Godło Polski
BIP

HISTORIA ULICY NIECAŁEJ W „KOMODZIE”

W poszukiwaniu historycznej wielokulturowości Kalisza klasa II E wraz z opiekunką i autorką innowacji „Szkoła Tolerancji” udała się 8 lutego 2016 oku na wystawę do hotelu „Komoda”. W budynku, w którym kiedyś mieściła się fabryka lalek Adama Szrajera znajduje się wystawa poświęcona historii ulicy Niecałej. Historia tego miejsca nie została zapomniana. By upamiętnić dawny przemysł na fasadzie budynku umieszczono tablicę informującą o jego historii. Fabryka Lalek i Zabawek Drewnianych Adama Szrajera szczyciła się imponującą datą założenia: 1884 r. a istniała do1939 r.

Na wystawie w holu hotelu ”Komoda” powitał nas właściciel tego miejsca pan Cezary Suszyński, który od kilku lat promuje inicjatywę ożywienia ulicy Niecałej. Uczniowie obejrzeli tablice eksponujące archiwalne materiały poświęcone historii większości budynków znajdujących się na ulicy Niecałej; dokumenty z czasów istnienia fabryki, fotografie lalek, materiały na temat atelier fotograficznego Borettich, artykuły prasowe i reklamowe z końca XIX i początku wieku XX. Obejrzeliśmy dużo archiwalnych zdjęć m.in. wykonanych z okazji jubileuszu 150-lecia zboru ewangelicko-augsburskiego.

Zostaliśmy także zapoznani z ideą Święta Ulicy Niecałej oraz inicjatywą KULTURALNE ŚRODY i wspólnie z organizatorami tego święta zastanawialiśmy się, czy moglibyśmy jako Ekonomik wnieść coś ciekawego do tej nowej tradycji wrześniowego świętowania. Obejrzeliśmy także przepiękne wnętrza hotelowe odnowione z wielką pieczołowitością i dbałością o szczegóły.

Dzięki tej wycieczce uczniowie uzyskali kolejna porcję wiedzy o Kaliszu i walorach ulicy Niecałej oraz o wpływie innych narodów zamieszkujących historyczny Kalisz na kształt kulturalny regionu; zapoznali się ze sposobami ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego.

Wycieczka była elementem innowacji wdrażanej w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu w bieżącym roku szkolnym. Innowacja promuje pożądane we współczesnym świecie postawy i zachowania, m.in. postawy antydyskryminacyjne i prospołeczne, wyposaża młodzież w wiedzę i umiejętności z zakresu budowania pozytywnych relacji z drugim człowiekiem na zasadzie otwartości i tolerancji. Edukacja regionalna ma nie tylko walory poznawcze, ale i pełni funkcję wychowawczą. Warto, aby młodzież zdawała sobie sprawę na jak bogatym pod względem historycznym terenie mieszka.

Opracowała: Dominika Pawlikowska

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl