Godło Polski
BIP

„Lokalne dziedzictwo żydowskie”

Ślady przeszłości i teraźniejszości Jewish Life są wszędzie, wystarczy ich poszukać. Obraz mówi więcej niż 1000 słów, a historie są uniwersalne, opowiadanie historii łączy nas wszystkich. 

,,Blizny w architekturze’’

Mezuza zawierała fragment zwiniętej Tory. To, co po nich pozostało, to ledwo dostrzegalne ślady, zamalowane i zniszczone. Jak otwarte rany.

Kuczki są wspomnieniem żydowskiego Święta Namiotów. Ostatnie pozostałe w Kaliszu kuczki.  

Odcisk gwiazdy. Takie kafle pochodzące z polskiej fabryki często kupowali właściciele żydowskich kamienic.

Dziś mało kto wie, że te blizny w dzielnicy żydowskiej, to jedyne ślady życia dawnej społeczności.

„Symbol harmonii”

Gwiazda Dawida jest najpopularniejszym symbolem żydowskim, oznacza harmonię.

Ukazano ją w oknie Tahary  (Dom Przedpogrzebowy). Niedawno zostało zdewastowane próbą włamania.

Pomnik Gwiazdy (lapidarium) zrobiony jest z pozostałości macew (Macewy przewieziono ze starego zrujnowanego cmentarza), powstał w tym samym roku, w którym ufundowano nowe ogrodzenie terenu.

,,Miejsce pamięci’’

Grób Magen Avrahama (Abraham Gombiner), który był jednym z najważniejszych światowych rabinów. Po rzezi Wilna w 1655r. przybył do Kalisza i zamieszkał tu na stałe.

Gombiner był jednym z najwybitniejszych Talmudystów, pisał również religijną poezję.

Jego grób znajduje się na starym cmentarzu żydowskim w Kaliszu założonym w 1287r. Cmentarz obecnie znajduje się w bardzo złym stanie; jest zarośnięty, zdewastowany. Miasto na mocy porozumienia wkrótce ma oddać tereny cmentarza gminie żydowskiej.

,,Cmentarz żydowski w Kaliszu’’

Nowy cmentarz przy ul. Podmiejskiej w Kaliszu.

W 1945r. na cmentarzu pochowano półtora tysiąca osób zamordowanych w komorach gazowych i samochodach gazujących,  ciała ekshumowano z mogił ukrytych w okolicznych lasach.

Pierwszy cmentarz żydowski założono w 1285r. na obrzeżach Kalisza. Cmentarz przy ul. Podmiejskiej powstał po I wojnie światowej.

  • 1964r.- powstaje pomnik ku czci zamordowanych Żydów.
  • 1966r.- odświeżono i uporządkowano około 60 nagrobków, a 20 wybetonowano.

,,Dewastacja’’

Po zakończeniu I wojny światowej wybudowano nowy cmentarz. Początkowo nie cieszył się uznaniem społeczności żydowskiej, lecz po pochówku rabina Lipszyca, do 1939 pochowano blisko 300 osób.

Po II wojnie światowej blisko 2000 macew z historycznego cmentarza zostało przewiezionych. Niestety wiele uległo zniszczeniu.

Cmentarz znajduję się przy ulicy Podmiejskiej  w Kaliszu.

*

Prezentujemy prace konkursowe naszych uczniów: Emilia Kucharska, Kacper Kurczewski, Julia Olejniczak, Paulina Przybyłek, Maria Szczupak, Aleksandra Szoll.

Konkurs międzynarodowy:

https://pamjat.centropa.org/youth-competition-2022/?fbclid=IwAR0N3Pn6WDBAxpqIsDkobLepxIF1PpG409AAXTN1l8WI0pvlFHxS7UHyaww

Trzymajcie kciuki!!!

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl