Godło Polski
BIP

Patron szkoły

Patron Szkoły- Generał Mieczysław Makary Smorawiński

Urodził się w Kaliszu w 1893r. W 1906r. został uczniem Szkoły Handlowej. Nie ukończył jej jednak, bowiem w 1911 roku, już jako uczeń klasy maturalnej, został aresztowany i osadzony w kaliskim więzieniu za działalność w tajnej organizacji niepodległościowej. Po półrocznym pobycie w nim został zesłany w głąb Rosji. Udało mu się stamtąd uciec. Trafił do Lwowa, gdzie zdał maturę i podjął studia na Politechnice Lwowskiej. Równolegle ze studiami politechnicznymi uczył się rzemiosła wojennego. Tuż przed wybuchem I wojny, ukończył podchorążówkę. Wkrótce wstąpił do legionów J. Piłsudskiego, z którymi odbył cały szlak bojowy.

Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920r., odnosząc ciężkie rany. Za swe wojenne działania otrzymał wiele odznaczeń, tj.:

  •     Krzyż Virtuti Militari
  •     4x Krzyż Walecznych
  •     Order Polonia Restituta
  •     Krzyż Niepodległości
  •     Złoty Krzyż Zasługi
  •     Legii Honorowej
  •     Signum Laudis

W wieku 35 lat został awansowany na stopień generalski. Stało się to w 1928r. (Był jednym z dwóch najmłodszych generałów w Polsce). Uzupełniając studia wojskowe ukończył w 1930r. kurs dla wyższych dowódców w Wyższej Szkole Wojennej w Paryżu i od 1932r. został zastępcą dowódcy okręgu III Korpusu w Grodnie, a od 1934r. dowódcą okręgu II Korpusu w Lublinie, którym pozostał do wybuchu II wojny światowej.


Po agresji sowieckiej ze swoim ścisłym sztabem dotarł do Włodzimierza Wołyńskiego, gdzie zgrupowało się wielu żołnierzy i oficerów z rozbitych oddziałów. 20.09.1939r. został internowany i przewieziony do obozu w Równem, następnie w Ostrogu, Szepietówce i Talicy. Po przesłuchaniach w Moskwie przewieziono go do obozu w Kozielsku. 9.04.1940r. generał Smorawiński został zabity strzałem w tył głowy w lesie Katyńskim. Po rozkopaniu dołów śmierci w roku 1943 ciało generała zostało zidentyfikowane przez jego brata i złożone w trumnie w osobnym grobie. Grób ten został zlikwidowany przez władze sowieckie przy powtórnej ekshumacji w 1944r. Powtórny pogrzeb Mieczysława Makarego Smorawińskiego odbył się 7.09.1995r. Zdjęcia z ekshumacji z 1995r. widzieliśmy na wystawie w III LO pt. " Na nieludzkiej ziemi", którą zorganizowało Towarzystwo Historyczne w III LO. Warto wspomnieć, że 9.11.2007r. w Warszawie w trakcie uroczystości "Katyń - Pamiętajmy - Uczcijmy Pamięć Bohaterów" Prezydent Polski Lech Kaczyński ogłosił awans gen. brygady Mieczysława Makarego Smorawińskiego do stopnia generała dywizji Wojska Polskiego.

Nawiązanie współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 4 w Turku noszącego imię generała Mieczysława Smorawińskiego.

30 kwietnia 2009r. delegacja złożona z nauczycieli ( Pani Teresy Biernackiej i Pani Zofii Burchackiej) i uczniów naszej Szkoły uczestniczyła w tzw. " Święcie Patrona " w tejże szkole. Świętowano 16-tą rocznicę nadania imienia Szkole Podstawowej Nr 4 w Turku. Uroczystość uświetnili przedstawiciele Rodziny generała Mieczysława Smorawińskiego w osobach: siostrzenicy Pani Anny Szyper z córką i wnukami. Obecni byli także: burmistrz Miasta, byli nauczyciele i rodzice uczniów. obejrzyj zdjęcia z uroczystości.

 

Wiadomości z prasy i internetu.

W ciekawy sposób, bo poprzez wędrówki po mieście, młodzież z kaliskiego ,,Ekonomika" ma okazję bliżej poznać sylwetkę generała Mieczysława Makarego Smorawińskiego. Jest to kandydat na patrona tej szkoły - czyli Technikum nr 2 w Kaliszu. Miejskie wycieczki są jednym z puntów realizowanego w tym celu projektu pod nazwą: "Katyń ... ocalić od zapomnienia", poświęconego właśnie postaci Smorawińskiego.

Młodzież uczestniczy w akademiach, wykładach i wystawach, poświęconych przyszłemu patronowi oraz wędrówkach ,,Szlakiem Kaliskich Katyńczyków" - wyjaśnia Piotr Sobolewski, nauczyciel oprowadzający młodzież po mieście: „Wędrujemy "Szlakiem Katyńskim" w Kaliszu. Tych śladów katyńskich w Kaliszu jest niewiele. W związku z tym pokazuję młodzieży też inne najciekawsze obiekty związane z Kaliszem i jego historią. Jeśli chodzi o ślady katyńskie - to są np. symboliczne mogiły katyńczyków na cmentarzu miejskim na Rogatce, m.in. istniejąca już od bardzo dawna tablica nagrobna innego katyńczyka - Kiernożyckiego.

W trakie wycieczek znaleźliśmy z młodzieżą trzy następne groby katyńczyków, które pojawiły się na cmentarzu na Rogatce. Później idziemy do Katedry, w której był chrzczony generał Smorawiński. Następny etap - to kwatera katyńska przy obecnym Kościele Jezuitów, gdzie znajdują się symboliczne epitafia katyńczyków, pomnik i kamienna tablica nagrobna. I tam najwięcej mówimy o Katyniu.

Ostatnim etapem wędrówki jest spotkanie w Kościele Garnizonowym, gdzie jest tablica poświęcona właśnie postaci Smorawińskiego. ~"Idziemy szlakiem katyńskim, czyli odwiedzamy przede wszystkim cmentarze i kościoły. A przy okazji poznajemy też historię Kalisza. Jest to wiedza, która na pewno przyda nam się w przyszłości. A podczas wędrówek upewniliśmy się, że Smorawiński to dobry patron dla naszej szkoły.

Tym bardziej, że uczęszczał on do naszej szkoły, ale jej nie ukończył, bo został wzięty do więzienia." "Chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o sylwetce generała Smorawińskiego. |

Ta wycieczka jest dowodem na to, że chcemy bardziej go poznać i zdobyć wiedzę na jego temat" - dodają miejscowi uczniowie, Mariusz Koralewski i Karol Skarżyński. W ramach tego projektu podjęto też współpracę z innymi placówkami, noszącymi imię generała Smorawińskiego. Tej postaci poświęcone są też godziny wyrównawcze dla młodzieży oraz konkursy. Całość zwieńczy posadzenie "Dębu Pamięci" na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej oraz zaplanowany w szkole "Tydzień Katyński" . Pomysłodawcą całego projektu jest miejscowa historyk - Zofia Burchacka."

administrator

Misja i wizja

Tworzymy szkołę najlepszą z najlepszych, w której każdy uczeń to inny niepowtarzalny człowiek, wychowany w duchu tolerancji i w spójnym systemie uniwersalnych wartości, przygotowany do życia w XXI wieku.

czytaj więcej >

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl