Kuchnia portugalska z całą pewnością jest jedną z najciekawszych i najsmaczniejszych kuchni Europy. Na portugalskim stole przeważają proste, gotowane dania. Składnikiem wielu potraw są owoce morza i ryby. Do przyprawiania potraw często używa się jedynie soli morskiej. Popularnym dodatkiem jest również oliwa z oliwek.
Caldeirada
Tradycyjną potrawą portugalskiej kuchni jest caldeirada – jednogarnkowa potrawa na bazie ryb.
Portugalski fast food
Grillowane sardynki
Bardzo popularnym portugalskim fast foodem są grillowane sardynki. Sprzedawane na miejskich skwerach i w bocznych uliczkach są naprawdę bardzo smaczne.
Bifana
Bifana to niedroga i bardzo smaczna potrawa, serwowana w wielu portugalskich lokalach. Cienko pokrojone bitki wieprzowe smaży się, a następnie dusi w sosie. Tak przygotowane mięso serwuje się w bułce. Idealnym dodatkiem do dania jest butelka lokalnego piwa.
Portugalskie sery
Portugalia słynie również z przepysznych, tradycyjnie robionych serów. Wśród nich znajdziecie sery produkowane z mleka koziego, owczego, krowiego oraz z mieszanek.
Owoce morza
Portugalia słynie z przepysznych, świeżych owoców morza.Portugalskie owoce morza to przede wszystkim: pyszne krewetki – gotowane lub smażone na oliwie z czosnkiem; kraby – podawane zazwyczaj w formie sałatki; ośmiornice – mięciutkie i pyszne (przyrządzane i podawane na wiele sposobów); małże i ostrygi również przygotowywane na setki sposobów.
Dla entuzjastów warzyw
Tradycyjnym portugalskim daniem na bazie warzyw jest feijoada – gulasz z fasoli i chleba. Czasem dodaje się do niego także ryż i owoce morza. Potrawę przyprawia się dużą ilością czosnku i kolendry i zapieka w żaroodpornym naczyniu.
Desery
Pastel de nata to portugalski wyrób cukierniczy o przepysznym smaku i ciekawej konsystencji. Ten lokalny przysmak jest rodzajem tartaletek z budyniem, wykonanych z ciasta francuskiego.
W jednej z dzielnic Lizbony – Belem określane są mianem Pastel de Belem. Ich historia rozpoczyna się w portugalskim Klasztorze Hieronimitów, który jest jedną z piękniejszych atrakcji Lizbony.
Mówi się, że do usztywniania swoich habitów zakonnicy używali ogromnej ilości białek. Co za tym idzie – efektem ubocznym tej procedury stawały się żółtka. Dużo żółtek. Biorąc pod uwagę fakt, że portugalskie klasztory bardzo często pozyskiwały fundusze ze sprzedaży ciastek i ciast, żółtka zaczęto wykorzystywać do produkcji Pastel de Belem.
Iza