Godło Polski
BIP

Plakaty informujące o wyborach, komunikat w radiowęźle szkolnym i ankieta jako sposób sprawdzenia wiedzy o wyborach.

W projekcie brało udział czterech uczniów naszej szkoły, wspierały nas dwie nauczycielki : Pani Bogumiła Bielak oraz Pani Anetta Woźniak; wspomagały nas materiałami, które mogliśmy użyć w bardzo kreatywny sposób oraz w pełni zajęły się wypełnianiem dokumentów, dotyczących naszej akcji. Każda z osób miała swoje zadania : Janek, zajął się energicznym tworzeniem plakatów promujących naszą aktywność oraz rozmieszczeniem ich na korytarzach szkolnych. Jakub, pracowicie oraz cierpliwie nagrywał i montował filmiki zachęcające młodzież z naszej szkoły do udziału w wyborach, które odbędą się 13 października 2019 roku w naszej szkole. Sebastian, ogłaszał przez radiowęzeł szkolny informacje dotyczące wyborów oraz zachęcał uczniów do udziału w nich. Kacper, zadawał pytania podczas nagrywania filmików promujących naszą akcje a także, z wielką przyjemnością wspomagał każdego z pozostałych uczestników projektu w ich zadaniach.

Naszą ankietę przeprowadziliśmy w szkole, do której uczęszczamy, ankieta odbyła się w czasie jednej z lekcji w poniedziałek dnia 7 października 2019 roku. Na pytania zawarte w ankiecie odpowiadali nam nasi koledzy i nasze koleżanki, Łącznie udział w ankiecie wzięło 106 osób, z aż 11 klas. Staraliśmy się aby pytania, były w miarę proste, ale jednak bardzo ważne i ułatwiające naszą akcje, właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na takie pytania a nie inne. Uczniów naszej szkoły pytaliśmy między innymi o to; czy wiedzą kiedy odbędą się wybory zarówno w naszej szkole jak i te parlamentarne, nasi współuczniowie, dali nam także odpowiedź na pytanie dotyczące samej wagi wyborów, mianowicie powiedzieli nam czy ich zdaniem wybory są ważne. Ostatnie pytanie, wymagało od ankietowanych dłuższego i poważniejszego zastanowienia się na temat tego, czy uważają się za patriotów. To pytanie było Naszym zdaniem najważniejszym, w całej ankiecie. Bardzo miłym zaskoczeniem dla nas była ogromna liczba pozytywnych odpowiedzi na nasze pytania, dzięki temu wiemy, że przynajmniej uczniowie naszej szkoły, wiedzą co nieco o nadchodzących wyborach, zarówno tych szkolnych, jak i pozaszkolnych. Wyzwaniem dla nas okazało się być wystąpienie w radiowęźle szkolnym, ponieważ wystąpienia publiczne są dość trudne i powodują dużą ilość stresu.

Spośród osób w naszej szkole aż około 90% znało odpowiedź  na zadane przez nas pytania w ankiecie. Najtrudniejszym zagadnieniem w naszym badaniu okazało się stwierdzenie, czy badane osoby uważają się za patriotów. Wnioskując, naszym zdaniem ludzie nie są wystarczająco dobrze poinformowani o definicji i uczuciach związanych z patriotyzmem. Zaszokowała nas również ilość osób, która nie wie, jakie stanowisko zająć w tej sprawie.

Wybory odbywające się w naszej szkole.

W projekcie brało udział czterech uczniów naszej szkoły, wspierały nas dwie nauczycielki : Pani Bogumiła Bielak oraz Pani Anetta Woźniak; wspomagały nas materiałami, które mogliśmy użyć w bardzo kreatywny sposób oraz w pełni zajęły się wypełnianiem dokumentów, dotyczących naszej akcji. Każda z osób miała swoje zadania : Janek, zajął się energicznym tworzeniem plakatów promujących naszą aktywność oraz rozmieszczeniem ich na korytarzach szkolnych. Jakub, pracowicie oraz cierpliwie nagrywał i montował filmiki zachęcające młodzież z naszej szkoły do udziału w wyborach, które odbyły się 8 października 2019 roku w naszej szkole. Sebastian, ogłaszał przez radiowęzeł szkolny informacje dotyczące wyborów oraz zachęcał uczniów do udziału w nich. Kacper, zadawał pytania podczas nagrywania filmików promujących naszą akcje |a także, z wielką przyjemnością wspomagał każdego z pozostałych uczestników projektu w ich zadaniach. W organizacji wyborów wspierała nas nasza koleżanka Katarzyna Raczyk. W miejscu w którym odbyły się wybory, ustawiliśmy ławki, które przykryliśmy gustownymi obrusami. Kilkanaście centymetrów dalej postawiliśmy na podwyższeniu urnę do której głosujący wrzucali kartki z oddanymi głosami. Za parawanem ustawiliśmy podest na którym, uczestnicy mogli oddawać swój głos, zachowując pełną prywatność. Wyniki ogłosiliśmy następnego dnia poprzez szkolny radiowęzeł oraz szkolnego facebooka.

Uczniowie mogli głosować we wtorek 8 października 2019 roku. Głosowanie trwało przez cały dzień. Aby oddać swój głos, uczniowie musieli wylegitymować się dowodem osobistym lub innym dowodem tożsamości, wpisać się na listę, odebrać oraz wypełnić kartę dotyczącą wyboru komitetu na który chcieli zagłosować i wrzucić ją do urny. Pozytywnym zaskoczeniem dla nas byłą bardzo duża frekwencja osób biorących udział w głosowaniu. Było ich aż 334. Największa frekwencja była wśród osób z klas trzecich. Głosowało Aż 76 procent. Najmniej osób głosujących pochodziło z klas drugich, było ich tylko 49 procent. Ogólna frekwencja (jeżeli chodzi o całą szkołę) wyniosła 58% co było bardzo zadowalającym wynikiem. W trakcie przeprowadzania wyborów, nic nie sprawiło nam większego kłopotu.

Uprawnionych do głosowania było 570 osób. Zagłosowały 334 osoby, 10 (3%)  głosów było nieważnych. Wyniki przedstawiały się następująco :

  1. KW Polskie Stronnictwo Ludowe – 34 głosy, (10%)
  2. KW Konfederacja Wolności i Niepodległości – 40 głosów, (12%)
  3. KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni – 68 głosów. (20%)
  4. KW Prawo i Sprawiedliwość – 120 głosów, (36%)
  5. KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – 62 głosy. (19%)

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl