Godło Polski
BIP

Podsumowujemy projekt "Moje włosy dają siłę"

W lutym 2021r. Izabella Galuba-Bryja zaproponowała uczennicom wzięcie udziału w projekcie charytatywnym. Przyniósł on wiele korzyści, o działaniach uczestniczek można było usłyszeć/przeczytać nawet w mediach ogólnopolskich.

Rok 2021 był specyficzny, organizacja działań w szkole ze względów epidemicznych była znacząco utrudniona. Należało pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie uczniów. Wiele działań wolontariackich zawieszono bądź odwołano. Wszelka aktywność musiała częściowo przenieść się do Internetu.

 

W lutym 2021 r. Szkolne Koło Wolontariatu ZSE rozpoczęło projekt pt. „Moje włosy dają siłę”. Do projektu przyłączyło się 17 uczennic. W projekcie bierze także udział opiekunka koła i jej 12-letnie córki bliźniaczki. Projekt byłdługofalowy, trwa kilka miesięcy.

Dziewczęta razem zapuszczały włosy, po ścięciu przekazały fundacji (Rak’n’roll), która robi peruki dla kobiet po nowotworach.

Do marca włosy ścięło i przekazało 17 uczestniczek projektu i osoby zaprzyjaźnione - 8 (córka nauczyciela ZSE, córki organizatorki, siostrzenice Dyrektorki ZSE, osoby, które przeczytały o projekcie w lokalnej prasie). W sumie 8 metrów włosów!

Dziewczyny chciały pokazać, że w kobiecości tkwi siła. Chcą czynić Dobro, dzielić się sobą!

Jak podkreślają uczestniczki projektu, włosy są symbolem kobiecości i siły. Poprzez przekazanie ich innym kobietom chcą okazać wsparcie.

Projekt byłtakże okazją do promowania zdrowego trybu życia, zachęcania do badań i profilaktyki chorób nowotworowych.

Uczestniczki wykazały się zaangażowaniem społecznym i solidarnością z osobami chorymi.

 

Celem finalnym projektu jest przekazanie włosów na peruki dla kobiet po nowotworach. Jednak projekt przyniósł korzyści na wielu płaszczyznach:

  1. Działania profilaktyczne:

Uczestniczki projektu stały się ambasadorkami samobadania, badań kontrolnych. Ich rolą jest także krzewienie wiedzy na temat zdrowego stylu życia wśród najbliższych.

- Na profilu społecznościowym redagowanym przez dziewczęta umieszczane są grafiki dotyczące samobadania i przypominające o profilaktyce.

- Udział w spotkaniu edukacyjnym w Kaliskim Klubie AMAZONEK (29.09). Kobiety po mastektomii opowiedziały o drodze do zdrowia, wygranej z rakiem i towarzyszącym emocjom. Opowiedziały o działalności klubu – wspólnej rehabilitacji, spotkaniach, wyjazdach, wspieraniu się. Przekazały także wskazówki dotyczące samobadania; wygłosiły prelekcję na temat profilaktyki raka piersi. Na zakończenie uczestniczki warsztatów wyszukiwały guzków na fantomie kobiecego biustu, aby w przyszłości uniknąć tej choroby i jej powikłań.

- projekcja filmu o pokonywaniu przeszkód nowotworowych - filmu z wyprawy rowerowej Rolling2Zwrotnik przygotowanego przez fundację Rak’n’roll. Film dotyka także tematu profilaktyki, wczesnego wykrywania choroby, metod badania.

Po filmie w formie warsztatowej uczestniczki dzieliły się emocjami i wypracowały mapę działań profilaktycznych.

 

2. Działania wzmacniające:

- warsztaty inteligencji emocjonalnej: "Znajdź siłę w sobie, aby dać Ją innym" z Kamą Kowalewską (13.10.) –aktorką kaliskiego teatru, psychologiem i terapeutą. Praca z emocjami i komunikacja transformująca to krok do wspierania relacji międzyludzkich, pracy nad sobą oraz sukcesu w każdej dziedzinie życia.

Pani Kama pokazała dziewczętom, że każda jest diamentem i nikt nie może tego zmienić . Wszystkie dziewczyny zgodnie stwierdziły, że spotkanie było niezwykle wartościowe.

- 22.11. uczestniczki projektu brały udział w warsztatach w Domu Sąsiedzkim. Niezwykle ciekawe spotkanie o kobiecości prowadziła Kalina Michocka (edukatorka, terapeutka, aktywistka) wespół z Marysią Dąbek – studentką, lokalną działaczką na rzecz praw kobiet).
Uczestniczki rozmawiały o stereotypach, ich roli i zrywaniu z nimi. Zastanawiały się, jak pokazywana jest kobieta w kulturze masowej, jak kreowany jest wizerunek rodziny i roli kobiety. Odnajdywały mocne strony w sobie i swoich przyjaciółkach. Wiele cennych spostrzeżeń, wniosków i spraw do przemyślenia - to owoc tego "babskiego gadania".

- Październik to miesiąc walki z rakiem, symbolizuje go różowa wstążeczka. Uczestniczki projektu kupiły różowe balony, napisały na nich swoje marzenia i cele. Na dziedzińcu szkoły przygotowały happening dla koleżanek i kolegów. Mówiły o konieczności badania, na zakończenie wypuściły balony wypełnione helem.

- Uczestniczki projektu brały udział w dwóch profesjonalnych sesjach fotograficznych. Z pozoru błahe doświadczenie przyczyniło się do budowania pewności siebie i odkrywania piękna w sobie. Dziewczęta w tym wieku zmagają się z wieloma kompleksami, trudnościami, poszukują tożsamości. W tym wsparło ich dwoje najlepszych kaliskich fotografów – Justyna Kuświk i Paweł Madaj. Efekty sesji z dumą zostały zaprezentowane na profilu społecznościowym..

- Wiele spotkań to rozmowy wokół książki „Magda miłość i rak. Magdalena Prokopowicz o życiu śmierci i o nadziei” Aliny Mrowińskiej. To książka o życiu i śmierci. I o nadziei.

Bohaterka w wieku 27 lat zachorowała na raka piersi. Walczyła z chorobą, będąc w ciąży. Przeszła chemioterapię, operację i urodziła zdrowe dziecko. Założyła fundację Rak’n’Roll. M. Prokopowicz stała się dla chorych i ich bliskich symbolem walki o jakość życia.

Każda z uczestniczek przeczytała tę książkę, ale fragmenty dziewczęta czytały wspólnie. Rozumiejąc genezę i dzieło Fundacji, miały poczucie celowości swoich działań.

- 30.11. dziewczęta wezmą udział warsztatach organizowanych przez Fundację Julii Woykowskiej w Poznaniu. Warsztaty Mocy: wystąpień publicznych i sprawczości. Mają wzmacniać rozwój młodych kobiet, budować w nich siłę i poczucie odpowiedzialności za siebie i innych. Udział w nich sfinansował Wydział Edukacji UM w Kaliszu.

 

  1. Projekt był także antidotum na samotność spowodowaną pandemią i nauczaniem online. Uczestniczki założyły grupę na messengerze, tam rozmawiały o pielęgnacji włosów, zdrowym stylu życia, wspierały w tym szczytnym działaniu, także zwyczajnie się ze sobą zaprzyjaźniły, plotkowały, żartowały.

W czasie nauczania online (przestrzegając zasad bezpieczeństwa) spotykały się ze specjalistami, by porozmawiać o pielęgnacji włosów i zdrowym stylu życia. Na wszystkie spotkania piekły ciasteczka, wymieniały przepisy.

 

 

  1. Dziewczęta posiadły umiejętność zaprezentowania siebie i swojej pracy:

-Stworzyły logo projektu,

-Prowadziły profil na fb. Tam opisywały wszystkie wydarzenia https://www.facebook.com/Moje-w%C5%82osy-daj%C4%85-si%C5%82%C4%99-100184992447996

- Nagrały krótki filmik,

-Spotkały się z Prezydentem Kalisza Krystianem Kinastowskim. W Sali recepcyjnej kaliskiego ratusza opowiedziały o projekcie, inspiracjach, planach.

- dwukrotnie wystąpiły przed kamerą –telewizji kaliskiej i w programie TVP3 „Witaj Wielkopolsko”, udzieliły wywiadu do Radia Eska.

 

 

5. Spotkania nt. pielęgnacji włosów:

- z Aurelią Wieczorek z firmy MONAT, zdradziła wiele szczegółów dotyczących pielęgnacji włosów (3.03.21r.)

- indywidualne wizyty w salonie fryzjerskim DARIO, pielęgnacja,

- 20.11.21r. szkołę odwiedziły fryzjerki z salonu TRENDY; przeszkoliły dziewczęta w zakresie pielęgnacji, zdradziły fryzjerskie tajemnice.

 

 

Projekt zyskał wsparcie fryzjerów i firm kosmetycznych. Nasi partnerzy:

- Designer sp. z o.o. Artykuły Fryzjerskie, (uczestniczki otrzymały włoskie profesjonalne kosmetyki fryzjerskie)

- fryzjer i stylista fryzur Dariusz Markiewicz, salon urody DARIO,

- Aurelia Wieczorek – managing market mentor firmy MONAT,

- TRENDY Hair Fashion Kalisz.

 

Projekt odbił się szerokim echem w społeczności lokalnej, a nawet ogólnopolskiej; stał się medialnym wydarzeniem.

 

Projekt spotkał się z szerokim odbiorem społecznym. Swoje włosy na szczytny cel oddała także córka nauczyciela ZSE, siostrzenice Dyrektorki ZSE, kobiety, które przeczytały o akcji w mediach. 

wszystkie informacje, działania, zdjęcia, artykuły dostępne są tu: https://www.facebook.com/Moje-w%C5%82osy-daj%C4%85-si%C5%82%C4%99-100184992447996

 

W grudniu projekt został nagrodzony w konkursie „Wielkopolska Otwarta na Wolontariat” Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, uczestniczki wygrały 3500zł, które w całości przekazały na leczenie chorej na SMA Jagódki.

PROJEKT ZAKOŃCZY UROCZYSTA GALA, KTÓRA ODBĘDZIE SIĘ 27 KWIETNIA 2022R. W aKCELERATORZE kULTURY.

zapraszamy

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl