Godło Polski
BIP

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2012/ 2013

PRACOWITY ROK - ZASŁUŻONY ODPOCZYNEK

Dnia 28 czerwca 2013 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych, podobnie jak we wszystkich innych szkołach w całej Polsce, odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Po pracowitych dziesięciu miesiącach nadszedł wreszcie czas na zasłużony odpoczynek. 

 

Uroczystość zakończenia przygotował Samorząd Uczniowski. Rozpoczęto od podziękowań dla nauczycieli i Dyrekcji. Następnie wicedyrektor szkoły, pani Mariola Medzińska podsumował rok szkolny, prezentując poziom edukacji, przypomniała też konkursy i akcje charytatywne, w których brała udział młodzież Ekonomika. 

 

Honorowy gość obecny na uroczystości, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, pan Krzysztof Jurek złożył gratulacje tegorocznemu maturzyście Łukaszowi Gadomskiemu – laureatowi olimpiady. Łukasz zajął drugie miejsce w indywidualnej klasyfikacji Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości. Pan Krzysztof Jurek przekazał mu wyrazy uznania i list gratulacyjny od pana Prezydenta Janusza Pęcherza. Pani Dyrektor, Magdalena Mocna, składała podziękowania całej społeczności szkolnej. Następnie wraz z wychowawcami wręczała nagrody i dyplomy tym, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i wykazali się najlepszą frekwencją. 

 

Zastępca przewodniczącej SU, Monika Szulczyńska, w imieniu uczniów pożegnała nauczycieli odchodzących w tym roku z naszej placówki - panią pedagog Annę Górską - Matyjasz, panie bibliotekarki Ewę Matusiak i Arianę Bezenfelt oraz ks. Łukasza Kręczyńskiego.

 

Po chwilach wzruszenia, aby w radosnej atmosferze powitać słoneczne chwile odpoczynku, przypomniano niedawny Zjazd Absolwentów Ekonomika, a młodzi artyści wykonali utwory muzyczne ze Spotkania Pokoleń.

PODAJEMY DALEJ

21 czerwca 2013 roku zakończyła się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu druga edycja akcji charytatywnej Podaj dalej. Organizatorem akcji na terenie miasta była Fundacja Bread of life w Kaliszu. Celem tego przedsięwzięcia była pomoc samotnym matkom z dziećmi. Młodzież zbierała ubrania i zabawki, które mogą przydać się potrzebującym. Na terenie naszej szkoły akcję przeprowadził Samorząd Uczniowski, a wynik zbiórki to 60 kg rzeczy! Miłe słowa na kaliskich portalach internetowych wypowiedziała pod naszym adresem Aleksandra Tomczak z Fundacji Bread of life:


Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych bardzo chętnie angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Uczniowie i nauczyciele zaprosili nas już na następną zbiórkę w okresie wiosennym, kiedy będą robić porządki w szafach. Bardzo chętnie skorzystamy ponownie z ofiarności i zaangażowania zarówno młodzieży jak i opiekunów. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w przeprowadzeniu akcji.

Festiwal Życia i Marsz dla Życia ABBA PATER

23 czerwca 2013 roku odbył się VIII Festiwal Życia i Marsz dla Życia ABBA PATER organizowany przez Caritas Diecezji Kaliskiej. W ramach festiwalu przeprowadzono zbiórkę fantów na loterię, z której dochód zasili kaliski Dom Życia oraz akcję „Pielucha dla malucha”.

Członkowie Szkolnego Koła Caritas działającego przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu przyłączyli się do akcji przynosząc fanty (maskotki, książki, ozdoby, etc.) oraz zebrali ok. trzydziestu dużych paczek pieluszek jednorazowych. Pieluszki zostały przekazane dla dzieci mieszkających z rodzicami w  Domu Życia w Kaliszu i Domu Ochrony Poczętego Życia w Odolanowie.

Organizatorem z ramienia ZSE była Izabella Galuba-Bryja

konferencja Samorządów Szkolnych

21 czerwca 2013 roku w auli III LO pod Patronatem Prezydenta Miasta Kalisza Pana dr. inż. Janusza Pęcherza odbyła się konferencja Samorządów Szkolnych: "Liderzy w Samorządzie - czyli jaki jest nasz wpływ na budowę społeczeństwa obywatelskiego". Dla młodych ludzi była to ważna lekcja samorządności; przedstawiciele lokalnych władz opowiedzieli o tym, jak wygląda praca jednostek samorządu terytorialnego, w jaki sposób rozpoczęła się ich przygoda z działalnością społeczną. Przebieg debaty obejmował trzy bloki tematyczne:

-Działalność Samorządów Uczniowskich, jak zwiększać aktywność młodzieży?

-Samorząd Szkolny a Samorząd Lokalny, jak młodzi widzą współpracę z Ratuszem?

-Młodzieżowa Rada Miasta Kalisza jako organ koordynujący działania szkolnych społeczności

Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowali Magdalena Kubczak, Kamila Stefanek, Roksana Werecka i Krystian Jezierski pod opieką Pani Wicedyrektor Marioli Medzińskiej

udział pocztu sztandarowego

2 czerwca 2013 roku w ramach obchodów Święta Miasta Kalisza w Bazylice pw. św. Józefa odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji mieszkańców miasta . W nabożeństwie brał udział poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ekonomicznych.

2 czerwca 2013 roku poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ekonomicznych brał udział w uroczystej Mszy św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu, gdzie odbyło się nabożeństwo w intencji absolwentów, nauczycieli i uczniów ZSE w Kaliszu. Msza św. zwieńczyła XII Zjazd Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych.

egzamin zawodowy

W dniach od 17 do 20 czerwca 2013 roku absolwenci Zespołu Szkół Ekonomicznych zdawali egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Osoba, która zdobędzie świadectwo potwierdzające uzyskanie  kwalifikacji w zawodzie dostanie dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w wyuczonym zawodzie oraz certyfikowane suplementy do dyplomu (Europass) w języku polskim i angielskim umożliwiające podjęcie pracy w zawodzie nawet za granicą.

 

nagrodzeni nauczyciele

7 czerwca 2013 roku z okazji Święta Miasta Kalisza odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczono odznaki „Zasłużony dla Miasta Kalisza”, nagrody Miasta Kalisza, a także tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Odznakę „Zasłużony dla Miasta Kalisza” otrzymał były nauczyciel ZSE Piotr Sobolewski – prezes Koła Przewodników Miejskich i Terenowych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Kaliszu, przewodnik PTTK, pedagog (ZSE) i inicjator wycieczek po Kaliszu. Piotr Sobolewski jest znany przede wszystkim jako przewodnik turystyczny i autor publikacji o tematyce historycznej i turystycznej grodu nad Prosną. Od 2008 roku jest członkiem Zarządu Oddziału PTTK w Kaliszu, a od 2013 roku jest wiceprezesem Zarządu Oddziału. Jest też prezesem Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK w Kaliszu. W najstarszym mieście w Polsce zainicjował akcję "Kaliszobranie".

Tytułem Honorowy Przyjaciel Kalisza odznaczono byłą nauczycielkę ZSE Annę Szurczak, pedagoga, metodyka i wykładowcę UAM, autorkę książek i publikacji w wydawnictwach zbiorowych, czasopismach naukowych i regionalnych.

nagrodzeni w konkursie o Kaliszu

11 czerwca 2013 r. Archiwum Państwowe w Kaliszu nagrodziło laureatów  konkursu "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". W tegorocznej, dziewiętnastej edycji wzięło udział ponad 130 uczniów.

Motywem przewodnim były dokonania kaliszan na skalę ogólnopolską, a  uczestnicy opracowywali trzy wybrane tematy spośród pięciu:
- Kaliskie wafle i andruty są najlepsze w Polsce – a zaczęło się od Mystkowskiego...
- Prezydent Stanisław Wojciechowski – Kaliszanin w wielkiej polityce
- Kaliskie Spotkania Teatralne jako przedsięwzięcie kulturalne na skalę ogólnopolską
- Chopin najlepiej brzmiał na „naszych” fortepianach i pianinach
- „Kręć się kręć wrzeciono...”, czyli o tradycjach kaliskiego włókiennictwa.

Po wnikliwej analizie wszystkich prac jury postanowiło przyznać 3 Nagrody Prezydenta (po jednej w każdej kategorii), 3 Nagrody Starosty Kaliskiego, 6 nagród w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, etc

Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymały:  Agnieszka Kasprzak, Justyna Nowak i Anita Zybała z kl. III Zk.

Paulina Cieślewicz, Sandra Stawska, Kinga Bęcka z kl. III On otrzymały nagrodę główną ufundowaną przez Fabrykę Firanek i Koronek „Haft” S.A.

Karolina Juszczak, Sara Olejniczak, Elżbieta Woźniak z kl. III Zk otrzymały nagrodę główną ufundowaną przez Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu

Joanna Jezierska z kl. III Zf otrzymała nagrodę główną ufundowaną przez Stowarzyszenie im. H. Sutarzewicz w Kaliszu

Monika Galas, Justyna Kaczmarek, Marcin Langner z kl. III On otrzymali nagrodę główną ufundowaną przez Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

Uczniowie zostali przygotowani przez Izabellę Galubę-Bryję.

na zdjęciach uczestnicy konkursu z Dyrektor archiwum Panią Grażyną Schlender

VI Festiwal Pieśni Religijnej

Dnia 8 maja 2013 roku odbył się I etap VI Festiwalu Pieśni Religijnej w hołdzie Janowi Pawłowi II. Festiwal miał na celu popularyzację utworów muzycznych o tematyce sakralnej oraz nauczania Papieża Polaka.

Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu reprezentował uczeń klasy III Zf – Piotr Jaśkiewicz. Brawurowy występ zapewnił mu udział w Koncercie Laureatów, który odbył się 4 czerwca br. Festiwal połączony był z obchodami Dnia Patrona SP nr 2 oraz 11 Zjazdem Rodzin Szkół im. Jana Pawła II. Na uroczystość zaproszono min. Wiceprezydenta Dariusza Grodzińskiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Sapińskiego, Biskupa Edwarda Janiaka oraz wielu dostojnych gości. Młodzież oceniało jury pod przewodnictwem ks. Dra Jacka Paczkowskiego, Przewodniczącego Komisji Muzyki Sakralnej i wykładowcy UAM w Poznaniu.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych reprezentant ZSE Piotr Jaśkiewicz zajął II miejsce śpiewając piosenkę Andrzeja Lamperta „Moje uwielbienie”. Opiekunem laureata była pani Izabella Galuba-Bryja

Bardzo pochlebne opinie wyraził o Piotrku Pan Wiceprezydent Dariusz Grodziński   https://www.facebook.com/darek.grodzinski?ref=ts&fref=ts#!/photo.php?fbid=510542132328071&set=a.473519809363637.100695.473470629368555&type=1&theater

XII ZJAZD ABSOLWENTÓW SZKÓŁ HANDLOWYCH I EKONOMICZNYCH W KALISZU


W dniach 1-2 czerwca 2013 roku odbył się XII Zjazd Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych w  Kaliszu. Byli dyrektorzy, profesorowie i uczniowie szkół handlowych i ekonomicznych przybyli do swojej szkoły, aby spotkać się z koleżankami i kolegami w szacownych murach Ekonomika. Honorowy patronat nad zjazdem objął Prezydent Miasta pan Janusz Pęcherz, który zaszczycił swoją obecnością Absolwentów w czasie Spotkania Pokoleń. Honorowymi gośćmi zjazdu byli także: pani Barbara Wrzesińska – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Kalisza, pani Adela Przybył – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Kalisza, pan Jerzy Grajek – Prezes Towarzystwa Miłośników Kalisza, pan Tadeusz Krokos – Prezes Oddziału Kaliskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego.

 

W dniach poprzedzających zjazd Absolwenci i obecni uczniowie ZSE złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach nieżyjących profesorów. W sobotę uczestnicy zjazdu z rąk pani Dyrektor Magdaleny Mocnej otrzymali symboliczne klucze i na dwa dni przejęli władzę w szkole. Absolwenci złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą patrona szkoły gen. Smorawińskiego oraz pod obeliskiem poświęconym ofiarom II wojny światowej. Na szkolnym korytarzu odsłonięto również tablicę upamiętniającą XII Zjazd Absolwentów i 140 lat Szkolnictwa Handlowego i Ekonomicznego w Kaliszu. Goście zjazdu mogli również podziwiać wystawy: 60 lat Koła Absolwentów, Osiągnięcia szkolnictwa handlowego i ekonomicznego oraz Współczesne oblicze szkoły.

 

W czasie Spotkania Pokoleń uhonorowano zasłużonych absolwentów Srebrnymi Krzyżami Zasługi, otrzymały je – pani Zdzisława Grajek oraz pani Teresa Grzmilas. Wręczono również odznaki Zasłużonego Członka Koła Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu. Spotkanie zakończyło przedstawienie słowno-muzyczne przygotowane przez młodzież Ekonomika - Czasy inne, a ludzie tacy sami. Ze szczególnym entuzjazmem Absolwenci przyjęli wspólnie odśpiewaną piosenkę finałową Dziewczyny z Ekonomika. Następnie w klasach odbywały się spotkania poszczególnych roczników, nie brakowało wspomnień, wzruszeń i radości. W niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu odbyło się nabożeństwo w intencji absolwentów, nauczycieli i uczniów ZSE w Kaliszu. Mszy Świętej przewodniczył proboszcz ks. Bogumił Kempa.

 

Do zobaczenia za pięć lat ….

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl