Godło Polski

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2017/ 2018

Innowacyjny wykład :)

Dnia 19 stycznia 2018 roku uczniowie uczestniczący w innowacji pedagogicznej na temat kultury i historii Żydów polskich "Łączy nas przeszłość. Z Kalisza do Jerozolimy" brali udział w wykładzie pt. "Nauczanie o Holokauście i życie we współczesnym Izraelu"

Zebrani poznali misję "Ocalenia od zapomnienia" Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, sposób nauczania o Holokauście, historie osób ocalonych z Zagłady. Mogli obejrzeć zdjęcia zrobione w czasie ubiegłorocznego pobytu studyjnego w Izraelu, a nawet poznać ciekawostki i ploteczki. 

Innowacja polega na zapoznaniu się z historią mniejszości żydowskiej w Kaliszu, poznaniu jej kultury, sztuki i obyczajów, a przez to zwalczaniu stereotypów w myśleniu i odczuwaniu. Pozwoli młodzieży poznać przede wszystkim to, co jest najbliżej nich, doświadczyć wielowiekowych tradycji, poznać i odczytać najtrudniejsze strony historii. 

IX Ogólnopolski Tydzień Kariery

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych brali udział w IX Ogólnopolskim Tygodniu Kariery: „Ja na rynku pracy – moje talenty i moje kompetencje.”

Ogólnopolski Tydzień Kariery to akcja Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mająca na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw, działań i kreatywności na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego.

Adresatami OTK są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu drogi edukacyjnej i zawodowej. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu włączyło się w propagowanie idei IX Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i zainicjowało współpracę szkół południowej Wielkopolski poprzez wspólne zaangażowanie się w działania aktywnego wsparcia młodzieży w rozwijaniu świadomości kreowania swojej kariery.

Z uwagi na to, że ZSE zaangażował się w akcję i obszernie udokumentował wszelkie działania dot. planowania kariery i poradnictwa zawodowego, jakie miały miejsce w szkole otrzymał pisemne podziękowanie, a tym samym potwierdzenie czynnego udziału w projekcie.

                                                                                               /Lidia Fabisiak/

Przedszkolaki w słonecznej Hiszpanii :)

Czytanie dziecku jest skuteczną metodą wychowania wrażliwego człowieka, myślącego samodzielnie, z bogatą wyobraźnią, umiejącego radzić sobie w życiu dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom. Niestety kontakt z żywym słowem został zastąpiony „szklanym ekranem” (obraz), w wyniku czego dzieci coraz gorzej posługują się językiem, ich słownictwo jest uboższe, wyobraźnia mało rozwinięta. W takich właśnie sytuacjach ważną rolę odgrywa bajkoterapia. Aby umożliwić dziecku bliższy kontakt z książką  członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki ZSE od pięciu lat realizują projekt edukacyjny „Poczytaj mi!” . Wdrożenie projektu stwarza wspaniałą okazję do poszerzania wiedzy (w tym roku o krajach Unii Europejskiej).

Możliwość wirtualnej podróży po Europie i przeniesienia się do słonecznej Hiszpanii mieli uczestnicy zajęć 16 stycznia. Paulina Baldak i Karolina Pawlak z kl. I c przybliżyły kulturę i obyczaje hiszpańskie (flamenco, corridę), zaprezentowały podstawowe hiszpańskie zwroty, pokazały zdjęcia zabytków. Dzieci wysłuchały historii najsłynniejszego bohatera – Don Kichota oraz poznały dzieje Marcelino Chleb i Wino. Na zakończenie zajęć rysowały tancerkę flamenco i torreadora.

koordynator - Izabella Galuba-Bryja.

NASZA ARTYSTKA ASIA POMYKAŁA – SUKCES W KONKURSIE RECYTATORSKIM

Dnia 16 stycznia 2018 roku odbył się XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera organizowany przez Gminna Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku pod patronatem Starosty Kaliskiego. Tym razem tematem konkursu były listy rodziny Gillerów opublikowane w zbiorze „Nieznana korespondencja Rodziny Gillerów”. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w tym konkursie od wielu lat, odnosząc sukcesy.

W tym roku Ekonomik kolejny już raz reprezentowała uczennica klasy IV e Joanna Pomykała, która recytowała list Agatona Gillera. Jury doceniło talent Joasi i interpretację wybranego przez nią tekstu, przyznając jej drugie miejsce.

Gratulujemy serdecznie Joasi i życzymy jeszcze wielu sukcesów!

/A. Litwicka/

"Misiak dla dzieciaka"

Zapraszamy do włączenia się do akcji "Misiak dla dzieciaka". W tym celu można do piątku tego tygodnia przynosić - do szkolnej biblioteki lub do ks. Łukasza Ograbka - większe skrawki zbędnych materiałów (wszelkiego koloru, wzoru itp., nie wełnianych i tych, które przy przecięciu będą się pruły), starych guzików, koralików, tasiemek itp, z których zostaną uszyte misie przez więźniów odbywających swoją karę w ośrodku karnym na Szczypiornie.

Miśki te zostaną rozdane dzieciom po Mszy św. w  niedzielę, która przypadnie najbliżej daty 1 czerwca, a więc Dnia Dziecka.

Do przyniesionych materiałów uczniów proszę o dołączenie karteczki z imieniem, nazwiskiem i klasą.

Za włączenie się do akcji bardzo serdecznie dziękuję.

 /ks. Łukasz Ograbek/

"Cudowny chłopak"

Dnia 11 stycznia 2018 roku klasy 1a, 1b, 1c i 1d wraz z opiekunami: p. Bogumiłą Bielak, p. Anną Strzałką, ks. Tomaszem Wasilewskim oraz p. Moniką Walendowską udały się do kina Helios na przedpremierową ekranizację książki „Wonder” tłum.: „Cudowny chłopak”. Adaptacja opowiada o 10-letnim chłopcu o imieniu Auggie, dla którego nie ma niczego bardziej niezwykłego niż "zwykły dzień w szkole". Urodzony z licznymi deformacjami twarzy, dotąd uczył się w domu pod okiem mamy. Teraz jednak, zaczynając  5 klasę w normalnej szkole, ma nadzieję, że koledzy potraktują go jak zwyczajnego chłopca. Jego wygląd sprawia, że staje się szkolną sensacją, a dla wielu wręcz "dziwadłem". Jedni się z niego śmieją, inni wytykają palcami, ale nikt tak naprawdę niczego o nim nie wie. Wszystko zacznie się zmieniać, gdy w szkole pojawia się nowa uczennica. Urocza Summer potrafi dostrzec w Auggiem coś więcej niż nietypowy wygląd. Wystarczy jeden przyjazny gest, pomocna dłoń, by obudzić w Auggiem siłę, dzięki której będzie potrafił udowodnić, że nie tylko twarz czyni go kimś niezwykłym.

„Kto gardzi ludźmi, obojętnie, z powodów wyznaniowych, z powodów rasowych, z powodu ksenofobii wobec kogokolwiek, wobec ludzi pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego, rosyjskiego, niemieckiego, żydowskiego - ten przede wszystkim gardzi sobą.” - Władysław Bartoszewski.

W dzisiejszym świecie wiele osób jest dyskryminowanych z powodu swojej „inności” – inny kolor skóry, choroby, orientacja seksualna, nietypowe zainteresowania, wygląd czy też zachowanie, często są powodem do odrzucenia, wyśmiewania, wytykania palcami, unikania lub nawet dręczenia i przemocy słownej, lub fizycznej. W tej inscenizacji filmowej jest to doskonale ukazane. Nie liczy się to, jak ktoś wygląda, liczy się jego wnętrze. Produkcja ta może być obejrzana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Andrzejczak Aleksandra kl. 1d

"chwyty reklamowe"

W dniu 11 stycznia 2018 r. uczniowie klas drugich w ramach zajęć szkolnych wraz z opiekunami p.Pierzchalską, p.Linkowską, p.Praiss oraz p. Ignasiak  wzięli  udział w wykładzie dotyczącym reklamy i makretingu pt. " Psychologia Reklamy", który odbył się w PWSZ w Kaliszu.

Uczniowie dowiedzieli się o wielu ciekawych zagadnieniach m.in. z zakresu reklamy oraz o stosowaniu pastiżu, czyli wykorzystaniu w reklamie dzieł kultury i kultowych dzieł. Uczniowie mogli zobaczyć różne rodzaje reklam oraz wyrazić swoje zdanie na ich temat. Młodzież poszerzyła wiedzę w tym temacie oraz dowiedziała się jak działają tzw."chwyty reklamowe". 

konkurs Wiedzy Ekonomicznej

Dnia 10 stycznia 2018 r. w Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbył się  etap szkolny konkursu Wiedzy Ekonomicznej zorganizowany przez Wyższą Szkołę  Finansów i Informatyki. Uczestniczyło w nim 25 uczniów z klas III i IV.

12 uczniów odpowiadało na pytania wielokrotnego wyboru z sekcji finansowo - ekonomicznej, natomiast 13 osób na pytania testowe jednokrotnego wyboru z części wiedzy o rachunkowości. Etap szkolny nadzorowała komisja konkursowa w składzie: Anna Strzałka, Renata Ignasiak i Natalia Dąbrowska.

Czekamy niecierpliwie na wyniki.

DEBATA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

W dniu 9 stycznia 2018 roku odbyła się debata szkolna o niepełnosprawności, przygotowana przez klasę 3d pod opieką pani Lidii Fabisiak. Brały w niej udział wszystkie klasy trzecie oraz reprezentująca Fundację PAPILIO DZIECIOM Elżbieta Włodarz.

Początkowo powitano wszystkich przybyłych gości, po czym przedstawiona została prezentacja multimedialna. Głównym zapytaniem było "Czy warto pomagać osobom niepełnosprawnym?". Dlatego też, uczniowie klasy 3d, chcąc nie chcąc, podzielili się na tych, którzy są za pomaganiem oraz na tych, którzy są przeciwko. Po przedstawieniu odpowiednich argumentów w dyskusję włączyli się także pozostali uczestnicy debaty, również wyrażając swoje zdanie na ten temat. Głos zabrała też Pani Elżbieta Włodarz, opowiadając o własnych doświadczeniach i przeżyciach - przebywanie stale w środowisku z osobami niepełnosprawnymi.

Przygotowując się do debaty przeprowadzono wcześniej ankietę wśród wszystkich klas trzecich, w której to uczniowie większością głosów odpowiedzieli, że pomogliby osobie niepełnosprawnej i jednogłośnie stwierdzili, że dostęp do publicznych placówek dla osób niepełnosprawnych, jest utrudniony. Wspomniano również o geniuszach naukowych, którzy będąc osobami mniej sprawnymi, zasłynęli ze szczególnych osiągnięć. Cytując słowa Nicka Vujcica: "Przeciwności, z którymi musimy się zmierzyć, często sprawiają, że stajemy się silniejsi. A to, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem."

/Agata Szyszkiewicz/

"Czyj to wiersz?" po raz czwarty

W czwartym grudniowym etapie szkolnego konkursu Czyj to wiersz? zwycięzcą  została Dorota Kowalska - uczennica klasy II d.

W losowaniu wzięły udział panie Izabela Galuba-Bryja i Beata Sobczak. Nagrodą w konkursie jest karta podarunkowa do zrealizowania w salonie fitnessu DIVISION w Kaliszu.  Środki na tę nagrodę pozyskane zostały z Rady Rodziców przy ZSE Kalisz.

Organizator konkursu: Beata Sobczak.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl