Godło Polski
BIP

Święto liczby PI w EKONOMIKU

14 marca na całym świecie liczba PI obchodzi swoje święto. Datę tą wybrano z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby PI, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”. Dzień ten, łączy się również z datą urodzenia Alberta Einsteina, dlatego też jest obchodzony w wielu szkołach i na uczelniach.

Uczniowie klasy ID wraz z wychowawcą p. Arletą Woźniak postanowili przygotować z tej okazji nietypowy plakat, przedstawiający ich wizje liczby PI. Każdy zrobił zdjęcie cyfr ze swojego otoczenia, które w całości stworzyły maleńki fragment tej jakże ważnej niewymiernej liczby.

Ludolfina, tak inaczej zwiemy liczbę PI to stała matematyczna, która ma zastosowanie w wielu działaniach zarówno w matematyce, jak i fizyce. Definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości średnicy. Znajduje się ona również w geometrii euklidesowej we wzorze na objętość kuli i pole koła. We współczesnej analizie matematycznej, istnieje wiele metod na wyliczenie jej przybliżenia z dowolną dokładnością. Symbol π został wprowadzony przez walijskiego matematyka Williama Jonesa w roku 1706, w monografii „Synopsis palmariorum mathesos”. Symbol ten jest pierwszą literą greckiego słowa περίμετρον – perimetron, co oznacza obwód.

Arleta Woźniak

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl