Kształtowanie postaw patriotycznych służy identyfikacji narodowej i kulturowej, przygotowuje do życia w społeczeństwie oraz wpływa na tworzenie więzi z krajem ojczystym. Wdraża młode pokolenie do pełnienia ról prospołecznych. Jest wartością uniwersalną. Trzeba je zatem budować stopniowo poprzez działalność dydaktyczno wychowawczą, ponieważ nikt nie rodzi się patriotą.
25 listopada 2019r uczniowie klasy 2b pod opieką Pani Beaty Antczak przygotowali debatę i program artystyczny pt. „ Warto być patriotą”. Publiczność została zabrana w podróż w czasie, na scenie pojawili się bowiem w oryginalnych kostiumach: magnat, szlachcic, chłop, poeta, robotnik i żołnierz. Przypomnieli oni najważniejsze wydarzenia historyczne w drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pokazali jak z czasem zmieniało się pojęcie patriotyzmu. Tłem wydarzeń były dobrane tematycznie piosenki w wykonaniu Oliwii Duczmal i Sylwii Staniewskiej oraz muzyka Fryderyka Szopena. Uczniowie przygotowali gazetkę tematyczną, zadbali też o rekwizyty i scenografię. Na uwagę zasługuje fakt, iż autorem scenariusza był Tomasz Kozica – pasjonat i znawca historii. Wśród uczniów naszej szkoły przeprowadzona została też ankieta z której między innymi wynika, że prawie wszyscy czują się patriotami, znają i podziwiają słynne postacie, które swoim życiem i postępowaniem dały przykład patriotyzmu. W dzisiejszych czasach mianem patrioty określamy osobę, która cechuje się szacunkiem i umiłowaniem dla ojczyzny. Jest gotowa do poświęcenia się dla niej i dla Narodu. Stawia dobro własnego kraju ponad interesy osobiste. Patriota ma poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z Narodem, jego kulturą i tradycją . Może być ono realizowane poprzez kultywowanie tradycji i obrzędów, obchodzenie świąt i rocznic oraz upamiętnianie bohaterów.
Celem debaty było przypomnienie, że patriotyzm to także oddawanie czci i szacunku symbolom naszej Ojczyzny czyli – okazywanie szacunku dla godła, flagi i hymnu narodowego. Przejawiają się one w bardzo prostych gestach, takich jak stanie na baczność i śpiewanie hymnu podczas akademii szkolnych, zachowanie powagi podczas obchodów rocznic świąt narodowych, wywieszenie flagi biało-czerwonej w czasie tych świąt.
Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę zespołu T. Love o wymownym tytule „ Ojczyznę kochać trzeba i szanować”, której refren mówi o tym, że …
„Ojczyznę kochać trzeba i szanować
Nie deptać flagi i nie pluć na godło
Należy też w coś wierzyć i ufać
Ojczyznę kochać i nie pluć na godło.”
/Beata Antczak/
Iza