Godło Polski
BIP

HISTORIA PORTUGALII I TRADYCJE ŚWIĄTECZNE

W historii Portugalii były czasy świetności, ale też i upadku. Uczniowie klasy 3c: Dawid Bieliński i Adam Tułacz zgłębili temat, zebrali i opisali najważniejsze wydarzenia oraz znaleźli krótkie anglojęzyczne lekcje o historii Portugalii i o portugalskim odkrywcy Vasco da Gama.

O ciekawostkach na temat świąt dowiecie się z  prezentacji i informacji przygotowanych przez Wiktorię Ludwiczak i Julię Druciarek z kl. 2b oraz Jakuba Stasika z kl. 2d. Zdjęcia slajdów z prezentacji na temat świąt znajdziecie w galerii.

Lekcje historii po angielsku

https://www.youtube.com/watch?v=TyPXV9StXaU

https://www.youtube.com/watch?v=Yj0Wra8YedM

https://www.youtube.com/watch?v=rxHf_2zTcQo

Największa szopka bożonarodzeniowa  w Vila Real de Santo António 

 www.youtube.com/watch?v=IozbjP18_qI.

Film o słynnym portugalskim odkrywcy

Vasco Da Gama - odkrywca portugalski, który jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii, opływając Afrykę, co umożliwiło Europejczykom handel z Azją południową.

 

HISTORIA W PIGUŁCE

Zacznijmy od starożytności.

W starożytności ziemie obecnej Portugalii, zamieszkiwali Celtowie oraz ludy iberyjskie. Do wybrzeży docierały wyprawy handlowe Fenicjan i Greków. W III wieku p.n.e. terytorium znalazło się pod zwierzchnictwem Kartaginy, a w następnym stuleciu stało się terenem rzymskim. Dzięki okupacji rzymskiej nastąpił znaczny postęp cywilizacyjny. Za rządów rzymskich nastąpiła całkowita romanizacja ludności, a w późniejszym okresie także chrystianizacja.

Początki kształtów Portugalii

W roku 1097 wydzielono hrabstwo Portucale z Porto jako ośrodkiem centralnym. W 1147 roku zdobyto Lizbonę, która została stolicą. W 1249 Portugalia objęła obszar obecnego terytorium i od tego czasu nie miały miejsca większe zmiany granic. W XIII wieku powstał parlament stanowy – Kortezy.

 

 Państwo kolonialne

Portugalia kierowała się w swojej polityce kolonizacyjnej w stronę Afryki. Kraj stał się także potęgą morską. Portugalskie wyprawy inicjowane m.in. przez Henryka Żeglarza zapoczątkowały epokę odkryć geograficznych. Portugalczycy kolonizowali wyspy: Azory, Maderę, Zielonego Przylądka. W 1498 Portugalczycy jako pierwsi Europejczycy dotarli do Indii. W 1500 portugalska wyprawa odkryła Brazylię, rozpoczynając jej kolonizację.

Upadek wielkości

W 1580 król Hiszpanii Filip II narzucił unię personalną. W 1640 Portugalia odzyskała niezależność, jednak imperium handlowego nie udało się odzyskać. W 1793 Portugalia przystąpiła do koalicji antyrewolucyjnej przeciw Francji i w okresie 1807–1811 była okupowana przez francuskie wojsko. W 1822 uchwalono liberalną konstytucję, dającą powszechne prawo wyborcze. W 1826 wprowadzono bardziej konserwatywną Kartę Konstytucyjną. W 1822 niepodległość uzyskała Brazylia, Portugalia uznała ten fakt trzy lata później.

Republika Portugalii

W 1910 obalono monarchię i proklamowano republikę.

W czasie II wojny światowej Portugalia była neutralna, choć udostępniła aliantom bazy lotnicze.

Rewolucja goździków (port. Revolução dos Cravos) – wojskowy zamach stanu w Portugalii w 1974 roku. Pucz doprowadził do obalenia dyktatury następcy Antónia Salazara – Marcela Caetana. W konsekwencji doszło do przywrócenia swobód obywatelskich i politycznych oraz dekolonizacji portugalskich posiadłości w Afryce i Azji.

Pucz miał miejsce 25 kwietnia 1974 roku, spiskowcy zajęli sztab generalny, siedzibę rządu, radio i telewizję. Zamach stanu został przeprowadzony pokojowo.

Organizatorzy puczu zostali masowo poparci przez obywateli, którzy w geście poparcia armii wyszli na ulice.

Nazwę rewolucji dały białe i czerwone goździki, jakimi Celeste Caeiro, portugalska pacyfistka i pracownica restauracji, obdarowała biorących udział w puczu żołnierzy; za jej przykładem poszli lizbońscy kwiaciarze i inni mieszkańcy Lizbony. Kwiaty wetknięte w lufy karabinów stały się symbolem rewolucji.

W latach 1974-75 Portugalia uznala niepodleglosc swych afrykanskich kolonii. W 1984 roku zostala czlonkiem EWG, w 1992 roku ratyfikowala traktat w Maastricht i w 1993 roku zostala czlonkiem Unii Europejskiej.

 

ŚWIĘTA W PORTUGALII

 W Portugalii, podobnie jak w Polsce, Wigilia i Boże Narodzenie są bardzo rodzinnymi świętami, podczas których kultywuje się chrześcijańskie tradycje. Niektóre z nich mogą zaskakiwać.

Portugalczycy ozdabiają choinkę, stawiają szopkę, przygotowują rodzinną kolację na Wigilię, a o północy uczestniczą w pasterce. Tego samego lub następnego dnia obdarowują swoich bliskich prezentami.

Pasterka i ogniska

O północy Portugalczycy idą na pasterkę, zwaną tu „Mszą Koguta” (Missa do Galo). Nazwa pochodzi od legendy, według której kogut tylko raz w historii świata zapiał o północny i było to w noc narodzenia Dzieciątka Jezus. Kiedyś nawet przynoszono na pasterkę koguty, a jeśli któryś się odezwał, oznaczało to dobre zbiory. Obecnie nie kultywuje się tego zwyczaju.

Po pasterce wierni podchodzą do żłóbka, aby ucałować Dzieciątko, a potem gromadzą się przy ogniskach rozpalonych przed kościołem, aby złożyć życzenia swoim znajomym. Można wtedy usłyszeć tradycyjne pozdrowienia: „Feliz Natal” oraz „Boas Festas”.

Szopki

Tradycyjna, portugalska szopka (presépio) pojawia się już na początku adwentu. Budowana jest z mchu, kory i ceramicznych figurek przedstawiających Świętą Rodzinę, Trzech Mędrców, pasterzy oraz postacie w portugalskich strojach ludowych, np. młynarza, tancerzy, muzyków. Jednak aż do powrotu z pasterki brakuje w niej najważniejszej osoby. Figurka Dzieciątka Jezus umieszczana jest w szopce dopiero w Wigilię, po powrocie z pasterki.

Ciekawostką jest konkurs na najpiękniejszą szopkę, mający miejsce co roku w Alenquer, zwanym „miastem szopek”. Powstają tam gigantyczne konstrukcje, z ruchomymi postaciami.

Jedną z największych i najbardziej znanych w Portugalii jest ogromna szopka w Vila Real de Santo António w regionie Algarve (tuż przy granicy z Hiszpanią). Zajmuje powierzchnię ponad 220 m2, a do jej budowy użyto w tym roku ponad 20 ton piasku, 4 tony żwiru, 2,5 tony korka, 160 m2 mchu oraz 4500 figurek.

Święto chłopaków

W regionie Trás-os-Monte na północy Portugalii 25 i 26 grudnia odbywa się Festiwal Chłopaków (Festa dos Rapazes), zwany też Festas do Natal (festiwal Bożego Narodzenia) oraz Festa dos Caretos (festiwal masek). Dla szesnastoletnich chłopców, którzy przebierają się wówczas w kolorowe, pasiaste stroje i maski, jest to tradycyjny rytuał wejścia w dorosłość. Chłopcy wędrują w grupie przez miasteczko, przekomarzając się z jego mieszkańcami, co integruje lokalną społeczność.

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl