Godło Polski

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2018/2019

Olimpiada Solidarności

Najświeższe wieści z Poznania - na wojewódzkim etapie Olimpiadzie Solidarności jest Kacper Skowroński z III d pod opieką pani Bogumiły Bielak.

Trzymamy kciuki

Karta Dobrego Ucznia

Wnioski do pobrania w bibliotece. Można składać do 8 marca 2019.

Przypominamy, że osobami uprawnionymi do otrzymania karty są uczniowie, którzy nie otrzymali Stypendium Miasta Kalisza im. Świętego Jana Pawła II i posiadają średnią ocen conajmniej 4,1 oraz bardzo dobrą albo wzorową ocenę z zachowania.

KIM JEST PATRIOTA W XXI WIEKU?

Jeżeli masz 18-24 lata i chciałbyś/chciałabyś podzielić się z nami swoimi przemyśleniami związanymi z odpowiedzią na pytanie: Kim jest patriota w XXI wieku?, przyślij krótką wypowiedź (do 1800 znaków) wraz ze swoim dowolnym zdjęciem na adres: oipc@oipc.pl. Formularz, na którym można napisać odpowiedź na postawione przez nas pytanie, znajduje się na stronie www.oipc.pl

Z wypowiedzi zostanie stworzona wystawa towarzyszącą VI Oświęcimskiemu Forum: „Europa wobec wyzwań XXI wieku”. Wystawa będzie prezentowana w Bibliotece Galeria Książki od 1 do 30 maja 2019 r. 
Najciekawsze wypowiedzi i zdjęcia nagrodzimy podwójnymi wejściówkami do Parku ENEGYLANDIA. 

TERMIN NADSYŁANIA PRAC UPŁYWA 10 kwietnia 2019 r.

o podatkach wiemy wszystko... no, prawie wszystko :)

Uczennice klasy IVc: Nikola Kędzia i Klaudia Ździś uczestniczyły w II etapie V Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, który odbył się 14.03.2019 w Poznaniu w gmachu Uniwersytetu Ekonomicznego. Został on zorganizowany przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych, a honorowy patronat objął Wielkopolski Kurator Oświaty. Uczennice reprezentowały ZSE zarówno w etapie pisemnym jak i ustnym. Opiekę merytoryczną sprawowała Anna Strzałka. 

Wycieczka do firmy Winiary Nestle

W dniu 14 marca 2019 r. uczniowie klasy III c z inicjatywy i pod opieką pań: Wioletty Dydo i Arlety Praiss odbyli wycieczkę zawodoznawczą do firmy Winiary Nestle. Winiary to nowoczesna fabryka, w której produkuje się łącznie ponad 650 produktów takich jak m. in.: majonezy, sosy, zupy, buliony, dania gotowe, przyprawy w płynie.
Podczas wycieczki zwiedziliśmy linie produkcyjne, które są zmechanizowane, zinformatyzowane i zautomatyzowane. Winiary Nestle to jeden z największych pracodawców w mieście i w całym regionie. Jest to firma o wiodącej pozycji na rynku kulinariów i w ramach spotkania z uczniami naszej szkoły zorganizowano także szkolenie z zakresu zasad zdrowego żywienia. Uczniowie mieli możliwość zweryfikować wiedzę teoretyczną z praktyką życia gospodarczego oraz zbudowali pozytywne relacje z lokalnym biznesem.

debatujemy o dopalaczach

W dniu 11 marca 2019r. W  Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbyła się debata poświęcona dopalaczom.

Debata przygotowana została przez uczniów klasy II  c pod opieką wychowawcy klasy pani Renaty Ignasiak i pedagoga szkolnego pani Agnieszki Wojcieszak. W trakcie spotkania poruszone zostały bardzo ważne kwestie dotyczące zagrożeń związanych z zażywaniem środków psychoaktywnych oraz konsekwencji zdrowotnych i prawnych, jakie grożą osobom eksperymentującym z używkami. Gościem specjalnym debaty była pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu, która przybliżyła dane statystyczna pod względem zatruć wywołanych przez dopalacze z rejonu Kalisza i okolic oraz opowiedziała o składzie chemicznym dopalaczy. Na koniec spotkania odbył się krótki quiz podsumowujący tematykę debaty.

NASI SIATKARZE NA PUDLE NA ZAKOŃCZENIE SEZONU SIATKARSKIEGO

Fantastycznie zakończyli tegoroczny sezon nasi siatkarze halowi. W finale rejonu kaliskiego panowie zajęli drugie miejsce ustępując tylko drużynie Zespołu Szkół Samochodowych w Kaliszu. W turnieju, który odbył się we wtorek 12 marca, uczestniczyło sześć drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. W I grupie oprócz naszych chłopców zameldowały się drużyny z ZS 2 Ostrzeszów i I LO z Kępna, a w grupie drugiej rywalizowały szkoły z Marszewa, Krotoszyna i Zespołu Szkół Samochodowych z Kalisza. Nasi panowie po słabym początku jednak złapali odpowiedni rytm i pokonali ZS 2 Ostrzeszów 2:1. Drugi mecz naszej ekipy to pokaz skutecznej i miłej dla oka gry w której nasi rywale z I LO w Kępnie byli tylko statystami. Mecz bez większych emocji zakończył się pewnym zwycięstwem 2:0 w setach do 15 i do 10. Tym sposobem nasza reprezentacja awansowała do ścisłego finału, którego triumfator nie tylko miał nosić tytuł mistrza rejonu kaliskiego, ale jednocześnie uzyskiwał awans do półfinału województwa czyli do najlepszej ósemki drużyn siatkarskich szkół ponadpodstawowych w Wielkopolsce. Finał z ekipą ZSS Kalisz okazał się rewanżem za mecz w fazie grupowej rozegrany trzy tygodnie temu. Mimo zaciętej i ambitnej walki mecz tym razem na swoją korzyść rozstrzygnęli siatkarze Samochodówki. Gratulujemy naszym rywalom awansu do rozgrywek wojewódzkich i życzymy powodzenia. Tym samym Ekonomiści zajęli drugie miejsce w rejonie czego im serdecznie gratulujemy. Uznajemy to za duży sukces naszych panów tym bardziej, że nasi siatkarze muszą przygotowywać się do zawodów na sali, która nie ma pełnych wymiarów boiska siatkarskiego. Dziękujemy za wspaniałe chwile, których dostarczyli nam na siatkarskich parkietach. Czekamy teraz na rozgrywki plażowej piłki siatkowej, które odbędą się w maju, a w których wystawimy dwa dwuosobowe zespoły. Nasi chłopcy w rozgrywkach Licealiada 2018/2019 grali w składzie: Konrad Celer (kapitan drużyny), Jakub Durski, Kamil Durski, Mateusz Mazurek, Krzysztof Olejnik, Michał Wosiek oraz Dawid Antczak, Kuba Bruś, Jakub Czajkowski, Daniel Dryka, Wojciech Kałużny i Daniel Krzak. Opiekunem był Cezary Rudowicz.

II etap Akademii Księgowego

1 marca 2019 w siedzibie Stowarzyszenia Księgowych odbył się II etap Akademii Księgowego. Do udziału w tej części zakwalifikowali się nasi uczniowie -  Jasiorska Paulina i Konrad Celler zajmując 5 i 43 miejsce z 544 uczestników. W etapie międzyszkolnym wzięło udział 76 uczniów. W grupie 16 finalistów znalazła się Paulina Jasiorska zdobywając 40 pkt. na 59 i zajmując pierwsze miejsce w kwalifikacji.

Finał odbędzie się 22 marca 2018 roku. Trzymamy kciuki!

/R. Sroka/

Konferencja Dydaktyczna

Dnia 8 marca 2019 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbyła się VII Konferencja Dydaktyczna pt. „Ekonomia i prawo filarami funkcjonowania społeczeństwa”. Gośćmi specjalnymi byli p. Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, p. Mariusz Witczak – Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Kalisza oraz p. Piotr Ruszkiewicz – adwokat, członek Komisji Mediacji Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Gościliśmy również uczniów kaliskich i podkaliskich szkół podstawowych. Samorząd Uczniowski i klasa 3B zaprezentowali ofertę edukacyjną naszej placówki oraz wprowadzili słuchaczy w tematykę konferencji. Następnie głos zabrali zaproszeni prelegenci.

Pani Marzena Wodzińska mówiła o swojej ścieżce edukacyjnej, dzieliła się własnym doświadczeniem zawodowym oraz podkreślała ważność ekonomii w życiu człowieka.

Pan Piotr Ruszkiewicz przedstawił zagadnienia dotyczące prawa oraz bezpieczeństwa w Internecie.

Następnie Samorząd Uczniowski złożył życzenia z okazji Dnia Kobiet, swoje umiejętności przedstawiali również uczniowie klas mundurowych w pokazie samoobrony. Po zakończeniu konferencji uczniowie szkół podstawowych zwiedzali szkołę. Całe wydarzenie z pewnością przybliżyło uczestnikom tematykę ekonomii oraz prawa, młodsi koledzy poznali również ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.

holenderska podróż

Dnia 12 marca 2019 r. uczennice należące do Koła Przyjaciół Biblioteki Klaudia Jaruszewska i Julia Szewczyk z kl. I d zabrały dzieci w malowniczą podróż do słonecznej Holandii. Przedszkolaki poznały flagę, stolicę Holandii, jej zabytki i kuchnię holenderską słynącą z żółtych serów, nauczyły sie kilku podstawowych zwrotów w języku holenderskim. Poznały obrazy najsłynniejszego malarza Van Gogha. Poznały symbole Holandii - wiatraki, tulipany i wszechobecne rowery.  Usłyszały też dwie legendy, które nawiązują do kultury niderlandzkiej - m.in. o Latającym Holendrze. Na zakończenie zajęć sześciolatki projektowały drewniane buty chodaki (niezwykle barwne, bogato zdobione) i nauczyły sie sztuki origami tworząc papierowe tulipany.

Spotkanie dotyczące kultury niderlandzkiej wpisało się w cykl zajęć dotyczących kultury i historii państw należących do Unii Europejskiej.

Już szósty rok uczniowie należący do Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowują i prowadzą zajęcia czytelnicze dla dzieci z najstarszej grupy WIEWIÓREK; czytają im bajki, legendy i opowieści zawierające treści pedagogiczne. Spotkania czytelnicze odbywają się raz w miesiącu. Z pomocą nauczyciela uczniowie wybierają temat, wyszukują teksty literackie oraz opracowują zabawy inspirowane zagadnieniem. Uczniowie prowadzą godzinne zajęcia dla przedszkolaków. Młodzież doskonali zdolności pedagogiczne, a także umiejętność głośnego czytania dzieciom. Warto podkreślić fakt, że to uczniowie wyszli z inicjatywą edukacji czytelniczej dzieci przedszkolnych. Dostrzegając wielką potrzebę głośnego czytania, propagowania efektywnego spędzania czasu z najmłodszymi oraz przekazywania w ten sposób ważnych treści pedagogicznych przygotowują zajęcia dla grupy przedszkolnej.

W tym roku (dzięki nawiązanej w ubiegłym roku współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i pozyskaniu materiałów dydaktycznych) tematyka zajęć dotyczy struktur Unii Europejskiej oraz państw członkowskich.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl