycieczkę do Russowa - rodzinnej miejscowości Marii Dąbrowskiej. Do dziś pozostał tam piękny dworek, w którym mieszkała pisarka. Zachowały się w nim oryginalne meble, sprzęty i pamiątki związane z Marią Dąbrowską i jej twórczością. Ciekawostką dla uczniów były wystawione w dworku stroje, jakie wykorzystano w czasie nagrywania filmu "Noce i dnie". Historię związaną z Dąbrowską i jej twórczością przybliżyły uczniom opiekunki - pani Ewa Dyśko i pani Zofia Burchacka.
    obejrzyj minigalerię z Russowa.



          20 września 2007 roku odbyła się w Poznaniu podniosła uroczystość - odsłonięto Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. W tym dniu do stolicy Wielkopolski przyjechali przedstawiciele władz państwowych, organizacji społecznych i kombatanckich oraz młodzież, dla tych ostatnich była to najlepsza lekcja historii. Na uroczystościach naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy pod opieką pana Jerzego Nowaka. Wydarzenia w Poznaniu miały bardzo uroczystą oprawę - przybyli goście ( w tym przedstawiciele naszej szkoły) wzięli udział w mszy w intencji ojczyzny, która odbyła się w poznańskiej katedrze. Następnie w uroczystym pochodzie ze sztandarami wszyscy udali się na miejsce, gdzie odbyło się oficjalne odsłonięcie pomnika. Honorowymi gośćmi poznańskich uroczystości byli Prymas Polski Józef Glemp oraz ostatni Prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.



          20 września 2007 - "Księża z Księżyca?" - pod takim hasłem odbyło się spotkanie nauczycieli i innych pracowników szkoły z księżmi katechetami z parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. Księża zaprosili koleżanki i kolegów z Ekonomika do Seminarium Duchownego w Kaliszu, aby pokazać miejsce, w którym przygotowywali się do wypełniania swojego powołania. Goście mieli okazję zobaczyć kaplicę, sale wykładowe, studio radiowe, a nawet apartament, w którym przebywał Jan Paweł II. Spotkanie zakończyło się kolacją, w czasie której ujawniły się również literackie i .... kulinarne zdolności naszych katechetów.
    obejrzyj galerię ze spotkania.



          3 września 2007 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008. Kolejny rok szkolny zainaugurowała pani dyrektor Ewa Dąbrowska, wicedyrektor Magdalena Mocna oraz kierownik szkolenia praktycznego Mariola Medzińska. Uroczystość uświetnił poczet sztandarowy, przed którym pierwszoklasiści złożyli ślubowanie.
    obejrzyj galerię z rozpoczęcia roku szkolnego 2007/2008,


    PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2006/2007                                                                            PONIŻEJ ROK SZKOLNY 2006/2007

          22 czerwca 2007 roku tak jak w całej Polsce również w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2006/2007. Uroczystość uświetnili swoją obecnością naczelnik Wydziału Oświaty i przedstawiciele Koła Absolwentów. Podsumowując naukę w mijającym roku tradycyjnie wyróżniono najlepszych uczniów, otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Ważnym momentem uroczystości było pożegnanie nauczycieli i dyrektora Stanisława Dobrowolskiego, którzy po długoletniej pracy odeszli na emeryturę. Były wspomnienia z długoletniej pracy pedagogicznej, podziękowania i życzenia, a łzy wzruszenia pojawiły się, gdy uczniowie recytowali i śpiewali utwory specjalnie dla pana Dyrektora.
    obejrzyj galerię z zakończenia roku szkolnego 2006/2007,



          27 kwietnia 2007 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych odbyła się uroczystość zakończenia nauki w klasach maturalnych Technikum nr 2 i II Liceum Profilowanego.
         Spotkanie uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście – Naczelnik Wydziału Edukacji pan Mariusz Witczak, przedstawiciele Koła Absolwentów i Prezydium Komitetu Rodzicielskiego przy ZSE.
         Atmosferę tego wydarzenia podkreślono, tak jak inne uroczystości w tej szkole, wyjątkową oprawą – odśpiewano hymn państwowy, był poczet sztandarowy, serdecznie powitano gości, grono pedagogiczne i abiturientów.
         Ważnym momentem uroczystości było wręczenie uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki, świadectw z wyróżnieniem. Z rąk pana Dyrektora Stanisława Dobrowolskiego świadectwa z biało-czerwonym paskiem otrzymali: najlepsza uczennica szkoły – Małgorzata Bugajna oraz Kamila Cyplik, Angelina Raczyk, Anna Krawiec, Justyna Klimaszewska, Beata Ignaszak i Andrzej Janczak,
         To wyjątkowe spotkanie zakończył program artystyczny przygotowany przez uczniów klas III. Młodzież zaprezentowała swoje talenty aktorskie w występach kabaretowych, nie zabrakło też naśladowców gwiazd współczesnej pop kultury. Okazją do doskonałej zabawy było wręczenie przedstawicielom klas maturalnych statuetek Krzywasy 2007 w wyjątkowych kategoriach np.: Bob Budowniczy, Polityk Roku, Tańczący Meteor, Żelazna Pięść, Modliszka i Klasa Bez Słów.
    obejrzyj galerię z zakończenia roku szkolnego klas maturalnych



          W listopadzie na terenie szkoły zostały zorganizowane wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Kalisza, koordynatorem z ramienia szkoły był mgr Jerzy Nowak. Do Młodzieżowej Rady wybrani zostali:
        — Sebastian Lis    - kl. IV Oe,
        — Piotr Pilarski    &nbsp- kl. III  Ra,
        — Dawid Frątczak - kl. IV Oe.



          W lutym 2007 roku odbył się w Zespole Szkół Ekonomicznych Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego. Wzięli w nim udział uczniowie klas drugich, którzy dzięki temu mieli okazję sprawdzić własną wiedzę językową. Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki języka niemieckiego - mgr W. Dydo, mgr D. Pawlikowska, mgr A. Wechman. Najlepsi w zmaganiach językowych okazali się:
        — Małgorzata Miądowicz  &nbsp- kl. II d - zajęła I miejsce
        — Przemysław Musielak   &nbsp- kl. II lp - II miejsce
        — Łukasz Fabisiak kl.      &nbsp- kl. II c - III miejsce
    Konkurs stworzył uczniom możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności, ale zachęcał ich też do nauki przedmiotu i poszerzania własnych kompetencji językowych. Najlepsi zostali oczywiście nagrodzeni. <



          Tradycją stał się juz udział młodzieży z naszej szkoły w akcjach na rzecz potrzebujących, które przeprowadzane są w kaliskich supermarketach. Świąteczne zbiórki żywności są znakiem, że los innych ludzi nie jest nam obojętny, szczególnie w czasie świąt taka pomoc na pewno się przyda. Nasi uczniowie brali udział w akcjach przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą. Z ramienia szkoły nad przedsięwzięciem czuwa Samorząd Uczniowski.



          Młodzież "Ekonomika"  uczestniczyła w XX Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne      w Poznaniu. Szkolny etap odbył się w październiku i wzięło w nim udział 32 uczniów z klas III - IV technikum. Organizacją szkolnego etapu kierował pan mgr Przemysław Trachimowicz.
         Do etapu okręgowego zakwalifikowała się uczennica klasy IV OE  - Małgorzata Bugajna.



    20 listopada 2006 roku odbył się szkolny etap XI Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Do olimpijskich zmagań przystąpiło 19 uczniów. Opiekunami młodzieży byli  pani mgr Emilia Kubiak i pan mgr Przemysław Trachimowicz. Do etapu okręgowego zakwalifikowały się dwie uczennice - Katarzyna Muszalska i Małgorzata Bugajna.



    Od 9.09.2006 roku do 30.03.2007 roku trwał konkurs dla szkół całej Polski pod hasłem "Szkolna Internetowa Gra Giełdowa". Opiekunami zespołów są nauczyciele - pan mgr Tomasz Walendowski i pan mgr Przemysław Trachimowicz. Udział w konkursie biorą dwa zespoły  - klasa IV OE i IV Ra.



    24 listopada uczniowie z klas I technikum brali udział w konkursie matamatycznym " Test matematyka plus". Organizacją i przeprowadzeniem konkursu zajęli się - pani mgr Izabela Rogińska, pani mgr Ewa Dyśko, pan mgr Andrzej Mazan.



          W I semestrze roku szkolnego 2006/2007 uczniowie naszej szkoły otrzymywali stypendia ze względu na osiągane wyniki w nauce:
  • Stypendium Prezesa Rady Ministrów:
    - Małgorzata Bugajna z klasy IV OE
    - Przemysław Musielak z klasy II LP

    Stypendium im. Jana Pawła II ufundowane przez Radę Miasta Kalisza:
    - Dawid Woszczalski
    - Damian Spirz
    - Beata Spyrka
    - Lidia Tarchalska
    - Przemysław Musielak



          W pierwszym semestrze roku szkolnego 2006/2007 odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy mitologicznej. Organizatorem konkursu była mgr Izabella Galuba-Bryja. Konkurs przebiegał w dwóch etapach.
    Etap I odbył się 27 października 2006r. Do części pisemnej przystąpiło 45 uczniów z różnych klas. Zawodnicy wykonywali różne zadania sprawdzające wiedzę mitologiczną i znajomość kultury antycznej.
    Druga część konkursu odbyła się 1 grudnia 2006r. Do tego etapu zakwalifikowało się 14 uczniów, którzy utworzyli 7 drużyn.
    Zawodnicy prezentowali m.in. greckie stroje, portrety mitologicznych bogów, odpowiadali na pytania związane z mitologią, układali własny mit na zaproponowany im temat i rozwiązywali kalambury. W skład komisji oceniającej zmagania zawodników wchodzili:
            Stanisław Dobrowolski – Dyrektor szkoły,
            Ewa Matusiak – nauczyciel wiedzy o kulturze, bibliotekarz,
             Izabella – polonistka, pomysłodawca i organizator konkursu.
    Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca, otrzymały dyplomy i drobne upominki. Zwycięzcami Szkolnego Konkursu o Laur Mistrza Wiedzy Mitologicznej byli:
            I miejsce:
                   Paweł Raabe – kl. IV Rb
                   Rafał Szychowski – kl. IV Ra
            II miejsce:
                   Beata Głębowska – kl. IV Oe
                   Sebastian Lis – kl. IV Oe
             III miejsce:
                   Marta Jerzyk – kl. Id
                   Jarosław Miłek – kl. Id



          Dnia 22 grudnia 2006 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie pt. „Moje, Twoje, Nasze Betlejem” przygotowali uczniowie klasy IIc z wychowawcą i polonistą Izabellą Galubą-Bryją.
          Tematyka spektaklu, w którym wykorzystano refleksyjne wiersze Romana Brandstaettera, związana była z problemami współczesnych ludzi, zabieganych, zapracowanych, poszukujących sensu świąt i życia.
          Po przedstawieniu uczniowie i wychowawcy spotkali się przy tradycyjnych, wigilijnych potrawach, połamali się opłatkiem, życząc sobie spełnienia marzeń. A ponieważ „śpiewać każdy może”, nie zabrakło w tym dniu również wspólnego kolędowania.