Godło Polski

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2018/2019

"Poczytaj mi!" o Hiszpanii

Dnia 9 stycznia 2019 r. uczennice należące do Koła Przyjaciół Biblioteki Marta Borowicz, Paulina Nosal i Ania Lewandowska z kl. I e zabrały dzieci w malowniczą podróż do słonecznej Hiszpanii. Przedszkolaki poznały stolicę Hiszpanii, jej zabytki i kuchnię hiszpańską, nauczyły sie kilku podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim. Poznały tradycję tańca flamenco i walki byków Corridy,  Usłyszały też dwie legendy, które nawiązują do kultury iberyjskiej - o Zorro i Don Kichocie. Na zakończenie zajęć sześciolatki projektowały suknię tancerki flamenco i strój torreadora - niezwykle barwne, bogato zdobione i kunsztowne.

Spotkanie dotyczące kultury francuskiej wpisało się w cykl zajęć dotyczących kultury i historii państw należących do Unii Europejskiej.

Uczniowie należący do Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowują zajęcia czytelnicze „Poczytaj mi!” dla dzieci z przedszkola „Pluszaki” w Kaliszu. Przedszkolaki mają okazję wysłuchać bajek, baśni, wierszy. Kilkukrotnie uczennice same układały baśnie o treściach dydaktycznych. Młodzież doskonali zdolności pedagogiczne, a także umiejętność głośnego czytania dzieciom. Warto podkreślić fakt, że to uczniowie wyszli z inicjatywą edukacji czytelniczej dzieci przedszkolnych. Dostrzegając wielką potrzebę głośnego czytania dzieciom, propagowania efektywnego spędzania czasu z najmłodszymi oraz przekazywania w ten sposób ważnych treści pedagogicznych przygotowują zajęcia dla w grupy przedszkolnej. Zajęcia odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu. To już piąty rok uczniowie ZSE prowadzą zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu. W tym roku (dzięki współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i pozyskaniu materiałów dydaktycznych) tematyka zajęć dotyczy struktur Unii Europejskiej oraz państw członkowskich.

Wygrana w Międzyszkolnym Konkursie Mitologicznym

Dnia 8 stycznia 2019 roku w V LO w Kaliszu odbyła się 11. edycja Międzyszkolnego Konkursu Mitologicznego. Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowały trzy uczennice wyłonione w szkolnym etapie konkursu:

Katarzyna Szymaszek i Patrycja Mączka z kl. I d oraz Oliwia Tyl z kl. I c. 

Konkurs sprawdzał znajomość mitów oraz kultury antycznej. Miał na celu popularyzację wiedzy mitologicznej.

Oliwia Tyl zajęła I miejsce.

Warto podkreślić wysoki poziom konkursu, z tym większą dumą gratulujemy zwycięzcom.

opieka merytoryczna - Izabella Galuba-Bryja.

AKCJA "PACZKA DLA PSIACZKA" ZAKOŃCZONA

Do końca grudnia trwała w Ekonomiku akcja zbiórki żywności dla zwierząt kaliskiego schroniska „Paczka dla psiaczka”. Wzięło w niej udział 88 uczniów i uczennic z 16 klas, którzy zebrali łącznie 167 kg żywności dla zwierząt. Największa ilość zebrała klasa Id – 50 kg i klasa ta otrzyma w nagrodę dzień niepytany. Na drugim miejscu jest klasa II b – 28 kg a na trzecim IV d – 19 kg. Koordynatorem akcji był Cezary Rudowicz wraz z kolegami i koleżankami z katedry wychowania fizycznego oraz pani Ania Strzałka. Zebrana żywność została przekazana pracownikom schroniska 8 stycznia 2019 r. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i liczymy na wsparcie  w kolejnych akcjach.

                                                                                                                                                             /Anna Strzałka/

CELNIE NA STRZELNICY CZYLI JESTEŚMY W CZOŁÓWCE

Bardzo dobrze spisała się nasza reprezentacja w VI Zawodach Strzeleckich Szkół Ponadgimnazjalnych z klasami mundurowymi miasta Kalisza i powiatu kaliskiego o Puchar Dyrektora ZSP 2 w Kaliszu, które były jednocześnie I rundą ligi strzeleckiej. Nasze dziewczęta w składzie: Kinga Grabowska, Daria Gorzelana i Kinga Trochim zajęły drużynowo trzecie miejsce, a chłopcy w składzie: Daniel Dryka, Krzysztof Olejnik i Przemek Buda miejsce drugie. Ponadto Przemek okazał się najlepszy indywidualnie wśród chłopców, a Daria Gorzelana indywidualnie wśród dziewcząt zajęła II miejsce. Tym samym nasza reprezentacja po raz kolejny potwierdziła swoje wysokie miejsce na strzeleckiej mapie Kalisza i powiatu. Gratulujemy naszej ekipie celnego oka i czekamy już na kolejne zmagania na strzelnicy czyli II rundę ligi strzeleckiej, która odbędzie się 5 lutego. Opiekunem drużyny był Cezary Rudowicz.

ogłaszamy czwartą edycję konkursu „Przyłapani na czytaniu”

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs fotograficzny. Tematem ocenianych fotografii będzie czytanie, a dokładniej osoba „przyłapana" na czytaniu.

Jest to szkolna wersja programu „Get Caught Reading" – kampanii prowadzonej w wielu krajach Unii Europejskiej. Projekt wspierają znane osobistości ze świata kultury, filmu i mediów.

Zasadą przyświecającą pomysłodawcom jest zwrócenie uwagi na zabawną i zaskakującą stronę czytania.

Na przełomie lutego i marca odbędzie się wystawa prac konkursowych. O wynikach zadecyduje głosowanie na facebooku.

Termin - do 14 lutego br.

Prace (1 zdj.) należy przesyłać za pomocą mobidziennika lub messengera do pani Izabelli Galuby-Bryi.

świątecznie

Rok kalendarzowy zakończyliśmy w Ekonomiku piękną akademią z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowaną przez klasę 3a z gośćmi z innych klas pod kierunkiem wychowawczyni pani Agaty Litwickiej. Samorząd Uczniowski złożył życzenia świąteczne Radzie Pedagogicznej oraz upominki gwiazdkowe na ręce Dyrekcji szkoły.

Rozdaliśmy nagrody w konkursach językowych, literackim i mikołajkowym. Uczniowie otrzymali słodkości, kalkulatory, powerbanki, przybory szkolne za konkurs Anglomania z rąk pani Magdaleny Sztandery oraz podwójne wejściówki do Kina Helios Kalisz. Pani Beata Antczak wręczyła upominki za konkurs multimedialny, a pani Izabella Galuba-Bryja za konkurs mitologiczny. Przewodniczący szkoły przeczytał nagrodzone życzenia świąteczne autorstwa klasy 4d. Samorząd Uczniowski wyróżnił najlepiej przebrane zespoły klasowe w konkursie Mikołajkowym dodatkowym dniem bez pytania.
Było sielsko i anielsko...kolędom nie było końca

Czas Zawodowców BIS

W ramach projektu Czas Zawodowców BIS grupa uczniów z kl. 3e o specjalizacji technik ORGANIZACJI REKLAMY w dniach 03-07.12.2018r. brała udział w specjalistycznych laboratoriach na Politechnice Poznańskiej.

Zajęcia polegają na symulacji naturalnych warunków pracy w firmie, gdzie uczniowie są pracownikami, wykonują polecenia wymagającego managera p. Tomasza Dworka, który zleca kolejne zadania. Podobnie jak w prawdziwej pracy, w pierwszym dniu uczniowie przeszli szkolenie BHP i zapoznali się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na Politechnice. Następnie przeszli do realizacji  zadań. Zajęcia w pierwszych trzech dniach były bardzo intensywne i miały charakter marketingowy z uwzględnieniem neuromarketingu, który wykorzystuje metody neurologii do analizy i zrozumienia ludzkich zachowań w stosunku do rynków i wymiany marketingowej. Uczniowie zgłębili tajniki public relations, mediów oraz wykorzystania nowoczesnych technologii. Reklama to dźwignia handlu, nieodłączny składnik procesu sprzedaży,  wykorzystujący najnowszą wiedzę z zakresu psychologii. Z tego też względu uczniowie poszerzali swoje praktyczne umiejętności z zakresu tworzenia profesjonalnego biznesplanu, plakatu i kampanii promocyjnej z uwzględnieniem badań focusowych i eyetrackingowych, targetu, logotypu oraz mapy emocji marek.

W trakcie praktyki uczniowie odwiedzili Centrum Kultury Zamek, Muzeum Sztuki Użytkowej, studenckie Radio Afera oraz  zwiedzali  Stare Miasto.

Na zakończenie praktyk uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia praktyk.

Grupą uczniów opiekowała się Izabella Rogińska.

Boże Narodzenie

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący nowy 2019 rok. W tych wyjątkowych dniach chcemy Państwu życzyć wiele zadowolenia i sukcesów z podjętych wyzwań.

Zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego. Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy. Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym życzy Dyrekcja ZSE w Kaliszu.

WYNIKI KONKURSU - IDIOMY I PRZYSŁOWIA

18 grudnia 2018 roku odbyła się szósta edycja SZKOLNEGO KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO - IDIOMY I PRZYSŁOWIA. Do konkursu przystąpili uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych. Uczniowie biorący udział w konkursie mieli możliwość poszerzenia zasobu słownictwa w zakresie języka angielskiego, sprawdzenia swoich umiejętności językowych i skonfrontowania ich z umiejętnościami innych uczestników.

LAUREACI

I miejsce – Monika Kaźmierczak, klasa IV e

II miejsce – Monika Krzekotowska, klasa II e

III miejsce – Justyna Surma, klasa III c

Organizator: Wioletta Dydo

GRATULUJEMY !

III MIEJSCE W ŚWIĄTECZNYCH ZAWODACH STRZELECKICH

Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Daria Gorzelana, Kinga Grabowska, Kinga Trochim, Przemek Buda, Daniel Dryka i Krzysztof Olejnik zajęła III miejsce w 16 Świątecznych Zawodach Strzeleckich Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjal;nych, które odbyły się na strzelnicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kaliszu. Ponadto w klasyfikacji indywidualnej dziewcząt Daria Gorzelana odniosła zwycięstwo, a Kinga Trochim zajęła trzecie miejsce. Cieszy postawa naszej ekipy, która strzelała wyśmienicie i cieszy również fakt, iż nowy "nabytek" naszej drużyny Kinga Trochim świetnie wkomponowała się w zespół i już w pierwszym swoim występie w barwach ZSE osiągnęła indywidualne pudło i pomogła drużynie w zdobyciu trzeciega miejsca. Każdy z zawodników podczas zawodów oddał 5 próbnych strzałów, a następnie dwadzieścia strzałów konkursowych. Ten  występ naszej stzreleckiej drużyny dobrze wróży przed rozpoczynającą się już 7 stycznia pierwszą rundą ligi strzekleckiej. Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy celnych strzałów w styczniu. Opiekunem drużyny był Cezary Rudowicz. 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl