Podsumowanie projektu Szkoła kluczowych kompetencji
Dnia 17 października 2013 roku miało miejsce podsumowanie projektu SZKOŁA KLUCZOWYCH KOMPETENCJI. W ramach tego projektu ponad stu uczniów szkoły przez cztery lata poszerzało swoją wiedzę z zakresu matematyki, języka angielskiego, przedsiębiorczości i technologii informacyjnej.
Ten współfinansowany przez Unię Europejską projekt miał zwiększyć dostępność do rozwoju kluczowych kompetencji dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych o profilu zawodowym. Uczniowie zostali wyposażeni w podręczniki, słowniki i materiały piśmiennicze. Nauczyciele wzięli udział w kilkunastu seminariach i szkoleniach, co pozwoliło na skonstruowanie autorskich programów i odpowiednie prowadzenie uczniów uczestniczących w projekcie. „Szkoła kluczowych kompetencji” to także ogromne korzyści dla placówek w niej uczestniczących – ZSE zostało wyposażone w komputery, drukarki, tablice czy projektory multimedialne.
Podsumowanie projektu dotyczyło kilku obszarów:
- Programy autorskie i sprzęt dla szkoły.
- Wyprawka dla uczniów.
- Seminaria dla nauczycieli (Platformy).
- Koła Naukowe.
- Mobilny Instytut Kompetencji i Lekcje Demonstracyjne.
- Przedsiębiorstwo symulacyjne.
- Studium Kompetentnych Liderów.
- Wakacyjne Obozy Naukowe
Przygoda z Projektem SKK rozpoczęła się w kwietniu 2010 r., kiedy to czworo nauczycieli przystąpiło do opracowania autorskich programów nauczania w zakresie swoich przedmiotów:
pani Urszula Józefiak miała za zadanie opracować program autorski do matematyki,
pani Lidia Fabisiak - do podstaw przedsiębiorczości,
pan Paweł Patysiak – do technologii informacyjnej,
pani Klaudia Klamka – do języka angielskiego.
I tak, uczniowie wraz z rozpoczęciem nauki z Zespole Szkół Ekonomicznych we wrześniu 2010 roku przystąpili do realizacji projektu w ramach obowiązkowych i dodatkowych zajęć dydaktycznych z wybranych przedmiotów.
Nauczyciele realizujący projekt zostali wyposażeni w szereg pomocy dydaktycznych, takich jak laptopy, podręczniki dla nauczycieli, interaktywne oprogramowania do podręczników, różnorodne słowniki oraz elektroniczne nośniki pamięci oraz inne narzędzia. Sami uczniowie również odnieśli mnóstwo korzyści. Poszerzali kluczowe kompetencje nie tylko w murach szkoły. Brali też udział w wyjazdowych wykładach, seminariach i spotkaniach koła naukowego w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. Podczas zjazdów uczniowie pracowali w niewielkich grupach podzielonych według kompetencji. Zajęcia prowadzili wykładowcy wyższych uczelni. Uczestnicy projektu mieli okazję wyjechać na wakacyjne obozy, w czasie których zdobywali nowe umiejętności i wiedzę. Troje uczniów uczyło się w Studium Kompetentnych Liderów w Poznańskiej Wyższej Szkole Biznesu.
Korzyści z udziału w projekcie można by wymieniać godzinami, one właśnie zostały zaprezentowane podczas podsumowania, które swoją obecnością zaszczycili: Pani Adela Przybył – przewodnicząca Komisji Edukacji Kultury i Sportu Rady Miejskiej Kalisza, Pani Krystyna Liszewska – starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Kaliszu, ppłk Krzysztof Jędrzejak – zastępca komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, mjr Dariusz Kaczmarek zastępca komendanta Placówki SG w Kaliszu Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Pani Halina Gładczak – dyrektor zamiejscowego Urzędu Pracy w Poznaniu, oddział w Kaliszu, Pani Danuta Grzanka – konsultant ds. kadry kierowniczej Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, Pani dr Grażyna Schlender – dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu, Pani Renata Bieniek – dyrektor Ochotniczych Hufców Pracy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kaliszu, Pan Tadeusz Krokos – prezes Polskiego towarzystwa Historycznego oddział w Kaliszu, Pan Adam Handke – prokurator Prokuratury Rejonowej w Kaliszu, a także rodzice uczniów uczestniczących w projekcie.
Z rąk Pani Marty Drygały – kierownika projektu oraz Pani Anny Król – koordynatora regionalnego projektu dyrektor Magdalena Mocna i nauczyciele uczestniczący w projekcie otrzymali podziękowania. Wyróżniono również Krzysztofa Kleśtę i Magdalenę Kubczak z kl. IV Zf słuchaczy Studium Kompetentnych Liderów za 100 procentową frekwencję na zajęciach i bardzo wysokie wyniki w nauce.
Paweł