W dniu św. Eligiusza, patrona złotników uczniowie zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu wzięli udział w sesji popularnonaukowej w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej pt.: W BLASKU DAWNYCH KLEJNOTÓW I SREBER STOŁOWYCH 1 grudnia 2016 roku w sali multimedialnej muzeum przy ul. Kościuszki 12 gościli najznamienitsi naukowcy w tej dziedzinie.
Słowo wstępne wygłosiła Dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej p. Sylwia Kucharska. Pierwszym prelegentem był ks. dr Jarosław Powąska z Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, który zapoznał słuchaczy z sylwetką patrona złotników: Św. Eligiusza, biskupa Noyon i Tournai, patron złotników. Kolejny wykład wygłosiła dr hab. Anna Sieradzka z Uniwersytetu Warszawskiego „Malowane klejnoty. Biżuteria Polek w końcu XVI i w XVII wieku w świetle ikonografii portretowej” ilustrując go ciekawymi zdjęciami. Następny wykład wygłosiła dr hab. Ewa Letkiewicz, prof. UMCS – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie O funkcjach, wzorach i znaczeniu pierścieni w dziewiętnastym wieku. Z kolejnym wykładem wystąpiła Małgorzata Szuman-Gorczyca – Muzeum Okręgowe w Koninie Włosy – najserdeczniejsza pamiątka czy kontrowersyjny relikt a Michał Błaszczyński – Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu „Ozdoby staropolskiego stroju męskiego”
Wielką wizualną atrakcją była wystawa „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa” otwarta 5 października, którą uczniowie mogli zwiedzić w przerwie między wykładami. Było to tematycznie pierwsze takie wydarzenie w bogatej historii Kalisza. Niewielu z nas wiedziało, że najstarsza wzmianka o złotniku działającym w Kaliszu pochodzi z 1423 roku. Z przekazów historycznych wynika, że kaliscy złotnicy po raz pierwszy zawiązali cech jeszcze przed 1548 rokiem, a uzyskali ten przywilej od króla Zygmunta I Starego. Wystawa ma przypomnieć zwiedzającym o tym istotnym fakcie i ukazać wszelkie aspekty dawnego złotnictwa kaliskiego. Jedna z atrakcji wystawy jest aranżacja wnętrza dawnej pracowni złotniczej z tradycyjnym, przez wieki utrzymującym się wyposażeniem.
Celem udziału uczniów w sesji było rozbudzenie, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań młodzieży wiedzą o sztuce, kulturze, tożsamości kulturowej i dziedzictwie regionu kaliskiego, a także przygotowywanie świadomych odbiorców sztuki, zdecydowanych na podjęcie ukierunkowanej edukacji artystycznej i aktywnie uczestniczących w życiu kulturalnym miasta i regionu. Biorąc udział w sesji mieliśmy szansę poszerzyć swoją wiedzę, odkryć w sobie pasję, poczuć dreszcz emocji z obcowania z nauką i pięknem.
Uczniowie klas II wzięli udział w sesji z inicjatywy Koła Miłośników Kultury działającego w szkole pod opieką mgr Dominiki Pawlikowskiej.
Iza