Godło Polski
BIP

Pożegnanie Zasłużonego Absolwenta

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Mieczysława Wiśniewskiego, naszego Zasłużonego Absolwenta.


Zmarł 14 kwietnia w wieku 97 lat. Był ostatnim żyjącym kaliskim żołnierzem Armii Krajowej. Był też harcerzem, członkiem Towarzystwa Miłośników Kalisza. Mieczysław Wiśniewski był wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Medalem "Stulecia Odzyskanej Niepodległości", a także Odznaką „Zasłużony dla Miasta Kalisza”.


Był aktywnym członkiem Koła Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych. Na Zjeździe Absolwentów w czerwcu 2008 roku otrzymał odznakę „Zasłużony Absolwent Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu”, a na zjeździe w czerwcu 2013 roku otrzymał tytuł „Honorowego Absolwenta”. W Dniu Patrona Szkoły w kwietniu 2015 roku uhonorowany został nagrodą „Bene Meritus” przyznaną przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów naszej Szkoły. Pomimo podeszłego wieku uczestniczył w życiu naszej Szkoły, swoją obecnością uświetniał szkolne uroczystości i zjazdy absolwentów. Maturę uzyskał w czerwcu 1946 r.

Mieczysław Wiśniewski urodził się 29 sierpnia 1925 r. Gdy miał 14 lat zdał do II klasy Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu. W 1940 r. został wysiedlony wraz z rodziną do Jasła.


W 1942 r. ukończył Szkołę Handlową w Jaśle i tam pracował jako magazynier w Młynie Handlowym. W tym samym roku wstąpił do Armii Krajowej i został członkiem 5. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Był dowódcą drużyny sanitarnej. Walczył z okupantem na terenach przy Przełęczy Dukielskiej.


Powrócił do Kalisza w marcu 1945 roju a w lipcu otrzymał świadectwo 4-letniego Gimnazjum Kupieckiego a rok później zdał maturę. Zaraz po maturze został powołany do Sztabu Pierwszej Warszawskiej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie, gdzie pełnił służbę jako pisarz.


Od sierpnia 1948 r. pracował w Państwowej Centrali Handlowej we Wrocławiu jako księgowy i kasjer. Po likwidacji centrali kontynuował pracę pw Spółdzielni Ogrodniczej w Kaliszu jako kierownik organizacji i samorządu.


Od września 1961 roku pracował jako księgowy, zastępca głównego księgowego, a od 1967 r. jako główny księgowy i pełniący obowiązki głównego ekonomisty w Kaliskiej Fabryce Fortepianów i Pianin w Kaliszu. W 1980 r. przeszedł na rentę inwalidzką II grupy. Od 1984 r. do 1995 r. był również głównym księgowym w Kaliskim Towarzystwie Wioślarskim w Kaliszu.


                Umarłych wieczność dotąd trwa,
                dokąd pamięcią się im płaci.
               

                             Wisława Szymborska


Spoczywaj w pokoju
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

Tomasz
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl