Godło Polski
BIP

Lekcja muzealna na zamku w Gołuchowie

Dnia 26 maja 2017 r. w ramach działalności Koła Miłośników Kultury prowadzonego przez panią Domonikę Pawlikowską odbyła się lekcja muzealna dla klasy II E na zamku w Gołuchowie.

Jej zasadniczym celem było m.in. zapoznanie z kolekcjonerskimi pasjami Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej, zwiedzenie zamku w Gołuchowie, upowszechnienie form aktywnego wypoczynku, kontakt z dobrami kultury.

 

Na zamku w Gołuchowie dowiedzieliśmy się, że Izabella Elżbieta Maria Teresa Emanuela Anna Zofja z Xsiążąt Czartoryskich Działyńska urodzona  w 1830r. należy niewątpliwie do grona najciekawszych postaci kobiecych swojej epoki, dorastała w Paryżu, w otoczeniu polskich działaczy i rodziny, przechowującej żarliwie tradycje narodowe, dokąd po upadku powstania w 1833 dotarła wraz z ojcem Adamem Jerzym Czartoryskim, którego uwielbiała i matką Anną z Sapiehów. Majątek jej rodziców za udział w powstaniu listopadowym został skonfiskowany.  A była to wielka fortuna - 122 miejscowości.

Z czasem majątek został po części odzyskany i ojciec Izabelli Adam Czartoryski zakupił Hotel Lambert w centrum Paryża. Pozycja Adama Czartoryskiego była tak znaczna, że uznawany był za niekoronowanego króla Polski. Czartoryscy są spokrewnieni praktycznie ze wszystkimi słynnymi polskimi rodami historycznymi, a także z wieloma rodami arystokratycznymi innych krajów Europy, w tym z rodzinami panującymi.

Izabella odznaczała się świetną pamięcią, inteligencją, dowcipem i zmysłem artystycznym.

W dziedzinie historii sztuki zdobyła znaczne wykształcenie, sama malowała i rzeźbiła, od młodości kolekcjonowała dzieła sztuki.

 

W 1870 roku dobra gołuchowskie stały się jej własnością. Ostatnie lata swojego życia spędziła na dalszym gromadzeniu dzieł sztuki dla zamku w Gołuchowie, gdzie mieszkała tylko czasami. Przy całej swojej pasji do tego miejsca, uciekała z niego do Paryża i Włoch.

Swoje zbiory katalogowała z pomocą profesjonalnych historyków sztuki i katalogi wydawała we Francji, by te zbiory popularyzować. Chciała je udostępnić szerszej publiczności. Obejrzeliśmy zbiory hrabiny, które zgromadziła; zbiory imponujące, kolekcje waz greckich, kolekcje biżuterii antycznej, dzieła sztuki z okresu średniowiecza i renesansu, emalie mistrzów z Limoges, tkaniny i gobeliny z XVI w., dzieła malarskie

Uroku naszej wycieczce dodał spacer po parku, w którym doliczono się około 80 tysięcy drzew, z czego 262 okazy mają wymiary pomnikowe. 

/Dominika Pawlikowska/

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl