Każdy i każda z nas codziennie tworzy opowieści o świecie, komentując rzeczywistość. Jednak kiedy opisujemy miejsca, w których byliśmy tylko chwilę (np. na wakacjach) lub które znamy tylko z książek lub filmów jesteśmy bardzo podatni/e na powielanie stereotypów.
Jak topowi/e polscy/kie youtuberzy/ki mówią o krajach tzw. Globalnego Południa? Po co tam jeżdżą? Jaka wizja tych krajów wyłania się z ich nagrań oglądanych przez miliony widzów/ek?
W nowym raporcie “Gdy OBCY czuje się jak u siebie” przeanalizowaliśmy blisko 150 filmów z 10 popularnych kanałów na YouTubie które, dzięki swoim zasięgom, mają olbrzymi wpływ na wyobrażenia Polek i Polaków o rzeczywistości pozaeuropejskiej.
PAH Właśnie opublikował raport „Gdy OBCY czuje się jak u siebie – obraz krajów Globalnego Południa w wybranych polskich filmach podróżniczo-turystycznych na YouTubie”.
Jakie narracje dominują obecnie na internetowych kanałach podróżniczych? Jakie wyobrażenie o świecie kreują? Sprawdziliśmy to wspólnie z dr hab. Pawłem Nowakiem prof. UMCS, który szczegółowo przeanalizował dla nas treści proponowane przez 10 polskich youtuberów/ek opowiadających o pozaeuropejskiej rzeczywistości. Dominują w nich głęboko zakorzenione schematy i zjawiska - w ten sposób to pośrednio opowieść o tym jak Polki i Polacy widzą kraje Afryki, Azji i Ameryk.
Z treścią pełnego raportu możesz zapoznać się pod linkiem: www.bit.ly/raport-calosc
Natomiast jego skrót dostępny jest tutaj: www.bit.ly/raport-skrot
W kolejnym odcinku podkastu - Tolerancja to za mało - rozmawiamy z autorem w/w badania – dr hab. Pawłem Nowakiem.
Jest to dla nas punkt wyjścia do dyskusji nad tym jaki jest dominujący w Polsce obraz krajów afrykańskich, azjatyckich i amerykańskich oraz co zrobić, by wyjść poza powszechne schematy.
Posłuchaj: www.spoti.fi/3FbyEyF
WEŹ UDZIAŁ W WEBINARZE - 19.01.2022, godz. 19:00
W najbliższą środę organizujemy także spotkanie online z autorem badania. Rozpocznie się ono od krótkiej prezentacji głównych wniosków z analizy, m.in. jak przedstawiane są poszczególne kontynenty, jakich toposów kulturowych i schematów używają autorzy/rki oraz co możemy zrobić, aby zminimalizować stereotypowe opowieści o świecie.
Po prezentacji wniosków zaprosimy osoby uczestniczące w wydarzeniu do wspólnej dyskusji.
Spotkanie odbędzie się 19.01.2022 o godz. 19:00 i będzie tłumaczone na PJM.
Rejestracja:
https://pah.clickmeeting.com/czego-dowiemy-sie-o-swiecie-ogladajac-youtube-/register
Iza