Godło Polski
BIP

Veni, vidi, vici Włochy Północne zdobyte MEDIOLAN

Dzień czwarty to Mediolan. 19.10.2023r. w deszczu wyjechaliśmy na podbój Mediolanu. 150 km od Hotelu i  półtorej godziny jazdy. Na miejscu czekała na nas przewodniczka Milena. I tutaj pierwsza niespodzianka. Jeżeli ktoś ogląda program „Polacy za granicą” to właśnie Milena była gościem tego programu, a my mieliśmy przyjemność ją poznać. Milena na stałe mieszka w Mediolanie, dlatego opowiadała nam dużo anegdot i ciekawostek. Choćby fakt, że  Carabinieri (włoska ogólnokrajowa żandarmeria) nie mylić z Policją -  chodzą w mundurach, które szyte są u Armaniego, czy zwrócenie uwagi na nietuzinkowych, a w Mediolanie po prostu mieszkańców, których ubiór wśród turystów budzi zainteresowanie, a określa się ich jako: Sciura (kapelusz, trampki, szorty ale torebka Louis Vuitton). Nic dziwnego Mediolan to przecież kosmopolityczna stolica mody.

Zwiedzaliśmy Piazza del Duomo ze słynną gotycką katedrą, w której znajduje się rzeźba świetego Bartłomieja obdartego ze skóry i ta skórą owiniętego. Galleria Vittorio Emanuele z eleganckimi kawiarniami, tradycyjne miejsce spotkań mediolańczyków, Piazza della Scala ze słynną operą La Scala oraz okazały Castello Sforzesco. - ceglany zamek w centrum Mediolanu, zbudowany w połowie XV wieku.

Oczywiście być w Mediolanie i nie zjeść pizzy w Pizza Spontini to, tak jakbyście w ogóle nie byli w Mediolanie. Toteż tłumnie ruszyliśmy do lokalu, w którym ogromna pizza na grubym cieście z różnymi dodatkami jest krojona na duże trójkąty i sprzedawana na porcje. My też mamy takie miejsce w Warszawie.

W drodze powrotnej z Mediolanu pani pilot Martyna zrobiła nam niespodziankę i poza programem wycieczki zatrzymaliśmy się przy Stadionie San Siro „Giuseppe Meazza”. To stadion piłkarski, na którym mecze rozgrywa A.C. Milan oraz Inter Mediolan. Obiekt jest jednym z największych stadionów na świecie i może pomieścić ok. 85 tysięcy kibiców. San Siro jest jednym z 27 europejskich stadionów ocenionych na 5 gwiazdek przez UEFA (5 na 5, najwyższa klasa). 

Kolejną niespodziankę w tym dniu zrobiła nam pani dyrektor Agnieszka Korotczuk. Wycieczka z Ekonomika to także akcent edukacyjny związany z naszym profilem szkoły. Pani dyrektor opowiedziała o pewnym Włochu mieszkającym przez pewien czas w Mediolanie, którego powinni znać przede wszystkim ci uczniowie, którzy uczą się rachunkowości. Chodzi o najbardziej znanego twórcę podstaw współczesnej rachunkowości Luka Pacioli (1445 -1517). To włoski franciszkanin, wędrowny nauczyciel i matematyk, uważany za “ojca rachunkowości”. Opracował on m.in. standard zasady podwójnego zapisu. Po wyczerpującym dniu wracamy do hotelu.

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl