Dnia 24 lutego 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, odbyła się debata poświęcona chorobie zwanej depresją. Debatę przygotowała klasa IIIc, pod opieką pedagoga szkolnego pani Agnieszki Wojcieszak. Temat debaty jest niezwykle ważny ze względu na ilość zachorowań. Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba ta, jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych, należy zwrócić uwagę na fakt, iż choroba ta dotyka również młodzież i dzieci. Ponad połowa przypadków chorych na depresję pozostaje nierozpoznana, a spośród osób ze zdiagnozowaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie. Z tego względu ważną dla każdego kwestią jest znajomość natury i objawów depresji. Właśnie dlatego spora cześć debaty poświęcona była typowym objawom depresji jakimi są: obniżony nastrój, brak radości , brak energii , negatywna własna ocena, poczucie winy, myśli i zachowania samobójcze, niesprawność intelektualna, zaburzenie aktywności, zaburzenia snu - bezsenność bądź nadmierna senność, zaburzenia apetytu i masy ciała – brak apetytu bądź nadmierny apetyt. O depresji mówimy jeżeli wstępują co najmniej cztery powyższe objawy i trwają powyżej dwóch tygodni.
Na depresję w Polsce cierpi 1,5 mln osób, czyli prawie tyle, ile mieszka w Warszawie. Liczba ta wciąż rośnie, m.in. ze względu na coraz szybsze tempo życia i stres z tym związany.Depresję można skutecznie leczyć. Największą przeszkodę w leczeniu stanowi fakt, że wciąż wiele osób bagatelizuje objawy i nie konsultuje ich ze specjalistą.
Pamiętaj najważniejsze w przypadku podejrzenia, że Ty bądź osoba Tobie bliska cierpi na depresję jest konsultowanie objawów ze specjalistą psychologiem bądź psychiatrą.
/A. Wojcieszak/
Iza