Godło Polski
BIP

„ 1050 lat tradycji chrześcijańskiej”

Za datę przyjęcia chrztu przez Mieszka I przyjmuję się dzień 14 kwietnia 966. Według przekazów, ochrzcił się już po ślubie z czeską księżniczką Dobrawą. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, ceremonia odbyła się w Wielką Sobotę. Przypuszcza się, że wraz z księciem został ochrzczony cały jego dwór. Miejsce obrzędu nie jest do końca znane. Niektóre źródła podają, że wydarzenie miało odbyć się w Pradze. Z kolei kronikarz Jan Długosz wskazywał na Gniezno. Natomiast XIV- wieczna Kronika polsko- śląska w jednym z rękopisów odnotowała, że miejscem tym był Poznań. Żadna z podanych informacji nie jest oficjalnie potwierdzona przez historyków czy archeologów.

Główną przyczyną przyjęcia chrztu przez Mieszka I miały być konflikty z Niemcami na tle politycznym. W wyniku klęski wojsk polańskich, a także w obliczu tworzenia przez cesarza Ottona I arcybiskupstwa w Magdeburgu (z granicami, które obejmowały ziemie polskie), Mieszko miał zdecydować się na przyjęcie chrztu z rąk czeskich, aby zapobiec dalszej ekspansji niemieckiej.

Zanim Polska stała się krajem katolickim, mieszkańcy otaczali kultem naturę- ciała niebieskie, zjawiska atmosferyczne, drzewa, góry, zbiorniki wodne. Obok natury czcili również duchy przodków. Elementem tych wierzeń była magia i demonologia. Częste były także procedury wróżebne, np. rzucanie losów czy używanie amuletów. W połowie X wieku pojawiły się wśród Polan pewne elementy politeizmu.

Chrzest Mieszka I zapoczątkował proces chrystianizacji, który w następnych latach czynił duże postępy i doprowadził do przyjęcia przez większość mieszkańców ziem polskich religii chrześcijańskiej w obrządku rzymskim. Władca sprawował opiekę nad misją chrystianizacyjną i budował świątynie. Chrzest księcia nie był jedynie wydarzeniem religijnym, włączył bowiem rodzące się państwo polskie w krąg polityczno- kulturowy Europy łacińskiej. Wraz z przybyciem pierwszych misjonarzy rozpoczął się proces przejmowania zachodnich wzorców politycznych i kulturowych tj. struktur administracyjnych państwa, systemu prawnego, obyczajów, pisma oraz łaciny jako języka urzędowego. Proces ten trwał wiele lat.

Tysiąc lat później, 14 kwietnia 1966 w Gnieźnie odbyły się centralne obchody Sacrum Poloniae Millenium pod przewodnictwem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i z licznym udziałem wiernych i duchownych, m.in. przyszłego papieża, a wówczas metropolity krakowskiego Karola Wojtyły. Władze komunistyczne uniemożliwiły przyjazd na rocznicowe uroczystości papieżowi Pawłowi VI i przedstawicielom episkopatów świata.

Tegoroczne obchody wypadają w czwartek 14 kwietnia. Będą miały równie uroczysty przebieg i charakter. Rozpoczną się o godzinie 11.00 w gnieźnieńskim seminarium duchownym, posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski.

Sukces chrystianizacji pierwszego polskiego władcy okazał się trwały, a katolicyzm jako wyznanie większości Polaków przetrwał do dnia dzisiejszego.

    /Anna Stelmaszczyk, Wirdzinia Grygiel, Magdalena Jarmakowicz z kl. IIIc/

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl