Godło Polski

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2017/ 2018

Harmonogram Festiwalu Profesjonalistów w Kaliszu

Piątek 06 kwietnia 2018 roku

godz. 900          - powitanie wystawców i uczestników festiwalu przez S. Janelta (prowadzącego)

godz. 910          - otwarcie festiwalu przez Prezydenta Grzegorza Sapińskiego

godz. 915          - prezentacja na scenie ZSPG nr 2 (ul. Rzemiślnicza)

godz. 930         - pokaz Centrum Nauki Kopernik - Muzyka

godz. 1000        - prezentacja na scenie ZST (ul. Złota)

godz. 1010        - prezentacja na scenie ZSE (ul. Legionów)

godz. 1020        - prezentacja przez prowadzącego stoiska wystawienniczego z Klastra Lotniczego

godz. 1030       - pokaz Centrum Nauki Kopernik – Umysł przyłapany

godz. 1100        - prezentacja stoiska firmy Nestle Polska S.A.

godz. 1110        - prezentacja na scenie ZSS (ul. 3 Maja)

godz. 1120        - prezentacja przez prowadzącego stoiska wystawienniczego z Klastra Lotniczego

godz. 1130       - pokaz Centrum Nauki Kopernik – Muzyka

godz. 1200        - prezentacja stoiska firmy WWPH ELENA Import-Export Franciszek Siegień

godz. 1210        - prezentacja na scenie ZSZ ul. Wąska

godz. 1220        - prezentacja przez prowadzącego stoiska wystawienniczego z Klastra Lotniczego

godz. 1230       - pokaz Centrum Nauki Kopernik – Umysł przyłapany

godz. 1300        - prezentacja stoiska firmy Złoto Polskie Family Business

godz. 1310        - prezentacja na scenie ZSGH ul. Wodna

godz. 1320        - prezentacja stoiska firmy Colian Sp. z o.o.

godz. 1330       - pokaz Centrum Nauki Kopernik – Muzyka

godz. 1400        - prezentacja stoiska firmy AZET Products

godz. 1410        - prezentacja na scenie ZSTE ul. Częstochowska

godz. 1420        - prezentacja przez prowadzącego stoiska wystawienniczego z Klastra Lotniczego

godz. 1430       - pokaz Centrum Nauki Kopernik – Umysł przyłapany

Sobota 07 kwietnia 2018 roku

 godz. 1100        - powitanie przez prowadzącego + krótko o Festiwalu i jego atrakcjach

godz. 1110        - prezentacja stoiska firmy:

 • Colian Sp. z o.o.
 • PWSZ
 • Klaster lotniczy

godz. 1130       - pokaz Centrum Nauki Kopernik – Muzyka

godz. 1200        - prezentacja stoiska firmy:

 • ZDZ
 • CKUiP
 • Martel
 • Zrzeszenie Rzemieślników Cechowych
 • CWRKDiZ

godz. 1230       - prezentacja Centrum Nauki Kopernik – Umysł przyłapany

godz. 1300        - prezentacja stoiska firmy:

 • Izba Rzemieślnicza
 • RIG
 • KIP
 • Nestle Polska S.A

godz. 1330       - prezentacja CNKopiernik – Muzyka

godz. 1400        - prezentacja stoiska firmy:

 • Klaster lotniczy
 • WWPH Elena
 • Klaster lotniczy
 • STAN Anna Lesień

godz. 1430       - prezentacja Centrum Nauki Kopernik – Umysł przyłapany

godz. 1500        - prezentacja stoiska firmy:

 • RIG
 • Klaster lotniczy
 • Fabryka Spomasz
 • RIG

godz. 1530       - prezentacja Centrum Nauki Kopernik – Muzyka

godz. 1600        - koniec

Jeżeli Twoja szafa pęka w szwach...

Zbliżające się Święta to dobry czas na świąteczne porządki. Nie wyrzucaj ubrań! Podziel się nimi z potrzebującymi!

Szkolne Koło Wolontariatu i Fundacja „Bread of Life” organizują akcję  „PODAJ DALEJ” - ZBIÓRKA ODZIEŻY  I ZABAWEK DLA NAJUBOŻSZYCH RODZIN Z NASZEGO MIASTA.

START :4 KWIETNIA

KONIEC: 25 KWIETNIA

PODAJ DALEJ SWÓJ STARY, NIEUŻYWANY CIUCH LUB ZABAWKĘ I ZRÓB COŚ DOBREGO DLA INNYCH!!!

Zebrane rzeczy należy przynosić do biblioteki szkolnej. Na zakończenie akcji zorganizowane będzie oficjalne mierzenie zbiorów każdej klasy przez wolontariuszy i pracowników Fundacji. Klasa, która osiągnie najlepszy wynik może otrzymać dodatkowe punkty do oceny  z zachowania. Jako nagroda i podziękowanie za udział w akcji cała klasa otrzymuje „ dzień bez pytania”

Info – biblioteka szkolna.

CERTYFIKATY DLA HANDLOWCÓW – ZAKOŃCZENIE PRAKTYK „CZAS ZAWODOWCÓW BIS”

16 marca 2018r. grupa handlowców z 3e zakończyła praktyki na Politechnice Poznańskiej w ramach  projektu Czas Zawodowców BIS-zawodowa Wielkopolska. Wszyscy zdali testy, zaliczyli prace projektowe i otrzymali certyfikaty.

Ostatni dzień laboratoriów dostarczył kolejnej porcji wiedzy, doświadczenia i niezapomnianych wrażeń. Handlowcy w praktyczny sposób realizowali badania eyetrackingowe, kóre są cennym narzędziem w świecie reklamy, montowali film stosując technikę live streamingu – jedną z najpopularniejszych form videomarketingu oraz przedstawiali swoje prezentacje. Odbyło się również spotkanie z doradcą zawodowym, który przedstawił cenne informacje na temat dokumentów aplikacyjnych oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Uczniowie mieli okazję zwiedzić profesjonalne studio radiowe jednej z najstarszych studenckich rozgłośni „Afera”, gdzie poznali tajniki pracy dziennikarzy, sposobu gromadzenia i przetwarzania  informacji oraz roli i mocy dobrej reklamy. Zwiedziliśmy też nowoczesną halę sportową i bibliotekę Politechniki, gdzie prowadzący pan Tomasz Dworek zachęcał do czytania, które nie tylko poszerza horyzonty, uwrażliwia, ale również pozwala nabrać dystansu do życia i problemów. Na koniec każdy z praktykantów otrzymał certyfikat i ocenę, były same piątki i szóstki, a szef pochwalił wszystkich za ciężką i owocną pracę. Dla Handlowców było to ciekawe doświadczenie, które dało możliwość poszerzenia wiadomości i umiejętności z zakresu podstawy programowej oraz pozwoliło wykorzystać  najnowocześniejsze osiągnięcia z zakresu technologii, które są wykorzystywane w handlu i marketingu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

                                                                                                                          / Beata Antczak/

OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM”

W dniach 16.03.2018 r. i 17.03.2018 r. uczniowie ZSE w Kaliszu, jako wolontariusze zaangażowali się w OGÓLNOPOLSKĄ ZBIÓRKĘ ŻYWNOŚCI „Podziel się posiłkiem”. Niemal 40 000 wolontariuszy w 3 tysięcy sklepów w 456 miejscowościach w całej Polsce, czekało na chcących pomóc potrzebującym dzieciom. To niezwykle prosta recepta na pomoc, wystarczy w czasie zakupów kupić kilka dodatkowych produktów z długim terminem ważności i przekazać je do koszy czekających za kasami.

Celem zbiórki, było  wparcie dzieci i ich rodzin w trudnym czasie. Żywność trafi najpierw do magazynów Banków Żywności, gdzie zostanie posortowana, zważona
i policzona, a następnie przekazana lokalnym organizacjom, które na co dzień zajmują się dożywianiem dzieci tj.: szkoły, świetlice, towarzystwa przyjaciół dzieci oraz stowarzyszenia pomagające najbiedniejszym.

Od 2003 roku program Podziel się Posiłkiem realizuje misję zmniejszenia poziomu niedożywienia wśród dzieci. Dzięki takim działaniom jak Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem czy Program Grantowy, do tej pory udało się przekazać ponad 16 milionów posiłków najmłodszym Polakom.

Koordynator - Monika Majchrzak

STRES – WRÓG CZY PRZYJACIEL?

Dnia 16 marca 2018 roku w murach Ekonomika odbyła się debata na temat „Jak poradzić sobie ze stresem?” prowadzona przez uczniów klasy 2A. Uczniowie przygotowali prezentację, w której zaznajomili słuchaczy z problemem XXI wieku, jakim jest stres i jego skutki oraz zaprezentowali wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów klas 2. Zgromadzeni mieli okazję zapoznać się z tym tematem z teoretycznej i praktycznej strony. Wisienką na torcie była krótka scenka przedstawiająca, jak uczeń z „cwaniaka” zmienia się pod wpływem stresu. Uczeń mógł skorzystać z rad, jakie proponowali goście na sali. Wydarzenie zostało uwieńczone gromkimi brawami publiczności.

Opiekunem była p. Agata Litwicka.

 

Podsumowanie Akcji Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kaliszu

W miesiącach luty-marzec w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbyło się szereg spotkań z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kaliszu panią Agnieszką Stępniak. Przed feriami pani Stępniak odbyła  z młodzieżą klas pierwszych pogadankę na temat bezpieczeństwa w trakcie przerwy zimowej oraz konsekwencji ryzykownych zachowań. Uczniowie przeszkoleni zostali również z profilaktyki zdrowotnej HIV/AIDS.
W dniu 2 marca 2018 roku  przeprowadzono szkolenie „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra HIV”, w raz z zajęciami warsztatowymi. Pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu z Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia -  pani Agnieszka Stępniak przekazała ważne informacje dotyczące profilaktyki HIV/AIDS - m.in. omówiła drogi zakażeń, jak uniknąć zakażenia HIV, gdzie i kiedy wykonać badanie na obecność wirusa HIV. Na zakończenie spotkania zorganizowała konkurs – krzyżówka „Mam czas rozmawiać”. Zwycięzcą została uczennica klasy Ia  Wiktoria Pietraszek. Zwycięscy przekazała nagrodę ufundowaną przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Kaliszu. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w szkoleniu. Każdy otrzymał pakiety materiałów informacyjno – edukacyjnych.

/Agnieszka Wojcieszak/

warsztaty w Archiwum

W dniu 13 marca 2018 r. p.Jerzy Nowak nauczyciel ZSE w Kaliszu wziął udział w prezentacji pakietu edukacyjnego "Propaganda w Polsce Ludowej" zorganizowanej przez Archiwum Państwowe w Kaliszu oraz historyków z Oddziału Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Warsztaty były podzielone na dwa etapy. W pierwszym historycy z IPN wygłosili prelekcję na temat propagandy PRL ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z marca 1968 roku. Był to bardzo ciekawy wykład, który był uzupełniany filmami propagandowymi z okresu PRL-u oraz ich analizą. W drugim praktycznym  etapie uczestnicy rozwiązywali w grupach gry edukacyjne pod kątem pracy z uczniem. Na zakończenie warsztatów, każda szkoła została obdarowana grami edukacyjnymi ze wskazaniem wykorzystania ich do pracy na przedmiotach humanistycznych. 

CZAS ZAWODOWCÓW BIS – TECHNIK EKONOMISTA – FINAŁ

Laboratoria na Politechnice Poznańskiej dobiegają końca ...

Czas spędzony na Politechnice był czasem pełnym wrażeń, a zarazem intensywnej pracy.  W ciągu kolejnych dni działania uczestników były ukierunkowane m. in. na

- wcieleniu się w rolę pracodawcy przeprowadzającego rekrutację na określone stanowisko i potencjalnego pracownika zainteresowanego objęciem konkretnej posady w danej firmie,

- opracowaniu dokumentów związanych z procesem rekrutacji,

- przeprowadzeniu rekrutacji i rozmowy kwalifikacyjnej,

- sporządzeniu dokumentacji dotyczącej zatrudnienia nowego pracownika z wykorzystaniem programu kadrowo-płacowego Enova: umowy o pracę, zgłoszenie pracownika do ZUS, listy płac z urlopem okolicznościowym, sporządzeniu deklaracji podatkowych.

W trakcie pracy odwiedził nas kierownik projektu Czas Zawodowców BIS wraz z rektorem uczelni w Finlandii, który z zainteresowaniem przyglądał się pracy Ekonomistów. W ostatnim dniu mogliśmy podejrzeć  funkcjonowanie Radia Studenckiego „Afera” oraz nadawanie na żywo audycji radiowej. Młodzież została również zapoznana z ofertą edukacyjną Politechniki Poznańskiej i jej niektórymi obiektami. A na koniec oczywiście to co najważniejsze, ale i najtrudniejsze – test egzaminacyjny, który pozwoli młodzieży na sprawdzenie  swoich umiejętności nabytych podczas laboratoriów. Efektem i jednocześnie uhonorowaniem zdobytej  wiedzy oraz kompetencji w trakcie zajęć specjalistycznych w innowacyjnych technologicznie laboratoriach są uzyskane przez nich certyfikaty.

Nad prawidłowym przebiegiem laboratoriów czuwał „team” w osobach Natalia Dąbrowska & Renata Ignasiak.

VIII Festiwal Piosenki "SHALOM"

16 marca w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbywał się VIII Festiwal Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej "SHALOM" zorganizowany przez Piano Song Studio Wokalno - Artystyczne.

W ramach innowacji pedagogicznej "Łączy nas pamięć. Z Kalisza do Jerozolimy" grupa uczniów uczestniczyła w przesłuchaniach do festiwalu. Wrażeń artystycznych i przeżyć duchowych było sporo:)

Międzynarodowe seminarium dla nauczycieli

W dniach 2-4 marca odbyło się seminarium „Polsko-żydowska historia XX wieku i interaktywne metody opowiadania o przeszłości. Promowanie społeczeństwa obywatelskiego”.

26 polskich oraz 4 niemieckich nauczycieli spędziło w Warszawie trzy dni, podczas których mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii Żydów czy polsko-żydowskich relacji w XX wieku, ale również zdobyć praktyczne umiejętności związane z wykorzystaniem nowych technologii w procesie edukacji. To był niezwykle pracowity czas - wykłady, warsztaty, zwiedzanie muzeum POLIN (trasa ekspercka), ŻIH-u, spacer po warszawskim getcie ( w 7 stopniowym mrozie). Niezwykle cennym doświadczeniem było nabożeństwo w synagodze i szabasowa kolacja.

Seminarium było organizowane przez międzynarodową fundację CENTROPA, Muzeum GALICJA z Krakowa, Fundację im. Friedricha Eberta Przedstawicielstwo w Polsce oraz Fundację Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego w Polsce.

W seminarium uczestniczyła pani Izabella Galuba-Bryja.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl