Godło Polski

pracownie ekonomiczne

chór Ekonomicanto

pracownie ekonomiczne

Rok 2002

30.01.2002 r. Spotkanie Pokoleń

Po raz kolejny odbyło się , tradycyjne już, coroczne, „Spotkanie Pokoleń” nauczycieli i uczniów Szkół Ekonomicznych i Handlowych. Przybyło wielu nauczycieli m.in. Pani Maria Wleklińska, Maria Grzybowska, Anna Szurczak, Maria Gajzler, był dyrektor Artur Żłobiński, Bernard Makuła i najstarszy w tym gronie profesor Stefan Piotrowski. Szkołę reprezentowała pani v-ce dyrektor Ewa Dąbrowska. Była również prasa, artykuł ze spotkania zamieściło „Zycie Kalisza” w nr 6 z 06.02.2002r.

Stoją do lewej: Maria Grzybowska, Anna Szurczak, Stefan i Janina Piotrowscy


18.03.2002 r. Promocja książki naszej koleżanki

Spotkanie to poświęcone było promocji książki naszej koleżanki Ewy Andrysiak pt. RUCH BIBLIOFILSKI W KALISZU historia i współczesność.Ewa Andrysiak dr nauk hum., bibliotekarz,. Absolwentka Liceum Ekonomicznego W Kaliszu (1974), ukończyła Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu im.A. Mickiewicza w Poznaniu (1978) W 1997 obroniła pracę Doktorską w Uniwersytecie Łódzkim, a w r. 2000 uzyskała tytuł bibliotekarz Dyplomowanego. Od 1978 nauczyciel - bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kaliszu (obecnie Książnicy Pedagogicznej im.A. Parczewskiego), Od 1997 prowadzi zajęcia w kaliskim Instytucie Pedagogiczno - Artystycznym UAM. Członek zarządu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu, i co dla nas bardzo ważne – Członek zarządu Koła Absolwentów Szkół Ekonomicznych i Handlowych . Na spotkaniu tym zaprezentowała nam swoją najnowszą publikację.

A fragmenty recenzji prasowych z jakimi się spotkała.

„Nowe Książki” 2002 nr 10 s. 78 Jakub Z. Lichański:
Omówienie zacznę wszelako od strony edytorskiej, bowiem książka bibliofilstwu poświęcona winna być swoistym wzorem sztuk wydawniczych. Otóż edytorsko i typograficznie publikacja jest bez zarzutu.(...) Szata graficzna, acz skromna, jest też bardziej niż poprawna. Chwaląc zbieractwo książki pięknej i mądrej, autorka taką rzecz przygotowała.(...)

„Ziemia Kaliska” 2002 nr 17 s. 28 Bożena Szal :
Jest to piękna książka o ... pięknych książkach. A także o ludziach, którzy ukochali bibliofilskie druki , wydają je niemałym wysiłkiem , zbierają i chronią, gromadzą własne domowe biblioteki, no i – oczywiście – czytają książki.(...) Warto wziąć do ręki tę piękną książkę, a także poznać ludzi, ogarniętych tak szlachetną pasją.

Z pasjami naszej koleżanki mieliśmy okazję zapoznać się już wcześniej. kiedy to przedstawiała nam postać Alfonsa Parczewskiego , omawiając jego korespondencję , listy pisane przez niego i do niego. Alfons Parczewski ( 1849-1933) kojarzy się niektórym tylko z nazwą ulicy w centrum Kalisza , a przecież był to Kaliszanin, adwokat, polityk, historyk prawa, działacz społeczny i kulturalny, rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Ewa Andrysiak o tych listach mówiła dzięki uprzejmości pani Antoniny Meysztowicz – wnuczki Alfonsa Parczewskiego , która umożliwiła jej dostęp do ponad 300 listów. Zapoznaliśmy się z listami Parczewskiego do narzeczonej (późniejszej żony) Aleksandry Bochdan, do siostry Melanii Parczeweskiej, a także z korespondencją, którą on otrzymywał od tych osób. Mieliśmy okazję oglądać oryginały tych listów. Wypożyczone przez panią Antoninę Meysztowicz listy przygotowywane są przez Ewę do opublikowania, ale odczytanie ich i opracowanie komentarzy zajmie z pewnością sporo czasu. Będziemy czekać z niecierpliwością.

23.08.2002r. Benefis profesora Stefana Piotrowskiego

Był to szczególny dzień w życiu naszego Koła. Obchodziliśmy bardzo uroczyście 90-te urodziny najstarszego nauczyciela naszej szkoły, pana Stefana Piortowskiego . Na uroczystość licznie przybyli absolwenci i wychowankowie profesora. Nie zabrakło również gości oficjalnych , z prezydentem Kalisza panem Zbigniewem Włodarkiem na czele. Życzeniom, wspomnieniom i kwiatom nie było końca. Koło nasze nadało jubilatowi tytuł Honorowego Członka Koła Absolwentów Szkół Handlowych i Ekonomicznych w Kaliszu. Zabierając głos profesor powiedział:

Kochani moi! Myślałem, że spotkam się dzisiaj z moją najbliższą grupą uczniowską, a tu taka wielka feta. Nie ukrywam, że z utęsknieniem czekam na wszystkie wasze uroczystości, na które mnie prosicie, bo między wami czuję się zupełnie inaczej. Dziękuję za wszystko, co dla mnie zrobiliście, ale ostrzegam was, że ze mną wcale nie jest tak łatwo. Zapamiętajcie sobie to, co teraz powiem: ukradniemy Panu Bogu te dziesięć lat i za dziesięć lat jestem tu znowu, a wtedy postaram się być kimś innym i spodziewam się, że ta uroczystość dopiero będzie ładna.

 

07.09.2002r. Zarząd otrzymał zaproszenie od Koła Absolwentów Szkół Budowlanych na swój I Zjazd.

17.10.2002r. Wieczór poezji

Wieczór poezji poświęcony został twórczości Agnieszki Osieckiej. Osiecka – tekściarz . Wszyscy znają piosenki , do których napisała teksty, a które wykonywali znani piosenkarze. Na tym spotkaniu kol. Teresa Mondra przedstawiła wiersze z lat 70-tych i 80-tych z tomiku Żywa reklama, te mniej znane, ale jakże charakterystyczne dla Osieckiej, o życiu- kobietach- miłości- rozczarowaniach i nadziei. Jak sama Osiecka pisała :„W serdecznej ja płacę gotówce
za to pisanie kruche,
wszak jestem po połówce
i okiem , i uchem.
A czynię obrazek mój sielski
nie z cnót obywatelskich,
nie z byle czego,
nie z gwiazd,
ale, do diabła –
z nas ! „24.10.2002r. Przedwyborczy , jesienny spacer po parku

W tym dniu spotkaliśmy się przy teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, by wyruszyć na jesienny spacer po parku, który miał się zakończyć w kawiarni przy kawie i herbacie. Pogoda była mroźna ale słoneczna i zachęcała do wycieczki. Park kolorowy od spadających liści, tworzył wspaniałą scenerię, więc licznie przybyłe koleżanki i koledzy ruszyli z ochotą. Chociaż niektórzy wybrali drogę na skróty ,zostało im to wybaczone. W pubie Pod klonami ogrzaliśmy się popijając ciepłe napoje i prowadząc ożywione dyskusje. Dyskusje dotyczyły zbliżających się wyborów samorządowych. Dwie osoby związane z naszym kołem biorą w nich udział, startując z listy nr 13 komitetu wyborczego Samorządny Kalisz , jest to v-c prezes naszego koła Ireneusz Mondry oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Kalisz Jerzy Grajek. Koledzy przedstawili programy swojego ugrupowania.

Samorządny Kalisz jest ugrupowaniem utworzonym przez ludzi, stowarzyszenia i organizacje społeczne Kalisza. Jego członkowie sięgają do idei samostanowienia i samorządności obywateli; opierają się na przekonaniu, że dzięki wiedzy, dorobkowi zawodowemu i doświadczeniu życiowemu zyskali autorytet , który może zostać wykorzystany dla dobra miasta. Samorządny Kalisz powstał po to, by wespół ze wszystkimi obywatelami, stwarzać dla miasta korzystne warunki rozwoju. Naszym hasłem przewodnim jest: Daj szansę swojemu miastu

Kandydatem na prezydenta z ranienia tego ugrupowania jest profesor i prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu dr inż. Janusz Pęcherz.

7.11.2002r. „Kwartalnik”

W tym dniu bawiliśmy się na kwartalniku kw. II i III. Takiego tłumu na zabawie dawno nie było. Doliczyliśmy się 85 uczestników, w tym 35 solenizantów. restauracja NOT pomieściła nas, ale na parkiecie było tłoczno. Każdy solenizant otrzymał piękną różę, serduszko na złotej wstążce i co najważniejsze - uroczysty taniec. Tego dnia świętowaliśmy również 70-te urodziny naszego honorowego Prezesa Gustawa Glbla. Były życzenia, gratulacje, prezenty i mini wystawa przedstawiająca czcigodnego jubilata w różnych okresach życia. Jubilat siedział na „tronie” otoczony wianuszkiem absolwentek, z halabardą przystrojoną misternie wszelkimi owocami z ananasem w centrum i wysłuchiwał........ a mówiono....

„ Koleżanki i Koledzy!
Spójrzcie wszyscy na naszego,
Kochanego Jubilata !
Wzrost – słuszny
Uczesanie – modne
Oczy – niebieskie
Znak zodiaku – panna
Postawa – wojskowa
Serce – gołębie.

 

21.11.2002r. Wieczór muzyczny

Ekonomiści lubią muzykę. Szczególnie lubi ją kol. Danuta Różalska. Kocha Kiepurę i tą miłością starała się nas zarazić. Skutecznie. Opowiadała o festiwalu w Krynicy. O tym co tam widziała i słyszała przekonaliśmy się oglądając relację telewizyjną z festiwalu. Wszyscy podśpiewywali znane szlagiery. „ Brunetki, blondynki, ja wszystkie was dziewczynki .....”

31.12.2002r. Sylwester!! Ale była zabawa!!!

administrator
Wszelkie prawa zastrzeżone przez
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Projekt i realizacja:
Media Essence / mediaessence.pl