Trzeci dzień środa 18.10.23r. ruszyliśmy na zwiedzanie Werony i Padwy. Od Hotelu do Werony to odległość 20km natomiast do Padwy to 90km. No i zaczęło trochę padać. Jednak Włochy bez względu na pogodę są cudowne. Ok. godz. 9.30 spotkaliśmy się z naszą przewodniczka Beatą, która oprowadzała nas po tych dwóch ciekawych miastach. Wjazd do Werony zaczęliśmy od panoramicznego przejazdu autokarem, bowiem Werona była obwarowana i pozostały przepiękne bramy wjazdowe. Miasto leży w zakolach rzeki Adygi, u podnóża wzgórz św. Piotra, zachwyca wszystkich ogromną ilością zabytków, pałaców, kościołów i mostów.
Spacer po Weronie to uczta dla oka i mnóstwo ciekawostek oczywiście związanych z Romeo i Julią. Zobaczyliśmy bardzo dobrze zachowany słynny rzymski amfiteatr z I w. Następnie przeszliśmy Via Mazzini najbardziej reprezentacyjnym deptakiem Werony w stronę Piazza delle Erbe. Stąd już niedaleko było do domu Julii, gdzie stoi posag Julii i można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ale… zgodnie z tradycją należało przyłożyć dłonie do piersi Julii, co przynosić ma szczęście w miłości. Do posągu była długa kolejka. Wytrwaliśmy. W pobliżu domu Julii znajduje się kościół Santa Maria della Antica z grobowcami Scaligerich. Z Werony przejechaliśmy do Padwy.
Padwa to przepiękne miasto przede wszystkim studenckie. Za historyczne centrum Padwy uważa się Palazzo della Ragione z XIII w. oraz otaczające go place: Piazza dele Erbe i Piazza dei Frutti. Blisko centrum znajduje się Pallazo del Bo – historyczna siedziba Uniwersytetu Padewskiego, założonego w 1222 r. Istotnym punktem Padwy jest plac Piazza del Duomo z Katedrą i Babtysterium z freskami Giusto de’ Menabuoi. Także Bazylika św. Antoniego. To patron osób i rzeczy zagubionych. Obok Bazyliki, najbardziej charakterystycznym miejscem w mieście jest Prato della Valle, jeden z największych placów w Europie. Na środku placu znajduje się wysepka Isola Memima otoczona kanałem, wzdłuż którego stoją figury świętych i innych ważnych osobistości (m.in. Dantego). Przy placu znajduje się monumentalna Bazylika św. Justyny. W Padwie odwiedziliśmy lokal dla studentów, gdzie zawsze są drzwi otwarte. Uniwersytet Padewski to uczelnia z prawie 800-letnią historią. Studiowało tutaj wielu wybitnych uczonych i poetów mienionych epok. Absolwentami uczelni byli m.in. Galileusz, Mikołaj Kopernik, Jan Kochanowski czy Stefan Batory i Jan Zamojski.
Po wyczerpującym zwiedzaniu wróciliśmy do hotelu. W drodze powrotnej nasza pani pilot Martyna opowiedziała nam o lokalnych producentach win, oliwy i innych produktach, które są przypisane do każdego regionu Włoch.
Iza