26 lutego 2024r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu nastąpiło otwarcie wystawy pt. „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”.
Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Mimo, iż urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie, które podarowali im rodzice, żydowscy i polscy. Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne, musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia.
Wystawę można obejrzeć w ZSE dzięki Stowarzyszeniu Dzieci Holocaustu w Polsce, do 4 marca br.
W ramach wystawy 27 lutego odbyło się spotkanie młodzieży ZSE (klasy piąte) z przedstawicielem Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, Panem Zbigniewem Judaszem, który opowiedział o wielokulturowości Kalisza. Zbigniew Judasz jest Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Kalisza do spraw dziedzictwa wielokulturowego Kalisza, mniejszości narodowych i etnicznych.
Nie zabrakło i naszych, "ekonomikowych" akcentów - za część prezentacji, przedstawiającą lokalnych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata odpowiedzialny był Kacper Kurczewski.
Uczniowie klasy 1d mogli uczestniczyć w oprowadzaniu kuratorskim.
Iza