Godło Polski
BIP

KALISZ - WARSZAWA - PARYŻ PIĘKNA, WZRUSZAJĄCA I NIEZAPOMNIANA PODRÓŻ

Dnia 4.10.2023 r. delegacja na czele z sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Janem Dziedziczakiem oraz Prezydentem Kalisza Krystianem Kinastowskim udała się do Paryża, aby wziąć udział w uroczystościach pożegnania szczątków Stefana Szolc-Rogozińskiego i przewiezienia ich do Polski.

Miło nam poinformować, iż Kacper Kurczewski i p. Mariola Medzińska wzięli udział w tej niezwykłej podróży. Wraz i innymi zwycięzcami konkursu, przedstawicielami szkół i drużyn harcerskich noszących imię podróżnika reprezentowali miasto Kalisz.

Delegacja odwiedziła cmentarz Montparnasse, gdzie złożono kwiaty na grobie Ludwika Mierosławskiego - polskiego generała, pisarza i działacza niepodległościowego. Następnie Bibliotekę Polską, gościnne miejsce kultywujące kulturę, historię oraz przyjaźń polsko-francuską. Gromadzi eksponaty upamiętniające wybitnych Polaków, między innymi Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika oraz wystawę obrazów i rzeźb Bolesława Biegasa. Goście otrzymali niezwykły prezent - piękne wydany "Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego".

Kolejnym punktem było złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności oraz uroczystości w przepięknym budynku Ambasady Polskiej w Paryżu. Zgromadzeni goście, przedstawiciele Polonii, uczniowie polskiej szkoły mieli okazję wysłuchać przemówień ambasadora Polski we Francji Jana Emeryka Rościszewskiego, ministra Jana Dziedziczaka oraz pełnomocnika Kancelarii Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci Wojciecha Labudy. Wszyscy podkreślali, że uroczystości są uwieńczeniem wielomiesięcznych starań, by sprowadzić do ojczyzny szczątki Stefana Szolca-Rogozińskiego, wybitnego podróżnika i badacza Afryki, jednego z tysięcy najwybitniejszych przedstawicieli naszego narodu, którzy wskutek zawiei historii spędzili swoje życie poza ojczyzną.

 Nabożeństwo ekumeniczne, które prowadził przez ks. Michał Kühn, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej  w Kaliszu odbyło się na dziedzińcu ambasady i było szczególnie wzruszające dla członków rodziny podróżnika, zakończyło się modlitwą i pożegnaniem trumny. Po krótkim spotkaniu z rodakami mieszkającymi we Francji na temat kultywacji polskich tradycji, kultury i języka polskiego członkowie delegacji udali się w drogę powrotną.

 Na lotnisku w Warszawie przywitano trumnę Stefana Szolc-Rogozińskiego z honorami w asyście wojska.

 

Dla wszystkich uczestników była to piękna, wzruszająca i niezapomniana podróż.

Poniżej fotorelacja z uroczystości.

W Kaliszu uroczystości odbędą się 10 października.
O godz. 11 w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława (Garnizonowym) odprawione zostanie nabożeństwo żałobne. Po nim uczestnicy przejdą na Cmentarz Ewangelicko-Augsburski. Tam, o godz. 12:30, szczątki kaliskiego podróżnika zostaną złożone do grobu w kaplicy Repphanów i Scholtzów, w której spoczywają m.in. rodzice podróżnika.

O godz. 14:00 w auli Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Nowy Świat 4 rozpocznie się spotkanie poświęcone Stefanowi Szolcowi-Rogozińskiemu. W programie, oprócz wystąpień, przewidziano m.in. prezentację albumu o podróżniku, a także emisję filmu „Królowie, palawary i zapomniany odkrywca” w reżyserii Władysława Rybińskiego z 2016 roku, poświęconego wyprawie do Kamerunu.

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl