W dniach 9 i 10 grudnia 2015 roku młodzież klas trzecich o profilu prawno – policyjnym brała udział w treningach kompetencyjnych dla uczniów z klas objętych patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. Za organizację treningów odpowiedzialny jest Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu. Były to dwudniowe warsztaty przygotowujące młodzież do postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów do Policji oraz pozwalające rozwinąć uniwersalne kompetencje przydatne w dorosłym życiu i pracy zawodowej.
Pierwszego dnia dotarliśmy do miejsca zakwaterowania, czyli Klubu Sportowego Navigare w Kiekrzu. Uczniowie przebrani w białe koszule i bluzki, gotowi do podjęcia próby swoich sił w rozmowie kwalifikacyjnej przed komisją, wzięli udział w zajęciach ćwiczących ich kompetencje przydatne w dorosłym życiu. Przede wszystkim poznali formę, w jakiej taka rozmowa się odbywa, usłyszeli pytania, które mogą padać podczas starania się o pracę w Policji oraz mieli szansę sprawdzić siebie, jak wypadają w konfrontacji z takim audytorium. Po każdej rozmowie otrzymywali informację zwrotną, nad czym należałoby jeszcze popracować. W tym samym czasie młodzież mogła porozmawiać ze studentkami psychologii w ramach indywidualnych spotkań o tematyce wybranej przez uczniów. Po zakwaterowaniu i gorącym posiłku, uczniowie brali udział w zajęciach warsztatowych dotyczących sztuki autoprezentacji oraz elementów integracji wewnątrzgrupowej, które prowadziła Manuela Michalak znana z programu „Big Brother”. Wieczór zapisał się w pamięci wszystkich rywalizacją sportową na policyjnym torze przeszkód. Prowadzący zajęcia wyjaśnił, jak wygląda egzamin sprawnościowy, niezbędny do wykonania w ograniczonym czasie. Jest to bardzo istotny element w czynnościach kwalifikacyjnych do pracy w Policji.
Kolejny dzień rozpoczął się wykładem w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu, prowadzonym przez mgr prawa P. Małgorzatę Biskup, specjalistę ds. ograniczania patologii społecznych, która jako wieloletni pracownik Policji przedstawiła najważniejsze aspekty pracy w charakterze policjanta oraz przybliżyła prewencyjny charakter tej pracy, opisując najczęściej napotykane patologie społeczne, jak: alkoholizm, narkomanię czy nadużywanie środków psychoaktywnych.
Ostatnim elementem tegorocznego szkolenia była wizyta w SKODA-AUTOLAB, gdzie młodzież poznała najważniejsze zasady bezpiecznej jazdy, poznała przekrój auta, z uwzględnieniem elementów mających największy wpływ na bezpieczeństwo podróżujących, a także miała okazję odświeżyć swoją znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy i sprawdzenia szybkości swojej reakcji. Bardzo ciekawym elementem zajęć była część poświęcona na eko driving, czyli tzw. jazdę ekologiczną. Jednak największym zainteresowaniem wśród uczniów i opiekunów cieszył się najszybszy w Europie symulator dachowania oraz symulator zderzenia z prędkością 5 i 6 km/h. Wróciliśmy do Kalisza wieczorem w czwartek w doskonałych nastrojach, pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
/Agnieszka Korotczuk/
Iza