W tym roku szkolnym kontynuowana była innowacja „W poszukiwaniu Sprawiedliwego”
W związku z realizacją innowacji uczniowie:
- Ø Trzy uczennice z kl. 3b – Julia Olejniczak, Paulina Przybyłek i Maria Szczupak zbierają dokumenty, materiały i informacje na temat Edmunda Łuczaka – oznaczonego medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uczennice były na cmentarzu komunalnym w Kaliszu, korzystały z materiałów biblioteki w Liskowie, Archiwum Państwowego w Kaliszu, w Toruniu, korzystały z zasobów USC Shoah Fundation i zasobów Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, rozmawiały ze świadkami historii, np. z wnukiem i zięciem Edmunda Łuczaka, a także z dr Jolantą Warszewską z Koła – lekarką, asystentką i przyjaciółką bohatera. Uczennice wzorem swoich starszych koleżanek, które napisały książkę o kaliskim Sprawiedliwym o. Adamie Sztarku planują wydanie publikacji, w ten sposób powstałby cykl książek o lokalnych Sprawiedliwych.
W listopadzie 2023 r. dziennikarka Danuta Synkiewicz przeprowadziła z uczennicami wywiad, który ukazał się:
w Radiu Poznań
https://radiopoznan.fm/.../poszukuja-swiadkow-historii
w Radiu ESKA
https://kalisz.eska.pl/kalisz-pisza-ksiazke-o-kaliskim-sprawiedliwym-posluchaj-aa-sPJS-zf1M-duxg.html?preview=gAAAAABlYHj1RgzYdwjqDNRx90GyFkdbr7lnJ8psokvOm-kiJKtIcJ3bTzTB7dgurgrTf5JrVHARpkgfa-Ld-jprDnvKBDZZJw%3D%3D&force_desktop=1&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3R0uS7B2NlpKxrk5khxOvInH09lJHaujPuPxLFx9qq1zs3HSFlb15Gpt0_aem_ZmFrZWR1bW15MTZieXRlcw
w Radiu CENTRUM
https://www.facebook.com/photo/?fbid=760191306152786&set=a.560901446081774
Uczennice spotkały się z panem Stefanem Ferencem- autorem książki „Dzieje Gminy Lisków 1939-1945”, lokalnym działaczem, historykiem, redaktorem gazety „Liskowianin”.
Uczennice wszystkie swoje działania relacjonują na profilu społecznościowym https://www.facebook.com/profile.php?id=61551228305547
v KONKURSY:
v 14 czerwca 2024 roku w sali recepcyjnej ratusza w rozstrzygnięto XXX konkurs „Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego”.
Julia Olejniczak, Paulina Przybyłek i Maria Szczot z klasy 3b zdobyły Nagrodę Rektora Uniwersytetu Kaliskiego . Oczywiście realizowały temat o lokalnych Sprawiedliwych - Sprawiedliwi wśród Narodów Świata z terenu Ziemi Kaliskiej.
v 6 marca 2024 r. odbyła się Gala Kaliszanki Roku, podczas której podsumowano konkurs "Gdzie się podziały superbohaterki?". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z kl. 3b i wszystkie znalazły się w gronie nagrodzonych.
jury zadecydowało przyznać: 1 miejsce – Paulina Przybyłek (Bon o wartości 200 zł, zestaw upominkowy od UM w Kaliszu i sesję uważności dotykiem Acces Bars) – uczennica przygotowała film o Deborze Gross-Schinagel – urodzonej w Kaliszu lekarce, działaczce.
v dwie grupy uczniów z kl. 3b nagrały krótkie filmy- rolki, które wzięły udział w ogólnopolskim konkursie „ŻYDOWSKIE DZIEDZICTWO W 60 SEKUND”, należało wysłać przygotowany w formacie rolki, maksymalnie 60-cio sekundowy film o temacie: „Dziedzictwo żydowskie dookoła mnie”. Lokalne ślady dawnego życia społeczności żydowskiej, kultura i religia Żydów, przemyślenia dotyczące relacji polsko-żydowskich.
Prace zakwalifikowane do udziału w konkursie zostały opublikowane w mediach społecznościowych i będą się starać o nagrody ufundowane przez fundację Galicia Jewish Heritage Institute.
v Uczeń klasy 3b Kacper Kurczewski brał udział w Międzynarodowym Konkursie Młodzieżowym w projekcie „HerStories – Opowiadanie historii żydowskich kobiet” organizowanym przez Centropę. Na konkurs wpłynęło prawie 200 prac uczniów z różnych krajów Europy - z Polski, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Czech, Węgier i Niemiec. Każda z prac była oceniana przynajmniej przez trzech jurorów z różnych krajów - partnerów w projekcie. Z nadesłanych przez polskich uczestników pierwsze miejsce zajęła praca uczniów ze Świdnika. Zwycięzcy z każdego kraju zostali zaproszeni do Budapesztu. Kacper przygotował film o urodzonej w Kaliszu pisarce żydowskiego pochodzenia – Gustawie Jareckiej. Dotarł do cennych archiwaliów i relacji świadków. Nagranie dźwięku miało miejsce w profesjonalnym studiu nagrań w ODNie w Kaliszu, głosu użyczyli : pani Małgorzata Szymańska i pan Zbigniew Judasz.
v Wycieczki/wizyty w Miejscach Pamięci:
- 24 marca 2024r. grupa uczniów z klas trzecich i czwartych pod opieką I. Galuby-Bryi i Pawła Szczota odwiedziła Miejsce Pamięci, zwiedziła Muzeum Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Udział młodzieży możliwy był dzięki ministerialnemu projektowi edukacyjnemu. Uczniowie opłacili jedynie dojazd do Oświęcimia. Uczniowie zwiedzili Muzeum w Oświęcimiu i Brzezince, wiedzę utrwalili w czasie warsztatów pt. „Los dzieci w KL Auschwitz”, które prowadziła dr Maria Martyniak z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
- W dniach 4 i 5 kwietnia 2024r. nastąpiło zwieńczenie projektu „Z Kalisza do Krakowa – poznajemy historię i kulturę Żydów polskich”.
Celem projektu było poznanie kultury i religii żydowskiej, poznanie historii Żydów i Polaków, walka z antysemityzmem, integracja grupy. Nauka prezentowania zdobytej wiedzy i dzielenia się nią.
Siedmioro uczniów zaangażowanych w konkursy i projekty wyjechało na wycieczkę do Krakowa. Pieniądze na wyjazd pozyskaliśmy dzięki grantowi z amerykańskiej fundacji TOLI (TOLI - The Olga Lengyel Institute for Holocaust Studies and Human Rights).
Uczestnicy mieli warsztaty w JCC, zwiedzili muzeum Galicja, Zwiedzili krakowski Kazimierz. Następnego dnia poznali najważniejsze zabytki Krakowa – Wawel, Kościół Mariacki, Rynek; spacerując uliczkami szukali śladów modernizmu i krakowskiej bohemy.
- W ramach innowacji uczniowie wzięli udział w akcji „Łączy nas pamięć” (żonkile) upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim.