Godło Polski

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2018/2019

Noc muzeów

Uczennice kl. 3d Ola Gadzinowska, Dorota Kowalska i Ewelina Wojtynka w ubiegłym roku zajęły 2 miejsce w międzynarodowym konkursie filmowym. Odebrały nagrodę na uroczystej gali w Budapeszcie. Film, który przygotowały będzie prezentowany w czasie Nocy w Muzeum. W galerii Tarasina uczennice Ekonomika będą odpowiadały o urodzonej w Kaliszu artystce światowego formatu Alinie Szapocznikow i o naszych projektach.

Zapraszamy na Noc Kultury!

Kto nie będzie mógł uczestniczyć w pokazie filmu i prelekcji, może zobaczyć film tu:

https://www.youtube.com/watch?v=R72yUDbDUig&feature=share

Ps. Uczennice napisały w tym roku książkę o kaliskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata jezuicie Adamie Sztarku. Książka ich autorstwa pod redakcją Izy Galuby-Bryi ukaże się niebawem

"Po prostu głosuj "

Dnia 16.05.2019 r. klasa 1d pod opieką Pani Bogumiły Bielak wzięła udział  w happeningu "PO PROSTU GŁOSUJ ", który odbył się na kaliskim rynku. 

Uczniowie wspólnie odśpiewali hymn Unii Europejskiej 

Przeprowadzili symboliczną sztafetę wokół ratusza

Zastali zachęceni do prowadzenia symulacji wyborów do Parlamentu Europejskiego 

akademie majowe

fotorelacja:

FINAŁOWA GALA „TURNIEJU TALENTÓW – AKADEMIA KSIĘGOWEGO”

W siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu odbyła się w dniu 12 kwietnia 2019r. finałowa gala, podczas której nagrodzono laureatów i finalistów XI edycji konkursu z rachunkowości „Turniej Talentów – Akademia Księgowego”. Do konkursu przystąpiło 743 uczestników z 34 szkół środkowej i zachodniej Polski, do drugiego etapu zakwalifikowało się 79 uczniów, natomiast do etapu finałowego już tylko 16 uczestników z 15 szkół, z 4 województw (dolnośląskie, lubuskie, opolskie i wielkopolskie), a wśród nich z najwyższą ilością punktów znalazła się nasza Paulina.

Po trzyetapowych księgowych zmaganiach Paulina Jasiorska, uczennica  klasy 4d została finalistką tego konkursu, zajmując 6 miejsce wśród 16 finalistów i z rąk profesora Wiktora Gabrusewicza, prezesa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oddział w Poznaniu oraz Krzysztofa Redlińskiego dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Poznaniu, odebrała gratulacje i nagrodępłatny staż w firmie Lorenz Services w Poznaniu.

Podczas wystąpienia prof. Wiktor Gabrusewicz pogratulował finalistom ogromnej wiedzy i podkreślił, że zawód księgowego  „był, jest i będzie - ważny, potrzebny i ceniony na rynku pracy”.

Organizatorem „Turnieju Talentów – Akademia Księgowego” był ZSE w Poznaniu i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu, a opiekunami konkursu w naszej szkole były panie Rita Sroka i Renata Ignasiak.

Serdecznie gratulujemy Paulinie  sukcesu, posiadanych umiejętności zawodowych oraz satysfakcji  ze znalezienia się wśród 16 najlepszych młodych księgowych zachodniej Polski.

GRATULUJEMY

akademie

W dniu 30 kwietnia br. odbyły się dwie akademie: pierwsza poświęcona patronowi naszej szkoły - gen. Mieczyaławowi Smorawińskiemu oraz z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel z tych okazji przygotowali uczniowie klas 2a i 3 d pod czujnym okiem pani Marioli Medzinskiej oraz Arlety Woźniak. Uczniowie we wzruszający sposób przypomnieli nam kim był gen. M. Smorawiński oraz w jakich tragicznych okolicznościach zginął. W drugiej części w bardzo ciekawy sposób przedstawiono uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Przybliżono nam co oznaczają barwy naszej flagi i historię Godła  polskiego. Na koniec miało miejsce podsumowanie konkursów z j. angielskiego, konkursu czytelniczego  "Przyłapani na czytaniu" oraz na logo i nazwę Szkolnego Koła wolontariatu. 

/Laura Nowak/

 

szkolny konkurs historyczny

W dniu 4 kwietnia 2019r. odbył się szkolny konkurs historyczny Wiedzy o II wojnie światowej z uwzględnieniem   biografii patrona szkoły-  gen. Mieczysława Makarego Smorawińskiego. Uczestnicy konkursu rozwiązywali 45 zadań testowych. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosiła 54.

Wyniki:

I miejsce         Tomasz Kozica  klasa 1b

II miejsce       Andrzej Saganowski  klasa 4d

III miejsce      Michał Zalewski klasa 2d,   Adam Tułacz  klasa 2c

Organizatorzy konkursu :

mgr Anetta Woźniak

mgr Jerzy Nowak

 

Przedszkolaki w zielonej Irlandii

Od sześciu lat członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowują zajęcia czytelnicze dla sześciolatków z przedszkola „Pluszaki” w Kaliszu. Przedszkolaki mają okazję wysłuchać baśni, legend, opowieści i wierszy. Młodzież doskonali zdolności pedagogiczne, a także umiejętność głośnego czytania dzieciom. Warto podkreślić fakt, że to uczniowie wyszli z inicjatywą edukacji czytelniczej dzieci przedszkolnych. Dostrzegając wielką potrzebę głośnego czytania dzieciom, propagowania efektywnego spędzania czasu z najmłodszymi oraz przekazywania w ten sposób ważnych treści pedagogicznych przygotowują zajęcia dla w grupy przedszkolnej. Zajęcia odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu.

W tym roku szkolnym dzięki nawiązanej współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce w ramach zaplanowanych zajęć odbyły się spotkania na temat struktur UE oraz kultury i historii poszczególnych krajów członkowskich.

Dnia 30 kwietnia br.  Justyna Kaczmarek, Kinga Małecka i Kuba Stasik z kl. I d zabrali dzieci w literacką podróż do zielonej Irlandii . Przedszkolaki poznały flagę i symbole narodowe Irlandczyków, a także ciekawostki na temat kulinariów, zabytków i językowych powiedzonek. Dzieci poznały historię Leprikona - rudobrodego skrzata pilnującego garnca ze złotem na końcu tęczy. Na zakończenie zajęć sześciolatki przygotowały portret skrzata.

opiekun - Izabella Galuba-Bryja

"podaj dalej" podsumowana

Fundacja „Bread of Life” ogłosiła akcję „PODAJ DALEJ” polegającą na zbiórce odzieży i zabawek dla najuboższych rodzin z naszego miasta. Przez trzy wiosenne tygodnie uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych zapełniali worki rzeczami, które nie są im już potrzebne, a którymi chcieli się podzielić z potrzebującymi. Na zakończenie akcji, dnia 5 kwietnia zorganizowane zostało oficjalne mierzenie zbiorów każdej klasy przy udziale pracowników i wolontariuszy Fundacji.

Z dumą ogłaszamy, że uczniowie ZSE zebrali ponad 120 kg kg rzeczy!

Najwięcej, bo 25 kg zebrali nauczyciele. Klasa IIId zebrała 10,5 kg ubrań, Uczniowie klasy IVa zebrali ponad 10 kg, a trzecie miejsce ex aequo zajęli uczniowie Ivd i II d - po 9 kg ubrań.

Z ramienia ZSE koordynatorem akcji była pani Izabella Galuba-Bryja, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu. 

 

Filmy na międzynarodowy konkurs wysłane!

Z wielką dumą spieszymy poinformować, że wysłaliśmy  prace i zgłoszenia 3 grup do międzynarodowego konkursu filmowego CENTROPY. W ubiegłym roku dzięki udziałowi w konkursie nasi uczniowie zwiedzili Kraków, Budapeszt i nawet zdobyli wysokie miejsca.

Celem konkursu jest przygotowanie przez uczniów krótkich filmów ukazujących wybrane aspekty z życia religijnego, społecznego i kulturowego społeczności żydowskich. Ważne, aby  produkcje budowały swoją narrację w oparciu o wyjątkowe, autentyczne historie.

Poprzez udział w konkursie uczniowie poszerzą swoją wiedzę z zakresu historii (w tym i historii lokalnej), poznają zabytki własnego miasta, podnieśli swoje kompetencje językowe oraz medialne – a to wszystko podczas pracy nad jednym projektem!

linki do filmów naszych uczniów:

https://youtu.be/itOi98Dck3c

https://www.youtube.com/watch?v=_Xx6Kt3222U

https://www.youtube.com/watch?v=gcKQ4nL1Z6Y&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1T6sS5Rm3LFPfS6POJD-TXJhdz2FiZz3woL1yX_dmaUsmWCVIZJG-fmH8

Proszę mieć na uwadze, że granica 5 minut czasem bywa zabójcza dla filmu (trzeba się ograniczać, selekcjonować, wreszcie wyrzucać mniej istotne fakty).

Rozstrzygnięcie konkursu w Budapeszcie w maju.

proszę trzymać za nas kciuki!

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl