Godło Polski

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Aktualności rok 2017/ 2018

Tenis stołowy - nasza maturzystka w IV lidze

15 kwietnia 2018 roku w Grabowie nad Prosną odbył się turniej finałowy V ligi tenisa stołowego Okręgu Kalisz – Konin. Wystartowały w nim po dwa najlepsze zespoły z obu grup. W UKS Maraton Moskurnia gra właśnie Aleksandra Kędzia z klasy 4D, która znacząco przyczyniła się do sukcesu swojego klubu.
Jak relacjonuje Ola: "Turniej rozpoczął się o godzinie 10. Jednocześnie odbywały się dwa półfinały.  Wszystkie pojedynki były niezwykle zacięte. Dla przykładu, półfinał pomiędzy Daniszynem , a Grabowem trwał 4 godziny i 25 minut. Zwyciężył Grabów 10;8. My wygraliśmy z  UKS Impuls Zduny 10;1. Po przerwie odbył się finał, w którym pokonaliśmy gospodarzy UKS Prosna Grabów 10;6.
Tak więc po dwuletniej przerwie Maraton Moskurnia powraca w szeregi IV ligi, natomiast Prosna Grabów wywalczyła prawo gry w dwumeczu barażowym z jednym z zespołów ze strefy spadkowej IV ligi. W chwili obecnej oczekujemy na rozstrzygnięcia w ligach wyższych".

Musztra

17 kwietnia 2018 roku w ramach realizowanego „Ramowego programu pomocy dydaktycznej w nauczaniu klas o profilu policyjnym ze szkół objętych patronatem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu” dla uczniów klas pierwszych o profilu policyjnym zorganizowano ćwiczenia z musztry, których celem było przybliżenie funkcjonowania tej formacji i przekazanie podstawowej wiedzy na temat wykonywanych przez funkcjonariuszy zadań w ich codziennej pracy.

Podczas spotkania przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu starali się przedstawić i przybliżyć zagadnienia związane z pracą policyjną uczniom z Zespołu Szkół Ekonomicznych. Zajęcia odbyły się na terenie szkoły, a uczestniczyło w nich łącznie 50 uczniów z klas mundurowych.

foto: CALISIA.pl

ADWOKAT W EKONOMIKU

17 kwietnia w ramach innowacji „Szkolne Biuro Rachunkowe” zainicjowanej przez wicedyrektor szkoły Agnieszkę Korotczuk na lekcji rachunkowości w klasie 3a gościł adwokat Łukasz Lipski. Pogadanka prawnika dotyczyła tematyki związanej z prowadzoną innowacją. Poruszaliśmy zagadnienia związane z prowadzeniem biura rachunkowego, uwarunkowaniami prawnymi jego założenia i odpowiedzialnością prawną. Ponadto Pan adwokat przygotował dla młodzieży przykładowe pozwy sądowe sporządzone przeciwko biurom rachunkowym oraz pisma sądowe związane z ich działalnością. Przybliżył nam także specyfikę pracy prawnika i zasady obowiązujące na sali sądowej. Jako że pogadanka przeprowadzona została dla uczniów będących jednocześnie w klasie o profilu prawno – policyjnym, mogliśmy się także dowiedzieć jakie wady i zalety związane są z zawodem prawnika. Poznaliśmy specyfikę i dpowiedzialność osób wykonujących wolny zawód. Słowa te trafiały do być może przyszłych księgowych, zatem do potencjalnych wykonawców wolnych zawodów w przyszłości. Lekcja okazała się bardzo ciekawa tym bardziej, że zaproszony gość odpowiadał na pytania uczniów, które zaspokoiły ich ciekawość i związane były z ich osobistymi potrzebami. Zapraszamy częściej Pana adwokata, będzie zawsze mile widzianym gościem, bo czas spędzony razem minął szybko i przyjemnie.

                                                                                              Agnieszka Korotczuk

Po irlandzku z przedszkolakami

Dnia 17 kwietnia 2018 roku uczennice klasy I e Amelia Skibińska i Patrycja Walczak zabrały w podróż do zielonej Irlandii dzieci z Niepublicznego Przedszkola PLUSZAKI. Sześciolatki z grupy "Wiewiórek" poznały irlandzkie legendy, falgę i stolicę Irlandii, a także historię św. Patryka. Na zakończenie zajęć dzieci zajęły sie wydzieranką i wyklejanką zielonej koniczynki - symbolu zielonej krainy.

Zajęcia z cyklu "Poczytaj mi!" odbywają sie już od pięciu lat i w tym roku tematycznie oscylują wokół krajów Unii Euroopejskiej. 

koordynator - Izabella Galuba-Bryja.

„Matematyka dla zawodowca”

16 kwietnia 2018r. odbył się I Konkurs Wiedzy dla Uczniów Technikum „Matematyka dla zawodowca” organizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowały trzy uczennice z trzech różnych zawodów:

·        Paulina Jasiorska – technik ekonomista

·        Weronika Kafel – technik organizacji reklamy

·        Monika Kaźmierczak – technik handlowiec.

Dziewczyny rywalizowały z przedstawicielami różnych zawodów i szkół z Południowej Wielkopolski.

/Szymczak Ewa/

II miejsce w Rejonowych XXVI Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK

Dnia 16 kwietnia 2018 roku Zespół Szkół Ekonomicznych zajął II miejsce w Rejonowych XXVI Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK

Celem Mistrzostw Pierwszej Pomocy było wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałania występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania.

 Mistrzostwa składały się z części teoretycznej i praktycznej:

a.cześć teoretyczna – składała się z 30 pytań teoretycznych dotyczących wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.

b.część praktyczna – składała się ze stacji na której zawodnicy wykonywali zadania ratownicze polegające na udzieleniu pierwszej pomocy mężczyźnie i dziecku, którzy ucierpieli w wyniku pożaru. Zawodnicy wykonywali wywiad, badania urazowe oraz resuscytację krążeniowo-oddechową i przywracali akcję serda przy pomocy defibrylatora AED.

 Reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce.

 Drużyna Zespołu Szkół Ekonomicznych:

 Dopierała Aleksandra  IIa – kapitan

 Dryka Daniel IIIa

 Grabowska Kinga IIIc

 Olejnik Krzysztof IIIa

 Olejnik Radosław IVa

 Stefaniak Adam IIa

 Opiekun – mgr Roman Walendowski

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Prawnej

Dnia 16 kwietnia 2018r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy prawnej. Chęć przystąpienia do konkursu zadeklarował Zespół Szkół Ekonomicznych z Ostrowa Wielkopolskiego oraz Zespół Szkół Nr 1 z Liskowa. Po przeprowadzonych eliminacjach szkolnych, które miały miejsce w marcu br., uczniowie wyżej wymienionych placówek gościli w naszej szkole. Konkurs podzielony był na dwie części. Pierwsza część opierała się na rozwiązaniu przez każdego uczestnika testu, który składał się z 20 pytań zamkniętych. Druga część – praktyczna, polegała na wykonaniu zespołowo przez każdą ze szkół trzech ćwiczeń praktycznych.

 Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy prawnej, kształtowanie świadomości prawnej, umiejętność wyszukiwania i korzystania ze źródeł prawa,
a także właściwa interpretacja przepisów prawa. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia z prawa cywilnego, prawa pracy, ogólnych pojęć prawnych, postępowania administracyjnego oraz prawa gospodarczego. Na uwagę zasługuje fakt, iż w komisji międzyszkolnej zasiadła przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji
w Kaliszu – st. sierż. Agnieszka Olejnik – Mucha, co z pewnością wpłynęło na podniesienie prestiżu konkursu. Oprócz wyżej wymienionej Pani sierżant, w pracach komisji wzięły udział opiekunki merytoryczne uczniów – nauczyciele przedmiotów zawodowych: P. Magdalena Barczak – Zmyślona, P. Konrad Poroś oraz P. Natalia Dąbrowska. Rywalizacja zespołowa była wyrównana, jednak docelowo najlepszy okazał się Zespół Szkół Ekonomicznych z Ostrowa Wielkopolskiego. Natomiast spośród szesnastu osób, które rozwiązywały test, wyłoniono czterech laureatów:

I miejsce – Damian Czupryński ZSE w Kaliszu

II miejsce – Katarzyna Parzysz ZSE w Ostrowie Wielkopolskim

III miejsce Konrad Celer ZSE w Kaliszu oraz Weronika Puszkar ZSE w Ostrowie Wielkopolskim.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy, mając nadzieję na kontynuowanie międzyszkolnej współpracy. Organizatorem
i pomysłodawcą konkursu była mgr Natalia Dąbrowska. 

Wyścig Kolarski " Szlakiem Bursztynowym - Hellena Tour 2018"

W dniu 15 kwietnia 2018 roku uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu uczestniczyli w zabezpieczeniu 33. Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego " Szlakiem Bursztynowym - Hellena Tour 2018". 

 17- osobowa grupa uczniów wspierała służby porządkowe na trasie wyścigu zabezpieczając ulice Nowy Świat, Częstochowską i Rondo Ptolemeusza.

Opiękę sprawowały Marzena Polowczyk i Aneta Zielonka.  

Drzwi Otwarte w Ekonomiku

Dnia 14 kwietnia 2018 roku w ZSE gościliśmy gimnazjalistów w ramach Drzwi Otwartych. W tym czasie prezentowane były przede wszystkim planowane i niezwykle atrakcyjne kierunki kształcenia. Uczniowie Ekonomika przedstawili swoim młodszym kolegom możliwości nauki w klasach przygotowujących do pracy w ciekawych zawodach poszukiwanych na rynku pracy w branży ekonomicznej, o profilach: technika ekonomisty profil prawno-policyjny, technik ekonomista obrót nieruchomościami oraz technik handlowiec i technik organizacji reklamy.

Gimnazjaliści zwiedzali pracownie szkolne, z zainteresowaniem przyglądali się pokazom samoobrony w wykonaniu uczniów klas pierwszych i drugich o profilu prawno-policyjnym przygotowanym przez pana pułkownika z Centralnego Ośrodka Służby Więziennej w Kaliszu.

Gimnazjaliści podczas pobytu w Ekonomiku spotkali się z nauczycielamii przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego. Podczas tych spotkań poznali tradycję szkoły, działalność kół zainteresowań, biblioteki. Uczestniczyli w prezentacji prac wykonanych przez uczniów z klas o profilu technik organizacji reklamy. Uczniowie mogli rozwiązać test predyspozycji zawodowych oraz test osobowości, a także zapoznać się ze specyfiką szkolnictwa zawodowego. Wystawa biznes planu umożliwiła przybliżenie im zajęć ekonomisty. Drzwi Otwarte w Ekonomiku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gimnazjalistów, którzy licznie odwiedzili szkołę. Prezydium SU przeprowadziło wśród gimnazjalistów ankietę, która pozwoli określić preferencje przyszłych uczniów szkoły.

Natalia Płuciennik - sekretarz SU

FINAŁOWA GALA „TURNIEJU TALENTÓW AKADEMIA KSIĘGOWEGO” – KOLEJNY Sukces naszego ucznia

Dnia 13 kwietnia 2018r. w siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu odbyła się uroczysta Gala Finałowa X edycji konkursu z rachunkowości „Turniej Talentów – AKADEMIA KSIĘGOWEGO”. Celem turnieju jest wspieranie działań mających na celu podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz motywowanie uczniów do rozwoju zainteresowań oraz praktycznego wykorzystania wiedzy z rachunkowości.

Miło nam poinformować, że po trzech etapach księgowych zmagań uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu – Damian Bojakowski – został laureatem tego prestiżowego konkursu i zajął w finale centralnym II miejsce. Za zdobycie tak wysokiego miejsca został nagrodzony pełnopłatnym stażem w Ikea Business Service Center w Poznaniu razem z pozostałymi laureatami. Dodatkową nagrodą był wysokiej klasy sprzęt elektroniczny. Pozostali finaliści oraz opiekunowie otrzymali pamiątkowe listy gratulacyjne i drobne upominki.

Przed oficjalnym ogłoszeniem wyników głos zabrał Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego i prezes Stowarzyszenia Księgowych w Poznaniu - Wiktor Gabrusewicz, który podkreślił, że „zwycięzcami Turnieju są wszyscy finaliści, jednak to dla laureatów, staż będący nagrodą w konkursie, może być początkiem ich zawodowej kariery”. W Finałowej Gali uczestniczyli przedstawiciele instytucji patronackich, sponsorów, a także dyrektorzy szkół, w tym również Dyrektor naszej szkoły – Magdalena Mocna.

Organizatorem „Turnieju Talentów – Akademia Księgowego” był ZSE w Poznaniu i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu pod  honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Kuratorium  Oświaty w Szczecinie i Kuratorium  Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.

W tym roku w Turnieju wzięło udział 750 uczestników  z 42 szkół  z województw: wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego w etapie szkolnym, do drugiego etapu zakwalifikowało się 72 uczniów z 28 szkół  z najwyższą liczbą uzyskanych punktów, na którym uczestnicy rozwiązywali test i wykazali umiejętności dekretacji dokumentów.

Finał, w którym brało udział już tylko 15 uczniów z 10 szkół z województwa wielkopolskiego, dolnośląskiego odbył się 26 marca 2018r., polegał na wykonaniu zadania praktycznego z wykorzystaniem programu INSERT w ciągu 3 godzin zegarowych. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawowała p. Renata Ignasiak.

Finałowa Gala „Turnieju Talentów Akademia Księgowego” i oficjalne ogłoszenie wyników Turnieju to niezapomniane chwile, pełne emocji dla finalistów, będące także potwierdzeniem posiadanych umiejętności i wiary w swoje możliwości. Damian – jesteś jednym z najlepszych „młodych księgowych” zachodniej Polski -  GRATULACJE  !!!!

Życzymy dalszych sukcesów, powodzenia w rozwoju swoich zainteresowań i pasji na ścieżce kariery zawodowej w branży ekonomicznej.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl