Godło Polski

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2018/2019

SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY "NA SZLAKU KU NIEPODLEGŁOŚCI"

Założenia konkursu zgodne z priorytetem WKO na rok szkolny 2018/2019:

100 Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - wychowanie do wartości.

Cele konkursu:

  1. Popularyzacja wiedzy geograficznej i historycznej.
  2. Rozbudzanie w uczniach poczucia patriotyzmu.
  3. Poszerzanie wiedzy o własnym regionie, kraju.
  4. Promowanie uczniów o szczególnych zainteresowaniach i wiedzy z geografii i historii oraz umiejętnościach plastycznych.
  5. Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji oraz sporządzania dokumentacji tekstowej i fotograficznej.
  6. Kształcenie umiejętności pracy w zespole i dzielenia się wiedzą z innymi.
  7. Stworzenie uczniom warunków do wykazania się swoją wiedzą, umiejętnościami i zainteresowaniami na forum klasy i szkoły

 

Zapraszamy do konkursu uczniów klas pierwszych z wychowawcami.

         Zadaniem klasy jest zorganizowanie wycieczki do miejsca w Kaliszu związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

         Efektem wyjścia jest relacja tekstowo-fotograficzna zawierająca opis miejsca i jego związków z odzyskaniem niepodległości, sporządzona na brystolu formatu A-0. (Każda klasa przygotowuje jedną wspólną prezentację).

         Ocenie podlegać będą:

1. wybór ciekawego miejsca z uzasadnieniem w odniesieniu do historii - 20 pkt.

2.  pomysłowość dokumentacji tekstowej i fotograficznej pkt.

3. estetyka i technika wykonania pracy- 20 pkt.

         Prace oceni komisja konkursowa. Najlepsze zostaną nagrodzone i zaprezentowane na akademii z okazji 11-go listopada.

         Prace należy oddać do p. Marioli Medzińskiej w nieprzekraczalnym terminie 30.10.2018.

stypendia wręczone

Ponad 320 uczniów kaliskich szkół odebrało 19 września Stypendia Miasta Kalisza im. Świętego Jana Pawła II. Wyróżnionym gratulował m.in. prezydent Grzegorz Sapiński.

Stypendia zostały przyznane po raz 26. Rozdanie dyplomów poprzedzał program artystyczny przygotowany przez chór Deodecimus ze Szkoły Podstawowej nr 12. Uroczyste wręczenie nagród za ciężką pracę odbyło się w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza.

Stypendium przyznano 119 uczniom szkól ponadgimnazjalnych. W tym gronie znalazło się aż 20 uczniów Ekonomika.

Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowali:

Magdalena Andrzejewska
Aleksandra Grzelak
Arkadiusz Kaczmarek
Katarzyna Kaleta
Nikola Kędzia
Jakub Kuciński
Dominika Kurzajczyk
Natalia Maciejewska
Wiktor Matysiak
Karolina Pawlak
Andrzej Saganowski
Kaja Skarewicz
Paulina Smółka
Kuba Strzykała
Patrycja Szymczak
Patryk Świderski
Magda Wielgusiak
Ewelina Wojtynka
Łucja Zaleśna
Patrycja Zgarda

gratulujemy!!!

poczet sztandarowy wyszkolony :)

Dnia 18 września w VLO w Kaliszu odbyło się szkolenie pocztów sztandarowych. Przybyli przedstawiciele prawie wszystkich kaliskich placówek oświatowych, w także nasza szkoła. Obecny był także wiceprezydent, pan Tomasz Rogoziński, który bardzo cieszył się z troski młodzieży o zachowanie godnej postawy przy tak ważnym elemencie honorowym. W trakcie szkolenia poruszone zostały m.in. zasady bezpieczeństwa w marszu pocztu, rola dowódcy pocztu, asystującego i chorążego sztandarowego, zasady obchodzenia się̨ ze sztandarem, rodzaje wystąpień pocztu sztandarowego, postawa pocztu czy marsz ze sztandarem. Spotkanie prowadził pan Piotr Kempiński z VLO. Członkami pocztu sztandarowego ZSE byli Dawid Bieliński, Klaudia Stoicka i Olga Woźniak.

/W. Kwieciński/

Krwawa środa

Już 26 września będziesz mógł podzielić się cząstką siebie!

Zachęcamy wszystkich pełnoletnich uczniów i nauczycieli.

czas posprzątać szafę

Kończące się lato to dobry czas na porządki w szafie. Nie wyrzucaj ubrań! Podziel się nimi z potrzebującymi!

Szkolne Koło Wolontariatu i Fundacja „Bread of Life” organizują akcję  „PODAJ DALEJ” - ZBIÓRKA ODZIEŻY  I ZABAWEK DLA NAJUBOŻSZYCH RODZIN Z NASZEGO MIASTA.

START : 8 PAŹDZIERNIKA,

KONIEC: 30 PAŹDZIERNIKA,

PODAJ DALEJ SWÓJ STARY, NIEUŻYWANY CIUCH LUB ZABAWKĘ I ZRÓB COŚ DOBREGO DLA INNYCH!!!

Zebrane rzeczy należy przynosić do biblioteki szkolnej. Na zakończenie akcji zorganizowane będzie oficjalne mierzenie zbiorów każdej klasy przez wolontariuszy i pracowników Fundacji. Klasa, która osiągnie najlepszy wynik może otrzymać dodatkowe punkty do oceny  z zachowania. Jako nagroda i podziękowanie za udział w akcji cała klasa otrzymuje „ dzień bez pytania”.

Info – biblioteka szkolna.

KONKURSY Z OKAZJI DNI PAPIESKICH

Zachęcamy do udziału w bardzo ciekawych konkursach:

KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ

 Z okazji XVII Dni Papieskich

ogłaszamy konkurs na prezentację multimedialną dotyczącą życia i twórczości

Jana Pawła II.

Należy przygotować prezentację multimedialną.

Zgłoszenia (prace-płyty cd) do 12.10.2018 r.

 Przyjmuje pani I. Galuba-Bryja w bibliotece szkolnej i księża katecheci.

KONKURS RECYTATORSKI

16 października 2018 r. na 3 godz. lekc. odbędzie się

konkurs recytatorski poezji Karola Wojtyły.

 Należy przygotować wybrany tekst Karola Wojtyły/Jana Pawła II (wiersz, fragment Encykliki, etc.) 

i zinterpretować go w dowolnej formie (recytacja, melorecytacja, śpiew, etc.)

Zgłoszenia przyjmuje prof. Beata Sobczak

o Unii Europejskiej z przedszkolakami

Spotkaniem na temat Wspólnoty Europejskiej zainicjowano szósty sezon zajęć czytelniczych dla sześciolatków z Niepublicznego Przedszkola "Pluszaki". 

Marysia Głąbicka i Weronika Kafel z kl. IV e poprowadziły zajęcia odbywające się pod hasłem "Poczytaj mi!" - przybliżyły dzieciom historię Unii, zapoznały z państwami członkowskimi, przeczytały opowieść wyjaśniającą znaczenie europejskich symboli. Najweselszym punktem spotkania była nauka mówienie "dzień dobry" w różnych językach. Na zakończenie przedszkolaki tworzyły flagę Zjednoczonej Europy, kolorowały flagi państw członkowskich oraz otrzymały książeczki pozyskane dzięki hojności Komisji Europejskiej.

Uczniowie należący do Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowują zajęcia czytelnicze dla sześciolatków z przedszkola „Pluszaki” w Kaliszu. Przedszkolaki mają okazję wysłuchać bajek, baśni, wierszy. Kilkukrotnie uczennice same układały baśnie o treściach dydaktycznych. Młodzież doskonali zdolności pedagogiczne, a także umiejętność głośnego czytania dzieciom. Warto podkreślić fakt, że to uczniowie wyszli z inicjatywą edukacji czytelniczej dzieci przedszkolnych. Dostrzegając wielką potrzebę głośnego czytania dzieciom, propagowania efektywnego spędzania czasu z najmłodszymi oraz przekazywania w ten sposób ważnych treści pedagogicznych przygotowują zajęcia dla w grupy przedszkolnej. Zajęcia odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu. W ramach zaplanowanych zajęć odbędą się spotkania m.in. na temat kultury krajów należących do UE.

koordynator - Izabella Galuba-Bryja

"WKRĘĆ SIĘ W POMOC" ZBIERAMY NAKRĘTKI DLA LAURY

Uczniowie ZSE zbierają plastikowe nakrętkiby wspomóc w leczeniu chorą dziewczynkę.

Mała Laura urodziła się z rozszczepem kręgosłupa na odcinku krzyżowo-lędźwiowym, wodogłowiem oraz stopą końsko-szpotawą. W pierwszej dobie życia przeszła poważną operację zamknięcia przepukliny oponowo-rdzeniowej oraz wszczepienia zastawki. Ma neurogenny pęcherz moczowy, w wyniku czego musi być cewnikowana. Cierpi również na niedowład kończyn dolnych. Laura jest pod stałą opieką neurochirurga, urologa, nefrologa oraz ortopedy. Ma zaleconą rehabilitację metodą VOJTY oraz terapię czaszkowo-krzyżową.

Laura jest bardzo radosnym dzieckiem i każdy postęp w rehabilitacji umacnia w przekonaniu, że pewnego dnia będzie chodzić.

Rehabilitacja, częste wizyty u lekarzy specjalistów i sprzęt terapeutyczny są bardzo kosztowne.

Gorąco zachęcamy do zbierania plastikowych nakrętek i korków. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na sprzęt ortopedyczny.

Nakrętki można przynosić do biblioteki szkolnej.

Moje spotkania z ... "gwiezdnymi wojnami" i science-fiction

Z przytupem został zaingurowany kolejny sezon MOICH SPOTKAŃ Z LITERATURĄ.  Jest to projekt edukacyjny skierowany do młodych czytelników, który pokazuje bibliotekę, jako miejsce otwarte, gdzie można zdobyć nowe doświadczenia, umiejętności i wiedzę. Realizując to przedsięwzięcie zapraszamy młodzież do wspólnej przygody, po której samą z przyjemnością sięgnie po książki. W czasie dużej przerwy uczniowie dzielą się swoimi literackimi zainteresowaniami, także fascynacjami paraliterackimi (gry, filmy fabularne). Warto podkreślić fakt, że to członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki zainicjowali cykl spotkań miłośników książki. Celem jest zaprezentowanie kolegom zainteresowań czytelniczych, fascynacji literackich, a wszystko to w bardzo lapidarnej formie dużej przerwy. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

Dnia 17 września Andrzej Saganowski z kl. IV b mówił na temat "„STAR WARS" VS "MASS EFFECT”. Mówił o magicznych umiejętnościach: biotyce i mocy Jedi, telekinezie. W „STAR WARS” lub „MASS EFFECT” statki kosmiczne mogą lecieć z prędkością równą lub większą niż prędkość światła. „STAR WARS” statki używają hiper napędu. „MASS EFFECT” stosują napęd FTL. Na koniec uczestnicy spotkania zastanawiali się, czy w literaturze i kinie science-fiction więcej jest nauki czy fantazji twórców. 

Szukamy wolontariuszy

Szkolne Koło Wolontariatu poszukuje wolontariuszy, którzy wezmą udział w kampanii społecznej Caritas  „Kromka chleba dla sąsiada”.

Od 2002 roku Caritas w Polsce prowadzi ogólnopolską kampanię społeczną „Kromka Chleba”. Jej zadaniem jest zbieranie środków na pomoc żywnościową dla najuboższych oraz budzenie wrażliwości na problem bezdomności i marginalizacji społecznej najsłabszych ekonomicznie grup społecznych: bezrobotnych, rodzin niepełnych, osób nieprzystosowanych społecznie, chorych i niepełnosprawnych. W czasie rocznej kampanii prowadzona jest zbiórka żywności, która trafi do jadłodajni, świetlic, kuchni dla ubogich oraz osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. 

W dniach 21 i 22 września w markecie Biedronka przy ul. Konopnickiej w Kaliszu będzie zbiórka żywności - artykułów spożywczych z długiem terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu. Zebrana żywność będzie przekazana za pośrednictwem palcówek Caritas osobom starszym i samotnym.

Zgłoszenia w bibliotece. 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl