Z wielką dumą pragniemy poinformować, że dwie grupy uczniów z naszej szkoły odniosły ogromny sukces w międzynarodowym konkursie filmowym CENTROPY.
Celem konkursu było przygotowanie przez uczniów krótkich filmów ukazujących wybrane aspekty z życia religijnego, społecznego i kulturowego społeczności żydowskich z różnych krajów europejskich.
I grupa (Ola Gadzinowska, Dorota Kowalska i Ewelina Wojtynka z kl. 2d) przygotowała film o urodzonej w Kaliszu rzeźbiarce Alinie Szapocznikow. Grupa zajęła drugie miejsce, dodatkowo otrzymała wyróżnienie. Dziewczyny otrzymały cenną nagrodę – bon na sprzęt elektroniczny.
https://www.youtube.com/watch?v=R72yUDbDUig
II grupa (Dawid Herc z kl. 2b i Kacper Kasprzak z kl. 2e) przedstawili w formie wiadomości telewizyjnych losy społeczności żydowskiej w Kaliszu. Ich praca została wyróżniona.
Uczniowie w dowód uznania za ciężką pracę zostali zaproszeni przez CENTROPĘ na uroczystą galę wręczenia nagród do Budapesztu. Gala odbyła się 25 maja 2018r. w Holocaust Memorial Center w Budapeszcie. Byli tam nie tylko uczestnicy z Polski, ale także z pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry). Podczas wydarzenia zostały wręczone nagrody i ogłoszone wyniki konkursu. Zebranych witał ambasador Węgier, ambasador Słowacji, szef Instytutu Polskiego w Budapeszcie oraz założyciel i dyrektor generalny CENTROPY sir Edward Serotta.
Opiekunem, reżyserem, asystentem technicznym była pani Izabella Galuba-Bryja. Dziękujemy za pomoc przy tłumaczeniu tekstu pani Beacie Antczak i pani Klaudii Klamce.
Był to niewątpliwie niezapomniany wyjazd. Grupa z Kalisza w ciągu 3 dni przemaszerowała 42 km – zwiedzili Kraków i zobaczyli większość atrakcji turystycznych dawnej stolicy Polski: Wawel, katedrę na Wawelu, Stary Rynek, Bazylikę Mariacką, bramę Floriańską, Sukiennice, zwiedzili także urokliwy Kazimierz.
Najciekawsze jednak było zwiedzanie Budapesztu – uczestnicy wyprawy zobaczyli: Bazylikę św. Stefana, Most Łańcuchowy (most Istvána Széchenyiego) łączący plac parlamentarny z tunelem pod zamkiem królewskim po stronie Budy, budapeszteński pomnik Holokaustu czyli ”Buty na brzegu Dunaju”; widzieli kompleks budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym. Wieczorny spacer był okazją do podziwiania rozświetlonych uliczek, mostów nad Dunajem, zabytkowych budowli, urokliwych kawiarenek. Budapeszt wręcz bombarduje dźwiękami (od „Walca nad modrym Dunajem” po latynoskie rytmy samby), zapachami (lokalnych dań przyprawianych papryką, słodkości) i barwami (miliony świateł odbijających się w wodach Dunaju). Budapeszt nie zasypia. Uczestnicy wycieczki mieli także okazję skosztowania węgierskich potraw – gulaszu, langoszy węgierskich, słodkich kołaczy. Ten niezwykle intensywny czas na długo zostanie w pamięci i sercach grupy z Ekonomika.
PS. Prywatne córki pani I. Galuby-Bryi także przygotowały film, zajęły drugie miejsce w konkursie filmowym i były uczestniczkami wyprawy, stąd ich obecność na zdjęciach J
https://www.youtube.com/watch?v=R6nqaFxX0vA
Iza