Godło Polski
BIP

„Kalisz miastem wielu kultur”

Dnia 21 września 2015 roku klasa II e udała się z przewodnikiem kaliskiego oddziału PTTK panem dr Piotrem Sobolewskim i z nauczycielem wiedzy o kulturze panią Dominiką Pawlikowską na wycieczkę „Kalisz miastem wielu kultur”. Wycieczka odbyła się w ramach innowacji „Szkoła Tolerancji” prowadzonej w szkole w tym szkolnym.

Celem tej wycieczki było zapoznanie się z długą historią obecności mniejszości narodowych w Kaliszu: Żydów, Niemców i innych. Zwiedzono kaliskie nekropolie - świadectwo życia różnych grup narodowościowych i wyznaniowych w naszym mieście. Zespół nekropolii przy ul. Górnośląskiej tworzą cmentarze: ewangelicko-augsburski i sąsiadujący z nim rzymsko-katolicki, a po przeciwnej stronie ulicy prawosławny.

Pan przewodnik przypomniał, że napływ ludności rosyjskiej, wśród której byli zarówno urzędnicy, nauczyciele, przedstawiciele wolnych zawodów, jak i duchowni i wojskowi towarzyszył rusyfikacji Królestwa Polskiego. Przyjazny stosunek do ludności rosyjskiej w Kaliszu uzależniony był w dużym stopniu od przychylności gubernatora i polityki władz gubernialnych wobec miejscowego społeczeństwa. Za przykład życzliwego stosunku do Polaków służyć może gubernator Daragan.

Zwiedzono także skwer „Rozmarek” u  zbiegu ulic Targowej i Przechodniej i fragment dzielnicy żydowskiej. Pan przewodnik opowiedział historię Pomnika Książki, znajdującego się na zasypanym w latach 40-tych kanale Babinka przekształconym w Planty. Przedstawił historię Placu Św. Józefa, na którym znajduje się wiele cennych zabytkowych obiektów m.in. Pałac Gubernatora, cały plac wpisany do jest do krajowego rejestru zabytków.

Dzięki tej wycieczce uczniowie zdali sobie sprawę z  historycznej wielokulturowości ziemi kaliskiej. Wycieczka pozwoliła zapoznać się z problemem wielokulturowości w społeczności lokalnej i zrozumieć dlaczego wybuchają wojny religijne. Wiedza ta pozwoliła także zrozumieć, że ci którzy żyją obok, inaczej się ubierają i inaczej grzebią zmarłych, postępują równie pięknie i mądrze, aczkolwiek odmiennie.

Dzieje ziemi kaliskiej z całą złożonością żydowskiego, niemieckiego i polskiego sąsiedztwa w różnych okresach historycznych, niekiedy bardzo dramatycznych i przełomowych, posłużyły przewodnikowi dr P. Sobolewskiemu do ukazania znaczenia historycznej wiedzy o wielokulturowości dla współczesnej człowieka.

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl