pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Projekt Otwarta Firma

W roku szkolnym 2017/2018 już po raz piąty przystąpiliśmy do projektu „Otwarta firma” organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie.

W tym roku odbędzie się jubileuszowy X  Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Projekt ten znakomicie wpisuje się  w jeden z głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 - Wprowadzenie doradztwa zawodowego dla szkól i placówek, ponieważ stwarza możliwość wzbogacenia oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia, przygotowujące uczniów do świadomego wyboru ścieżki edukacyjnej i wejścia na rynek pracy.

Celem  Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości  Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zorganizowała projekt „Otwarta firma”. Fundacja jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych.

Uczestnicząc w programie szkoła uzyskuje możliwość promocji oraz nawiązania kontaktów w środowisku lokalnym.

Dotychczas we wszystkich edycjach programu uczestniczyło 609 155 uczniów. W ostatniej edycji wzięło udział  84 555 uczniów, 721 szkół i 2960 firm z całej Polski.

Współpraca z przedstawicielami świata biznesu ma kapitalne znaczenie w realizacji jednego z głównych zadań szkoły, jakim jest prowadzenie zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowanie kształcenia i kariery zawodowej. Praktycy biznesu mogą pomóc uczniom lepiej poznać sytuację na rynku pracy, wskazać sprawdzone sposoby dopasowania zawodu do zainteresowań. Takie doświadczenie pozwala uczniom podejmować bardziej przemyślane decyzje związane z planowanie kariery w oparciu o rzetelne informacje uzyskane od praktyków.

Projekt „otwarta firma-Biznes przy tablicy” to program, którego realizacja polega na zorganizowaniu spotkania młodzieży z przedstawicielem lokalnego biznesu. Program ten realizowany jest w ramach   Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, największego na świecie wydarzenia mającego na celu promocję przedsiębiorczości wśród młodych ludzi.

Efekty uczestnictwa szkoły w programie:

• stworzenie sprzyjającej atmosfery dla współpracy z przedstawicielem życia gospodarczego w regionie,
  • budowanie pozytywnych relacji z lokalnym biznesem,
  • umożliwienie młodzieży bezpośredniego kontaktu z praktykiem biznesu,
  • przygotowanie uczniów do aktywnego i świadomego uczestnictwa w życiu gospodarczym,
  • pomoc młodym ludziom w rozwijaniu przedsiębiorczych  zachowań w miejscu zamieszkania,
  • przybliżenie podstawowych zasad podejmowania działalności gospodarczej,
  • umożliwienie uczniom poznania specyfiki lokalnego rynku pracy,
  • przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy,
  • pomoc młodym ludziom związać ich przyszłość z rodzinną miejscowością.

W roku szkolnym 2017/2018 realizujemy obszar: Własna firma.

Omawiane zostaną następujące zagadnienia:

• Wpływ otoczenia na realizację pomysłu na biznes- na przykładzie własnej firmy.
  • Najczęściej popełniane błędy przy opracowaniu biznesplanu i jak ich uniknąć.
  • Zalety i wady różnych form organizacyjno-prawnych przedsiębiorstwa.
  • Co decyduje o sukcesie firmy?
  • Strategie działania firmy na konkretnym przykładzie.
  • Jak skutecznie zarządzać firmą?
  • Gdzie szukać pomocy przy uruchomieniu działalności gospodarczej?
  • Dlaczego firma powinna badać rynek i jak konkretna firma takie badania prowadzi?

Patronat nad projektem sprawuje Ministerstwo Rozwoju.

Szkolnym koordynatorem projektu jest pani Arleta Praiss oraz pani Beata Antczak.

Tomasz