Godło Polski
BIP

Zapraszamy na wystawę zdjęć

Kalisz od wieków położony na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych  zawsze był miastem otwartym i przyjaznym obywatelom innych narodowości, którzy na przestrzeni jego dziejów znajdowali w nim dobrą atmosferę i sprzyjające warunki do zgodnego współżycia.

Od 3 lat mamy nowa inicjatywę - ŚWIĘTO ULICY NIECAŁEJ. Miła atrakcja na kulturalnej mapie miasta i świadectwo wielokulturowości przedwojennego Kalisza. Uliczka "ozdobiona" jest m.in. dawną fabryką lalek, prawosławną cerkwią i Domem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Zamierzeniem organizatorów jest przywołanie dawnego ducha tej kameralnej uliczki, łączącej park z centrum miasta.  Tegoroczne święto poświęcone było fabryce lalek Szrajera na ulicy Niecałej 6. W latach największej świetności przypadającej na okres międzywojenny, fabryka należała do największych w Kaliszu. Lalki te sygnowane były z tyłu głowy numerkami oraz rosyjskimi literkami „Ш” (SZ – jak Szrajer) lub „Ф” (FI- jak Fingerhut). Na dzień dzisiejszy lalki te w Polsce są praktycznie niedostępne. Kalisz był stolicą guberni Cesarstwa Rosyjskiego, a lalki produkowane w fabryce Fingerhuta i Szrajera przeznaczone były wyłącznie na rosyjskie rynki zbytu.

Zdjęcia ze ŚWIĘTA ULICY NIECAŁEJ wykonał zdolny młody fotograf DOMINIK AUGUSTYNIAK - uczeń klasy II e  w ramach innowacji „Szkoła Tolerancji”

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl