Dnia 21 kwietnia 2017 roku w ZSE w Kaliszu miała miejsce pogadanka pani dr Elżbiety Dębskiej dla uczniów klas drugich na temat „Młody cukrzyk w grupie rówieśniczej”. Celem spotkania było przekazanie informacji o cukrzycy typu 1, uświadomienie młodzieży ich odpowiedzialności za własne zdrowie, zwiększenie świadomości na temat zachorowań na cukrzycę i powikłań z nią związanych. Pani Doktor mówiła nam o tym jak bardzo podstępna i w związku z tym niebezpieczna jest to choroba; przebiega bezobjawowo, bezboleśnie, czyniąc spustoszenie w organizmie. Często, dopiero powikłania i schorzenia wywołane cukrzycą pozwalają ją wykryć. Dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje tej choroby, jak z nią żyć i przede wszystkim jak do niej nie dopuścić albo przynajmniej opóźnić jej pojawienie się.
Autorka prezentacji poruszyła następujące tematy:
v Nowoczesne leczenie cukrzycy typu 1. Cukrzyca typu 1 stanowi ok. 10% wszystkich typów cukrzycy. Początek zachorowania zwykle przypada między 10., a 14. rokiem życia.
v Samokontrola. W leczeniu cukrzycy typu 1 bardzo ważną rolę pełni samokontrola glikemii.
v Hipoglikemia
v Młody diabetyk w pracy zawodowej – trudności. Choroba, zwłaszcza związana z pierwszym typem, nie pozwala na podejmowanie się ciężkich prac fizycznych.
v Wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1.
v Leczenie insuliną Podstawowym lekiem stosowanym w leczeniu chorych na cukrzycę typu1 jest insulina. Chory ze świeżo rozpoznaną cukrzycą wymaga leczenia w warunkach szpitalnych.
v Objawy cukrzycy typu 1
v Cukrzyca typu 2
v Pompa insulinowa. To niewielkie urządzenie pozwala diabetykom żyć niemal tak, jak przed wystąpieniem choroby. Pompa insulinowa jest niewielkim urządzeniem umożliwiającym stałe dostarczanie organizmowi insuliny bez konieczności robienia wielokrotnych zastrzyków.
v Alkohol a cukrzyca. Alkohol wpływa na cukrzycę na wiele sposobów. Jego spożycie zwiększa lub zmniejsza poziom cukru we krwi, a wahania glukozy we krwi utrudniają właściwą kontrolę choroby. Trzeba też liczyć się z tym, że alkohol ma dużo kalorii i jest bardzo tuczący.
v Dieta. Dieta w cukrzycy typu 1 leczonej za pomocą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny oparta jest na tzw. wymiennikach węglowodanowych. Ilość podawanej insuliny przed posiłkami należy dostosować do ilości spożywanych węglowodanów w posiłku.
v Powikłania. Do najważniejszych powikłań cukrzycy, niosących ze sobą poważne implikacje zdrowotne i społeczne, należą: uszkodzenie wzroku do ślepoty włącznie, niewydolność nerek mogąca skutkować koniecznością hemodializ, choroby układu sercowo-naczyniowego, zespół stopy cukrzycowej.
Dziękujemy Pani Doktor za cenną wiedzę !
Oprac. D. Pawlikowska
Iza