Godło Polski
BIP

żonkile w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Od kilku lat polskie szkoły włączają się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, która upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. W tym roku w akcje włącza się także biblioteka ZSE. 

Utworzenie getta: W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach.

Wielka akcja likwidacyjna: Latem 1942 r. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. Wśród tych, którzy pozostali, narodziła się idea zbrojnego oporu. Wybuch powstania: 19 kwietnia 1943 r. dwa tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi z konspiracyjnych Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego. Powstańcy, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale woleli zginąć w walce, by ocalić swoją godność.

 Koniec getta: Przez cztery tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, paląc dom po domu. Schwytanych bojowców i mieszkańców zabijali lub wywozili do obozów. 8 maja Anielewicz i kilkudziesięciu powstańców zostali otoczeni i popełnili samobójstwo. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Getto warszawskie przestało istnieć.

 

IDEA I CEL AKCJI  ŻONKILE - Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim. Odwołując się do tego wyrazistego symbolu, pragniemy, aby mieszkańcy Warszawy i innych miejscowości wykonali prosty gest, przypinając mały, żółty kwiat do swoich ubrań.

Celem akcji jest przywrócenie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Chcemy, aby pamięć o powstaniu była jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i całej Polski.

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl