Godło Polski
BIP

„INNOWACYJNE” SPOTKANIE Z KALISKIM PRZEWODNIKIEM

Dnia 15 listopada 2019 roku, w ramach realizowanej w ZSE innowacji „GEOGRAFIA PO ANGIELSKU - WHY NOT?”, odbyło się spotkanie z dr Piotrem Sobolewskim, prezesem Kaliskiego Koła Przewodników PTTK, pomysłodawcą cyklu spacerów krajoznawczych „Kaliszobranie” oraz autorem książek o Kaliszu i okolicach.

Pan Piotr Sobolewski chętnie przyjął zaproszenie do naszej szkoły, gdyż jest byłym nauczycielem Ekonomika i jako rodowity Kaliszanin zawsze wspiera wszelkie inicjatywy mające na celu propagowanie swojego ukochanego miasta. Uczniowie realizujący projekt zostali zabrani przez niego na wirtualną wycieczkę po Kaliszu, podczas której dowiedzieli się cennych informacji  na temat wielokulturowej historii Kalisza, jego zabytków oraz sławnych osób z nim związanych. Prowadzący - swoim zwyczajem – do podstawowych informacji dorzucał też ciekawostki i mniej oficjalne dane o  omawianych punktach wycieczki.

Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się m.in. dlaczego Kalisz nazywany jest „najstarszym miastem w Polsce” (choć nie wszyscy Polacy się z tym zgadzają) lub też „Wenecją północy” (ponieważ posiada 50 mostów – czyli w przybliżeniu 1 most na 2000 mieszkańców). Kolejną rzeczą, o której mało kto wie, jest fakt, że Kalisz był najbardziej zniszczonym miastem w Europie podczas I wojny światowej – w 1914 roku 80% miasta legło w gruzach, stąd na stulecie tego wydarzenia, w 2014 roku, odbył się widowiskowy spektakl „Kalisz Fenix” (odrodzony z popiołów), natomiast odbudowa Kalisza jest do dziś opisywana w podręcznikach dla studentów architektury.

Zgodnie z założeniami projektu, uczniowie biorący w nim udział mają za zadanie przygotować wybrany obiekt związany z Kaliszem i opracować go w języku angielskim, aby móc przedstawić go podczas wycieczki  z udziałem anglojęzycznego gościa. Dlatego też, w drugiej części spotkania uczestnicy realizujący projekt przedstawili swoje propozycje i uważnie wysłuchali sugestii prowadzącego, w jaki sposób można wbogacić swoją prezentację.  Na koniec spotkania był czas na pytania dotyczące pracy przewodnika. Uczniowie dowiedzieli się miedzy innymi, że aby dobrze wykonywać swoją pracę, przewodnik musi być „na bieżąco” z informacjami, powinien zawsze starać się dopasować komentarz do odbiorcy,  a przede wszystkim musi mieć pasję do tego zawodu.

W ramach podziękowania za owocne spotkanie, uczennice klasy 4d - Dorota Kowalska, Aleksandra Gadzinowska i Ewelina Wojtynka - wręczyły panu Sobolewskiemu książkę własnego autorstwa pt. „Adam Sztark. Opowieść o odwadze”.

Uczniowie biorący udział w innowacji (o Kaliszu):

Klasa 2a              

Martyna Witczak

Paulina Witczak

Roksana Drzewiecka

Klasa 2d

Dawid Walkowiak

Jakub Stasiak

Marta Łukaszewska

Kinga Małecka

Klasa 2e

Paulina Młynarczyk

Paulina Nosal

Marta Borowicz

Klasa 3d

Wiktor Matysiak

Arkadiusz Kaczmarek

Klasa 4b

Dawid Herc

Klasa 4d

Karolina Jagielska

Dominika Kowalczyk

Dorota Kowalska

Aleksandra Gadzinowska

Ewelina Wojtynka

Innowacja realizowana jest pod opieką p. Marioli Medzińskiej (geografia) i p. Klaudii Klamki (język angielski).

/K.Klamka/

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl