Godło Polski
BIP

dzień patrona 2017

W piątek 7 kwietnia 2017 r. uczestniczyliśmy w święcie dla naszej społeczności szkolnej najważniejszym - Dniu Patrona Generała Mieczysława Makarego Smorawińskiego.

,,Charakter nieskazitelny. Wymagający od innych, surowy dla siebie, a jednak wyrozumiały i sprawiedliwy. Przy bardzo dużej ambicji pracy – skromny i umie ukryć własne zasługi’

9 kwietnia 1940 roku kaliszanin, generał Smorawiński został zamordowany w Lesie Katyńskim. 9 kwietnia 2010 roku, dokładnie 70 lat po śmierci Generała Zespół Szkół Ekonomicznych przyjął jego imię. Ta zbieżność dat nie była przypadkowa. W czerwcu 2010 roku nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Edukacyjnego pod nazwą ,,Katyń- ocalić od zapomnienia”. Zadaniem uczestników konkursu było upamiętnienie w szkole oficera z listy katyńskiej i zasadzenie ,,Dębu Pamięci’’. W ten sposób powstał żywy pomnik pamięci poświęcony poległym bohaterom z Lasu Katyńskiego. Realizacji tego zadania podjęła się emerytowana już nauczycielka historii w ZSE pani Zofia Burchacka. To ona zaproponowała i promowała sylwetkę bohaterskiego generała Smorawińskiego. Warto wobec tego przypomnieć słowa pani Zofii Burchackiej: „Bohaterski generał Mieczysław Makary Smorawiński, zanim wyruszył na swój bojowy szlak, by bronić Ojczyzny, był po prostu uczniem Szkoły Handlowej w Kaliszu. Należy w pewnym sensie do grona naszych absolwentów.’’.

Warto zagłębić się w słowa dotyczące okrutnego mordu, do którego doszło w 1940 roku w Katyniu: ,,(…) Miejscowa ludność zwróciła uwagę polskim jeńcom na groby polskich żołnierzy w lesie, którzy postawili tam kilka krzyży, a Niemcy podjęli zakrojone na szerszą skalę wykopy. W sumie odkryli 7 grobów masowych, największy 16 x 28 m , najmniejszy 6 x 10 m. Zwłoki były regularnie ułożone do 10 warstw . W ten sposób można było z dużą dokładnością obliczyć ile ciał było w poszczególnych grobach. W trzech największych było między 2000 a 2500. Wszystkie ciała leżały na brzuchu (...). Z małymi wyjątkami wszystkie ciała miały ręce związane z tyłu, za pomocą powrozu z podwójną pętlą. (…) Ciała w większości miały ubiór zimowy, jak marynarki podbite futrem i płaszcze, wielu miało buty dodatkowo podbite drewnem. Polskie mundury oficerskie wszystkich stopni od porucznika do generała (dwóch generałów, w tym Smorawiński zostali zidentyfikowani)’’.

Generał M.Smorawiński był, a nawet stale jest jednym z nas, ponieważ wciąż zachowujemy pamięć o nim w naszych sercach! Wspominamy go jako człowieka, zachowującego postawę pełną odwagi i żołnierskiej godności. Był nauczycielem i wzorem dla swoich podkomendnych, których uczył niepoddawania się poniżeniu, jakiego doświadczali ze strony oficerów sowieckich. To  właśnie on udowodnił, że wolność Ojczyzny jest darem bezcennym. Cóż może bowiem świadczyć o większej miłości do własnego kraju, niż oddanie za nią własnego życia?

Ucząc się w Ekonomiku i posiadając świadomość, że niegdyś w jej murach swoją wiedzę kształcił Smorawiński, powinniśmy starać się rozwijać postawę patriotyzmu, która towarzyszyła nieustannie naszemu Patronowi. Szczególnie dziś, w czasach niepewnych, wśród obserwowania zjawisk uchodźstwa, czy opuszczania kraju przez młodych, nie powinniśmy zapominać o tym, że dawniej rzesze żołnierzy i cywilów walczyli o nasz naród, o to, że nie musimy żyć dziś w strachu i obawie przed tym, że ktoś za chwilę może zagrozić naszemu życiu.

Obejrzeliśmy inscenizację dotyczącą postaci Generała, przygotowaną przez nauczycielkę wiedzy o kulturze oraz języka niemieckiego w naszej szkole panią Dominikę Pawlikowską i jej wychowanków klasę 2e. Inscenizacja miała na celu upowszechnienie wiedzy o życiu i działalności generała Smorawińskiego, a także o Zbrodni Katyńskiej, która po dziś dzień stanowi jedną z najtragiczniejszych kart dziejów Polski.

Weźmy sobie głęboko do serca słowa Bolesława Prusa: ,,Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale - ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.’’.


 

Iza
< Cofnij
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl